Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Bliźnięta z dwóch ojców. Siódmy przypadek na świecie

0 50 A A

To siódmy opisany tego typu przypadek na świecie. Lubelscy genetycy dokonali nietypowego odkrycia. W sprawie o ustalenie ojcostwa z północnego regionu Polski stwierdzili, że bliźnięta mają... dwóch różnych ojców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Naukowcy z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie wykonują badania genetyczne. Każdego roku mają około 200 spraw o ustalenie ojcostwa i setkę spraw kryminalnych z różnych regionów Polski. Często trafiają do nich najtrudniejsze sprawy z całego kraju. W tym roku na zlecenie sądu zajęli się nietypowym przypadkiem ojcostwa.

– Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Kobieta z północnych regionów Polski od pewnego czasu żyła w konkubinacie. Zaszła w ciążę, urodziła chłopca i dziewczynkę. Później wystąpiła z wnioskiem o rozwód ze swoim dotychczasowym mężem. Pozwała go też o zaprzeczenie ojcostwa. Mieliśmy udowodnić, że mąż kobiety nie jest ojcem dzieci, co pozwoliłoby konkubentowi zapisać dzieci na siebie.

Rozmowa z dr. hab. Piotrem Koziołem, genetykiem w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie

• Dlaczego pracownicy lubelskiego Zakładu Medycyny Sądowej badali przypadek z północnej części Polski?

– Mamy bardzo duże możliwości badawcze i nowoczesny sprzęt do badania DNA. Trafiają do nas różne sprawy, w tym bardzo trudne dotyczące ustalania pokrewieństwa.

• Na czym polegały badania w tym konkretnym przypadku?

– Musieliśmy pobrać wymazy policzkowe od matki, dwójki dzieci, konkubenta oraz od męża i wyizolować DNA, by ustalić ich profile genetyczne i potwierdzić, że ich ojcem jest obecny konkubent. Okazało się jednak, że mamy do czynienia z nietypowym przypadkiem. Badania DNA wykazały, że bliźniaki pochodzą z ciąży mnogiej, ale hetero-ojcowskiej. Oznacza to, że kobieta zaszła w ciążę z dwoma mężczyznami, z konkubentem i mężem. Okazało się, że konkubent jest ojcem córki, natomiast mąż jest ojcem syna.

• To chyba rzadko spotykana sytuacja?

– Bardzo rzadko, ale możliwa. Dzieje się tak w trzech przypadkach. Wiadomo że plemniki w ciele kobiety mogą oczekiwać na owulację nawet do 7 dni. Jeżeli w trakcie owulacji wyprodukuje ona dwa jaja, a w okresie owulacyjnym będzie miałam drugiego partnera, wówczas każde jajo może być zapłodnione nasieniem innego mężczyzny. Druga możliwość: dwa jaja mogą być zapłodnione różnym nasieniem, jeżeli kobieta podczas owulacji w krótkim odstępie czasu ma więcej niż jednego partnera. Możliwa jest również sytuacja, że kobieta we wczesnym okresie ciąży może mieć dodatkową owulację a drugie jajo zapłodnione zostanie podczas kolejnego stosunku.

• Co wydarzyło się później, kiedy okazało się, że bliźnięta mają dwóch różnych ojców?

– Odesłaliśmy gotowe wyniki badań do sądu, który wcześniej skierował do nas sprawę. Z tego, co wiem, matka żyje teraz wraz z dziećmi i z konkubentem, który zaakceptował tę sytuację. Wychowują dzieci wspólnie. Kobieta rozwiodła się z mężem.

• Ile kosztuje badanie DNA w przypadku ustalania ojcostwa?

– Koszt badania dla trzech osób (matka, dziecko i mężczyzna, czyli pozwany) to 1488 zł, za które zazwyczaj płaci pozwany. To mężczyzna wnioskuje o wykonanie badań DNA i jest to jedyny obiektywny dowód, rozstrzygający problem, kto jest ojcem dziecka tej matki. Według polskiego ustawodawstwa rodzinnego, kobieta w jednym procesie sądowym może pozwać tylko jednego mężczyznę, jeżeli przegra z nim sprawę to pozywa następnego. W innych krajach Europy, z wyjątkiem Francji, kobieta może pozwać kilku mężczyzn w jednej sprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty.
• Jakie przypadki badacie na co dzień?

– Ustalamy lub wykluczamy ojcostwo. Badania są stosunkowo proste, jeżeli mamy materiał genetyczny dziecka, jego matki i mężczyzny. Do badań potrzebna jest matka, bo badania jej DNA identyfikują dziecko. Trudne są sprawy, gdy nie żyje jedno z rodziców dziecka, wówczas można ustalać pokrewieństwo w oparciu o badania genetyczne krewnych zmarłego. Coraz częściej jednak kobiety porozumiewają się z partnerami i nie dochodzą ojcostwa na drodze sądowej. Zgłaszają się do nas osobiście na badania, a mężczyzna mając dowód, że jest ojcem genetycznym, zapisuje dziecko na siebie. Zdarza się również, że przychodzą ojcowie, którzy w końcowych latach życia nabierają podejrzeń, co do tego, czy ich dzieci są faktycznie ich potomstwem. Pod groźbą wydziedziczenia doprowadzają do wykonania prywatnych badań genetycznych.

• Jakie nietypowe spawy badaliście ostatnio?

– Zdarzyło się, że przyszła do nas kobieta, która chciała ustalić ojca dla swojego dziecka. Przyprowadzała kolejno pięciu mężczyzn, którzy dobrowolnie poddawali się badaniom. To był dziwny przypadek.

• Jaką mamy gwarancję, że badania dadzą wiarygodny wynik?

– Badania dają stuprocentową pewność, że mężczyzna nie jest ojcem i graniczące z pewnością potwierdzenie, gdy jest ojcem. Wyjątek to bracia bliźniacy jednojajowi. Każdy człowiek ma swój niepowtarzalny kod DNA. Ustalamy go w oparciu o badania DNA z pobranych wymazów policzkowych. To prosta bezinwazyjna i bezbolesna metoda pobierania materiału.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 21:53
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta?
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta? rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:18
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:14
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]
mowisz, ze to nic nadzwyczajnego??
No coz, granice Twoich norm sa dosyc.... SZEROKIE
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 14:11
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]

Gratuluję poczucia humoru -chyba dla niej. Dla mnie abstrakcja,coś nie do zrozumienia.
Avatar
gość 2 / 27 grudnia 2010 o 13:21
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkoda na chłopaka patrzeć, młody nawet przystojny, z pozycją i poszanowaniem - a on płacze jak dziecko bo nie sprostał oczekiwaniom żony, teściowej i cholera wie kogo jeszcze - ale w 2 miesiące po ślubie to co można zrobić, dla niej małżeństwo to był chyba żart i jak teraz zobaczyłbym ja rozmodloną jak to było przedtem to chyba bym się porzygał - paranoja
[/quote]

Czytam i czytam te różne komentarze a temat mężów, żon zwykłej ludzkiej przyzwoitości - to świat stoczył się. Takie laski jak ta tutaj to myślą albo pupą albo portfelem. Fakt bywa tak że mężuś to pijak, rozrabiaka, ku***arz - no to wtedy dobrze zrobiła, ale jak biedny nie sprostał jej oczekiwaniom i jak tu piszesz jeszcze teściowa i inne ... no tak 2 miesiące heeee mam nadzieje że to zwykły dowcip i taka laska to fikcja literacka - ale jak to prawda uuuu dziewczynka godna podziwu, chyba inne wątki też jej dotyczą. spokojnie laska dupy podaje tu i tam i jak już jej będzie dobrze to może zatęskni za mężem, a ten koleś i tak w końcu trafi na swego - co mu jajca w gardło wciśnie heee trzymam kciuki za jakiegoś rezolutnego męża bo jak by z moją tak wywijał - nie pozwoliłbym sobie na coś takiego.
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkod... rozwiń
Avatar
)) / 27 grudnia 2010 o 10:44
[quote name='Mańka' timestamp='1293366150' post='411435']
Nie plujcie już tak tak na te kobiety bo gdybyście wy rodzili to by rodziły się pięcioraczki a każde z nich miałoby innego ojca!! Potraficie w jedna noc zaliczyć kilka panienek.

Pozdrawiam wszystkich wiernych mężów!

Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!
[/quote]

Toś trafiła gościa.
Avatar
:-) / 27 grudnia 2010 o 09:56
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 09:48
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
Avatar
crx / 27 grudnia 2010 o 09:26
Miłość jest po prostu bardzo silnym bodźcem chemicznym ,o podłożu psychologicznym -pojawiającym się u danego osobnika średnio kilka razy do roku.Tyle nauka,a życie............?!!!Pomimo najlepszych intencji różnych religii ,biologia jest nieubłagana...............!!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 22:40
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać.
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać. rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 21:53
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta?
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta? rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:18
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:14
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]
mowisz, ze to nic nadzwyczajnego??
No coz, granice Twoich norm sa dosyc.... SZEROKIE
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 14:11
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]

Gratuluję poczucia humoru -chyba dla niej. Dla mnie abstrakcja,coś nie do zrozumienia.
Avatar
gość 2 / 27 grudnia 2010 o 13:21
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkoda na chłopaka patrzeć, młody nawet przystojny, z pozycją i poszanowaniem - a on płacze jak dziecko bo nie sprostał oczekiwaniom żony, teściowej i cholera wie kogo jeszcze - ale w 2 miesiące po ślubie to co można zrobić, dla niej małżeństwo to był chyba żart i jak teraz zobaczyłbym ja rozmodloną jak to było przedtem to chyba bym się porzygał - paranoja
[/quote]

Czytam i czytam te różne komentarze a temat mężów, żon zwykłej ludzkiej przyzwoitości - to świat stoczył się. Takie laski jak ta tutaj to myślą albo pupą albo portfelem. Fakt bywa tak że mężuś to pijak, rozrabiaka, ku***arz - no to wtedy dobrze zrobiła, ale jak biedny nie sprostał jej oczekiwaniom i jak tu piszesz jeszcze teściowa i inne ... no tak 2 miesiące heeee mam nadzieje że to zwykły dowcip i taka laska to fikcja literacka - ale jak to prawda uuuu dziewczynka godna podziwu, chyba inne wątki też jej dotyczą. spokojnie laska dupy podaje tu i tam i jak już jej będzie dobrze to może zatęskni za mężem, a ten koleś i tak w końcu trafi na swego - co mu jajca w gardło wciśnie heee trzymam kciuki za jakiegoś rezolutnego męża bo jak by z moją tak wywijał - nie pozwoliłbym sobie na coś takiego.
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkod... rozwiń
Avatar
)) / 27 grudnia 2010 o 10:44
[quote name='Mańka' timestamp='1293366150' post='411435']
Nie plujcie już tak tak na te kobiety bo gdybyście wy rodzili to by rodziły się pięcioraczki a każde z nich miałoby innego ojca!! Potraficie w jedna noc zaliczyć kilka panienek.

Pozdrawiam wszystkich wiernych mężów!

Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!
[/quote]

Toś trafiła gościa.
Avatar
:-) / 27 grudnia 2010 o 09:56
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 09:48
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
Avatar
crx / 27 grudnia 2010 o 09:26
Miłość jest po prostu bardzo silnym bodźcem chemicznym ,o podłożu psychologicznym -pojawiającym się u danego osobnika średnio kilka razy do roku.Tyle nauka,a życie............?!!!Pomimo najlepszych intencji różnych religii ,biologia jest nieubłagana...............!!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 22:40
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać.
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 0 1

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 7 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 9

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 5

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 22 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 3 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 4 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 67 3

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 2 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!