czwartek, 22 marca 2018 r.

Magazyn81 LAT TEMU
Walka z bandytami
Policja lubelska oczyściła z plagi bandytów powiaty: chełmski, janowski, krasnystawski, zamojski i hrubieszowski. Ludność tych powiatów była tak przez szajki bandytów gwałcona, że bała się ich i milczała. Bali się bardzo wydawać łotrzyków, choć nieraz wiedzieli gdzie są i co robią. Gontarz, Dudek, Popik, Pędrak, Gnoś – to nazwiska owych łotrzyków, którzy w postrachu trzymali całe wsie i gminy. Bandyci ci plądrowali bezkarnie. Ostatnimi czasy zabili 8 policjantów. Aż się policja domyśliła, co zrobić i rzeczywiście zrobiła i za to uznanie należy się jej. Zorganizowała wielką obławę. Pierścień trzech powiatów zwężał się coraz bardziej w stronę, gdzie, jak mniemano, znajduje się Gontarz, herszt jednej z band i jego pomocnik Dudek i Popik. Właśnie bandyci operowali we wsi Podwysokie w gm. Skierbieszów w pow. zamojskim. Napadli tu na kilku gospodarzy, a nie znalazłszy pieniędzy, pod groźbą rewolwerów samym gospodarzom kazali oblać naftą zabudowania i spalili tak 7 gospodarstw. A potem przyczaili się w rowie pod wsią i gdy ludzie na krzyk gore! biegli na ratunek, to Gontarz strzelił do biegnących do pożaru i zranił siedmiu ludzi…
Gdy obława policji zbliżała się do miejsca pobytu Gontarza i Dudka, to bandyci zaczęli strzelać. W walce tej Gontarz, zarówno jak Dudek zostali zabici, bo żywcem wziąć się nie dali. W kilka dni potem schwytano Popika. Bandyta Bezkonny, widząc, że nie uciecze, zaraz się oddał w ręce policji.
Wyzwolenie z 13 sierpnia 1922 r.
79 LAT TEMU
Generał ogrodnik
Generał Denikin, głośny dowódca rosyjskich wojsk kontrrewolucyjnych osiadł obecnie na stałe na Węgrzech i założył sobie gospodarstwo ogrodnicze. Ziemię uprawia wespół z córkami oraz z pewnym generałem i pułkownikiem rosyjskim (...). W wolnych chwilach pisze on pamiętniki i pracuje nad historją rosyjskiej kontrrewolucyi.
Plaga pszczół
Pszczoły stały się plagą dla znanego belgijskiego miasta nadmorskiego Antwerpji. Nawiedziły one w tysięcznych rojach to miasto i tysiące robotników zajętych jest oczyszczaniem miasta od pszczół, które je mylnie uważają za jeden wielki ul.
„Wyzwolenie” z 17 sierpnia 1924 r.

77 LAT TEMU

Ś. P. Jan Kasprowicz zmarł w Poroninie pod Zakopanem dnia 1 sierpnia r. b.
Jeden za drugim, jak żołnierze odwoływani przez Boga z pola walki, na którem swą powinność spełnili, odchodzą z Ziemi Polskiej wielcy Jej synowie.
Jeszcze świeża mogiła Edwarda Słońskiego nie zdążył pokryć się runią zieloną, a już na wieczny spoczynek odszedł największy z dzisiejszych polskich poetów, niezmordowany siewca skarbów poetyckiego natchnienia – Jan Kasprowicz.
„Poradnik Gospodarstw Wiejskich” z 15 sierpnia 1926 r.

5 LAT TEMU
„Eda” już padła
Upadłość poniatowskiej „Edy” ogłosił wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie (...). „Eda” ma 23 mln długu.
„Dziennik Wschodni” z 14 sierpnia 1998 r.
3 LATA TEMU
Dziennik, Staszica 20
Nowa epoka Dziennika Wschodniego. W trzecie tysiąclecie wkraczamy jako najnowocześniejsza pod względem technologicznym redakcja prasowa w Lublinie. Łatwiej będzie do nas trafić i zatelefonować, czy zajrzeć na naszą stronę internetową. Od przyszłego tygodnia szukajcie nas w nowym budynku przy Staszica 20.
„Dziennik Wschodni” z 18 sierpnia 2000 r.

Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!