piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Inwestycje na Lubelszczyźnie: Niech się mury pną do góry

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2011, 12:59

Hanski Office Center<br />
Hanski Office Center

Wśród lubelskich przedsiębiorców zapanowała inwestycyjna odwilż. Deweloperzy rozpoczęli budowę apartamentowców, jakich do tej pory w mieście nie było. W ciągu dwóch lat przybędzie nam również kilka biurowców. Właściciele centrów handlowych także postanowili odmrozić dawno zapowiadane projekty

Osiemnaście pięter, wysoki standard wykończenia i panorama Lublina za oknem. Tak będzie wyglądał Metropolitan Park, nowy i największy w mieście budynek mieszkalny. Budowa rozpoczęła się w połowie maja.

18 pięter

– Wszystko będzie gotowe w lipcu 2013 roku – mówi Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV, która realizuje inwestycję. – Na 18 kondygnacjach powstanie ponad 140 mieszkań, od 40 do ok. 130 mkw. Na parterze zaplanowaliśmy lokale usługowe. Do dyspozycji mieszkańców będzie też trzypoziomowy podziemny parking.

Metropolitan Park powstaje między ul. Pana Balcera i Filaretów. Budynek będzie miał formę tarasowca, którego najniższy punkt zwrócony zostanie w stronę ul. Pana Balcera. Według projektantów, dzięki takiemu ustawieniu nowy obiekt nie wpłynie na nasłonecznienie mieszkań w sąsiednich blokach. Obecnie przy ul. Pana Balcera trwa przekładanie podziemnych instalacji.

Nowy gmach ma różnić się od podobnych obiektów nie tylko gabarytami. Na ostatnich pięciu piętrach powstaną apartamenty z przeszklonymi ścianami. Architekci zaprojektowali też kilka tzw. zielonych tarasów. W budynku będzie m.in. recepcja, trzy nowoczesne windy i całodobowa ochrona. Metropolitan Park ma liczyć 54 metry wysokości. Zostanie tym samym najwyższym tego typu gmachem w mieście. – To dla nas spore wyzwanie, ale w Lublinie jest zapotrzebowanie na takie inwestycje – dodaje Dzioba. – To doskonała lokalizacja dla poszukujących mieszkania w centrum miasta.

5800 za metr

Ceny mieszkań zaczynają się od 5800 zł za mkw. Górnej granicy inwestor nie podaje. Szczegółowa powinna być znana pod koniec maja. Powstający gmach oznaczony został literą A. To pierwszy z trzech budynków, jakie TBV zamierza zbudować między ul. Pana Balcera a Filaretów. Możliwe, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa gmachu B. Będzie to parking na ok. 400 miejsc.

Powstaną tam również lokale usługowe. Gmach powstanie na tyłach istniejących biurowców przy ul. Zana. Tuż obok przewidziano miejsce dla budynku C, który nadal jest na etapie projektowania. Może to być biurowiec, hotel lub niewielka galeria handlowa.

Wraz z nowymi budynkami, powstaną nowe drogi. Inwestora obligują do tego uzgodnienia z władzami miasta. Powstanie m.in. dodatkowe połączenie między ul. Pana Balcera i Jana Sawy. Dojazd do Metropolitan Park odbywał się będzie zarówno od strony ul. Pana Balcera, jak i Filaretów.Nord Park z widokiem

Na lubelskim Czechowie również rozpoczęła się budowa apartamentowca. Tuż obok powstaną trzy biurowce. Realizacja całej inwestycji pochłonie ok. 100 mln zł i potrwa pięć lat. Apartamentowiec Nord Park powstanie u zbiegu ul. Północnej i Szeligowskiego. Inwestorem jest lubelska spółka Centrum Zana.

Choć na miejscu wbito dopiero pierwsze łopaty, to część mieszkań jest już zarezerwowana. Na 13 piętrach zaprojektowano zarówno 37-metrowe kawalerki, jak i ponad 130-metrowe apartamenty. Parter przeznaczony jest na lokale usługowe i biura.

Tuż obok apartamentów powstaną trzy biurowce. Każdy z budynków w zespole North Office będzie miał siedem pięter. Cały kompleks połączony zostanie wspólnym parkingiem. Pod ziemią i przed budynkami powstanie w sumie 600 miejsc postojowych. Koszty całej inwestycji szacowane są na 100 mln zł.

Komplikacje

Rozpoczęcie realizacji projektu to finał długich starań o prawomocne pozwolenie na budowę. Firma otrzymała je już przed rokiem, ale ratusz postawił dodatkowe wymogi. Urzędnicy postanowili sprawdzić, czy nowa inwestycja na Czechowie nie zepsuje widoku na Stare Miasto. Przedstawione przez spółkę raporty w tej sprawie okazały się niewystarczające.

Urzędnicy pytali więc o zdanie m.in. wojewódzkiego i miejskiego konserwatora zabytków, Miejską Komisję Urbanistyki i Architektury oraz eksperta z Politechniki Krakowskiej. Opinie były korzystne dla inwestora. Latem Centrum Zana uzyskało ważne pozwolenie na budowę. Straty z tytułu opóźnień spółka szacuje na miliony złotych. Według urzędu miasta, winę za komplikacje ponoszą nieprecyzyjne zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego.

Nowa galeria na Tatarach

Rozbudowy doczekało się wreszcie centrum handlowe przy ul. Turystycznej. Obok hipermarketu sieci E. Leclerc powstaną market budowlany Praktiker i niewielka galeria handlowa. – Realizacja naszej inwestycji już się rozpoczęła – mówi Katarzyna Szumańska -Kalisz z firmy UBM Polska. – Jako pierwszy powstanie market sieci Praktiker.

Całkowita powierzchnia nowych obiektów wyniesie blisko 14 tys. mkw. Zewnętrzny pasaż będzie liczył ponad 5 tys. mkw. Znajdzie się tam miejsce dla 6 –7 sklepów. Do każdego z nich dostaniemy się prosto z parkingu. Otwarcie Praktikera i pasażu zaplanowano na koniec listopada. Jednym z wykonawców projektu jest lubelski Henpol. Firma podpisała w tej sprawie kontrakt wartości 18 mln zł. Centrum FMZ Lublin, bo tak brzmi oficjalna nazwa inwestycji, zaprojektowała pracownia Bolesława Stelmacha. Gmach Praktikera nie będzie się zbytnio różnił od innych budynków tego typu. Sąsiedni pasaż handlowy, to połączenie szkła i aluminium.

Inwestor, austriacki UBM, działa na polskim rynku od 1993 roku. Zajmuje się przede wszystkim działalnością deweloperską i projektową. Firma zbudowała już m.in. hotel InterContinental w Warszawie, hotele sieci Radisson we Wrocławiu i Krakowie czy stołeczny biurowiec Twin Towers. W tej chwili spółka realizuje największe centrum biznesowe w Polsce, czyli Poleczki Business Park w Warszawie. Oprócz centrum handlowego w Lublinie, firma chce zbudować podobne obiekty w Gdyni i Sosnowcu.

Biura i sklepy na Czubach

Rejon al. Jana Pawła II staje się dla inwestorów coraz bardziej atrakcyjny. Jeśli przedsiębiorcy spełnią swoje zapowiedzi, w najbliższych latach powstanie tam kilka ciekawych obiektów. Budowa pierwszego z nich, Hanski Office Center, już się rozpoczęła. Biurowiec u zbiegu al. Jana Pawła II i Armii Krajowej wznosi firma Hanski. To spółka-córka lubelskich firm Hanesco i Speedcar.

– Rozpoczęliśmy wylewanie fundamentów – mówi Dariusz Piątek, szef Hanesco. – Podpisaliśmy także pierwsze umowy z najemcami. W budynku będą przede wszystkim biura, na parterze zaplanowaliśmy funkcje handlowe i usługowe.

Za projektem Hanski Office Center stoi pracownia architektoniczna Baszta. Gmach będzie miał 6 tys. mkw. powierzchni, sześć naziemnych kondygnacji i podziemny garaż. Ponad 4 tys. mkw. na czterech ostatnich piętrach zajmą biura. Dwie pierwsze kondygnacje przeznaczono na handel i usługi. Pod ziemią zaprojektowano 50 miejsc postojowych. Inwestor podpisał już umowę na wynajem ponad 2 tys. mkw.

Biurowiec ma spełniać standardy klasy B+. Będzie więc w pełni klimatyzowany. Najemcy otrzymają do dyspozycji nowoczesne instalacje techniczne i informatyczne. Inwestor zapowiada, że nie zapomni o aranżacji zieleni wokół budynku. Wszystkie prace mają się zakończyć pod koniec przyszłego roku.
Biura, sklepy i parkingi

W międzyczasie przy al. Jana Pawła II powinna ruszyć budowa kolejnego biurowca i supermarketu. To inwestycja firmy Batory, do której należą m.in. biurowiec przy al. Kraśnickiej i Galeria Rusałka. Nowy budynek stanie na między kościołem św. Rodziny a stacją obsługi samochodów. Będzie miał tylko dwie naziemne kondygnacje i podziemny parking. Całość to ponad 5,5 tys. mkw. Parter zajmie supermarket spożywczy.

– Nie będzie to jednak żadna z sieci dyskontów – mówi Dariusz Pastuszak, prezes Batory Investment.
Z supermarketem ma sąsiadować apteka i drogeria. Inwestor podpisuje jeszcze ostatnie umowy. Prace budowlane mają się rozpocząć w ciągu najbliższych miesięcy.

Biura na piętrach zajmie prawdopodobnie prywatna przychodnia lub centrum obsługi księgowej. Sam budynek ma wyróżniać się prostą formą oraz elewacją wykonaną z kamienia i drewna. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkanaście milionów złotych. Biurowiec powinien być gotowy z końcem przyszłego roku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rzeszówkowy
prawdziwy lublinianin
Karr
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rzeszówkowy
rzeszówkowy (25 listopada 2012 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='prawdziwy lublinianin' timestamp='1353692336' post='698379']
I co frajerze rzeszówkowy?przyjdziesz na otwarcie lotniska 1 grudnia?Metropolitan Park-obecnie 14 piętro.Teatr w budowie nareszcie ruszyła rewitalizacja.S17 w pełni budowy.Pojęcia nie masz o Lublinie,nie tylko obecnym.O historycznym i zabytkowym znaczeniu nawet nie warto wspominać komuś takiemu jak ty
[/quote]
A ty frajerze znalazłeś już Lubelszczyznę w Lubelskiem.
Rozwiń
prawdziwy lublinianin
prawdziwy lublinianin (23 listopada 2012 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co frajerze rzeszówkowy?przyjdziesz na otwarcie lotniska 1 grudnia?Metropolitan Park-obecnie 14 piętro.Teatr w budowie nareszcie ruszyła rewitalizacja.S17 w pełni budowy.Pojęcia nie masz o Lublinie,nie tylko obecnym.O historycznym i zabytkowym znaczeniu nawet nie warto wspominać komuś takiemu jak ty
Rozwiń
Karr
Karr (30 maja 2011 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='andy' timestamp='1306705005' post='483553']
faktycznie, POstawią kilka ponad 10 piętrowych bloczków i wg Ciebie staniemy się "wielką metropolią". Szkoda, że nawet w mniejszym Rzeszowie jest znacznie więcej inwestycji, nie tylko w nowe budynki ale wielomilionowych inwestycji w infrastrukturę - A4, obwodnica w ramach s19, rozbudowa lotniska(nowy terminal, większa płyta postojowa), linia kolejowa do Krakowa i na Ukrainę (Vmax-160) a nam obiecuje się linie do warszawy najwczesniej w 2015, a o autostradach nawet nikt nie mówi.
[/quote]
Ja pier***ę frajerze jak masz coś pierzyć o tej dziurze rzesówek to wyjazd stąd.Co nas obchodzi jakaś wiosza ,i tak nie dorówna Lublinowi w sensie kultury,liczby ludności,turystyki,uniwersytetów i uczelni , i posiadania miana metropolii.Co kogo obchodzi jakie wymiary ma płyta tego pseudo lotniska w rzesówku ,jak Lublin będzie miał za 1,5 roku nowiutkie lotnisko (prawdopodobnie najładniejsze w Europie !!! -i to nie bzdury takie nagłówki są na necie!! ) ,jak Lublin Wygra ESK 2016 a raczej na pewno to porównując rzesówek będzie jak przemyśl ahaha!!! żall ... heh nie ma to jak zazdrość co?? ludzie z rzesówka się burzą dlaczego ich wiosza nie startowała do konkursu o ESK !!! Hah bo przynajmniej prezydent i urzędnicy byli na tyle mądrzy od plebsowego społeczeństwa że mieli świadomość że nie mają szans nawet na dojście do finału !!!!
Rozwiń
andy
andy (29 maja 2011 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Andrew2' timestamp='1306677475' post='483475']
To cieszy. Lublin, miasteczko na wschodzie, ale widać wyraźnie (gołym okiem), że jest więcej inwestycji, powstają nowe budynki mieszkalne, biurowce. Wcale nie jesteśmy już taką Polską B. Ja tu zostaje!
[/quote]
faktycznie, POstawią kilka ponad 10 piętrowych bloczków i wg Ciebie staniemy się "wielką metropolią". Szkoda, że nawet w mniejszym Rzeszowie jest znacznie więcej inwestycji, nie tylko w nowe budynki ale wielomilionowych inwestycji w infrastrukturę - A4, obwodnica w ramach s19, rozbudowa lotniska(nowy terminal, większa płyta postojowa), linia kolejowa do Krakowa i na Ukrainę (Vmax-160) a nam obiecuje się linie do warszawy najwczesniej w 2015, a o autostradach nawet nikt nie mówi.
Rozwiń
Przy szłość
Przy szłość (29 maja 2011 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Andrew2' timestamp='1306677475' post='483475']
To cieszy. Lublin, miasteczko na wschodzie, ale widać wyraźnie (gołym okiem), że jest więcej inwestycji, powstają nowe budynki mieszkalne, biurowce. Wcale nie jesteśmy już taką Polską B. Ja tu zostaje!
[/quote]

Wolałbym usłyszeć to samo w czasie teraźniejszym. Od ponad 36 lat słyszę jak się "teatr w budowie" buduje, od ponad 13 lat słyszę jak się "lotnisko w budowie" buduje, od ponad 10 lat słyszę jak się "obwodnica" buduje. Zostałem bo wierzyłem, że kiedyś wybują - straciłem średnio ponad 17 lat życia, normalnego zycia...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!