sobota, 27 maja 2017 r.

Magazyn

A to historia!

Dodano: 20 czerwca 2003, 13:22
Autor: Wybrał T.S.
77 LAT TEMU
Życie bez jarzyn
Czyż podobna uwierzyć, iż w wieku XVI nie uprawiano, a nawet nie znano w Anglji jakichkolwiek jarzyn? Tak jest jednak. Za panowania Henryka VIII, który wstąpił na tron w r. 1509 nie znalazłbyś w całem królestwie ni sałaty, ni marchwi, ni kapusty, ni buraków.
Nawet królowa Katarzyna nie była w możności wystarać się o sałatę dla swego monarszego stołu, król zaś zmuszony był sprowadzić specjalnego ogrodnika z Holandji celem hodowania warzyw. W epoce tej nie był jeszcze znany kartofel; dopiero w roku 1586 słynny żeglarz, Franciszek Drake, przywiózł pierwsze ziemniaki.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 20 czerwca 1926 r

50 LAT TEMU
Ciekawe tematy
W szkole TPD nr 1 przy ul. Lipowej już od rana panuje atmosfera pełna podniecenia. To dzieci z klasy 6, 7, 8 i 10 zdają egzaminy pisemne z polskiego i matematyki.
W klasie VIII b wszystkie dziewczynki ubrane jednakowo – w białych bluzeczkach i czerwonych krawatach wyglądają jak barwne kwiaty.
Temat pisemny, promocyjny z języka polskiego:
1. Opisz warunki pracy robotnika w ustroju kapitalistycznym na podstawie: „Powracającej fali” Bolesława Prusa i fragmentów „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego.
2. Paweł Korczagin jako wzór komsomolca
3. Nowa Huta – najważniejszy obiekt Planu Sześcioletniego (na podstawie znanych ci utworów).
Dziewczynki piszą powoli, w ciszy i skupieniu. Mają dużo czasu – 3 godziny. Ale kilka dziewczynek, przodownic nauki: Hania Berówna, Alinka Wójcikówna, Hania Bańkowska, Lucynka Wybranowska i Hania Moncińska napisały wypracowanie w 1 i pół godziny.
– Wszystkie te tematy są bardzo ciekawe – powiedziały do mnie dziewczynki.
„Sztandar Ludu” z 16 czerwca 1953 r.
40 LAT TEMU

Bestialska rozprawa armii irackiej z ludnością kurdyjską
Z Iraku napływają wiadomości o bestialstwach armii irackiej oraz tzw. gwardii narodowej wobec ludności kurdyjskiej. Jak pisze tygodnik brytyjski „Sudany Express”, irackie lotnictwo burzy wsie kurdyjskie rakietami, a zasiewy niszczy bombami napalmowymi (...). Basiści wieszają Kurdów za nogi, po czym biją ich prętami.
„Sztandar Ludu” z 18 czerwca 1963 r.

Tierieszkowa i Bykowski zakończyli lot
Agencja TASS donosi, że w dniu 19 czerwca o godz. 11 min. 20 czasu moskiewskiego statek kosmiczny „Wostok-6”, dokonując 49 okrążenia Ziemi, wylądował w odległości 620 kilometrów na północny wschód od Karagandy (...).Kosmonauci Walentyna Tierieszkowa i Walery Bykowski czują się dobrze.

„Sztandar Ludu” z 20 czerwca 1963 r.
5 LAT TEMU
Truskawkowe kokosy
Sezon truskawkowy w Lubelskiem trwał tylko dwa tygodnie (...). Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kilogram truskawek kosztował na rynku 3 zł, wczoraj – 5 zł.

Grom nad Chełmem
Niezwykłe otwarcie miały w miniony piątek Dni Chełma. Na miasto spadł istny grom. Uczestnicy uroczystości zaobserwowali pełzające po asfalcie ogniste kule. W budynku przy ul. Wirskiego 2 zadrżały szyby w oknach, a mieszkańcom wydawało się, że doświadczają trzęsienia ziemi. W niektórych mieszkaniach popsuły się telewizory.
Dziennik Wschodni z 23 czerwca 1998 r.

Pisownia oryginalna
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!