sobota, 17 marca 2018 r.

Magazyn

"Historia okrutnie obeszła się z naszymi sąsiadami". Markuszowscy Żydzi

Dodano: 1 sierpnia 2016, 18:40

Żydzi stojący w ruinach spalonego Markuszowa - 15.09.1939 r. - w tle widoczny kościół  parafialny św. Józefa (fot. hr. W. Jezierska - Wisła - miesięcznik geograficzno-etnograficzny. Rok 1901)
Żydzi stojący w ruinach spalonego Markuszowa - 15.09.1939 r. - w tle widoczny kościół parafialny św. Józefa (fot. hr. W. Jezierska - Wisła - miesięcznik geograficzno-etnograficzny. Rok 1901)

21 lipca br. odbyła się uroczystość rededykacji Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Dan Oren z USA. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Studnia Pamięci z Lublina i pracy Pawła Sygowskiego, który w latach 90. XX w. przeprowadził kompleksową inwentaryzację wszystkich zachowanych macew na markuszowskim cmentarzu udało się ustalić, że przodkowie Dana Orena spoczywają na markuszowskim cmentarzu.

Co ciekawe, wśród niewielu macew, które przetrwały obie wojny światowe, znajduje się nagrobek jego praprababci. Nazywała się Sarah Chana Rosenberg, zmarła w 1902 r. Dan kilkukrotnie przyjeżdżał do Markuszowa, odwiedzając coraz bardziej zaniedbany cmentarz.

Cmentarzem zarządzała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie i przez wiele lat nie zostały przez nią podjęte jakiekolwiek prace porządkujące cmentarz. Od niedawna zarządza nim Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Ponad rok temu, Dan Oren odwiedził ponownie Markuszów, w rozmowie z lokalnym historykiem Sławomirem Łowczakiem poznał i ustalił kolejne szczegóły historyczne dotyczące markuszowskich Żydów, udało się mu również nawiązać współpracę z władzami gminnymi i wspólnie zaplanowano uporządkowanie cmentarza żydowskiego. Dan nawiązał współpracę z Matzevah Foundation z USA i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Udało się zebrać grupkę woluntariuszy z wielu krajów i w połowie lipca ruszyły prace porządkowe, zakończone uroczystością rededykacji cmentarza, podczas której został odsłonięty pomnik upamiętniający markuszowskich Żydów postawiony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Na ekumeniczną uroczystość przybyło wielu znakomitych gości: przedstawiciele ambasady USA w Warszawie, biskup Mieczysław Cisło, przedstawiciel biura naczelnego rabina Polski Yehoshua Ellis, Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Steven Reece, dyrektor Matzevah Foundation z USA, Teresa Klimowicz ze Stowarzyszenia Studnia Pamięci, goście z USA, Niemiec, Izraela a nawet z Japonii. Nie zabrakło także mieszkańców Markuszowa.
Biskup Mieczysław Cisło mówił na żydowskim cmentarzu w Markuszowie, że „takie miejsca należą do naszej wspólnej historii, kiedy na tej ziemi byliśmy współobywatelami i sąsiadami. Historia okrutnie obeszła się z tymi naszymi sąsiadami, którzy zostali skazani na całkowitą zagładę przez nazizm niemiecki. Dziesięciolecia powojenne nie sprzyjały tej pamięci. I dlatego teraz my w wolnej Polsce pochylamy się nad żydowskimi mogiłami przywracając pamięć i godność tego miejsca, które zostało w podwójny sposób podeptane: najpierw Holokaustem, a później zapomnieniem…” Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa.

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 listopada 2016 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fragment książki pt. „Oficer”. „ – Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef *podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława *, informujący, że był on tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. W informacji podany był pseudonim * – TW „Rzymianin” – i jego numer rejestracyjny.
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2016 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wsrod nazistow bylo 150000 Zydow niemieckich , no i tez trzeba pamietac o finansierze Zydowskiej ze szwajcarii , w NKWD i w UB tez byli Zydzi,...Kaganowicz,Yagoda,Morel,Szechter....itp ...itd...Zagiew...Zydowska sluzba porzadkowa...PAMIEC JEST WAZNA
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamieszczone zdjęcie zostało wykonane przez Niemców zajmujących Markuszów dn. 15 września 1939 r., natomiast 38 lat wcześniej hr. Jezierska wykonała zupełnie inną fotografię o charakterze etnograficznym opublikowane w 1901 r.
Rozwiń
Rabbi Shlomo
Rabbi Shlomo (2 sierpnia 2016 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przykre,że tak się ułożyły Nasze wzajemne relacje,w końcu żyliśmy obok siebie prawie tysiąc lat.Tym bardziej przykre że uczynili to Chrześcijanie,którzy swoje korzenie mają u Nas w Judaiźmie tak jak Biblia w Torze.I do dziś są głosy przeciw Nam,szczególnie w krajach takich jak Polska,Litwa,Ukraina,Węgry.Lecz ważne że byli i ciągle są sprawiedliwi,o których pamięć nigdy nie wygaśnie, i którzy Nam pomagali bo bez Nich można by było zatracić wiarę w ludzi.A dzięki takim osobom,można w dalszym ciągu wierzyć w ludzkie dobro.Teraz najważniejszą rzeczą jest patrzeć w przyszłość,oczywiście nie należy zapominać o tym co było.Ale starać się aby to nigdy już nie miało miejsca,religie mają ogromny wpływ na Pokój na Świecie,dlatego powinien być większy dialog pomiędzy Judaizmem,Chrześcijaństwem i Islamem,nie tylko na płaszczyźnie przywódców religijnych ale co najważniejsze na płaszczyźnie wyznawców,którzy są solą i trzonem każdej religii.Pokój,Niech Bóg Błogosławi dobrych i sprawiedliwych pośród Narodów Świata.
Rozwiń
Gość
Gość (2 sierpnia 2016 o 04:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdjecie z czasow wojennych w magazynie z 1901r?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!