sobota, 24 lutego 2018 r.

Magazyn

Biskup Stanisław Budzik będzie nowym metropolitą lubelskim?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2011, 15:00

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski może zostać metropolitą lubelskim. Na decyzję czekają księża i wierni. Kim jest przewidywany następca zmarłego abp. Józefa Życińskiego?

– Pracowałam z księdzem Budzikiem w szkole podstawowej w Limanowej. Pamiętam go jako bardzo dobrego i życzliwego człowieka – mówi nam Małgorzata Kwiecińska, emerytowana nauczycielka z Limanowej. – Kilkanaście lat temu spotkałam go u nas na odpuście, kiedy był już biskupem, poznał mnie i przywitał się.

Droga kapłana

Biskup Stanisław Budzik urodził się w 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. Z tamtymi stronami był związany niemal przez całe swoje życie. Drogę kapłana rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Posługę zaczynał, jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów- Katedra.

– Jak byłam małym dzieckiem, w pamięć bardzo zapadły mi jego kazania – mówi Kazimiera Zięba z Limanowej. – Już wtedy było widać, że jest bardzo oczytany, był erudytą. Wydaje mi się, że starsi mieszkańcy nie do końca rozumieli, o czym mówił, był dość nowoczesny jak na tamte czasy; to był przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Po kilku latach, wtedy jeszcze ksiądz Budzik, wyjechał do Austrii, gdzie studiował na Wydziale Teologicznym uniwersytetu w Innsbrucku i tam obronił doktorat. W 1989 r. został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie kierował także archidiecezjalnym Caritasem.

Caritas i akademia

– Był jednym z twórców Caritasu po odnowieniu tej instytucji, kierował nim dość krótko, może przez rok – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritasu w Tarnowie. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych blisko współpracował ze zmarłym metropolitą lubelskim, abp Józefem Życińskim – pełnił funkcję jego rzecznika prasowego.

W latach 1998–2004 był rektorem tarnowskiego seminarium, wykładał też w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam otrzymał stopień doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego.
Bardzo istotnym momentem w kapłaństwie ks. Stanisława Budzika było mianowanie go biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej w 2004 roku. W 2007 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Dobrze przygotowany

– Od tego momentu nie musi pełnić posługi w naszej diecezji, przyjeżdża jednak nieraz na zaproszenie do poszczególnych parafii, jeśli pozwalają mu na to obowiązki – wyjaśnia ks. dr. Jerzy Zoń, rzecznik prasowy archidiecezji Tarnowskiej.

W ubiegłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita” podał, że bp Stanisław Budzik najprawdopodobniej zostanie metropolitą lubelskim. Gazeta powołując się na swoje źródła podała, że taką decyzję podjął papież Benedykt XVI. Nuncjatura Apostolska w Polsce i Episkopat nie otrzymały jednak takiej informacji.
– Jeśli bp Budzik rzeczywiście będzie nowym metropolitą lubelskim, będę się cieszył i życzył, żeby jak najlepiej rządziło mu się w tej ważnej diecezji – mówił nam w ubiegły piątek ks. prof. Stanisław Szostek, były rektor KUL. – To postać znana w Episkopacie i Kościele. Wiem, że jest dobrze przygotowany od strony naukowej, jest profesorem, a to w środowisku lubelskim ważne.

Pod koniec lata

Według nuncjusza Stolicy Apostolskiej abp. Celestino Migliore, który gościł w Lublinie w maju, nowego metropolitę lubelskiego mamy poznać "pod koniec lata”.

Co trzy lata listę trzech kandydatów, czyli osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, do Stolicy Apostolskiej wysyła konferencja biskupów i biskupi z danej prowincji.

Nuncjusz w tzw. procesie informacyjnym sprawdza, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, oraz który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji. – Który z kandydatów ma predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL – mówił, gdy procedury się rozpoczynały, ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Procedury

Później zebrane materiały trafiły do Stolicy Apostolskiej. Tam przeanalizowała je Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W jaki sposób jest ogłaszane nazwisko nowego arcybiskupa? – W Watykanie przez Sala Stampa, czyli biuro prasowe Watykanu – wyjaśnia ks. Józef Trela z Nuncjatury Apostolskiej. – Informacja pojawia się także w "L'Osservatore Romano”, czyli oficjalnym organie prasowym Watykanu. W Polsce zawsze w samo południe informację o nominacji publikuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Jak wygląda objęcie archidiecezji przez nowego metropolitę? Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego z Watykanu, gdy nie był do tej pory biskupem, lub w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania, gdy jest już biskupem.

Pismo apostolskie

– Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsulatorów w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz. – Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii. To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
z drogi
matka Boska
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

z drogi
z drogi (9 września 2011 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bluźnij ! Nawróć się i uwierz w ewangelię
Rozwiń
matka Boska
matka Boska (3 września 2011 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#4B0082"]POLSKI PRZEBIERANIEC:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Była już I R.P., II,III, IV...jednym słowem Cyfrowa Ojczyzna. Ksiądz Prymas Polski – Emeryt Józef Glemp rozpaczał nad Prezydentem Kwaśniewskim, że „PRZEYDENT KOMUNISTA NAM NIEPOTRZEBNY” dopiero wpadł w zachwyt na Lechem Wałęsą twierdząc, że to „NAJJAŚNIEJSZA R.P.”, w efekcie żadna nie wyszła, a teraz wszystko zmierza do KULejnej - [color="#FF0000"]NAJŚWIĘSZEJ R.P[/color]., która też nie wyjdzie...
Ruszyła na dobre [color="#FF0000"]kampania wyborcza 2011 sprawowana przez Cichą Władzę – zza Krat [/color]Konfesjonałów – w której wszyscy żrą się ze wszystkimi bo są KATolikami [color="#FF0000"]i chcą wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]!
W Krakowie [color="#FF0000"]kard. Stanisław Dziwisz opanował P.O.[/color] reszta daje poPiSy w Radio Maryja pokazując, że[color="#FF0000"] to radio Ma Ryja[/color]!
Jak widać Polska to KATolicki Kraj, nad którym panuje ePiS(z)KOPat!
Jak do tej Pory księŻULKOM nie udało się PiSdnąć Polski, ale teraz chyba też PO-PiS-y nycz nie dadzą, bo: po opanowaniu wszystkiego przez czarnych [color="#FF0000"]powołany zostanie Św[/color].(irnięty) [color="#FF0000"]Rząd[/color].

W historycznych latach SOLIDARNOŚCI (1980) krążył po Polsce PROROCKI WIERSZ [color="#FF0000"]anonimowego Autora[/color], który po drobnym zabiegu „kosmetycznym”(<<...>>) jest aktualny nawet w 2011 r.:

[color="#FF0000"]1) "Powstały w Polsce Trudne pytania,
<<Gdy ojciec Rydzyk i brat Jarosław
Głosili Kazania.>>
Wszyscy się głowią i tak, i siak,
Czy to coś z grzybów, czy to ptak?

2) Jeśli Grzyb, to problem gnębiący:
Czy to jadalny, czy to trujący?
Bo nie do śmiechu kochani moi
Po tylu latach człowiek się boi.

3) Zatrucie grzybem groźne być może,
Klęska totalna, że nie daj Boże,
Jeśli jadalny - wszystko w porządku,
Spokój dla kraju i dla żołądków.

4) Gdy umiejętnie jest przyprawiony,
Przyrumieniony i usmażony,
Podlany dobrze właściwym sosem -
Będzie się można pogodzić z losem.

5) Jeśli to ptak, pytanie jest nowe,
Nowe problemy trują nam głowę,
Czy ptak co śpiewa, czy ptak co kracze,
Bo wówczas wieczne życie zobaczę.

6) Byli i tacy, co nam krakali,
I tacy, co nam pięknie śpiewali.
Czy tak, czy owak prorokowali,
To kraj w ogromne długi wegnali.

7) Na chłopski rozum tak kombinuję
I każdy Polak chyba to czuje:
Nam ptak potrzebny, co wzwyż poleci,
Może Kraj wówczas blaskiem rozświeci.

8) Może się wreszcie spełnią marzenia,
Może się w Polsce na lepsze zmieni.
W Polsce każdemu wiadomo wszak,
Że w naszym herbie jest taki ptak.

9) Chociaż nam Orły już wyginęły,
Kurs w inne strony dla siebie wzięły.
Nam ptak potrzebny w naszej krainie,
Co odpowiednio skrzydła rozwinie." [/color]

Poza tym w Kościele bez przebrania nycz nie funkcjonuje:

[color="#FF0000"]księŻULEK zapier...niczając do miasta przebiera się w „cywila” zęby nikt Go nie poznał;
idąc do roboty, czyli do Kościoła z cywila przebiera się w Habitowego, a w zakrystii przebierania ciąg dalszy...,bo Msza Św. Nieważna[/color]..., a to już nie zakrystia lecz [color="#FF0000"]GARDEROBA[/color] i nie Kościelny, a [color="#FF0000"]GARDEROBIANY[/color]! [color="#FF0000"]Ludziom każe się żegnac idąc obok Kościola, a sam zapier...nicza i nawet Krzyża nie machnie..., każdy ma się przyznawać publicznie, że KATolok, a księŻULKI jadą samochodem w cywilu[/color]...

Przebieranie to ino jeden problem – drugi to Niebieska Nomenklatura – poczynając już od samego Nieba, czyli Ojca ŚW.(irniętego) wstyd przed własnymi danymi personalnymi i konieczny jest pseudonim artystyczny, a tam wybór... ostatni to Benek XVI.

[color="#FF0000"]Bratu Jarosławowi po wyroku w trybie wyborczym [/color](24.VIII.2011) [color="#FF0000"]nie podobały się Sądy[/color], co wskazuje,że[color="#FF0000"] ulegną likwidacji, a zastąpią je istniejące Kur[/color]...[color="#FF0000"]iewne Sądy[/color]...z obowiązkowym Hymnem przed rozprawą „[color="#FF0000"]BOŻE, SĘDZIO SPRAWIEDLIWY[/color]...”, a po rozprawie „[color="#FF0000"]DOBRY JEZU, A NASZ PANIE[/color]...”.

[color="#FF0000"]W imię czego Ludzie robią z siebie takich Idiotów[/color]?

Chyba jedynie „[color="#FF0000"]W Imię Ojca i Syna, i Ducha Św[/color].(irniętego)”[color="#FF0000"] pod postacią KULoPATwy pokazującej jak Kściół prowadzi Lud w pole[/color].Enter!

Jak widać[color="#FF0000"] polski PO-kutnik nie przebiera w słowach [/color]co w efekcie [color="#FF0000"]doprowadzi do PO-PiSów polskich Przebierańców[/color]!

Ojciec Tadeusz Rydzyk powienien Światu Pokazać[color="#FF0000"] jak można wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color] nawet przez Radio MARYJA,[color="#FF0000"] które Ma Ryja [/color]serwując znaną Modlitwę jakiej nauczył [color="#FF0000"]Jezus Chrystus [/color](z)[color="#FF0000"]BAWICIEL ŚWIATA[/color]:

„[color="#FF0000"]OJCZE NASZ[/color], któryś jest w Niebie,
Święć się Imię Twoje.
bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
I odpuść nam nasze winy Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
I nie wódź nas na pokuszenie
[color="#FF0000"]ALE NAS[/color] (z)[color="#FF0000"]BAW[/color] …"

oraz [color="#FF0000"]„WIERZĘ W JEDNEGO B(L)OGA...”, „WIERZĘ W B(L)OGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO...” czy też „NIE BĘDZIESZ MIAŁ B(L)OGÓW CUDZYCH...”.[/color]

Ludzie zaś kląć będą z całego serca: „[color="#FF0000"]Kurrrr[/color]...[color="#FF0000"]ia Jego Mać[/color]”, ale się narobiło! - „I tak to właśnie działa”.

[color="#FF0000"]OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI[/color], zapewniający, [color="#FF0000"]że chcą nas [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]. I tu się nie pomylili, bo księŻULE z Axcelencją Jubilatem na wieść o Związku klną na czym świat stoi – [color="#FF0000"]Kurrrr[/color]...[color="#FF0000"]ia Jego Mać [/color]- , a KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC [color="#FF0000"]kroczy Drogą[/color](z)[color="#FF0000"]BAWIENIA pokazując nawet Ludowi Bożemu jak łatwo można się [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]:

[color="#FF0000"]1) OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO, KS. MIECYZŁAW KRĄPIEC z półŚWIAT(ki)EM NAUKOWYM ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA!

2) OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ), KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄ RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA[/color]...

Obracając się w Świecie [color="#FF0000"]KANIBALIZMU[/color] („wziął chleb... i rzekł <<[color="#FF0000"]Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje[/color]>>”) i [color="#FF0000"]WAMPIRYZMU[/color] („wziął kielich.. i rzekł <<[color="#FF0000"]Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja[/color]>>”) i to KANIBALIZMU z WAMPIRYZMEM urojonego - taka[color="#FF0000"] Ostatnia KUL-acja [/color]- bo: Ciało Pańskie nie jest ciałem - czyli Kanibalizm po wegetariańsku! -, a Krew Pańska nie jest krwią ...[color="#FF0000"]ZATRACA SIĘ POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI[/color] panujące w Vatykańskiej Firmie od ponad 2000 lat, [color="#FF0000"]CO ZAWARŁ W SWOICH DZIEŁACH JP 2 „ŁĄCZĄC NIEBO Z ZIEMIĄ...”[/color]
Wszystkim kandydatom KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC wręcza[color="#FF0000"] bukiet Rózy Duchownej i kąKULi[/color]- kąKUL jest to Biblijny chwast [color="#FF0000"]KĄKOL podlewany Wodą Świeconą[/color].

Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW [/color]- czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami.

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI – [color="#FF0000"]Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM [/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** *** *** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)[/color]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!