Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 marca 2012 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dusza wina

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Hugo Casanovą, potomkiem Giacomo Casanovy, włoskim winiarzem z Chile

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy wynaleziono wino?
– Trzy tysiące lat przed narodzinami Chrystusa na terenie obecnej, środkowowschodniej Azji. Natomiast pierwsze wzmianki o produkcji wina pochodzą z Chin.
• Na freskach w egipskich pałacach znaleziono sceny z winobrania. Grecy dodawali do wina zioła, wodę morską i wielokrotnie go gotowali. Dlaczego?
– Chodziło o jakość wina, nadanie mu kolejnych aromatów. smaków i ochronę przed szybkim utlenieniem. Zmieniały się także naczynia, służące do przechowywania wina. Najpierw wykonywano je z kamienia i gliny, następnie kadzie wykonywano z drewna, stosunkowo późno wynaleziono kadzie stalowe.
• Historia wina wciąż spotyka się z historią człowieka, ludzie poświęcają całe życie, żeby zgłębić tajniki winiarstwa. Co takiego jest w winie?
– Mój ojciec powtarza, że każde wino jest jak syn. Każdy rocznik tego samego wina jest jak syn. Nasza rodzina przybyła z Włoch do Chile w XIX wieku. Reprezentuję czwarte pokolenie winiarzy i z pokolenia na pokolenie staramy się jak najlepiej przekazać naszą wiedzę i doświadczenie swoim dzieciom. Wino jest produktem żywym, porównywalnym z ludzką istotą, która rodzi się, rozwija, wchodzi w wiek dojrzały, potem zaczyna się starzeć i wręcz umierać.
• Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć wino?
– Mamy ten przywilej, żeby starać się zrozumieć istotę wina. To człowiekowi jest dane. Czy skorzysta z tego przywileju, czy zrozumie wino, zależy wyłącznie od niego. Wtedy będzie potrafił sięgnąć po dobre wino. Nauczy się je smakować, znajdować czas na radość z jego degustacji, właściwie ocenić wino. Zarówno pod względem koloru, jak i aromatu, i smaku. Odrobina dobrego wina pozwala przenieść się do lepszego, idealnego świata.
• A dlaczego w Polsce jest tyle kiepskich win?
– Dobry winiarz przekazuje swojemu winu dobre emocje, jego osobowość kształtuje dobroć wina. Za butelką wina stoi obraz tego, kto go wyprodukował. Jeśli za butelką konkretnego wina stoi dobry człowiek z dobrą energią, otwarty na życie i drugiego człowieka, pogodnie nastawiony do świata, z otwartym sercem – to wszystko to odczytamy w winie. Jeśli za butelką wina będzie stał wielki producent masowego taniego wina – to takie wino nie będzie miało ani swojej historii, ani dobroci. Od nas zależy, po które wino sięgniemy.
• W 1954 roku Bela Hamas napisał „Filozofię wina”. Przekonywał, że w dobrym winie mieszka mały aniołek, który wcale nie znika po wypiciu wina, ale dołącza do wielu aniołów, które mieszkają w człowieku.
– Zgadza się, żeby liczyć na przychylność niebios, powinniśmy pić dużo dobrego wina. Wtedy mamy szansę stawać się lepszymi, bardziej pogodnymi ludźmi.
• Dlaczego nie warto kupować podejrzanie tanich win w sklepie?
– Kiedy zdecydujemy się na przygodę z winem, nie powinniśmy jej zaczynać od kupowania drogich, win. Będąc na początku drogi, nie docenimy jakości takiego wina, będziemy natomiast mieli poczucie źle wydanych pieniędzy. Nie powinniśmy także sięgać po wina najtańsze, które produkowane są przez wielkie koncerny, bazują na znanej nazwie z danego regionu i kiepskim produkcie wyjściowym. Nawet nie będąc znawcą wina, już po pierwszej butelce przekonamy się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Dlatego najbezpieczniej sięgnąć po butelkę ze środka przedziału cenowego. Lepiej wypić jedną butelkę lepszego wina niż trzy butelki złego wina w tej cenie.
• Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wina?
– Na butelkę. Jeśli będzie wymyślna, to znaczy, że jej wyprodukowanie kosztowało więcej, przy niskiej cenie wina, zawartość butelki jest warta grosze. Najważniejszy jest producent wina, a nie nazwa regionu. Jeśli nie znamy producenta, zawsze lepiej sięgnąć po skromniejszą butelkę i etykietę. Dobre wino nie musi rzucać się w oczy. Kiepskie wino z masowej produkcji potrzebuje haczyka w postaci wymyślnej butelki, złota na etykiecie, ozdobnego sznurka i konkursu.
• Jak i gdzie kupować wino?
– Każdy dąży do tego, żeby jak najbezpieczniej wydawać swoje pieniądze i uzyskiwać z tego tytułu jak najwięcej przyjemności. W przypadku wina jest to szczególnie ważne, w Polsce ceny dobrego wina są nadal wysokie, co związane jest z jeszcze niskim spożyciem. Dlatego chcąc uzyskać jak najwięcej satysfakcji z zakupu wina, warto do takiego zakupu się przygotować. Warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie, kupić sobie książkę o winach, uczestniczyć w różnego rodzaju degustacjach i spotkaniach poświęconych winu. Dopiero wtedy możemy samodzielnie kupować wino w sklepach, w których nie ma wykwalifikowanego personelu, takich jak supermarkety i hipermarkety. Inaczej czeka nas rozczarowanie.
• W dobrym winie możemy odnaleźć wiele smaków i aromatów. Jak dostają się do wina?
– Każdy ze szczepów ma zapisany w sobie łańcuch DNA. Po części znajdziemy go też w różnych owocach, warzywach, kwiatach. Ale to jeszcze nie wszystko. Jeżeli weźmiemy jeden z najbardziej popularnych szczepów czerwonej odmiany winorośli, jak Cabernet Savignon, to ten sam szczep posadzony we Francji, Włoszech czy Chile da zupełnie inne wina. Do konkretnego łańcucha DNA dochodzi charakterystyka gleby, na której ten Cabernet Savignon zostanie posadzony, mikroklimat panujący w danej winnicy i jej właściciel, który w odpowiednim czasie zbierze winogrona, użyje odpowiednich kadzi, następnie zamknie wino w dębowych beczkach. A dąb, z którego zrobiono beczkę, rósł długo, swoje przeszedł, smagały go wiatry i deszcze, i w beczce będzie oddawał to, co przeżył – winu. I wtedy takie wino oddaje siłę dębu człowiekowi.
• Wino potrzebuje czasu?
– Tak. Potrzebuje drogi. Potrzebuje czasu na to, żeby nauczyć się wybierać wino. Potrzebuje uważności, bo nie można zasiąść do butelki dobrego wina w biegu. Dopiero wtedy, medytując nad winem, możemy się w nim zagłębić i odnajdywać w nim smaki i aromaty płynące z dębu, szczepu, ziemi i serca winiarza.
Rozmawiał Waldemar Sulisz
W XIX wieku Elizeusz Casanova przybył z Włoch do Chile i posadził tam pierwszą winnicę. W 1939 roku Aldo Casanova kupił winnicę „Vineyard Purisima”. Elizeusz Hugo Casanova rozwinął rodzinną firmę, dziś tradycję kontynuuje Hugo Andres Casanova, w jego winnicy produkuje się rocznie około 1 300 000 litrów wina – w Lublinie można go spróbować w restauracjach „Ulice Miasta” i „Old Pub”

Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium