wtorek, 20 lutego 2018 r.

Magazyn

Airshow Radom 2013: Pokazy na niebie i ziemi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2013, 13:50

 (PZL Świdnik)
(PZL Świdnik)

Lotnicy z 20 krajów, ponad 200 samolotów i śmigłowców z Polski oraz zagranicy. To wszystko już w sobotę i niedzielę na Air Show 2013 w Radomiu.

Na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu zaprezentują się lotnicy z 20 państw (będą m.in. debiutanci z Ukrainy i Turcji).

Lotniczym kunsztem pochwali się 6 zespołów pilotażowych, w tym trzy polskie: Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny, a także szwajcarski Patrouille Suisse, chorwacki Wing of Storm i fiński Midnight Hawks. Podniebne akrobacje zaprezentują również m. inn. piloci holenderskiego śmigłowca AH-64 i włoskiego samolotu transportowego C-27 Spartan. Na pokazach zadebiutuje też rumuński MiG-21 LanceR.

W sobotę i niedzielę widzowie mogą liczyć na ponad 9 godzin pokazów. Na niebie i ziemi pokaże się w sumie aż 50 samolotów i śmigłowców z zagranicy i 150 z Polski. Radomskiej publiczności zaprezentują się też producenci sprzętu lotniczego ubiegający się o dostawy dla Wojska Polskiego.

Tegoroczną nowością Air Show będzie wystawa sprzętu radiolokacyjnego i przeciwlotniczego – najnowszego radaru produkcji polskiej NUR-15M oraz samobieżnej wyrzutni rakiet S-125 Newa SC. Nie zabraknie symulatorów wojskowych, w tym myśliwca Eurofighter Typhoon.

Na radomskie lotnisko przyleci także Embraer 175 należący do Polskich Linii Lotniczych LOT. Samolot, który przyleci bezpośrednio z warszawskiego Okęcia, będzie również udostępniony dla wszystkich zwiedzających wystawę statyczną.

Swoje najnowsze maszyny zaprezentuje także spółka PZL-Świdnik, która jest sponsorem strategicznym tegorocznego Air Show. – Pokażemy wielozadaniowy wojskowy śmigłowiec AW149, który jest naszą ofertą w przetargu na 70 śmigłowców dla polskich Sił Zbrojnych oraz SW-4 Solo RUAS/OPH w konfiguracji bezzałogowej – poinformowała spółka.

Poza tym świdnickie zakłady zaprezentują śmigłowiec SW-4 oraz W-3PL Głuszec, który służy w polskich Siłach Zbrojnych.

AIR SHOW 2013
XIII edycja Air Show odbędzie się 24-25 sierpnia w Radomiu na Lotnisku Wojskowym Radom-Sadków. Będzie ono otwarte dla publiczności w sobotę i niedzielę w godz. 8-19. Na teren pokazów nie można wnosić m.in. alkoholu. Zabronione jest także wprowadzenie zwierząt.

BILETY
Bilet normalny jednodniowy 40 zł, bilet ulgowy jednodniowy 30 zł. Bilety ulgowy przysługują uczniom szkół podstawowych, licealnych i gimnazjalnych po okazaniu legitymacji szkolnej, studentom do 26 roku życia po okazaniu legitymacji studenckiej, emerytom i rencistom po okazaniu legitymacji. Bezpłatne wejście przysługuje m.in. dzieciom do lat 6, kombatantom wojennym, umundurowanym żołnierzom służby czynnej po okazaniu legitymacji.

CO POKAŻE POLSKA
Zespół BC Iskry (TS-11 x7), Zespół ORLIK (PZL-130 x8), F-16 C/D Block52+ Jastrząb, MiG-29 A/UB Fulcrum, Su-2M4 Fitter, CASA C-295M, M28 Bryza, C-130 Hercules, M28 05, MiL Mi-14 PŁ, MiL Mi-24 Hind, PZL SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół PL, MiL Mi-17 Medevac, MiL Mi-2, SH-2G Seasprite, S-70i BLACK HAWK, AW 149, PZL-104MF Wilga 2000, Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY, SBLim-2, TS-11 Iskra prototyp 04, TS-8 Bies, Embraer 175 PLL LOT.

CO POKAŻE PZL-ŚWIDNIK

SW-4 to jednosilnikowy, wielozadaniowy śmigłowiec przeznaczony do przewozu 5 osób, w dzień i w nocy w warunkach VFR. Elastyczność, bezpieczeństwo, łatwość pilotażu i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że SW-4 jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników. SW-4 może być z powodzeniem wykorzystywany do realizacji wielu zadań. W wersji cywilnej śmigłowiec jest najczęściej użytkowany do transportu VIP, natomiast w wersji wojskowej idealnie sprawdza się jako śmigłowiec dyspozycyjny, patrolowy oraz dla potrzeb podstawowego i zaawansowanego szkolenia.

SW-4 SOLO RUAS/OPH (RUAS), opracowany przez zespoły inżynierów AgustaWestland i PZL-Świdnik, oparty jest na sprawdzonej platformie lekkiego jednosilnikowego śmigłowca SW-4. Został on zaprojektowany do realizacji zarówno operacji bezzałogowych, jak i wykonywania lotów załogowych, zapewniając tym samym maksymalną elastyczność operacyjną. Śmigłowiec SW-4 w wersji RUAS może być wykorzystywany do realizacji różnorodnych zadań, w tym misji wywiadowczych, obserwacyjnych, rozpoznawczych oraz transportu ładunków. Obsługiwany przez pilota może służyć do transportu personelu oraz misji z zakresu nadzoru i interwencji.


AW149 to średni, dwusilnikowy wojskowy śmigłowiec wyznaczający nowe standardy na rynku. AW149 zapewnia wielo-zadaniowość wymaganą od nowoczesnego śmigłowca wsparcia pola walki oraz gwarantuje niezrównaną efektywność kosztową z powodzeniem realizując zadania z zakresu wsparcia bojowego, transportu żołnierzy i sprzętu, ewakuacji medycznej, SAR i CSAR, kontroli i dowodzenia, a także wielu innych.

W-3PL GŁUSZEC to wielozadaniowa, wojskowa wersja śmigłowca W-3 Sokół będąca w służbie polskich Wojsk Lądowych. Dzięki swoim doskonałym możliwościom W-3PL Głuszec może być z powodzeniem wykorzystywany do realizacji różnego rodzaju zadań, w tym: transportu żołnierzy, misji CSAR czy niszczenia celów naziemnych. Śmigłowiec W-3PL Głuszec jest wyposażony w sprzęt, awionikę i systemy uzbrojenia, które mogą być dostosowane do charakteru wykonywanej misji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lubelak
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lubelak
Lubelak (24 sierpnia 2013 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://www.youtube.com/watch?v=b2knd-oz9xo

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!