poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Magazyn80 LAT TEMU
Rady dla matek: gotujcie owoce!
Ze wszystkich pór roku najniebezpieczniejszą dla zdrowia dzieci, a zwłaszcza niemowląt jest lato. Dla starszych dzieci niebezpiecznem jest zjadanie różnych surowizn i owoców, najczęściej niedojrzałych. W tej bowiem porze różne choroby żołądka i kiszek zjawiają się epidemicznie; a to: choleryna, czerwonka, cholera dziecinna. Najlepiej więc, by ustrzec dzieci przed temi chorobami, obgotowywać owoce i w stanie gotowanym dawać dzieciom.
„Przewodnik Gospodyń” z 26 sierpnia 1923 r.

77 LAT TEMU
Rady dla matek: nie gotujcie owoców!
Doświadczenia prowadzone na zwierzętach, wykazały, że choroby (...) zawsze występują, jeśli dawać będziemy jedynie pokarmy wygotowane lub chemicznie oczyszczone, mimo, że dawane były w ilościach dostatecznych i pozornie powinny były posiadać pełną pożywność np. mąka pszenna z buljonem czyli ekstraktem mięsnym. Stąd już wyprowadzamy wniosek, że nie wystarcza w pokarmie jego „pożywność”, ale że jeszcze zawierać on musi jakiś składnik, w braku którego występują choroby, często kończące się śmiercią. Składniki te odkrywca – uczony polski dr Kazimierz Funk – nazwał witaminami. Nauka obecnie pracuje nad ich wyodrębnieniem. W tej chwili jednak znamy jedynie ich wpływ na człowieka i możemy określić, które pokarmy są w nie najbardziej zasobne. Najważniejszą zaś cechą owych witamin jest ich nietrwałość: giną one przy silnem ogrzaniu i pokarmy gotowane witamin prawie nie posiadają, zatem dostarczać ich mogą jedynie surowizny.
Jasno teraz zrozumiemy ten odruchowy popęd dzieci do surowizn, szczególnie dzieci, wychowywanych z obawy przed bakterjami jedynie na pożywieniu gotowanem.
„Poradnik Dla Gospodyń Wiejskich” z 5 września 1926 r.

73 LATA TEMU
Zakaz krycia dachów słomą w Polsce
Klęska pożarów na wsi, w tym roku szczególnie dotkliwa, zwróciła uwagę Ministerstwa Robót Publicznych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na konieczność przedsięwzięcia środków zaradczych. Między innemi wysuwany ma być projekt wprowadzenia zakazu używania słomy i innych łatwopalnych materjałów do krycia dachów, które to pokrycia ułatwiają znacznie rozszerzenie się płomieni.
„Przewodnik Gospodarski” z 7-14 września 1930 r.

51 LAT TEMU
Parada tytułów jedynie słusznych
Janina Kuśmierz wiele może powiedzieć o korzyściach wynikających z hodowli tuczników

Opór kułacki w powiecie kraśnickim musi być przełamany

Aby pomyślnie wykonać zadania 3-go roku Planu 6-letniego należy wzmocnić walkę o nowe metody pracy

Do akcji siewnej wykorzystamy wszystkie siewniki
„Sztandar Ludu” z 9 września 1952 r.

30 LAT TEMU
Kazimierz Andrzej Jaworski nie żyje
Dnia 6 września 1973 roku zmarł wybitny twórca literatury Lubelszczyzny, zasłużony organizator życia literackiego, Kazimierz Andrzej Jaworski.
Urodził się dnia 28 listopada 1897 r. w Siedliszczu (pow. Chełm). (...). W roku 1933 wespół z plastykiem Zenonem Waśniewskim rozpoczął redagowanie i wydawanie miesięcznika literackiego „Kamena”
Kazimierz Andrzej Jaworski jako poeta jest autorem szeregu zbiorów wierszy takich jak „Czerwonej i białej kochance”, „Księżycowy mustang”, „Wiecierze”, „Na granitowym maszcie”, „W połowie drogi” i „Stopy czasu”, a jako tłumacz poezji posiada liczny dorobek translatorski szczególnie w dziedzinie poezji rosyjskiej i radzieckiej, czeskiej, słowackiej, białoruskiej i ukraińskiej. Jest również tłumaczem prozy.
Jedynym z elementów ostatniej woli Zmarłego jest, by nad Jego grobem nie było przemówień, a koszt wieńców obrócono na cel społeczny.
„Sztandar Ludu” z 7 września 1973 r.
Pisownia oryginalna

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!