piątek, 19 stycznia 2018 r.

Magazyn


• Kto się może zgłosić do poradni?
– W zasadzie wszyscy, którzy cierpią z powodu bólu przewlekłego, trwającego dłużej niż 3 miesiące, niezależnie od jego charakteru. Należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.
• To znaczy, że ból jest jednostką chorobową?
– Tak, to nie tylko objaw choroby. Sam ból powoduje zmianę i w zachowaniu pacjenta i w neurofizjologii. Nie chodzi o ten ostry, nagły, który znika w momencie wyleczenia choroby – np. ból zęba, wyrostka etc. Ale o trwający dłużej – np. nowotworowy albo ból krzyża, który jest przypadłością niemal całej dorosłej populacji.
• Czasem boli to, czego już nie ma. Na przykład amputowana ręka...
– Tak, to tzw. ból fantomowy. Nie ma anatomicznej lokalizacji, ale została pamięć bólu. Pojawia się szczególnie u tych pacjentów, którzy wcześniej długo cierpieli.
• Każdy z nas cierpi inaczej?
– Tolerancja jest inna dla każdego, choć najwięcej chorych reaguje podobnie. Jednak są osoby bardziej i mniej wrażliwe na ból o dużym nasileniu. Leczenie bólu wymaga weryfikacji. Podczas badania i wywiadu z pacjentem wykonujemy specjalne testy mówiące o jego charakterze i natężeniu. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób chory reaguje na leczenie.
• Jak leczymy ból?
– Na pierwszym miejscu na pewno są środki farmaceutyczne – tabletki, zastrzyki, środki w aerozolu. Są leki przeciwzapalne, przeciwbólowe o słabszym i mocniejszym działaniu, są słabe i silne opioidy – cała gama preparatów.
• Opioidy, czyli narkotyki?
– Narkotyki to określenie prawne i odnosi się do np. marihuany, amfetaminy, ekstasy itp.. Morfina też może być narkotykiem jeśli używana jest dla „odlotu”, a nie do uśmierzenia bólu.
• Są i inne metody?
– Tak, wśród nich akupunktura, laseropunktura – to przezskórna stymulacja nerwów. Masaż – powoduje przekrwienie i rozluźnienie mięśni, zmniejsza ból. Można też zablokować nerwy i to wyłącznie tę część, która odpowiada za ból, można wykonać neurolizę – zniszczyć nerwy. Jeśli nerwy mają włókna przenoszenia bólu i włókna ruchowe, termolezja pozwala zniszczyć za pomocą temperatury tylko te pierwsze.
• Najnowszą propozycją jest plaster przeciwbólowy?
– Plaster jest bardzo wygodny dla pacjenta – eliminuje konieczność inwazji, ma małe działanie uboczne, zmienia się go co 3 dni. Ale jest drogi i w Polsce stosuje się go tylko przy bólach nowotworowych.
• Jeszcze dziś, i to nawet w środowiskach medycznych, uważa się, że opioidy trzeba stosować w ostateczności, bo pacjent może się uzależnić?
– Prawda jest brutalna – opioidy podaje się z reguły już w stanach terminalnych i chory nie zdąży się uzależnić. Zresztą, stosuje się takie metody, które chronią przed uzależnieniem. Chory nie może cierpieć, nie może go boleć. Pierwsza zasada – powinien przespać noc i ból nie może mu przeszkadzać w spoczynku. Później dopiero podczas ruchu. Właściwa dawka leku to taka, która jest skuteczna.
• Są też bóle będące skutkiem stresu, złej kondycji psychicznej?
– Tak, bóle psychogenne. To dziś ogromy problem i z tymi najtrudniej sobie poradzić i wytłumaczyć pacjentowi, że ma on przyczynę w jego emocjach, stresie, trudnej sytuacji życiowej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!