Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2010 r.
15:43
Edytuj ten wpis

Czerniejów: Ksiądz przekonał parafian, chociaż najpierw go nie chcieli

0 26 A A

Przed kościołem kilkaset osób. Brama wejściowa zablokowana, mieszkańcy zapowiadają protest do skutku. Tak parafianie z podlubelskiej miejscowości zareagowali na decyzję biskupa o zmianie proboszcza. Dziś wierni nie szczędzą nowemu księdzu komplementów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wtorek, godzina 18. W kościele w Czerniejowie trwa msza święta. Przed ołtarzem zebrało się kilku wiernych, nabożeństwo odprawia ksiądz Krzysztof Podstawka.

Wysoko nad wejściem, pod obrazem Maryi napis "Pamiętam, czuwam”. Wszyscy dobrze pamiętają dramatyczne wydarzenia sprzed roku. Zdjęcia mieszkańców blokujących kościół obiegły całą Polskę.

Desperacko protestowali przeciwko decyzji biskupa, który zabierał im ukochanego księdza. Ten, który przyszedł na jego miejsce, nie miał łatwego zadania.

Nastroje

– Ksiądz Krzysztof jest najlepszy, nie wyobrażamy sobie innego – mówi nam jedna z kobiet wychodzących z kościoła.

– Ludzie są zadowoleni z tego, co tu robi. W najbliższą niedzielę będzie odpust. Pewnie będą tłumy, tak jak na wszystkich imprezach przy kościele – dodaje Krzysztof Wójcik, który kilka razy w tygodniu przyjeżdża do rodziców do Czerniejowa.

W pobliskim sklepie nastroje podobne.

– Ja do kościoła nie chodzę, ale znajomi nic złego o nim nie mówią. Podobno to mądry człowiek, chyba w mediach pracuje – mówi jeden z klientów.

– A ja wolałem poprzedniego – stwierdza jego kolega. – Ten za bardzo się rządzi, wprowadza jakieś nowe porządki na cmentarzu.

Walka

Do parafii św. Wawrzyńca Diakona Męczennika w Czerniejowie ksiądz Krzysztof Podstawka przyjechał 29 lipca ub. roku. Delegował go tu arcybiskup Józef Życiński. Decyzją tego samego hierarchy poprzedni proboszcz, ksiądz Marek Żyszkiewicz, został przeniesiony do Podgórza koło Chełma.

Mieszkańcom te zmiany się nie spodobały. Postanowili walczyć o powrót księdza, który był z nimi przez ostatnich kilkanaście lat. Na terenie parafii ustawili namiot, zablokowali wejście do kościoła i dyżurowali przy nim, modląc się. Ksiądz Podstawka w końcu wrócił do Lublina.

Ale trwający kilkadziesiąt dni protest okazał się nieskuteczny. Metropolita lubelski nie zamierzał zmienić swojej decyzji. Pod adresem lubelskiej kurii zaczęły padać coraz ostrzejsze komentarze. – Arcybiskup jest głuchy na nasze prośby. Potraktował nas jak bydło – irytowali się protestujący.

We wrześniu podczas mszy świętej, na której przedstawiono nowego proboszcza, niektórzy wierni ostentacyjnie wyszli z kościoła.

Kolęda

Przeciwko sobie miał wielu, ale się nie przestraszył. Ksiądz Krzysztof Podstawka zaczął trudną posługę w nowym miejscu.

– Do niedawna sam zajmował się parafią. Dopiero teraz pojawił się drugi ksiądz rezydent – mówi Teresa Stachyra z Czerniejowa.

Zaufanie wiernych nowy proboszcz zdobywał powoli. Kilka miesięcy później wciąż nie brakowało parafian, którzy nie chcieli go w Czerniejowie. Podobno ostatnie ulotki krytykujące pobyt ks. Podstawki w Czerniejowie pojawiły się we wsi jeszcze w grudniu. Nowy proboszcz się tym nie przejął. Chodząc po kolędzie, odwiedził wszystkie domy w Czerniejowie. I jak mówią ludzie, wszędzie został przyjęty.
Z każdym dniem przekonywało się do niego coraz więcej parafian. Wiosną kościół przestał świecić pustkami. W drodze krzyżowej wzięło udział prawie tysiąc osób. – Była wzruszająca, wracaliśmy do domu w wielkiej zadumie – wspomina Teresa Stachyra.

Zasługi

Wyliczanie zasług nowego księdza mieszkańcom Czerniejowa przychodzi bez trudu. Efekty pracy proboszcza widać na każdym kroku.

– Zaczęła działać strona internetowa parafii, mamy msze święte też w dni powszednie – cieszy się Wiesława Bryda.

– Na boisku obok kościoła młodzi grają w siatkówkę, no i te festyny. Dużo ludzi na nie przychodzi – wyliczają panowie, pijący piwo przed sklepem.

Ksiądz Podstawka zorganizował już dwie takie imprezy. W czerwcu była spartakiada, pod koniec lipca – rodzinny piknik. Bawiło się na nich po kilkaset osób. Mieszkańcy jedli, śpiewali, tańczyli. Po zawziętości i desperacji ubiegłorocznego protestu nie było już śladu.

Parafianie są mu wdzięczni też za uruchomienie przyparafialnego punktu Caritasu. – Zbieraliśmy na festynie pieniądze na przybory szkolne dla dzieci w miejsc zniszczonych przez powódź. Dary przekażemy we wrześniu – mówi Teresa Stachyra.

I za porządek na cmentarzu. – Ksiądz postawił tam pojemniki do segregacji odpadów. Zaczął też odprawiać pogrzeby w starej części nekropolii tak, by zająć puste miejsca – dodaje Wiesława Bryda.
Lokalne władze też chwalą księdza. – Pozytywnie oceniam pracę nowego proboszcza. Dobrze się dogadujemy – mówi Violetta Rudzka, wójt gminy Jabłonna.

Refleksje

Pamięć o wydarzeniach sprzed roku wciąż żyje. Teraz przyszła pora na refleksje. – Mieszkam tu od zawsze. Spotkałem już pewnie z dziesięciu księży w tej parafii, każdego gorąco witaliśmy. Kompletnie nie mogłem zrozumieć tego, co się tu działo rok temu – mówi Mieczysław Niedźwiadek.

Przytakuje mu żona. – Gołym okiem widać efekty jego pracy. A tu łatwej roboty nie ma – podkreśla Zofia Niedźwiadek.

– Większość osób, które wtedy tak protestowały, regularnie chodzi dziś do kościoła. Niektórzy moi znajomi przyznali potem, że nie wiedzieli dokładnie, o co walczyli – dodaje pan Mieczysław.

Sam ksiądz Podstawka nie chce komentować swojej pracy w Czerniejowie. Przyznaje, że jest spokojnie i to dla niego najważniejsze. Rok temu, taki spokój był szczytem marzeń.

Pozostałe informacje

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium