sobota, 20 stycznia 2018 r.

Magazyn

Inwestycje w kulturę: Koniec Teatru w budowie, nowy początek Teatru Starego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2012, 11:35
Autor: (PAP)

Teatr Stary zostanie oddany do użytku w marcu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Teatr Stary zostanie oddany do użytku w marcu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

Budowa Centrum Spotkania Kultur w nieukończonym od lat 70. gmachu tzw. Teatru w budowie, remonty zabytkowych budynków Teatru Starego oraz siedzib Centrum Kultury i Teatru Gardzienice to największe inwestycje w infrastrukturę kultury w woj. lubelskim.

Centrum Spotkania Kultur

Prężny, wielofunkcyjny ośrodek, nawiązujący do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie ma powstać w miejscu niedokończonego od ponad 30 lat gmachu, który zyskał utrwaloną przez te lata w świadomości lublinian nazwę - "Teatr w budowie".

Budowa ta rozpoczęła się w 1974 r. Zaplanowana z gigantycznym rozmachem inwestycja, gdzie miało być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów, utknęła już w latach 70. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się obecnie Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. W 2005 r. samorząd województwa lubelskiego chciał sprzedać niedokończoną część teatru, ale chętnych do kupna nie było.

W Teatrze w budowie powstanie Centrum Spotkania Kultur. "Będzie miało charakter +hipermarketu kulturalnego+, miejsca odwiedzanego na co dzień przez ludzi” -powiedział Paweł Florek z departamentu rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Powierzchnia użytkowa przyszłego Centrum to ok. 26,5 tys. m.kw. Ma tu być nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1200 miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe. Będzie też sala kinowa dla 170 widzów oraz sala kameralna na 200 miejsc. Zaplanowano także mediatekę oraz kino letnie na dachu dla ok. 100 widzów. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne. Nie zabraknie przestrzeni do ekspozycji i wystaw oraz innych sal m.in. konferencyjnych czy prób baletu.

Koszt inwestycji to ok. 134,5 mln zł. 85 proc. tych środków ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta z budżetu województwa. Obecnie trwa weryfikacja dokumentacji i przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonawcę inwestycji. Centrum ma być gotowe w 2015 r.

Teatr Stary w Lublinie

Już w marcu ma być oddany do użytku odrestaurowany Teatr Stary w Lublinie. Ten XIX-wieczny budynek przez wiele lat popadał w ruinę. "Można powiedzieć, że został uratowany. Trwa ostatnia faza remontu, który przywróci mu świetność” - powiedziała Beata Krzyżanowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Sala Teatru pomieści 160 widzów. Będzie sceną impresaryjną i interdyscyplinarną, na której zagości zarówno teatr, jak i muzyka, film czy literatura. Mają tu być także prowadzone debaty oraz zajęcia edukacji kulturalnej dla dzieci.

Teatr Stary w Lublinie, wzniesiony w stylu klasycystycznym, należy do jednego z najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Pierwszy spektakl zagrano tu w 1822 r. Wystawiano tu sztuki teatralne i opery, a potem występowały też wędrowne trupy artystyczne i organizowano pokazy walk zapaśniczych. W 1905 r. urządzono kino, które zamknięto ostatecznie w 1981 r. Od tamtej pory budynek opustoszał i niszczał.

Remont Teatru kosztował ponad 26 mln zł. 20 mln zł dofinansowania miasto otrzymało na ten cel z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Centrum Kultury w Lublinie

Od 2009 r. trwa remont innego zabytku, XVIII-wiecznego zespołu klasztornego, w którym mieści się podlegające władzom miejskim Centrum Kultury w Lublinie. Renowacja, obejmująca także plac wokół budynku, czyli teren dawnego ogrodu przyklasztornego, ma przywrócić historyczną architekturę tego miejsca. Dzięki planowanej adaptacji poddasza powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z obecnych 3,3 tys. m.kw. do 7,7 tys. m.kw.

Remont ma się zakończyć się w pierwszej połowie 2013 r. Pochłonie ok. 38 mln zł, z czego blisko 17,5 mln zł. to dofinansowania z programu Infrastruktura i Środowisko; reszta pochodzić będzie z budżetu Lublina.

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

W roku 2012 planowane jest zakończenie remontu XVII-wiecznego pałacu we wsi Gardzienice pod Lublinem, gdzie swoją siedzibę ma znany na świecie, eksperymentalny teatr - Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Koszty renowacji to prawie 20 mln zł, z czego 17 mln pochodzić ma ze środków unijnych. Inwestycja finansowana jest też z budżetu samorządu województwa lubelskiego oraz wspierana przez ministerstwo kultury.(PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ja
Gość
Rick
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ja
Ja (22 stycznia 2012 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font="Arial Black"]skoro Pietrasiewicz pisze koncepcje CSK to sie modle aby Teatr w Budowie pozostał Teatrem w Wiecznej Budowie. Et secula, seculorum Amen[/font]
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2012 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda że tylko Hagemajera szkodnika trzymają
Rozwiń
Rick
Rick (22 stycznia 2012 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Zorro' timestamp='1327235462' post='586708']
Fajnie ze zostal uratowany od zaglady....to jest historia Lublina i naszego pokolenia...
[/quote]
Poznań za podobne pieniądze buduje supernowoczesny dworzec kolejowy, co przełoży się na korzyści gospodarcze, a Lublin buduje centrum spotkania kultur, na które co roku trzeba będzie łożyć niemałe pieniądze. Takie są różnice między Polską A i Polską B. Poprostu my nie umiemy wydać danych nam pieniędzy jak należy.
Rozwiń
Zorro
Zorro (22 stycznia 2012 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie ze zostal uratowany od zaglady....to jest historia Lublina i naszego pokolenia...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!