Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 czerwca 2006 r.
21:12
Edytuj ten wpis

Dom gotowanych żelazek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Joanna zapala gaz. Na palniku stawia elektryczne żelazko. Bożena, by wyjąć cokolwiek z lodówki, zakłada buty i... idzie do sąsiedniego budynku. Tak żyje
40 rodzin z budynku, w którym od niemal dwóch tygodni nie ma prądu. Mimo że prawie wszyscy
za prąd płacą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Światło zgasło w poniedziałek, 29 maja, o godz. 8.30. Prąd odciął zakład energetyczny, za długi, bo z opłatami zalega kilku lokatorów. Ale po ciemku siedzą wszyscy. Przez właścicieli.

Dom

Ul. Samsonowicza 65. Brzydki, szary blok z wielkiej płyty na skraju osiedla. Żadnego docieplenia ścian, barwnej elewacji. Szarość. W środku półmrok, obdrapane ściany, a na podłodze puste miejsca po płytkach PCW w paskudnym kolorze. - Od dziesięciu lat kompletnie nic się z tym nie dzieje. Tyle, co sami zrobimy na jakąś składkę - mówi pani Bożena.
Budynek powstał jako hotel pracowniczy dla załogi Lubelskiej Fabryki Maszyn Rolniczych Agromet. W 1997 roku blok przejęła Spółdzielnia Mieszkaniowa "Horyzont”. Dwa lata później właścicielami budynku stali się dwaj lubelscy przedsiębiorcy: Jerzy Welman i Marek Danelczyk. I to w bardzo sprytny sposób.

Sprzedani

Najpierw Wel- man i Danelczyk pożyczyli spółdzielni Horyzont 200 tysięcy złotych. Później zaproponowali układ: zamiast gotówki chętnie odbiorą nieruchomość. W zamian za to umorzą długi.
Według aktu notarialnego blok był pustostanem, a żyło w nim wówczas kilkadziesiąt rodzin. Ci ludzie zostali sprzedani razem z budynkiem. Mieszkańcy do dziś walczą o unieważnienie aktu notarialnego. Rozprawa w sądzie odbędzie się w najbliższy poniedziałek.
Z pomocą mieszkańcom pospieszyły władze Lublina. Prezydent miasta próbował zamienić się z właścicielami na nieruchomości. Ale Welman i Danelczyk postawili zaporowe warunki. - Chcieli nieruchomości wartej dwa miliony złotych - wspomina Antoni Chrzonstowski, zastępca prezydenta Lublina. - Byliśmy gotowi dać im w zamian nieruchomość wartą pół miliona i nie doszliśmy wtedy do porozumienia. Ta transakcja nam by się nie opłacała. Za to właściciele nieźle by na niej zarobili. Przecież ten budynek kosztował ich zaledwie 200 tysięcy złotych.
Zmiana właściciela była dla lokatorów początkiem długiego pasma kłopotów. Na początku był gaz. Do budynku nie dopływa już od trzech lat. Właściciele uznali, że przewody wentylacyjne są w złym stanie. - Mamy ekspertyzę ze spółdzielni "Kominiarz”, że wszystko jest w porządku - irytują się mieszkańcy, którzy kuchenki musieli podłączyć do butli.

Wojna o liczniki

Licznik prądu jest tylko jeden na cały blok. Z zakładu energetycznego Lubzel przychodzi jeden zbiorczy rachunek. Kwotę lokatorzy dzielą między siebie i wysyłają na konto Lubzelu. Ale nie wszyscy płacili. Kilka rodzin wcale nie przejmuje się rachunkami. - Od dawna prosimy o zamontowanie przy każdym mieszkaniu liczników przedpłatowych. Takich, w których najpierw trzeba wykupić porcję energii, a dopiero później można z niej korzystać. To załatwiłoby sprawę. Wtedy ten, co nie płaci, siedzi przy świeczkach - mówi pani Teresa. - Mamy nawet gotowe odpowiednie projekty instalacji. Sami za nie zapłaciliśmy. Ale Welman i Danelczyk nie zgadzają się na montaż liczników.
- Już raz próbowaliśmy założyć liczniki w tym bloku - przyznaje Dariusz Bigelmajer, dyrektor Zakładu Energetycznego Lublin-Miasto. - Ale właściciele powiedzieli, że blok należy do nich i oni na montaż się nie zgadzają. A jeśli spróbujemy prowadzić jakiekolwiek prace, to skierują sprawę do prokuratury.
Zadłużenie doszło do 21 tysięcy złotych i Lubzel wyłączył prąd.

Życie po ciemku

- Dzieci chodzą do szkoły niedoprane i wymięte. Uczą się, zanim zajdzie słońce. Bo przy świeczkach to już ciężko - mówi tęgi mężczyzna z drugiego piętra.
- Zapalam gaz i stawiam żelazko na palniku. Jak się nagrzeje, mogę prasować - tłumaczy pani Joanna. Jedzenie trzeba kupować w małych porcjach, żeby wszystko zjeść tego samego dnia. - Ile spaliłam świeczek? U mnie idą cztery dziennie. W kuchni ciemno, w łazience też... nawet w dzień trzeba palić.
- Czy nie można było przeciąć kabli tylko tym, którzy nie płacą? - dopytują się lokatorzy.
- Nie można było - odpowiada dyrektor Bigelmajer.

Byliśmy wszędzie

Lokatorzy napisali do wojewody. - Poprosiliśmy prokuraturę, by przyjrzała się sprawie - mówi Piotr Kowalczyk, rzecznik wojewody.
Byli u prezydenta Lublina. - Poprosiłem Lubzel, żeby podłączył prąd do 29 czerwca. Mam nadzieję, że wtedy na sesji radni zgodzą się, żebym zamienił się z właścicielami na droższą nieruchomość - mówi Chrzonstowski. Pisali do ministra sprawiedliwości, ale minister Ziobro nie odpisał.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 19. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 19. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ostatnia z trzech finałowych rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium