niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Magazyn

Gdzie się podziali zacni ludzie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2004, 10:29
Autor: Ewa DziadoszTo sytuacja typowa w maju – mówią o „zimnych ogrodnikach” specjaliści od pogody. Specjaliści od oświaty mówią podobnie o egzaminach, chociaż – dla odmiany – to jest gorący temat. Szczęśliwie u nas matury trwają bez histerii. Prawdopodobnie także dlatego, że dwóch pracowników kuratorium przez dwa miesiące w skrytości kserowało tematy. Kto wie, co by się stało, gdyby tak, jak w Opolu, zarabiała na tym jakaś zaprzyjaźniona drukarnia. I gdyby nikt, odpowiedzialny za egzaminy dojrzałości, nie monitorował na bieżąco Internetu.
To skandal, że urzędnicza beztroska doprowadziła do przecieku tematów, ale jak nazwać sytuację, że poznało je kilka tysięcy uczniów i nikt odpowiedzialny za egzaminy? Przecież można było zapobiegliwie przygotować wcześniej zestaw innych tematów i zamienić. Dysponując informacją o przecieku opolskie kuratorium mogło wstrzymać egzaminy dojrzałości i przeprowadzić je w innym terminie. To niewątpliwie również rozsierdziłoby abiturientów, ale przynajmniej urzędnicy wyszliby z twarzą z tej żenującej sytuacji.
A teraz młodzież w całym kraju otrzymała bardzo ważną lekcję wychowania obywatelskiego. Nie, wcale nie nauczyła się, że szachrajstwo nie popłaca. Przeciwnie – nauczyła się, że szary obywatel zawsze płaci za błędy osób na wysokich stanowiskach.
I nie chodzi tu tylko o urzędników kuratorium w Opolu, tylko o głupie przepisy, które doprowadziły do sytuacji, w której kilka tysięcy maturzystów będzie powtarzało maturę. Ma to wymiar nie tylko emocjonalny, ale i finansowy – bo przeprowadzenie każdego egzaminu to koszty papieru, wynagrodzeń egzaminatorów, o kosztach eksploatacji pomocy dydaktycznych nie wspominając.
I, jak to u nas, i to spadnie na ogół społeczeństwa, bo pani minister, która zmieniała przepisy oświatowe, z taką łatwością, z jaką inne panie zmieniają rękawiczki, właśnie poszła sobie na zieloną trawkę. Wzięła za to tradycyjną odprawę; pewnie tyle, ile kosztować będzie powtórka matury w Opolu. Za parę dni z podobną sumką, prawdopodobnie będzie mógł się oddalić urzędujący aktualnie minister. Towarzystwo na Wiejskiej będzie roiło sny o potędze i zdobyciu wielkiego elektoratu w przyspieszonych wyborach. Za to też zapłacimy.
Żeby było taniej, warto połączyć wybory do polskiego i europejskiego parlamentu. Zaoszczędzimy na sprzątaniu ulic po bezsensownej kampanii wyborczej, a i tak wybierzemy kogo popadnie. Bo kto zacny należy teraz do partii?

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!