Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 kwietnia 2008 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Jak dzieci szukały ducha Andersena

0 1 A A

Gry, pląsy, zabawy, słuchanie baśni i szukanie ducha. W weekend 40 uczniów spędziło w bibliotece w Świdniku niezapomnianą noc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I już marzą o powtórce
Akcja "Noc Andersena” zaczęła się o godzinie 18 od posadzenia baśniowego drzewka poświęconego pisarzowi Hansowi Christianowi Andersenowi. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 3 pomogli wsadzić świerk w ziemię, potem dziewczynki powiesiły na nim kolorowe serduszka. Dzieci otoczyły drzewko kręgiem. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, pożegnały się z rodzicami i poszły do biblioteki, gdzie miały spędzić niesamowitą noc. Z książkami, duchem i mnóstwem wygłupów.

Duch

W bibliotece czekały na nich trzy sale. Jedna przygotowana do czytanie i wspólnych zabaw, druga zamieniła się w jadalnię. W trzeciej znalazły się materacy i śpiwory. Tutaj zmęczone dzieci miały spędzić noc.
- Na początku uczniowie wysłuchali baśni czytanych przez zaproszonych gości. Słuchały z wielką uwagą, aż przyjemnie było patrzeć - cieszy się Jadwiga Ciołek, dyrektor biblioteki.
Potem młodzi słuchacze ruszyli na naukę czarów. Inne robiły karetę dla Calineczki, by mogła łatwiej wrócić do swojej mamy. Albo rozmrażały bryłę lodu, by uwolnić serce Kaja.
Aż tu nagle...
W bibliotece gaśnie światło. Ciszę przerywają krzyki. - Duch, duch! - piszczą dziewczynki. Dzieci zapaliły latarki i poszły szukać między książkami ducha Andersena. - I to chyba była największa atrakcja. Biblioteka ożyła jak nigdy - śmieje się Irena Sadurska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku.

Chłopaki się nie boją

- Było ekstra! A duch był najlepszy. Nie bałem się, bo chłopaki się nie boją - z dumą tłumaczy Szymek Kobiałka z II B. A co Szymek czyta? - Lubię "Kubusia Puchatka”. Śmiesznie jest jak tam mówią o małym rozumku Kubusia. Sam czytam, bo mi to dobrze idzie.
- Fajnie było spać w bibliotece. Chciałabym to kiedyś powtórzyć - nie kryje nadziei Małgosia Żołędź, która lubi czytać komiksy i bajki.
- A ja czytam "Muminki”, "Karolcię”, "Pippi” i "Harry Pottera”, ale najbardziej mi się podobają przygody Karolci, bo tam są czary. W nocy pani też nas czarować uczyła - śmieje się Kamilka Bogusz.
Natalia Kwiatuszewska idzie pod prąd. - A ja nie lubię Harry Pottera. Wolę lepsze książki takie jak "Franklin”.

Czytanie nie boli

- W naszej akcji nie chodzi tylko o zabawę - mówi Justyna Legocka, wychowawczyni klasy II B. - Wszyscy mówią, że dzieci nie czytają książek, a moje szkolne dzieci czytają codziennie. Na początku lekcji 5 minut poświęcamy na czytanie. Dzieci zakładają słuchawki i odpływają w świat książki. Słuchawki są po to, by lepiej skupić się na swoich myślach i wyciszyć się.
Pani Justyna ma umowę z rodzicami swoich uczniów, że w domu też będą namawiać dzieci do czytania lub czytać im na głos. - Nie jestem w stanie tego sprawdzić - uśmiecha się pani Justyna. - Co czytają dzieci? Podróżują za modą, więc na pewno Harry Pottera, ale nie zapominają też o bajkach i książkach, które były bliskie również nam. Ta noc Andersena jest też po to, by pokazać i dzieciom, i rodzicom, że można miło spędzić czas z książką, że to nie musi boleć.

Niż w bibliotece

Do biblioteki w Świdniku przychodzi sporo dzieci, nawet takie które nie znają jeszcze liter, gdyż biblioteka współpracuje z przedszkolami. - Maluchom czytają rodzice. Te nieco starsze też sporo czytają i wypożyczają. Niestety, ten nawyk zamiera trochę w gimnazjum - ubolewa Anna Barańska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Świdniku. - Jeżeli już coś wypożyczają, to horrory o wampirach, fantastykę. Dziewczyny sięgną jeszcze po powieści obyczajowe. A tak, to mamy komputery, gry, filmy... To odciąga młodzież od książki. Swoje też zrobił niż demograficzny; mamy mniej młodych czytelników. Poza tym teraz dzieciom trudniej się skupić na jednym zajęciu. Nawet jak popatrzymy na bajkę telewizyjną, to jest ona dynamiczna, bardzo szybko zmieniają się w niej obrazy, żeby dziecko się nie znudziło.
Co wypożyczają najczęściej? - "Harry Pottera” i "Przygody Mikołajka” - mówi pani Ania. - Te ksiązki nawet chwilę nie postoją na półce.

Noc z Andersenem

Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena. Pomysł imprezy powstał w Czechach w celu wspierania czytelnictwa, propagowania systematycznego czytania oraz głośnego czytania dzieciom, a dzięki pomysłowości bibliotekarek i pedagogów popłynął w świat. Obecnie w kilkuset bibliotekach na całym świecie odbywają się podobne noce.

Pozostałe informacje

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium