Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 grudnia 2010 r.
15:43
Edytuj ten wpis

Białoruś: "Jeśli się sprzeciwisz, to już możesz się bać"

0 9 A A
W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje wła
W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje wła

Rozmowa z Olegiem, białoruskim lekarzem mieszkającym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dlaczego wyjechał pan z Białorusi?
- W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje władza. Jeśli się sprzeciwisz, to już możesz się bać. Teraz wybieram się do Mińska odwiedzić rodzinę i przyjaciół. Chciałbym tu bez problemu wrócić, dlatego właśnie nie chciałem podawać nazwiska.

• Jak wyglądała sytuacja po ostatnich wyborach prezydenckich?
- 6 kontrkandydatów Łukaszenki oraz 20 dziennikarzy i obrońców praw człowieka trafiło do więzienia. Do większości nie dopuszczono adwokatów. W najgorszej sytuacji są dziennikarze. Opozycyjni kandydaci są na świeczniku, więc mają trochę większe szanse na uwolnienie. To dziennikarze są największym zagrożeniem dla reżimu. KGB aresztowało kilku moich przyjaciół m.in. Dmitrija Bondarenkę, dziennikarza, który publikuje na stronie internetowej opozycyjnej organizacji "Karta ‘97”, Natalię Rodinę, redaktor naczelną tej strony i Irinę Halip, dziennikarkę i żonę opozycyjnego kandydata na prezydenta. Funkcjonariusze KGB aresztowali ich następnego dnia po wyborach. Wiem, że z córką Bondarenki kontaktował się śledczy informując, że zatrzymali go na 72 godziny. Nadal go jednak nie wypuścili. Za kratki trafili za publikowanie informacji przeciwko Łukaszence i zapowiedź demonstracji po wyborach.

• A jak przebiegała demonstracja po zamknięciu lokali wyborczych?
- Tak, jak planowano: pokojowo. Demonstranci przeszli od Placu Październikowego na Plac Niezależności, gdzie mieści się siedziba białoruskiego rządu. Chcieli, żeby ktoś z przedstawicieli władz do nich wyszedł i porozmawiał. To samo było z milicją. W końcu szef milicjantów, którzy pojawili się na demonstracji, obiecał rozmowę. I w tym momencie zaczęła się prowokacja. Grupa cywilów z tłumu zaczęła atakować gmach rządowy. To był oczywiście tylko pretekst, żeby milicjanci mogli zaatakować demonstrantów. Kontrkandydaci Łukaszenki i wiele innych osób została dotkliwe pobita. Jeden z opozycjonistów został porwany ze szpitala, do którego trafił po demonstracji.

• Czy zagraniczni obserwatorzy mogli uczestniczyć w liczeniu kart wyborczych?
- Po zamknięciu lokali wyborczych obserwatorzy mogli zostać. Ale co z tego, skoro głosy były liczone np. w drugim pomieszczeniu? Wyniki zostały ogłoszone już po dwóch godzinach! To przecież nierealne. Zajmuje to ok. 2-3 dni. Kluczowym momentem wyborów prezydenckich jest głosowanie przedterminowe. Organizuje się je dla tych, którzy wyjeżdżają w czasie wyborów. Wtedy najczęściej karty są podmieniane i dosypywane do urn. Dlatego później przy liczeniu głosów okazuje się, że frekwencja w niektórych miejscach wynosiła nawet 120 proc.! Żeby to ukryć, karty są palone albo wyrzucane na śmietnik. To wyjaśnia, dlaczego w tym roku Łukaszenka wygrał z blisko 80 proc. poparciem. To już jego 5 kadencja i od dawna jest przyzwyczajony do miażdżącej przewagi. Musi pokazać, że popiera go prawie całe społeczeństwo. Wtedy może poczuć się jak bóg.

• Jak wyglądała kampania wyborcza?
- W tym roku po raz pierwszy kandydaci opozycyjni mogli pokazać się w telewizji. Ich czas na antenie był jednak bardzo ograniczony. Zaprezentowali się indywidualnie i w dyskusji. Do innych mediów nie mieli dostępu. Na ulicach nie był też ich plakatów. Była jeszcze możliwość publicznego zbierania podpisów, no i oczywiście kampania na opozycyjnych stronach internetowych.

• W jaki jeszcze sposób łamie są prawa człowieka na Białorusi?
- Każdy, kto publicznie wypowiada się przeciwko reżimowi musi się liczyć z tym, że może zostać aresztowany i trafić do więzienia. Na porządku dziennym są pogróżki, podsłuchy, zastraszanie, pozornie przypadkowe pobicia na ulicy. W tym roku głośna była śmierć Olega Bebenina, byłego szefa strony "Karta ‘97”. Oficjalnie popełnił samobójstwo, ale nikt w to nie wierzy. Zbyt wiele rzeczy przemawia za tym, że to było zabójstwo. To był bardzo ostry dziennikarz. Zapowiadał, że zostanie szefem kampanii wyborczej jednego z opozycyjnych kandydatów. Poza tym miał dużą wiedzę o niektórych dokumentach administracji Łukaszenki. Jego żona jest prawnikiem i często współpracuje z członkami administracji państwowej. Jeżeli chodzi o media to normą jest cenzura. Mamy kilka opozycyjnych tytułów, natomiast prywatne telewizja i radio zachowują bezpieczną dla siebie apolityczność.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aa / 3 stycznia 2011 o 08:26
WOLNOŚĆ DLA BIAŁORUSI _ LISTA ARESZTOWANYCH !!!
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt10571.html
Avatar
odkrywca / 2 stycznia 2011 o 18:04
A białoruskie KGB pracuje na forum, że aż furczy. Niech żyje wolna Białoruś
Avatar
ks.ADAM / 2 stycznia 2011 o 13:47
Czego to oszołom nie wymyśli, jakich to bzdetów nie spłodzi aby tylko przypodobać się winnym kraju. Oleg, spier***aj stąd bo oszołomów ci u nas dostatek !
Avatar
olo2 / 2 stycznia 2011 o 12:42
Aja krótko już pomagaliśmy Ukrainie i co z tego wyszło i jak odwdzięczają się teraz nam to już niebęde pisał i po krótkim czasie wrócili do takiego szamba jak mieli.Nie wiem czy Białoruś jest przygotowana na taką wolność,60lat trzymania za mordę apotem nic zakączy się takim burdelem jak unas.
Avatar
tedy / 2 stycznia 2011 o 11:51
mądre spleczeństwo bialoruskie nie dało się omamić róznym michnikom lisom olejniczkom i innym gadzinom dziennkarskim będocych na uslugach różnych rychów krzychów janów. BIALORUSINI są o wiele mądrzejsi od polaków którym te łobuzy wyprały mózgi.
Avatar
greg / 2 stycznia 2011 o 11:37
[quote name='Gość' timestamp='1293956802' post='415072']
to tak jak u nas, ja od 20 lat boję się cokolwiek w pracy powiedzieć bo zaraz wylecę na bruk
[/quote]
Jam mam tak samo, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. W mojej gminie nie możesz sie poskarżyć właśnie do gminy na gminę, bo masz juz kłopoty. A jak jest ktos związany z gminą, tzn pracuje w jakiejs instytucji podległej gminie, to albo traci pracę, albo jest gnębiony psychicznie.
Avatar
jubus / 2 stycznia 2011 o 11:31
Wszystkim co optują za "zajęciem się naszymi sprawami" chciałbym przytoczyć przykłady kiedy sąsiedzi nie reaguje gdy za ścianą bite lub gwałcone są dzieci, morduje się kogoś na ulicy, a my udajemy, że tego nie widzimy. Owszem można "zająć się swoimi problemami" i udawać, że płacz dziecka za ścianą to efekt nie maltetowania a charakteru. A można przecież pójść, spytać się, zadzwonić, dać w gębę bydlakowi co bije lub gwałci dzieci lub znęca się nad całą rodzinę.

Białoruś to nie jest jakiś daleko leżacy kraj, ale kraj, z którym graniczmy bezpośrednio, nie tylko jako Polska, ale jako województwo. Dobrze by było, aby ten kraj był normalny i cywilizowany, tak jak Czechy, Słowacja, Niemcy czy Litwa, które też graniczą z nami i ludzie normalnie jeżdżą, odwiedzają się handlują. W przypadku Białorusi tego nie ma i nie będzie, póki normalny człowiek tam nie będzie rządził, ciekawe czy ktoś wie, dlaczego przez kilkanaście lat wymiana ludzka czy handlowa między dwoma sąsiednimi krajami praktycznie zamierała?? Na pewno nie jest to polska wina.
Wszystkim co optują za "zajęciem się naszymi sprawami" chciałbym przytoczyć przykłady kiedy sąsiedzi nie reaguje gdy za ścianą bite lub gwałcone są dzieci, morduje się kogoś na ulicy, a my udajemy, że tego nie widzimy. Owszem można "zająć się swoimi problemami" i udawać, że płacz dziecka za ścianą to efekt nie maltetowania a charakteru. A można przecież pójść, spytać się, zadzwonić, dać w gębę bydlakowi co bije lub gwałci dzieci lub znęca się nad całą rodzinę.

Białoruś to nie jest jakiś daleko leżacy kraj, al... rozwiń
Avatar
jon / 2 stycznia 2011 o 10:31
proponuję zająć się naszymi problemami , zamiast Białorusią.
służę listą ( w razie potrzeby )
Avatar
Gość / 2 stycznia 2011 o 09:26
to tak jak u nas, ja od 20 lat boję się cokolwiek w pracy powiedzieć bo zaraz wylecę na bruk
Avatar
aa / 3 stycznia 2011 o 08:26
WOLNOŚĆ DLA BIAŁORUSI _ LISTA ARESZTOWANYCH !!!
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt10571.html
Avatar
odkrywca / 2 stycznia 2011 o 18:04
A białoruskie KGB pracuje na forum, że aż furczy. Niech żyje wolna Białoruś
Avatar
ks.ADAM / 2 stycznia 2011 o 13:47
Czego to oszołom nie wymyśli, jakich to bzdetów nie spłodzi aby tylko przypodobać się winnym kraju. Oleg, spier***aj stąd bo oszołomów ci u nas dostatek !
Avatar
olo2 / 2 stycznia 2011 o 12:42
Aja krótko już pomagaliśmy Ukrainie i co z tego wyszło i jak odwdzięczają się teraz nam to już niebęde pisał i po krótkim czasie wrócili do takiego szamba jak mieli.Nie wiem czy Białoruś jest przygotowana na taką wolność,60lat trzymania za mordę apotem nic zakączy się takim burdelem jak unas.
Avatar
tedy / 2 stycznia 2011 o 11:51
mądre spleczeństwo bialoruskie nie dało się omamić róznym michnikom lisom olejniczkom i innym gadzinom dziennkarskim będocych na uslugach różnych rychów krzychów janów. BIALORUSINI są o wiele mądrzejsi od polaków którym te łobuzy wyprały mózgi.
Avatar
greg / 2 stycznia 2011 o 11:37
[quote name='Gość' timestamp='1293956802' post='415072']
to tak jak u nas, ja od 20 lat boję się cokolwiek w pracy powiedzieć bo zaraz wylecę na bruk
[/quote]
Jam mam tak samo, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. W mojej gminie nie możesz sie poskarżyć właśnie do gminy na gminę, bo masz juz kłopoty. A jak jest ktos związany z gminą, tzn pracuje w jakiejs instytucji podległej gminie, to albo traci pracę, albo jest gnębiony psychicznie.
Avatar
jubus / 2 stycznia 2011 o 11:31
Wszystkim co optują za "zajęciem się naszymi sprawami" chciałbym przytoczyć przykłady kiedy sąsiedzi nie reaguje gdy za ścianą bite lub gwałcone są dzieci, morduje się kogoś na ulicy, a my udajemy, że tego nie widzimy. Owszem można "zająć się swoimi problemami" i udawać, że płacz dziecka za ścianą to efekt nie maltetowania a charakteru. A można przecież pójść, spytać się, zadzwonić, dać w gębę bydlakowi co bije lub gwałci dzieci lub znęca się nad całą rodzinę.

Białoruś to nie jest jakiś daleko leżacy kraj, ale kraj, z którym graniczmy bezpośrednio, nie tylko jako Polska, ale jako województwo. Dobrze by było, aby ten kraj był normalny i cywilizowany, tak jak Czechy, Słowacja, Niemcy czy Litwa, które też graniczą z nami i ludzie normalnie jeżdżą, odwiedzają się handlują. W przypadku Białorusi tego nie ma i nie będzie, póki normalny człowiek tam nie będzie rządził, ciekawe czy ktoś wie, dlaczego przez kilkanaście lat wymiana ludzka czy handlowa między dwoma sąsiednimi krajami praktycznie zamierała?? Na pewno nie jest to polska wina.
Wszystkim co optują za "zajęciem się naszymi sprawami" chciałbym przytoczyć przykłady kiedy sąsiedzi nie reaguje gdy za ścianą bite lub gwałcone są dzieci, morduje się kogoś na ulicy, a my udajemy, że tego nie widzimy. Owszem można "zająć się swoimi problemami" i udawać, że płacz dziecka za ścianą to efekt nie maltetowania a charakteru. A można przecież pójść, spytać się, zadzwonić, dać w gębę bydlakowi co bije lub gwałci dzieci lub znęca się nad całą rodzinę.

Białoruś to nie jest jakiś daleko leżacy kraj, al... rozwiń
Avatar
jon / 2 stycznia 2011 o 10:31
proponuję zająć się naszymi problemami , zamiast Białorusią.
służę listą ( w razie potrzeby )
Avatar
Gość / 2 stycznia 2011 o 09:26
to tak jak u nas, ja od 20 lat boję się cokolwiek w pracy powiedzieć bo zaraz wylecę na bruk

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy Hrubieszowa zdecydują na co wydać 100 tys. zł

Mieszkańcy Hrubieszowa zdecydują na co wydać 100 tys. zł 0 0

Wiadomo już, na jakie zadania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Hrubieszowie będą mogli głosować mieszkańcy Hrubieszowa. Do wydania jest 100 tys. zł.

Puchar Polski: Eko Różanka lepsze od Sparty Rejowiec dopiero po rzutach karnych

Puchar Polski: Eko Różanka lepsze od Sparty Rejowiec dopiero po rzutach karnych 0 0

Finałowy mecz Pucharu Polski na szczeblu okręgu chełmskiego dostarczył dużych emocji. Obie drużyny miały swoje sytuacje, ale o losach spotkania przesądziła dopiero seria rzutów karnych. A w nich Sparta Rejowiec Fabryczny przegrała z Eko Różanka 4:5

Nowa restauracja w Tarasach Zamkowych. Piłkarz i trenerzy na otwarciu

Nowa restauracja w Tarasach Zamkowych. Piłkarz i trenerzy na otwarciu 11 1

27 kwietnia w Tarasach Zamkowych oficjalnie zostanie otwarta pierwsza w Lublinie restauracja Jumi Zumi.

Synagogi będą jak nowe. Coraz bliżej końca prac

Synagogi będą jak nowe. Coraz bliżej końca prac 0 0

Trwa poremontowe sprzątanie wnętrza Dużej Synagogi. Teraz ekipa budowlana ma się zająć wymianą dachu nad babińcami i remontem zewnętrznej elewacji.

Piłkarki Górnika Łęczna pokonały Medyk Konin 3:2. Tutył coraz bliżej

Piłkarki Górnika Łęczna pokonały Medyk Konin 3:2. Tutył coraz bliżej 0 0

Kolejny krok w stronę mistrzostwa Polski wykonany! Górnik Łęczna pokonał w środę drużynę Medyka Konin 3:2 i powiększył przewagę nad najgroźniejszym rywalem do dziewięciu punktów

"Wszyscy na ziemię! Policja!" Tak CBŚP wchodzi do domów przestępców [wideo]
galeria
film

"Wszyscy na ziemię! Policja!" Tak CBŚP wchodzi do domów przestępców [wideo] 6 2

Policjanci ustalili właśnie kolejne 33 osoby, zamieszane w przestępczość narkotykową. To część dużej akcji prowadzonej od ubiegłego roku przez CBŚP i KSP. W akcji brali udział także policjanci z lubelskiego CBŚP.

Sezon Lublin w Muzeum na Majdanku
27 kwietnia 2018, 17:00

Sezon Lublin w Muzeum na Majdanku 2 0

Co Gdzie Kiedy. Wystawa, wykłady, spotkania i spacery - Muzeum na Majdanku włącza się w akcję Sezon Lublin, w ramach której w najbliższym okresie zorganizowane zostaną wyjątkowe wydarzenia dla zwiedzających.

Pieniądze na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnych dla czterech gmin powiatu puławskiego

Pieniądze na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnych dla czterech gmin powiatu puławskiego 1 0

Sześć milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymają w tym roku cztery gminy powiatu puławskiego na rozwój swoich sieci wodno-kanalizacyjnych.

Podstępem wywabili z domu, a potem pobili i okradli. Najmłodszy ma 16 lat
galeria

Podstępem wywabili z domu, a potem pobili i okradli. Najmłodszy ma 16 lat 3 1

Podstępem wywabili 16-latka z domu, a następnie pobili i ukradli mu rower oraz telefon komórkowy.

Co stanie się z ogrodzeniem zabytkowej kapliczki

Co stanie się z ogrodzeniem zabytkowej kapliczki 1 0

Nasz czytelnik alarmuje o rozbiórce zabytkowego ogrodzenia prawosławnej kapliczki w Sycynie (gm. Biała Podlaska). Sołtys wsi tłumaczy, że ogrodzenie jest stare i trzeba je wymienić.

Minuta ciszy podczas sesji rady miasta. Radni uczcili pamięć tragicznie zmarłego kolegi

Minuta ciszy podczas sesji rady miasta. Radni uczcili pamięć tragicznie zmarłego kolegi 5 0

Minutą ciszy rozpoczęła się w środę sesja Rady Miasta Świdnik. W ten sposób radni uczcili pamięć swojego tragicznie zmarłego kolegi, pediatry z wieloletnim stażem – Wojciecha B. Tabliczka z imieniem i nazwiskiem radnego Platformy Obywatelskiej, stojąca przy miejscu, na którym siedział została przewiązana żałobną wstążką.

Dęblin: Dzień otwarty w LO im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”

Dęblin: Dzień otwarty w LO im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” 0 0

W czwartek (26 kwietnia) można odwiedzić Liceum Ogólnokształcące im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” przy Zespole Szkół w Dęblinie. Jedna z większych placówek w powiecie zorganizuje dzień otwarty.

Kolumna prezydenta Etiopii przejeżdża przez Puławy [wideo]
film

Kolumna prezydenta Etiopii przejeżdża przez Puławy [wideo] 18 4

W środę po południu przez Puławy w kierunku Zakładów Azotowych przejechała kolumna prezydenta Etiopii, który odwiedził puławskie przedsiębiorstwo chemiczne.

Żuk odpowiada wojewodzie Czarnkowi na zarzut o tchórzostwo. Zarzuca mu też kłamstwa [wideo]
film

Żuk odpowiada wojewodzie Czarnkowi na zarzut o tchórzostwo. Zarzuca mu też kłamstwa [wideo] 13 26

– Skorzystałem z uprawnień, jakie dają mi przepisy prawa – tak Krzysztof Żuk tłumaczy swój dzisiejszy wniosek, który uniemożliwił ogłoszenie wyroku w sądowym sporze o pozbawienie go stanowiska prezydenta Lublina. Wojewoda zarzucił mu tchórzostwo. Co na to Żuk? – To ja dwukrotnie stawiłem się na rozprawach, a pan wojewoda Czarnek nigdy.