Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 grudnia 2017 r.
16:53

"Bez nas, choinkarzy świąt by nie było". Ceny choinek w Lublinie

24 9 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

– Choinka jest najważniejsza panie starszy. Od niej zaczynają się święta i na niej się kończą, nie inaczej. Bez nas, choinkarzy świąt by nie było – śmieje się głośno pan Józek poprawiając beret w barwach moro. Na dłoniach ma rękawice bez palców, które co chwile ściąga i zakłada.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bo drzewko trzeba poczuć, musi dobrze pachnieć. Patrzy pan – pan Józek ściąga rękawiczki i pociera dłonią igiełki stojącej obok jodły. – Jak perfumy – mówi pociągając nosem – Trzeba chwilkę zaczekać. O, czujesz pan? – pyta kiedy obaj pochylamy się nad zmarzniętymi dłońmi pana Józka.

– Może być z minus 20 a i tak będzie czuć, to są właśnie czary. Ten zapach. Jak pachnie tak korzennie, jak żywica to znaczy, że świeża. A jak w domu pachnie to od razu człowiek wie, że święta idą, od tego wszystko się zaczyna – tłumaczy. – To młode drzewko i wcześnie ścięte. Takie najlepsze, bo długo postoi. U mnie same świeże. To jest akurat jodła kaukaska. Jej igły nie odpadają tylko robią się suche, dlatego w domu będzie ją czuć do lutego. Dobra jak ktoś ma psa lub kota, nie sypie się, więc zwierzaki po domu nie rozniosą. U mnie 60 zł za 1,5 m, do 80 zł za takie do dwóch metrów. Mam też mniejsze świerki po 60 zł, ich zaletą jest to, że są lekkie i łatwo w stojak wstawić, przenieść, ale one gubią igły, więc polecam jodły. Ewentualnie sosna pospolita, dobra dla dzieci, bo ma rzadkie, nie kłujące igiełki. Co pan nie wybierze, jak już te całe święta się skończą, zostanie choinka i ten zapach co będzie te święta przypominał. Tak jak mówiłem, na niej wszystko się kończy.

Pan Józek świątecznymi drzewkami handluje piąty rok i zawsze jest w tym samym miejscu. Między dworcem PKS, a targiem na Ruskiej. Od 8 do 17.

Teresa Wichurć w zniczach robi nie pamięta od jak dawna. W pawilonach przy hali Nova jest czwarty rok.

– Ja na co dzień sprzedaję znicze, kwiaty, wiązanki. Na choinkach się nie znam, ale jak święta idą to postanowiłam spróbować. Zamawiam je u producenta. I widzi pan, mam takie gotowce, po 40 zł mniejsze pół metrowe, po 50 te większe i 120 złotych za te duże, 1,20 m mają. Gotowce na nie mówię, bo już ubrane, od razu postawić w domu można i tylko na prezenty czekać. Dla zapracowanych, co nie mają czasu albo jak komuś się nie chce ubierać. Można kupić i później wyrzucić, albo sobie zostawić dekoracje i za rok samo drzewko kupić. Ale mało się sprzedaje. Może te znicze źle się kojarzą albo wszyscy pod Zamek jeżdżą. Ale cieszę się, że je zamówiłam. Człowiekowi od razu się lepiej robi jak sobie popatrzy – uśmiecha się.

– Taka mała po 15 zł. To jodła kaukaska, można w wodę wstawić i jeszcze trochę wyrośnie – pokazuje 30 centymetrową choinkę zakończoną szerokim pieńkiem handlarz przy ul. Ruskiej. – A tu mamy większe. Od 35 zł te świerki w donicach po 130 za te duże jodły. Są jeszcze sztuczne, od 170 do 220 złotych. My tu cały rok handlujemy, mamy szeroki asortyment, choinki wiadomo, przed świętami. Najgorszą konkurencją są dla nas te duże sklepy, OBI, Leroy Merlin. Tam drzewko tańsze i człowiek przy okazji zakupów weźmie, nie musi na targ przyjeżdżać.

Dla porównania w OBI świerk srebrzysty, cięty o wysokości 150-200 cm kosztuje 30 zł. Jodła kaukaska 175-230 cm 90 zł. W Leroy Merlin ta sama jodła 140-175 cm jest za 45 zł, a świerk 150-200 cm w przedziale 30-50 zł zależnie od odmiany.

– Młody dawaj tutaj, dawaj! – z białego dostawczaka wychyla się duża głowa z czerwonymi, odstającymi uszami. – Zabieraj ją, bo ludzie czekają! – Po chwili do samochodu dobiega młody chłopak. Ubrany jest w robocze ciuchy, na rękach ma za duże rękawice. Twarz zasłaniają szczelnie zawinięty szalik i czapka. Widać tylko oczy.

– No, ja Paweł jestem. Nazwiska nie podam, bo jeszcze chłopaki przeczytają. Ojcu tu pomagam. Jak się urodziłem to już handlował czym popadnie, a teraz za choinki się wziął. Od znajomej plantacji je mamy taniej, a tu drożej sprzedajemy. Robota w porządku, ale dość ciężka i wiadomo, że zimno. Widzisz co się dzieje dookoła. Tu jest ze 20 firm, a ludzie cały czas przyjeżdżają, kocioł się robi. Muszę lecieć zanieść ten świerk, ludzie czekają, u nas ceny od 40 do 120 – odchodzi ciągnąc drzewko po śniegu.

Plac przed Targiem pod Zamkiem to choinkowe centrum Lublina. Są tutaj największe firmy specjalizujące się w uprawie świątecznych drzewek, najczęściej posiadające własne plantacje.

– Czasy się zmieniają – mówi handlująca na Targu pod Zamkiem Jadwiga Czerniak. – Kiedyś klientowi było obojętne, byle tanio było. Dzisiaj ludzie pytają skąd drzewko, często chcą paragon. Ekologia stała się modna. A jak ktoś ma własną plantację to i drzewko zadbane, bo ludzie często z pasji to robią. I są dużo lepszej jakości, bo na plantacji się choinki formuje czyli jak są mniejsze odpowiednio przycina żeby później się dobrze prezentowały. Ale to dobrze, bo coraz mniej w branży jest tych co oszukują. Nie odprowadzają podatków, czy wycinają dzikie choinki z lasu. Jeśli chodzi o ceny, to wszystko zależy od rozmiaru, mniej od odmiany. Na przykład u nas świerk pospolity od 40 zł, te mniejsze w donicach do 120 zł za duże. Cięte: sosna 1,50 m po 60, a jodła kaukaska od 60 zł małe, po 160zł za duże dwumetrowe. Stojak dodatkowo 70 zł. Jak pan nie ma jak zabrać, to tam pan oferuje też dowóz np. spod Zamku na Dziesiątą 40 zł, do centrum - 60.

Czym się kierować przy wyborze choinki?

– Poradzić mogę, żeby jak się wybiera patrzeć na drzewka, czy nie pokrzywione, karłowate, czy igły nie są przebarwione – mówi Jadwiga Czerniak. – Zapytać, kiedy ścięte było drzewko, sprzedający powinien to wiedzieć, im później tym wiadomo dłużej postoi. Czasami na stoiskach, te pierwsze z brzegu stoją choinki wcześniej ścięte, żeby szybciej się sprzedały. Lepiej, więc spokojnie pochodzić, rozejrzeć się i wybrać te, które nam się najbardziej podoba. Nie ma co się spieszyć, to w końcu święta. No i później w domu drzewko powinno stać daleko od kaloryfera, czy kominka, żeby nie wyschło. W donicy podlewać, a cięte najlepiej obciąć trochę na końcu pnia i w stojak wstawić. Zapraszam, jesteśmy tu od bladego świtu do południa w Wigilię.

>>>

Zobacz także: Choinki mkną samochodami na święta. Ważne, żeby przewozić je zgodnie z przepisami

Wideo: TVN Turbo / x-news

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 09:23
choinka , zwyczaj od niemców ściągnięty nie tak dawno
Avatar
biedota pracujaca / 23 grudnia 2017 o 09:20
undefined napisał:
ludzie pier......dolca dostają. Po co komu choinka za 100-200zł. Tradycja czy bezmyślność? Ogarnijcie się.
 no bo jak dostają w wuj pieniędzy z 500+ za darmo to coś muszą z tymi pieniędzmi zrobić, to tylko ci co pracują to nie wydadzą 100-200 zł bo ich nie stać za pracę
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 03:59
Czyli jednak Szyszków jest więcej.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 01:29
Jak widzę sztandar ludu kupiony jest przez TVN czyli wrócił do macierzy.
Avatar
DrEffko / 22 grudnia 2017 o 22:21
Osobiście preferuje te że sklepu sprzedawane w doniczkach bo na wiosnę można nowe drzewko pod blokiem. Popularny jest też ten żart dlaczego sztuczna choinka... Bo wolę mieć kontrole nad igłami...
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 21:51
ludzie pier......dolca dostają. Po co komu choinka za 100-200zł. Tradycja czy bezmyślność? Ogarnijcie się.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 21:35
Śtuczne lepsze, ładniejsze i się nie sypio. Taka prawda
Avatar
osad / 22 grudnia 2017 o 19:40
a futro z lisa, norek i tp. zwierzyny mogę też nosić
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 17:09
tyle drzew ściętych, tyle zieleni zniszczone, gdzie te zielononóżki, już im nie przeszkadza wycinanie drzew, to ja na swojej działce nie mogę wyciąć bo cholery zabroniły a tu im nie przeszkadza, by ich szlag trafił
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 09:23
choinka , zwyczaj od niemców ściągnięty nie tak dawno
Avatar
biedota pracujaca / 23 grudnia 2017 o 09:20
undefined napisał:
ludzie pier......dolca dostają. Po co komu choinka za 100-200zł. Tradycja czy bezmyślność? Ogarnijcie się.
 no bo jak dostają w wuj pieniędzy z 500+ za darmo to coś muszą z tymi pieniędzmi zrobić, to tylko ci co pracują to nie wydadzą 100-200 zł bo ich nie stać za pracę
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 03:59
Czyli jednak Szyszków jest więcej.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2017 o 01:29
Jak widzę sztandar ludu kupiony jest przez TVN czyli wrócił do macierzy.
Avatar
DrEffko / 22 grudnia 2017 o 22:21
Osobiście preferuje te że sklepu sprzedawane w doniczkach bo na wiosnę można nowe drzewko pod blokiem. Popularny jest też ten żart dlaczego sztuczna choinka... Bo wolę mieć kontrole nad igłami...
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 21:51
ludzie pier......dolca dostają. Po co komu choinka za 100-200zł. Tradycja czy bezmyślność? Ogarnijcie się.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 21:35
Śtuczne lepsze, ładniejsze i się nie sypio. Taka prawda
Avatar
osad / 22 grudnia 2017 o 19:40
a futro z lisa, norek i tp. zwierzyny mogę też nosić
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 17:09
tyle drzew ściętych, tyle zieleni zniszczone, gdzie te zielononóżki, już im nie przeszkadza wycinanie drzew, to ja na swojej działce nie mogę wyciąć bo cholery zabroniły a tu im nie przeszkadza, by ich szlag trafił

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 0

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 5 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 11 5

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 1 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 2 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 0

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 41 9

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 14 10

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 10

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 24 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 14 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!