Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 sierpnia 2006 r.
15:13
Edytuj ten wpis

Borowik, starszy brat purchawy?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Lubi pani grzyby?
- Jeść? Mam odpowiedzieć jak grzybiarz czy jak mykolog? Jak mykolog? To można powiedzieć, że byłam na grzybach i znalazłam takie ładne przykłady mikoryzy. Tu jeszcze zielony nalot glonów, a obok piękny porost. A tu dorodny workowiec. Pod mikroskopem będzie widać jeszcze lepiej.
• Tego się chyba nie da ususzyć i zima dodać do sosu... zwykłe patyki. Nie sadzę, żeby ktoś w ogóle te grzyby zauważył. Widziałam ładniejsze rośliny.
- Grzyby to nie rośliny.
• Jak to? mam tu "Świat roślin”, opasłe tomiszcze wydane przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. I jak najbardziej piszą tu o grzybach.
- Proszę to wyrzucić. Wiele lat trwały dyskusje, ale już wiadomo: grzyby nie są roślinami. Tworzą obok królestwa zwierząt i królestwa roślin swoje własne królestwo. Podręczniki szkolne już powinny to uwzględniać. Oczywiście, zdarzają się jeszcze i akademickie publikacje, w których grzyby traktuje się jako rośliny ale to błąd. Na tym etapie wiedzy błąd.
• A dlaczego grzyby to grzyby, a nie rośliny?
- Najprościej mówiąc nie są roślinami, bo nie zawierają chlorofilu. Ściany ich komórek zawierają chitynę.
• Z chityny zbudowane są pancerze owadzie.
- Tak, i niektóre grzyby, o takie jak ten na gałązce kubek prążkowany, są twarde. Pewnie kubek można by było zjeść, ale to zupełnie jakby pani zjadła chrabąszcza.
• To może jednak grzyby to zwierzęta?
- Nie, bo nie mają cechy zwierzęcej, czyli zdolności ruchu. Potrafią rozsiewać zarodniki, ale wykorzystują do tego wiatr, owady, wodę; jakiś środek transportu. Zarodnik sam się nie rusza. Grzyb to grzyb. Dlatego pani książka jest do wyrzucenia. Możliwe, że te, które mamy teraz, za jakiś czas też będą. Mikroskop to mało. Teraz grzybami zajmują się genetycy. Grzyby to jedna z najliczniejszych grup żywych organizmów; są wszędzie.

A ile jest gatunków grzybów?
- Dziś znamy 250 czy 300 tysięcy gatunków grzybów, ale równie dobrze w wraz z rozwojem badań, ta liczba może maleć, bo okaże dię okazać, że grzyby opisane przez nas jako różne, genetycznie są identyczne.
• Grzyb "X” będzie borowikiem, kiedy rośnie pod dębem, a jak pod olchą, to już maslak?? A grzyb raz jest drożdżami, raz purchawką, ale genetycznie będzie tym samym grzybem?
- W dużym uproszczeniu takie właśnie mogą być efekty dalszych badań.
• Sporo tych grzybich tajemnic...
- I tak wszystkich nie poznamy. Grzyby są bardzo trudne do badania, bo można to robić tylko w terenie. Laboratoryjnie nie da się ich hodować, bo nie wszystkim ciepło, pożywienie i wilgoć odpowiada. Rośliny występujące w jakimś miejscu można poznać w czasie trzech-czterech wypraw. A grzyby? Grzybiarze chodzą do lasu późnym latem, jesienią. Ale grzyby tam są cały rok. Tylko jak je znaleźć nie wiedząc w jakiej są fazie rozwoju? Ludzie wiedzą dużo o grzybach z którymi walczą przy uprawie roślin. Zaraza ziemniaczana atakuje ziemniaki i pomidory gdy jest wilgotno. Wiemy, że potrzeba kropli wody by zarodnik zarazy wytworzył pływnię, a w niej po osiem zdolnych do dalszego rozmnażania pływek. Gdy jest sucho pływka jest jedna i zaraza atakuje osiem razy wolniej. Badamy też od lat grzyby zagrażające ludziom i zwierzętom, a reszta? Jakie i jak żyją w wodzie? Jakie zarodniki fruwają w powietrzu, gdy niektóre z nich mogą być wielkości krwinki?
• Chwali pani urodę porostu i pokazuje, że na zwykłej gałązce można zobaczyć jak grzyby z glonami tworzą nowy organizm. Grzyby nie są samotnikami?
- To przede wszystkim organizmy cudzożywne. Żywią się resztkami organicznymi. Jeśli grzyby zniszczyły nam deski czy nawet cały drewniany dom to nie wina grzybów. One sobie po prostu żyją i niczym oczyszczalnia rozkładają martwe części organiczne, dzięki temu ważne pierwiastki znów mogą być wykorzystane. Tak robią saprotrofy. Biotrofy współpracują z innymi organizmami: żyją z nimi w symbiozie lub na nich pasożytują. Współpraca jest bardzo skomplikowana. Czy to nie dziwne, że jeszcze nie ma upraw borowików czy jagód? Nie ma i być nie może. Borowikom potrzebne są określone drzewa, a borówka nie będzie rosła bez grzybów.
• Dzięki grzybom jemy jagody, to miłe z ich strony. Grzyby potrafią coś jeszcze?
- Mnóstwo rzeczy. W swoim interesie zmuszają zboże do tego, by urosło. Zaatakowane przez głownię źdźbło wyrasta ponad inne i zarodniki mogą spokojnie niesione wiatrem się rozsiać.
• ...czyli rozmnożyć. Grzybom tylko seks w głowie? I co one robią zbożu, że rośnie?
- Wytwarzają substancje wzrostowe i zboże rośnie. A rozmnażanie płciowe nie jest tak ważne jak bezpłciowe. Nie ma czasu na płciowe, bo trzeba się wepchnąć i szybko rozmnożyć by zając miejsce do życia. tym bardziej, że chętnych wielu. Ten przeżyje, kto się dostosuje do warunków.

Pozostałe informacje

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-letni kierowca

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-letni kierowca

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!