Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2007 r.
14:21
Edytuj ten wpis

Dziunia, włącz nasze okno

0 0 A A

Rozmowa z Markiem Domańskim, psychiatrą ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Na szpitalnym korytarzu stoi telewizor. Co pacjenci najchętniej oglądają?
- W dzień rzadko oglądają telewizję; mają wiele zajęć związanych z leczeniem. Ale popołudniami włączają telewizor. W szpitalu mamy podstawowe kanały - TVP, TVN, Polsat. Oglądają to, co przeciętny Polak - seriale, programy sportowe, prognozę pogody, nawet wiadomości. Mamy pacjentów, którzy bardzo interesują się programami informacyjnymi.

• Z sondażu UPC, który badał telewizyjne preferencje Polaków, wynika, że wiadomości są naszym ulubionym gatunkiem telewizyjnym.
- Mnie też najbardziej pociągają. Mimo negatywnego nastawienia do polityki, polityków, ich decyzji, afer Polacy lubią wiadomości. Potrzeba informacji i wiedzy jest w społeczeństwie duża. To dobrze o nas świadczy, bo przecież informacja jest podstawą wszystkiego.

• To samo społeczeństwo, które chętnie ogląda informacje, chętnie krytykuje media za koncentrowanie się na informacjach sensacyjnych, brutalnych, krwawych. Krytykują, ale oglądają?
- Żeby widza przyciągnąć do telewizora, element sensacji musi być. Sensacja powoduje zaciekawienie, ponieważ wykracza poza zwykłą codzienność. Wywołuje silne emocje. Wywołuje także lęk o siebie. A gdyby mnie to spotkało? - wyobrażamy sobie np. swoich bliskich w roli ofiary ekranowego przestępcy. Współczujemy ofierze i potępiamy kata. To nas wciąga.

• Pozytywna informacja nie może przyciągnąć odbiorcy?
- Od jutra płace idą dwukrotnie w górę, kolejny Polak dostał nagrodę Nobla, nasza gospodarka oszalała i jest najlepsza w Europie. Takie informacje gwarantowałyby wysoką oglądalność, bo są niecodzienne. Pozytywna informacja, nieodbiegająca od przeciętności - np. dotycząca wzrostu gospodarczego o 2 proc. czy żmudnej pracy parlamentu - już takiego zainteresowania nie wzbudza.

• Kolejne dane z raportu: piłka nożna najchętniej oglądanym sportem w Europie. W Polsce też i to bez względu na płeć.
- Sport oglądamy dla emocji. A jeśli zawodnik, któremu kibicujemy, zwycięża, jesteśmy szczęśliwi. Futbol był jednym z pierwszych sportów w Europie. Tym bardziej jesteśmy z nim związani. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie budzi małe zainteresowanie.

• Polki miłośniczkami telenowel... Czy pana jako psychiatrę nie niepokoi takie uwielbienie dla seriali?
- Nie tylko kobiety, ale mężczyźni oglądają seriale. W telewizji jest ich tak dużo, że trudno ich nie oglądać. Są lepsze i gorsze. Bardzo dobry serial to "24 godziny”. Jak mam czas, oglądam. Trzeba przyznać, że telewizja staje się sposobem na spędzanie czasu. Ilość bodźców jest duża: wizualne, słuchowe, intelektualne, emocjonalne. Dlaczego tak kochamy polskie seriale? Są nieskomplikowane, dotyczą codziennych spraw, które znamy z własnego życia.

• Utożsamiamy się z bohaterami?
- Tak. One są o nas. A przy tym nie wymagają wielkiego wysiłku intelektualnego, nie zmuszają do myślenia. Są łatwe w odbiorze. Nawet jeśli przegapimy kilka odcinków, nic nie straciliśmy. Po przerwie z łatwością odnajdziemy się w serialowej fabule.

• Seriale to rodzaj wypełniacza życiowego. Jeśli ktoś ma puste życie, czuje się samotny, chętnie koncentruje się na innych ludziach, choćby tych z ekranu?
- Był kiedyś w polskim radiu skecz z udziałem Bronisława Pawlika. Jego radiowa żona miała na imię Dziunia. On zawsze mawiał do niej: "Dziunia, włącz nasze okno na świat”. Chodziło o telewizor. Faktycznie, telewizor jest łącznikiem ze światem zwłaszcza dla osób starszych, samotnych, chorych.

• Zgadnie pan, jaki dziennikarz jest najbardziej popularny wśród polskich widzów?
- Tomasz Lis?

• Lis jest na drugim miejscu. Zwyciężył Kamil Durczok
- O, to fajnie. Osobiście lubię obydwu dziennikarzy, ale gdybym miał oddać głos, wybrałbym Durczoka. Jest widzom bliższy przez swoją chorobę nowotworową. Był ze swoim problemem otwarty, a widzowie kibicowali mu w walce. Lis jest trochę z innej planety. Miał daleko idące ambicje polityczne odstające od pragnień przeciętnego Polaka. Sympatii nie przysporzyły mu perypetie rodzinne, rozwód, bo przecież jego była żona budzi wśród widzów sympatię.

• Co Marek Domański, psychiatra, ogląda w telewizji?
- Często oglądam wieczorne wiadomości na kilku stacjach. Większość informacji się powtarza, ale czasami się uzupełniają. Przyznam się, że wolę telewizję publiczną, bo jest bardziej obiektywna. Rzucam okiem na "Klan”. Owszem, znam tytuły "Plebania”, "M jak miłość”, ale nie oglądam. Bardzo lubię sport. Szczególnie siatkówkę i koszykówkę NBA. Piłkę nożną też, ale tylko tę na najwyższym poziomie. Lubię dobry film sensacyjny.

• A talk show?
- Te dotyczące problemów społecznych, politycznych, gospodarczych,, pokazujące różne punkty widzenia, rozszerzają naszą wiedzę. Ostatnio oglądałem dobry talk show prowadzony przez Janka Pospieszalskiego na temat orientacji seksualnych. Ale już program Ewy Drzyzgi w TVN za bardzo epatuje widza skrajnościami i unikalnymi problemami.

• Coś pana zaniepokoiło; wzbudziło protest?
- Szokujący film dokumentalny "Super Size Me” dotyczący żywienia przez fast foody. Bohater zobowiązał się, że przez określony czas będzie jadł wyłącznie produkty fast foodów. Przez ten czas był cały czas filmowany. Skończyło się ciężką chorobą wątroby, gigantycznym przytyciem, zaburzeniami enzymów oraz narządów wewnętrznych.

• A czego nie powinni oglądać pańscy pacjenci?
- Pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi mogą doznać pogorszenia i nasilenia zaburzeń, oglądając coś, co podtrzymuje treści patologiczne, np. film o duchach, horrory, sceny brutalne. Pacjenci reagują intensywniej niż osoby zdrowe z prawidłowo rozwiniętymi mechanizmami obronnymi.

Pozostałe informacje

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!