Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 listopada 2004 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Hitler

0 0 A A

Urodził się w  malowniczym miasteczku Braunau nad rzeką Inn.
Był wątłym, czwartym dzieckiem Klary Polltz. Jako dziecko nie grzeszył pilnością. Udzielał się w szkolnym chórze i zaczytywał w powieściach Karola Maya

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Był także miłośnikiem psów, górskich wycieczek i architektury. Był też dobrym szefem dla swojego personelu. I zawsze pamiętał o prezencie urodzinowym dla sekretarki.
- To największy zbrodniarz w naszych dziejach - mówi prof. Zygmunt Mańkowski, historyk z UMCS. I chyba nikt normalny mu nie zaprzeczy.

Kontrowersyjny upadek

O Hitlerze napisano już niemal wszystko. Biografie, wspomnienia, opracowania historyczne i całe morze najdziwniejszych książek. Np. o tym, że Hitler był gejem, Żydem, że przeżył wojnę i ukrywa się do dziś w Argentynie. A nawet o tym, że kontaktował się z siłami nadprzyrodzonymi czy kosmitami. Ale jeszcze żadna książka nie wywołała takiej dyskusji jak jeden film. Niemiecki film.
Bilety na premierowe pokazy "Upadku” w "Bajce” były wyprzedane do ostatniego. Waldemar Niedźwiedź, kierownik kina, był tym nawet zaskoczony. Nie było pikiet, demonstracji ani wygolonych neofaszystów salutujących pod kinem. - Były właściwie tylko pozytywne opinie o "Upadku” - mówi Niedźwiedź. - To nie jest film tylko do oglądania. Ten film się przeżywa.
Przeżywa tym bardziej, że "Upadek” od samego początku wzbudza wiele emocji i kontrowersji. To w końcu niemiecki film, z niemieckimi aktorami i za niemieckie pieniądze. I najważniejsze: pokazuje Hitlera jako człowieka.
Film Olivera Hirschbiegela pokazuje ostanie 12 dni Hitlera i jego Rzeszy. Cała akcja dzieje się w Berlinie, a właściwie w bunkrze pod Kancelarią III Rzeszy. W tych dniach Hitler już praktycznie z niego nie wychodził. W bunkrze przebywało wtedy kilkanaście osób. Goebbels, lekarz Hitlera, kilku oddanych essesmanów i sekretarki.

Kim był ten człowiek?

- Były obawy, że ten film zbanalizuje tyrana. Że uczłowieczy Hitlera i pozwoli zapomnieć o jego zbrodniach - mówi Mańkowski. - Tak nie jest. Ja w filmie zobaczyłem prawdziwy obraz tamtych wydarzeń i prawdziwego Hitlera.
A kim był Hitler?
Nieudanym malarzem. W 1907 r. Adolf pojechał do Wiednia z zamiarem rozpoczęcia studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Próbował trzy razy. Bezskutecznie. W końcu zrzucił winę na żydowskich profesorów.
Był kloszardem. Nieprzyjęty do akademii mieszkał w wiedeńskim hospicjum. Żył w skrajnej nędzy, ukrywając przed matką swoją sytuację.
Hitler był też żołnierzem. Służył w I kompanii 16 regimentu infanterii. Za walkę pod Ypres otrzymał Żelazny Krzyż. Jednak opinia jego przełożonego była miażdżąca: "Nie zasługuje na dalszy awans, ponieważ nie ma cech dowódcy i nie jest odpowiedzialny”. Jesienią 1916 r. trafił lekko ranny do szpitala. Tu zastaje go wiadomość o klęsce Niemiec. Winą za porażkę obarcza Żydów i marksistów.
Był politykiem. Krótko po wojnie przeszedł kurs prowadzenia propagandy antymarksistowskiej i został członkiem niemieckiej partii robotniczej (NSDAP). Wydawało się, że jego karierę zakończy pucz monachijski, po którym trafił do więzienia. Za kratami spędził swoje 35 urodziny i napisał jedyną książkę ,,Mein Kampf”. Po wyjściu z więzienia nawiązał ścisłą współpracę z Goebbelsem. Heinricha Himmlera, w przeszłości farmera i hodowcę kur, uczynił swym zastępcą w SS. W końcu w 1927 r. doprowadził do zjednoczenia nazistów. W 1933 został kanclerzem III Rzeszy.
Był dyktatorem. To były pierwsze lata jego rządów. Najpierw likwidował swoich przeciwników politycznych. Potem likwidował demokrację. Aż w końcu zaczął likwidować wszystkich, którzy mu nie odpowiadali. Rozpoczęły się pogromy Żydów. Na stosach zapłonęły ,,niegodne niemieckiego ducha narodowego”' książki. Na kongresie NSDAP w Norymberdze, w sierpniu 1935 r. Hitler narzucił prawo wykluczające ze społeczeństwa wszystkich ,,nie-aryjczyków''. Lekarze pochodzenia żydowskiego musieli odejść z pracy. W lipcu 1936 r. wysłano do obozu koncentracyjnego pierwszą grupę Cyganów. Wkrótce rozpoczęły się masowe aresztowania świadków Jehowy.
Hitler by zbrodniarzem. Obozy koncentracyjne, komory gazowe, rozstrzeliwania, eksterminacja mniejszości narodowych i miliony, miliony ofiar. To wszystko jego dzieło.

Kwiaty w Oświęcimiu

Nie można tylko zapominać o jednym: Hitler był bożyszczem tłumów. Popierały go dziesiątki milionów Niemców. Ci ludzie go podziwiali, kochali i bezgranicznie mu ufali. Byli gotowi na wszystko.
- Inna rzecz, że Hitler, podobnie jak Stalin, był produktem swoich czasów. Bez niego historia byłaby podobna. Przecież dziś za groźniejszego uznaje się Goebbelsa. To w końcu Goering zakładał obozy. Za Hitlerem stała cała armia katów.
- Hitler, Stalin, Mao Tse Tung... Oni osiągnęli apogeum - mówi dr Iwona Niewiadomska z katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL. - Powstanie dyktatury to powolny proces utraty przez społeczeństwo kontroli nad władzą. Ale każda dyktatura musi mieć swojego wodza. Tylko dlaczego Hitler?
Profesor Mańkowski zna odpowiedź. Wie dlaczego miliony Niemców kochały swego Führera. - To ukryta schizofrenia - mówi. Charyzma, którą promieniował, wynikała z jego choroby. Najnowsze badania lekarskie nie pozostawiają wątpliwości.
Wątpliwości nie budzi też to, co pokazano w "Upadku”: Hitler bywał całkiem zwyczajnym człowiekiem. Czasem dowcipkował, czasem zachwycał się operą, a innym razem sympatycznie gawędził z sekretarką. Bo nawet największy tyran i zbrodniarz ma swoje ludzkie oblicze.
Pol Pot był doktorem filozofii, a wymordował dwa miliony Kambodżan.
Stalin uwielbiał rubaszne komedie i robienie dowcipów swoim podwładnym.
- A komendant Oświęcimia kochał kwiaty - dodaje Zygmunt Mańkowski. - Nawet w Oświęcimiu miał swój ogród. •

Pozostałe informacje

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium