Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2007 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Gladiator z Kraśnika

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 4 A A

W Polsce pewnie zostałaby jednym z wielu zapaśników, może wyjechałby na mistrzostwa świata. Wybrał jednak amerykańską klatkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urodzony w Kraśniku Adam "Maja” Maciejewski miał dwadzieścia lat, kiedy razem z kadrą zapaśników pojechał na zawody do Colorado Spring.
Wylądował jednak u brata w Chicago. Tak zaczęła się jego droga do MMA (Mixed Martial Arts, mieszane style walki) i pierwszego zawodowego kontaktu w UFC (Ultimate Fighting Championship).

Żeby wejść do klatki

- Zawsze byłem trochę niepokornym chłopcem, lubiłem się bić, walczyć; lubiłem rywalizację. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wpadła mi w ręce kaseta z walkami MMA i od tamtej pory zamarzyłem żeby to właśnie robić - podkreśla Adam.
W Stanach poszedł do pracy i dopiero po dwóch latach trafił do szkoły walki Hackney's Combat Academy. W pocie czoła przyswajał zasady boksu, karate, kick-boxingu i ju-jitsu. Wszystko po to, by kiedyś wejść klatki na środku ogromnej hali wypełnionej po brzegi widzami i pokazać jak walczy gladiator z Kraśnika.
Dopiął swego. W marcu podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt.
- Teraz mam swoje pięć minut - mówi Maciejewski. - Rzuciłem pracę i każdą wolną chwilę poświęcam na treningi. Im będę lepszy tym większe pieniądze będę zarabiał. W tej chwili za walkę można dostać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Najlepsi zaś opływają w miliony... Są bohaterami i gwiazdami telewizyjnych gali. Wejść to tej grupy zawodników to moje marzenie.

Gwiazdorzy

Adam jest już blisko. Stał się rozpoznawalny - w USA gale z UFC transmitowane są w telewizjach w najlepszym czasie antenowym. Jak sam mówi, to jest teraz sport walki nr jeden w Stanach. Sale gdzie odbywają się gale są pełne widzów. Przychodzą na nie znani aktorzy, do stałych bywalców należą Geroge Clonney i Sylwester Stalone. Najlepsi zawodnicy mają rzesze wielbicieli i potężne fankluby.
- Po jednej z gali, jak zawitaliśmy do baru, od razu nas rozpoznali - opowiada zapaśnik z Krasnika. - Chcieli autografy, zdjęcia. Ten sport z dnia na dzień jest coraz popularniejszy. To lepsze niż boks zawodowy.
Zresztą i bokserzy przychodzą na gale UFC. Do stałych bywalców należy Polak Andrzej Gołota. Znają się z Adamem i wspólnie trenują.
- Andrzej jest moim dobrym znajomym i równocześnie udziela mi wielu wskazówek co do techniki bokserskiej. Jest na każdej mojej walce, dopytuje się szczegóły, podpowiada i dopinguje.
To nie wszystko. Teraz Gołota pomaga Maciejewskiemu szukać sponsorów. - Wiadomo, że ma mnóstwo kontaktów i znajomości.

Nie da się uciec

Podczas każdej walki Adama na sali i przed telewizorami zasiada ponad milion Polaków mieszkających w Chicago.
W Polsce też mu kibicują - jego walki można oglądać w internetowym serwisie You Tube, pisze się o nim na forach interentowych poświeconych sportom walki.
Ostatnio pokazał go też Polsat w programie "Oblicza Ameryki”.
A co w ogóle Maciejewski robi?
Za kolebkę tego sportu powszechnie uznaje się albo Brazylię, albo Japonię. Do Stanów Zjednoczonych MMA trafiło w latach dziewięćdziesiątych, a już w ‘95 roku odbył się pierwszy turniej UFC.
Adam wyjaśnia to tak: - To konfrontacja wszystkich sportów walki. Naprzeciw siebie stanęli karatecy, zapaśnicy, bokserzy, zawodnicy sumo i ju-jitsu. Z czasem ewolucja w tym sporcie była taka, że zapaśnicy uczyli się boksu i karate a karatecy zapasów. Chcieli być wszechstronni i znać jak najwięcej stylów walki.
Tak, jak chłopak z Kraśnika. Najpierw trenował zapasy w Stali Kraśnik. Za oceanem brał lekcje boksu, ju-jitsu, boksu tajskiego i karate.
Same zawody tez nie rozgrywają się na tradycyjnym ringu, ale w klatce. Tu nie ma okąd uciec przed przeciwnikiem.

Duma

Rodzina Adama mieszka w Kraśniku, ale dopinguje go, jak tylko może. I nie kryje dumy. Nie zawsze tak było: na początku mama Adama miała straszne opory i do końca nie wiedziała, co syn w Ameryce robi.
- Widziałam dwie walki, pierwszą niestety Adam przegrał. Mało z niej pamiętam, bo to były straszne emocje - opowiada Malwina, młodsza siostra. - Praktycznie cały czas płakałam, czułam jakiś strach, groźnie to wyglądało. Po walce, kiedy Adaś zszedł z ringu, ze łzami w oczach przytuliłam go. Widziałam takie walki pierwszy raz w życiu: ta klatka z siatki, okrzyki kibiców, sami zawodnicy... to robi piorunujące wrażenie.
Podczas drugiej walki było już zupełnie inaczej. - Już tak się nie bałam, bo wiedziałam, że da sobie radę. Jestem z niego dumna - podkresla Malwina. - Cieszę się, że zaszedł tak daleko.
Ale najbardziej dumny z wyczynów kraśnickiego gladiatora jest Wojtek, jego młodszy brat. Wspólnie z kolegą założył już stronę internetową Adama Maciejewskiego.
- Chciałem żeby zaistniał jako nasz sportowiec, z Kraśnika. Żeby ludzie tu mieszkający wiedzieli o nim - wylicza Wojtek. - Teraz na każdej walce będzie nosił bluzę z adresem swojej strony.





Pozostałe informacje

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium