środa, 21 lutego 2018 r.

Magazyn

Abp Życiński spoczął w krypcie którą sam poświęcił

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2011, 20:11

Archikatedra Lubelska. (archiwum)
Archikatedra Lubelska. (archiwum)

Ciało abp. Józefa Życińskiego spoczęło w podziemiach lubelskiej archikatedry, obok innych lubelskich biskupów. Trumna została złożona w jednej z krypt, które kilka lat temu sam poświęcił po ich odnowieniu.

Zgodnie z prawem kanonicznym, metropolita powinien być pochowany w podziemiach swojej katedry. Wyjątkiem od tej reguły może być jedynie wola zmarłego, który inne miejsce swojego spoczynku mógłby wskazać w swoim testamencie. Tu nie było takiej sytuacji. Józef Życiński zostanie pochowany w krypcie lubelskiej archikatedry.

Badani

Krypty znajdujące się pod nawami kościoła archikatedralnego powstały w chwili wznoszenia tego gmachu (1595–1604 r.). Od początku swego istnienia były przeznaczone na miejsce wiecznego spoczynku najważniejszych duchownych. Każda z krypt stanowiła oddzielne pomieszczenie, do którego dostęp był możliwy jedynie od strony naw, przez specjalne zejścia. Dla łatwiejszej komunikacji ściany pomiędzy nimi zostały przekute. W lubelskiej świątyni pochowani zostali duchowni i świeccy żyjący od XVI do XX wieku. Podczas przeprowadzonych w 2001 r. badań archeologicznych w podziemiach archikatedry natrafiono na 100 szkieletów.

– W 2002 roku abp Życiński poświęcił odrestaurowane krypty. Myślę, że powinien w nich spocząć – mówi archeolog Rafał Niedźwiadek, który w 2001 i 2002 r. prowadził prace w podziemiach archikatedry. – Ówczesne władze kościoła zadecydowały, że po zakończeniu prac w kryptach będzie miejsce na kolejne pochówki.

Miejsce spoczynku

Pierwsza krypta jest pusta. – Tam arcybiskup zaplanował kaplicę, w której raz do roku odprawiano mszę za pochowanych – wyjaśnia Niedźwiadek. – Kolejna jest z sarkofagami biskupów i z tego, co pamiętam, jest tam miejsce na dwa–trzy kolejne. Taki był zamysł przy restauracji krypt. Każdy z biskupów ma swój sarkofag, wierni mogą się przy nich zatrzymywać, modlić.

– Tak, to w tym miejscu spocznie ciało abp. Życińskiego – potwierdza ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry lubelskiej. – W trzecim sarkofagu z kolei, obok innych lubelskich biskupów: Mariana Leona Fulmana i Piotra Kałwy.

Na razie nie wiadomo, kiedy wierni będą mogli zejść do krypt i modlić się obok sarkofagu abp. Życińskiego. Na pewno nie będzie to możliwe w dniu pogrzebu. Wtedy zejdzie tam jedynie niewielka grupa osób – prawdopodobnie najbliższych współpracowników arcybiskupa i część kościelnych hierarchów.

Archikatedra lubelska

1585
Rozpoczęto budowę kościoła klasztornego dla jezuitów sprowadzonych do Lublina w 1582 roku. Późnorenesansową bazylikę ozdobiono stiukami, malowidłami, rzeźbami itp.

1752
Kościół został zniszczony przez straszliwy pożar. Pozostał ołtarz główny i wyposażenie jednej z kaplic. Bezzwłocznie przystąpiono do odbudowy kościoła, ozdabiając go wspaniałą dekoracją freskową w stylu późnego baroku, pędzla Józefa Majera, nadwornego malarza Augusta III Sasa.

1773
Zakon uległ kasacji, a kościół zaczął popadać w rosnące zaniedbanie. Rząd austriacki przeznaczył go na skład zboża. Niszczało wyposażenie i malowidła.
1805
Świątynię podniesiono do rangi katedry. 1818 W katedrze przeprowadzono gruntowne prace restauracyjne. Oprócz robót budowlanych odczyszczono malowidła.

1874
Przystąpiono do następnej zakrojonej na szeroką skalę adaptacji wnętrza. Pod kierunkiem malarza Jana Strzałeckiego częściowo zrekonstruowano, a częściowo przemalowano zniszczone malowidła. Władze carskie nie zgodziły się na przywrócenie czarnego koloru w ołtarzu głównym, uznając to za manifestację żałoby po klęsce powstania styczniowego.

1952
Po zniszczeniach II wojny światowej przystąpiono do poważnych prac konserwatorskich. Patronował im wówczas biskup lubelski Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski. Prace objęły rekonstrukcję zniszczonych przez bomby partii kaplicy akustycznej wraz z malowidłami oraz pełną konserwację całości malowideł, przeprowadzoną zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy.

1998
Pod patronatem abp. Józefa Życińskiego rozpoczęto konserwację dekoracji i wyposażenia katedry.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ja
pochodnia
Bet Anka
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (22 lutego 2011 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1298293128' post='440545']
ta w samolocieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, chyba w wesołym miasteczku, wiesz w takim samolociku dla dzieci
[/quote]

[color="#FF0000"]Możesz spróbować własnej propozycji z nadzieją, że dzieci nie pier...dykną Ci laptopika![/color]
Rozwiń
pochodnia
pochodnia (22 lutego 2011 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1298197736' post='440004']
[font="Book Antiqua"][color="#FF0000"][size="5"]Witaj Dyskutancie - cecha charakterystyczna ArcyPasterskiej Trzody Baranów hodowanej na Rydzykownych mediach.
Nikt z inteligencji nie zmiesza się z Tłum(ok)ami i nie będzie wznosił okrzyków wzorem braw przy zejściu JP 2.
Oprócz kamer fruwających niczym Duch Św. i tych stacjonarnych serwowanych przez TVP Lublin można z powodzeniem było wrzucić bezprzewodówkę do środka zamiast np. Różańca, a ciekawość wszystkich co dzieje się w niebie mogła być zaspokojona i to nawet w 3D![/size][/color][/font]

[/quote]
JUDE ?????
Rozwiń
Bet Anka
Bet Anka (22 lutego 2011 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#800080"]KUL-awe Pszemondżałki z PAT-ologicznym IQ: 

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy Kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!
[color="#FF0000"]Szum zrobiony bez żadnej zwłoki wokół zwłok ArcyPasterza wskazuje na brak dojrzałości emocjonalnej – tylko dzieci robią dużo hałasu w czasie zabawy[/color]. Sam zaś ArcyPasterz „był Człowiekiem dialogu” - [color="#FF0000"]stosował najnowszą formę dialogu przez monolog[/color], w rozumieniu księŻULKÓW jest to Homilia. [color="#FF0000"]Najlepiej też czuł się wśród Baranów[/color], którym przewodził.
Od samego początku istnienia Boskiej Firmy z siedzibą w Vaticano [color="#FF0000"]nikt nie wie KTO BYŁ OJCEM JEZUSA[/color].Od początku też [color="#FF0000"]zamieniają JEDNO NA DRUGIE[/color] twierdząc, że to CUDA, a [color="#FF0000"]nawet ArcyPasterz uczył, że cud to COŚ Z NICZEGO [/color]– nikt z Trzody Baranów ArcyPasterza się o tym nie połapał.
Nadeszła też [color="#FF0000"]Era Mikołaja Kopernika[/color] i to On pokazał Panu Bogu, [color="#FF0000"]że coś pokręcił stwarzając świat i kręci nie tym, co się kręci[/color]...
Tworzyła się Historia Kościoła wraz z upływem czasu i[color="#FF0000"] w latach 1980-tych KUL-awy ks. mgr-ant uczył Lud Boży z błędami, których nie widziały nawet tęgie umysły[/color] pół[color="#FF0000"]Świat[/color](k)[color="#FF0000"]a Naukowego, do tej pory na [/color](o[color="#FF0000"])błędnej nauce zdobywane są KUL-awe tytuły naukowe jak Mańka [/color](g)[color="#FF0000"]ruchała z Gołębiem[/color], a te sprawy [color="#FF0000"]w Polsce załatwił Jan Parandowski w „Mitologii greckiej” [/color], co zawarł więc ArcyPasterz w swojej teorii ewolucji – chyba jedynie to, że pominął Benka XVI [color="#FF0000"]przemienionego[/color] na drodze KUL-awej ewolucji [color="#FF0000"]ze Szkopa na Boga[/color], a jak się dowiedział - to zawał gotów!
[color="#FF0000"]Zjechała się cała potęga Niebieskich Umysłów[/color] z Prymasem – Emerytem [color="#FF0000"]Józefem Glempem[/color] włącznie (2x na Liście Wildsteina), który za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i sprawy Jedwabnego dał KUL-awy i [color="#FF0000"]PAT-ologiczny PO-PiS elokwencji płynącej z Natchnienia Ducha Św.[/color](irniętego) „[color="#FF0000"]ZA MORDY PRZEPRASZAŁ NIE BĘDĘ[/color]” - odszedł na emeryturę i [color="#FF0000"]za swoją nie przeprosił[/color]! Czas płynie, [color="#FF0000"]reklama[/color] pół[color="#FF0000"]Świat[/color](k)[color="#FF0000"]a Naukowego[/color] KUL-awego i PAT-ologicznego [color="#FF0000"]sięga nieba[/color], a tu rok
2011 i lubelscy [color="#FF0000"]Pallotyni[/color],a może już [color="#FF0000"]Pall...anty[/color] (al. Warszawska, Lublin) od X lat serwują każdej niedzieli [color="#FF0000"]„AVE MARIA” F. Schuberta mającego tylko 50% wspólnego z tym, co napisał Schubert – tylko dla Półgłówków[/color]...Pokazywanie samego ArcyPasterza w pozytywnym świetle też wygląda dziwnie, bo:
rozmowy z Nim żadnej nie było – [color="#FF0000"]z Jego strony leciały same monologi [/color](materiały nawet w TVP Lublin).
Jak Będzie wyglądał Rząd R.P.na głośnych Funebraliach?
Prezydent R.P., [color="#FF0000"]B. Komorowski, którego z błotem mieszały księŻULKI [/color]chyba załamie ręce i [color="#FF0000"]westchnie: „Broń mnie BORze”[/color]. 
Samo zaś pośmiertne odznaczenie ArcyPasterza Krzyżem przez Prezydenta R.P.wyglądadziwnie – to przecież [color="#FF0000"]Dzięki Bogu SB-ki w latach 1980-tych zamknęli Bronisława Komorowskiego za działalność w SOLIDARNOŚCI, a sam ArcyPasterz Józef Życiński to „FILOZOF”[/color]! - mało tego:
Zmarły Arcypasterz [color="#FF0000"]na równi z innymi rozpier[/color]...niczał [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚCORGANISTÓW[/color] w latach 1980-tych – OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI:

[color="#FF0000"]1)OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA!

2) OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ), KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄ RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA...[/color]

Obracając się w Świecie[color="#FF0000"] KANIBALIZMU [/color](„[color="#FF0000"]wziął chleb... i rzekł <<To Jest Ciało Moje>>[/color]”) i
[color="#FF0000"]WAMPIRYZMU[/color] („[color="#FF0000"]wziął kielich.. i rzekł <<To Jest Krew Moja>>[/color]”) i to KANIBALIZMU z WAMPIRYZMEM urojonego - taka [color="#FF0000"]Ostatnia KUL-acja[/color] - bo: Ciało Pańskie nie jest ciałem - czyli Kanibalizm po wegetariańsku! -, a Krew Pańska nie jest krwią ...[color="#FF0000"]ZATRACA SIĘ POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI [/color]panujące w Vatykańskiej Firmie od ponad 2000 lat, [color="#FF0000"]CO ZAWARŁ W SWOICH DZIEŁACH JP 2 „ŁĄCZĄC NIEBO Z ZIEMIĄ...”[/color]

A Lud Boży i Rząd R.P.: „Ciało Pańskie” - „AMEN”!

Na wieczną pamiątkę KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC całą ostatnią drogę (z Katedry do Krypty) [color="#FF0000"]wykłada kąKULami[/color]*, a na krypcie [color="#FF0000"]składa Różę Duchowną[/color] i proponuje, aby wypełniając pozostałą po Nim pustkę w supermarketach i innych punktach cywilnych (KULeje, Lotnictwo, Żegluga, Dworce PKS, KULejowe, przystanki...) księŻULKI odprawiały Msze Św. Za Spokój Duszy, z gwarancją, że Oni dobrze chowają „[color="#FF0000"]bo jak do tej pory nikt nie wstał[/color]” i tak wygląda w żargonie kościelnym „[color="#FF0000"]zabawa w chowanego[/color]” czyli Pogrzeb!

„[color="#FF0000"]Metropolita lubelski: Ciszej nad tą trumną[/color] dodano: 27 stycznia 2008, 11:23 „ - pisał o katastrofie lotniczej pod Mirosławcem ustami Dziennikarzy „D.W.” co w finale [color="#FF0000"]dało jedną wielką targowicę[/color]... potwierdzający znany polski slogan: "[color="#FF0000"]DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI PRZEPIS NA TEN ŚWIAT[/color]"Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW [/color]- czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami. 

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI – [color="#FF0000"]Oni są Śmieszni! 

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r. 

Zostańcie z B(L)OGIEM[/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** *** *** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.*** 

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)[/color]

* kąKUL – biblijny chwast KĄKOL podlewany Wodą Święconą.   
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2011 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1298275118' post='440364']
[color="#FF0000"]Oj, Gościu Dyskutancie - chyba jesteśz Trzódki samego obnoszonego!
Słyszałe(a)ś coś o mobilnym necie?
Masz problemy z netem i dlatego siedzisz całymi dniami przed kompem, a później walisz na piwko - mnie zajmuje to kilka minut - siedzę w samolocie i klepię w klawisze, a tam szybcie, bo bliżej satelitów![/color]
[/quote]
ta w samolocieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, chyba w wesołym miasteczku, wiesz w takim samolociku dla dzieci
Rozwiń
Leszek
Leszek (21 lutego 2011 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dyskusja siega bruku... Ja również byłem na czuwaniu w noc przed pogrzebem, bo w samych uroczystościach nie mogłem uczestniczyć. Nie bedę pisał ilu ludzi było w katedrze między 21 a pólnocą. Normalność była tam a nie na tym forum. Ja nie obrażam się na tych, którzy nie byli na pogrzebie, nie wiem zatem dlaczego my, którzy braliśmy udział w uroczystościach jesteśmy cytuję: "baranami"? Tu nie chodzi o liczby tylko o fakt, że odszedł Pasterz i ci, którzy chcieli, mieli prawo wyrazić te uczucia - nie powinni być z tego powodu szykanowani (na tym forum również)... Śmierć wymaga powagi, "o zmarłym dobrze albo wcale", takie są zasady naszej kultury i tradycji. Niestety nie dotyczy to forum DW.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!