Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lutego 2010 r.
12:22
Edytuj ten wpis

Bug jest wszędzie

0 0 A A

Widzi pan te pola? Normalnie to łąki. Teraz to woda. Zamarznięta i przysypana śniegiem - pokazuje nam Teresa Lalko z Kuzawki nad Bugiem. - Nie ma szans. Zaleje całą wieś...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Kuzawce (gm. Hanna) na razie spokojnie. Jakby cisza przed burzą. Panią Teresę spotykamy na środku głównej drogi we wsi, 200 metrów od Bugu. Jedzie rowerem do sklepu.

- Będzie powódź? - pytamy.

- Pan patrzy - odpowiada kobieta. - Tyle wody to ja nie pamiętam, odkąd tu mieszkam. Wszystkie łąki, które dzielą wieś od rzeki, są pod wodą. Nie ma szans. Jak przyjdzie odwilż, zaleje nas.

Narzędzie do pomiaru wody

Pierwszy w niebezpieczeństwie jest dom Józefa Paluszuka, położony prawie nad samym Bugiem. - Chodźcie, zobaczycie łabędzia - zaprasza nas pan Józef, starszy pan poruszający się o lasce. Łabędź pływa w niewielkim bajorku, dosłownie na środku podwórka Paluszuka.

- Powódź? Jak widzicie, ja już nie mogę narzekać na brak atrakcji - śmieje się pan Józef. I pokazuje rozlewiska Bugu dookoła jego obejścia. - Jeszcze parę dni temu woda dochodziła do stodoły. Teraz jakby trochę opadło - tłumaczy, spoglądając na narzędzie do pomiaru wody (kij włożony w jedno z bajorek).

Pan Józef nie ma jednak wątpliwości. Najgorsze przed nim. - Jak mrozy puszczą, to dopiero się zacznie - nagle poważnieje. - Strach myśleć. Takiej wody, w styczniu tu jeszcze nie było.

Fachowcy mówią, że wszystko przez zator na Bugu, który powstał między Krzyczewem a Włodawą. Rzeka wezbrała. Zaczęła rozlewać się na okoliczne pola i łąki. Utrzymujący się od kilku tygodniu mróz sprawił, że woda, zamiast wsiąkać w ziemię, robi się coraz niebezpieczniejsza.

Odcięci od świata

Ponad tydzień temu woda z Bugu odcięła od świata wieś Mościce Dolne (gm. Sławatycze, na północ od Hanny). Do połowy tego tygodnia służby ratownicze ewakuowały stamtąd 5 osób i ponad 200 zwierząt. Pomagało wojsko. Pozostali mieszkańcy na razie zostali w domach.

- Najbardziej boimy się odwilży - podkreśla Dariusz Trybuchowicz, wójt gminy Sławatycze. - Jak wszystko naraz zacznie się topić, będzie niewesoło.

Podobnie mówi Grażyna Kowalik, wójt Hanny. - Wszyscy trzymamy tu kciuki, żeby nie przyszły nagłe roztopy. Dopóki jest mróz, jesteśmy bezpieczni - tłumaczy.

Woda odcięła od świata także jedno gospodarstwo w Kuzawce, w którym mieszka starszy mężczyzna. - Ten pan nie chciał opuścić domu - mówi wójt. - Codziennie do niego dzwonimy, a straż graniczna dowozi potrzebne rzeczy.

- Funkcjonariusze w czasie codziennej służby monitorują sytuację w gospodarstwach zagrożonych zalaniem. Mają na względzie szczególnie te posesje, gdzie mieszkają osoby starsze i samotne - mówi Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału SG. - Jeśli jest taka potrzeba, dowożą ludziom żywność i lekarstwa, odśnieżają drogi dojazdowe, dachy budynków oraz pomagają w zabezpieczaniu płodów rolnych i sprzętu rolniczego.

Trzeba będzie pływać

Na razie w gminie Hanna największym problemem może być zalanie dróg dojazdowych do gospodarstw. - Większość naszych rolników ma gospodarstwa mleczne - mówi Kowalik. - Oni uspokajają mnie, że nie martwią się o swoje domy, tylko o to, że mleka nie będzie jak dostarczyć do mleczarni.

Gorzej, jak woda zacznie zalewać gospodarstwa. - Trzeba będzie pływać do domu łódką - mówi Józef Lewczuk z Osieńczuk (na przedmieściach Hanny). - Już tak kiedyś było, wiele lat temu. Teraz nie mam wątpliwości. Woda odetnie nas od świata.

Sytuacja jest na tyle poważna, że losem mieszkańców Mościc, Hanny, Osieńczuk i innych miejscowości w okolicy Bugu zainteresował się sam premier. W poniedziałek wojewoda lubelska, Genowefa Tokarska, mówiła o sytuacji w gminach Hanna i Sławatycze na specjalnej naradzie u szefa rządu. - To, co widzimy w Warszawie, na północy kraju, w Wielkopolsce, także na wschodzie postawić musi w stan najwyższej gotowości wszystkie służby - podkreślił premier Donald Tusk.

Żołnierze w gotowości

Szef rządu poinformował, że w gotowości do prowadzenia akcji przeciwpowodziowej jest ponad 4 tys. żołnierzy. Zarządził też monitoring najważniejszych rzek. I poprosił o wprowadzenie stanu gotowości w policji.

Także wszystkie służby w naszym regionie czekają w napięciu. - Możliwe są różne scenariusze. Najgorszy będzie wtedy, gdy przyjdzie szybka odwilż. Wtedy wszystko popłynie naraz - mówi Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. - Na razie sytuacja jest stabilna. Ale wszyscy ratownicy w pełnej gotowości czekają na rozwój wypadków.

Marianna Sasim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja. - Sytuacja, jaka ma miejsce na Bugu, choć jest spektakularna, nie jest czymś nienaturalnym. Gdzieś na rzece między Krzyczewem a Włodawą zrobił się zator. Takie rzeczy czasem mają miejsce. Np. dwa lata temu podobny zator zrobił się u ujścia Bugu. Skutki też były podobne, ale mało kto w ogóle o tym wiedział. Czy mieszkańcom Lubelszczyzny grozi wielka powódź? Mimo zatoru woda na rzece płynie, a jej stan się nie podnosi. Oczywiście, sytuację mogą zmienić nagłe roztopy. Przy szybkim ociepleniu woda w korycie może się podnieść. Może dojść do wezbrania roztopowego i podtopień.

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium