czwartek, 22 lutego 2018 r.

Magazyn
77 LAT TEMU
Życie bez jarzyn
Czyż podobna uwierzyć, iż w wieku XVI nie uprawiano, a nawet nie znano w Anglji jakichkolwiek jarzyn? Tak jest jednak. Za panowania Henryka VIII, który wstąpił na tron w r. 1509 nie znalazłbyś w całem królestwie ni sałaty, ni marchwi, ni kapusty, ni buraków.
Nawet królowa Katarzyna nie była w możności wystarać się o sałatę dla swego monarszego stołu, król zaś zmuszony był sprowadzić specjalnego ogrodnika z Holandji celem hodowania warzyw. W epoce tej nie był jeszcze znany kartofel; dopiero w roku 1586 słynny żeglarz, Franciszek Drake, przywiózł pierwsze ziemniaki.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 20 czerwca 1926 r

50 LAT TEMU
Ciekawe tematy
W szkole TPD nr 1 przy ul. Lipowej już od rana panuje atmosfera pełna podniecenia. To dzieci z klasy 6, 7, 8 i 10 zdają egzaminy pisemne z polskiego i matematyki.
W klasie VIII b wszystkie dziewczynki ubrane jednakowo – w białych bluzeczkach i czerwonych krawatach wyglądają jak barwne kwiaty.
Temat pisemny, promocyjny z języka polskiego:
1. Opisz warunki pracy robotnika w ustroju kapitalistycznym na podstawie: „Powracającej fali” Bolesława Prusa i fragmentów „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego.
2. Paweł Korczagin jako wzór komsomolca
3. Nowa Huta – najważniejszy obiekt Planu Sześcioletniego (na podstawie znanych ci utworów).
Dziewczynki piszą powoli, w ciszy i skupieniu. Mają dużo czasu – 3 godziny. Ale kilka dziewczynek, przodownic nauki: Hania Berówna, Alinka Wójcikówna, Hania Bańkowska, Lucynka Wybranowska i Hania Moncińska napisały wypracowanie w 1 i pół godziny.
– Wszystkie te tematy są bardzo ciekawe – powiedziały do mnie dziewczynki.
„Sztandar Ludu” z 16 czerwca 1953 r.
40 LAT TEMU

Bestialska rozprawa armii irackiej z ludnością kurdyjską
Z Iraku napływają wiadomości o bestialstwach armii irackiej oraz tzw. gwardii narodowej wobec ludności kurdyjskiej. Jak pisze tygodnik brytyjski „Sudany Express”, irackie lotnictwo burzy wsie kurdyjskie rakietami, a zasiewy niszczy bombami napalmowymi (...). Basiści wieszają Kurdów za nogi, po czym biją ich prętami.
„Sztandar Ludu” z 18 czerwca 1963 r.

Tierieszkowa i Bykowski zakończyli lot
Agencja TASS donosi, że w dniu 19 czerwca o godz. 11 min. 20 czasu moskiewskiego statek kosmiczny „Wostok-6”, dokonując 49 okrążenia Ziemi, wylądował w odległości 620 kilometrów na północny wschód od Karagandy (...).Kosmonauci Walentyna Tierieszkowa i Walery Bykowski czują się dobrze.

„Sztandar Ludu” z 20 czerwca 1963 r.
5 LAT TEMU
Truskawkowe kokosy
Sezon truskawkowy w Lubelskiem trwał tylko dwa tygodnie (...). Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kilogram truskawek kosztował na rynku 3 zł, wczoraj – 5 zł.

Grom nad Chełmem
Niezwykłe otwarcie miały w miniony piątek Dni Chełma. Na miasto spadł istny grom. Uczestnicy uroczystości zaobserwowali pełzające po asfalcie ogniste kule. W budynku przy ul. Wirskiego 2 zadrżały szyby w oknach, a mieszkańcom wydawało się, że doświadczają trzęsienia ziemi. W niektórych mieszkaniach popsuły się telewizory.
Dziennik Wschodni z 23 czerwca 1998 r.

Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!