Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 maja 2016 r.
14:44

Chorwaci nagrodzili mieszkańców Lublina. Za najlepszy blog o Chorwacji

0 15 A A

Mieszkańcy Lublina - Wojtek Tyluś i Agnieszka Kolasińska-Tyluś - tak bardzo pokochali Dalmację, że nie wykluczają, że kiedyś osiądą w niej na stałe. Na razie spędzają tam każdy urlop i prowadzą najpopularniejszego polskiego bloga w pełni poświęconego Chorwacji, który zdobył właśnie Grand Prix Top Journalist Award „Zlatna Penkala” przyznawany przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną i Ministra Turystyki Chorwacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Wszystko zaczęło się od mojej siostry, która pojechała do Dalmacji zaraz po rozpadzie Jugosławii. Pamiętam, że zafascynowani słuchaliśmy jej opowieści o nieustającym cykaniu cykad, krystalicznie czystym Adriatyku i wspaniałych widokach z masywu Biokovo. Wszystko, o czym mówiła, było dokładnie tym, co chcieliśmy sami przeżyć. Dlatego nie zastanawiając się długo spakowaliśmy się i zupełnie w ciemno, bez żadnego planowania pojechaliśmy do Chorwacji - opowiada Wojtek.

Deszcz i perła

Był lipiec 2011 roku. Chorwacja przywitała ich deszczem, ale i tak od pierwszego wejrzenia zakochali się w tym zakątku świata. - Myśleliśmy, że będziemy jeździć po całej Dalmacji i zwiedzimy możliwie jak największą okolicę, ale trafiliśmy do niewielkiego miasteczka Omiš, które zafascynowało nas swoim klimatem - dodaje Agnieszka. - Omiš to także świetny punkt wypadowy. Omiš to nasza pierwsza chorwacka miłość, podczas każdego pobytu koniecznie musimy go odwiedzić.

- Drugą, a zarazem naszą największą miłością jest Perła Adriatyku: Dubrownik oraz cała południowa Dalmacja. Nie mam żadnych wątpliwości, na stare lata osiedlimy się w jego pobliżu - mówi Wojtek.

Bo podróżnicy z Lublina najczęściej szukają na swym szlaku elementów architektonicznych: starożytnych ruin oraz pozostałości wpływów rzymskich i weneckich. - Przez dłuższy czas tereny te znajdowały się przecież pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego oraz Państwa Weneckiego. Widać to na każdym kroku. Chorwacja to nieprawdopodobny tygiel kultur, którym nie sposób się nie zachwycić - mówi Agnieszka.

25 rejonów

- Ale Chorwacja to też ciepłe morze. Znajdziemy tam najczystsze wody w Europie. Wyznaczono bodajże 25 rejonów, gdzie woda ma najwyższy stopień czystości. Takich atrakcji nad Bałtykiem nie uświadczymy - dodaje Wojtek.

Wiele osób wybiera jednak Bałtyk argumentując, że wypoczynek nad nim będzie dużo tańszy. - Często spotykamy się z opinią, że w Chorwacji jest drogo - mówi Wojtek. - Owszem w porównaniu z cenami sprzed kilku lat jest drożej, ale tak jest przecież w całej Europie. Porównując jednak ceny w lokalu, czy restauracji, to są one porównywalne do tych obowiązujących w miejscowościach turystycznych w Polsce. Ceny są niemal identyczne. Zresztą, nikt nam nie każe stołować się każdego dnia w najlepszych lokalach w okolicy. Warto wybrać się do Konoby by spróbować lokalnych przysmaków. Szacujemy, że jedyny koszt dodatkowy różniący wakacje w Chorwacji od wakacji nad Bałtykiem to koszt przejazdu. Z Lublina do środkowej Dalmacji jest ok 1300 km, a do Świnoujścia ponad 800 km. Do Chorwacji jedzie się jednak łatwiej, bo po lepszych drogach i w dodatku bez większych utrudnień drogowych.

Samochód i namiot

Samochód i tak wygrywa jednak z samolotem, bo połączeń lotniczych jest mało, lecieć trzeba z przesiadkami w Wiedniu lub Monachium. - W dodatku bilety lotnicze mają ceny z kosmosu - mówi Agnieszka. - Dla porównania znacznie taniej można dolecieć do Hiszpanii czy Portugalii. Nic dziwnego, że samochodem do Chorwacji jeździ zdecydowana większość Polaków. Jadąc samochodem nie jesteśmy też skazani na leżenie na plaży. Możemy zwiedzać bliższą i dalszą okolicę.

Lubelscy blogerzy zachęcają aby zwiedzając wybierać noclegi pod namiotem. - Kiedy jechaliśmy pierwszy raz, namiot wzięliśmy rezerwowo, bo nie wiedzieliśmy czy bez wcześniejszego bookowania uda nam się wynająć nocleg. Od tej pory śpimy tylko w namiocie. Idąc na plaże zostawialiśmy w nim dokumenty i sprzęt elektroniczny. Nigdy nic nie zginęło. Szukając kempingu staramy się wybierać te kameralne, gdzie już po kilku dniach sąsiad zna sąsiada - mówi Wojtek.

- Namiot to też mobilność - podkreśla Agnieszka. - Pokój trzeba wynająć na co najmniej siedem dni. Z namiotem można zostać na jeden nocleg. W lipcu jedziemy na dwa tygodnie, bo tylko na tyle pozwala nam urlop. Na wrzesień mamy już wyczarterowany jacht na 7 dni. Kochamy Chorwację i nie wyobrażamy sobie wypoczynku w innym miejscu.

Blog

- Z tej miłości powstał nasz blog CroLove.pl - dodaje Wojtek. - Najpierw był on rodzajem pamiętnika z podróży. Później zorientowaliśmy się, że przez nasze zapiski możemy pomóc podjąć wielu osobom decyzję o pierwszym wyjeździe do Chorwacji lub pomóc w ustaleniu szczegółów wyprawy. Ogromną radość daje nam to, że piszemy o kraju, który kochamy i robimy to nie tylko dla siebie. W ten sposób blog zaczyna ewoluować w stronę poradnika.

Który od początku istnienia odwiedziło ponad 790 tys. unikalnych użytkowników. Agnieszka i Wojtek odnotowali blisko 2,5 mln odsłon. Docenili to też fachowcy. Chorwacka Wspólnota Turystyczna i Minister Turystyki Chorwacji przyznał im właśnie Grand Prix Top Journalist Award „Zlatna Penkala” (Złote Pióro), przyznawane dziennikarzom i blogerom z całego świata. Nagroda przyznawana jest już od 12 lat.

Pozostałe informacje

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy rozbrajają bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium