Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 czerwca 2003 r.
11:51
Edytuj ten wpis

Jak nam będzie w unii

0 0 A A

Za niecały rok Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Jak nam w niej będzie? Czego się obawiamy i na co liczymy? Czy stanie się cud gospodarczy, czy będziemy klepać biedę? Ani hurraoptymizm, ani pesymizm nie są uzasadnione.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Przyłączenie się Polski do unii wcale nie oznacza, że po 1 maja 2004 staniemy się krainą mlekiem i miodem płynącą. Na pewno przed nami jest wszystko – zarówno korzyści, jak i ogromny wysiłek. Chyba nikt nie obiecywał, że od razu będzie łatwiej. Raczej wszyscy mówili, że od nas zależy, co zrobimy z daną nam szansą na lepszą przyszłość.
Powiedzieliśmy „tak”, ale ciągle pytamy o bilans korzyści i kosztów, o to, co zyska przeciętny obywatel.
Ekonomiści najczęściej mówią, że członkostwo w unii umożliwi nam przyspieszony rozwój i odrobienie wieloletnich zaległości. Nie powinniśmy nakładów finansowych, skierowanych na modernizację, budowę dróg czy ochronę środowiska, traktować jak przykrych, bo kosztownych skutków integracji. Takie działania należy uznać za korzyści płynące z członkostwa. Nawet, jeśli zostaną przez unię wymuszone. Przecież lepsze drogi i ekologiczne rozwiązania wzbogacą nasz kraj.
Za ile lat?
Niewątpliwie członkostwo Polski w Unii Europejskiej przyniesie zmiany, które będą miały wpływ na kształtowanie się cen – i to chyba najbardziej interesuje każdego obywatela.
– Rynek nastawia się na poziom zarobków konsumenta – mówi Sergiusz Matiunin – dyrektor Europejskiego Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej Stowarzyszenia Dom Europy w Lublinie. – To oczywiste, że coś zdrożeje, ale także coś stanieje. Nierozsądnie byłoby windować ceny tak, żeby tracić odbiorców. Na pewno na początku nie będzie łatwo, nowy samochód też się musi dotrzeć. Przeszliśmy zaledwie część drogi, większość musimy dopiero przebyć.
Sergiusz Matiunin stawia sprawę jasno – są dwie prognozy, dotyczące naszego przystąpienia do unii. Optymistyczna zakłada, że za 25 lat osiągniemy poziom życia Niemca z zachodnich landów, pesymistyczna mówi, że stanie się to za 40 lat. W tym pierwszym wariancie poprawę życia odczujemy już po 10 latach.
– Mówi się, że to wszystko od nas zależy – wyjaśnia S. Matiunin. – Naturalnie, że aby coś osiągnąć, trzeba bardzo dobrze pracować. Jednak to rząd powinien stworzyć takie warunki, aby tempo rozwoju gospodarki było nie mniejsze niż 4 proc. rocznie. Dziś znajdujemy się w takiej sytuacji, że zaprasza nas ktoś do obficie zastawionego stołu. Musimy wszystko zrobić, aby zacząć jeść, a nie tylko patrzeć.
Ceny
Członkostwo w unii na pewno niesie wiele zmian w gospodarce i to takich, które wpłyną na kształtowanie się cen. Czy zawsze będą one rosły? Niekoniecznie. Konkurencja, poszerzenie rynku, wprowadzenie nowych podmiotów – także zagranicznych, wymusi ich ograniczenie.
Ramka lub
raster – tu i only tu:
Co może mieć istotny wpływ na poziom cen?
*Zmiany w zakresie podatków. Zdrożeją te towary, które miały niższą stawkę VAT, niezgodną z regulacjami unijnymi. Trzeba to będzie ujednolicić. Akcyza – z reguły w Polsce jest wyższa niż w krajach unii. Wyjątek stanowią papierosy – i te zdrożeją.
*Zwiększone nakłady inwestycyjne. Wprowadzenie np. standardów europejskich w ochronie środowiska może spowodować wzrost cen tam, gdzie wymagane będzie zmodernizowanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, utylizacja odpadów etc. To może spowodować przejściowy wzrost cen, np. w gospodarstwach rolnych produkujących żywność.
*Ceny skupu – obecnie niższe niż w krajach unijnych – trzeba będzie dostosować. Spodziewać się należy wzrostu cen cukru, mleka spełniającego standardy unijne, wołowiny.
TU KONIEC RAMKORASTRA
Integracja na pewno wpłynie na takie sfery życia społecznego jak nauka, szkolnictwo, opieka zdrowotna.
Można powiedzieć, że nasze wcześniejsze rozmowy z unią już procentują w wielu dziedzinach. Polska ma np. dostęp do wielu programów naukowych. Przystąpienie do unii zapewni polskim studentom naukę, a naukowcom pracę na zasadach niedyskryminacyjnych – niższe będą koszty studiowania za granicą, ułatwienia dotyczyć mają prawa pobytu. Jednak i tu nic nie będzie za darmo. Dostępność zachodnich uczelni wymusi odpowiedni poziom polskich placówek edukacyjnych.
– Unia to taki „przyspieszacz” – dodaje Sergiusz Matiunin. – Gdybyśmy do niej nie przystąpili, kraj też by się rozwijał, ale bardzo powoli. Dokonaliśmy wyboru i nie mam wątpliwości, że to wybór słuszny. Teraz musimy ostro wziąć się do pracy.

Pozostałe informacje

Czy w Zamościu będzie zmiana prezydenta?
Dzień Wschodzi
film

Czy w Zamościu będzie zmiana prezydenta?

Pasjonujący pojedynek wyborczy w Zamościu. Mieszkańcy stają przed decyzją — czy prezydent Andrzej Wnuk zdobędzie kolejną kadencję? Znalazł się w mało komfortowej sytuacji po pierwszej turze wyborów, gdzie uzyskał niewiele ponad 26% głosów, przegrywając z głównym rywalem, który zdobył ponad 39%.

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

W poniedziałkowy wieczór doszło do napadu na jeden z biłgorajskich lombardów. Policja szuka sprawców.

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024
20 kwietnia 2024, 10:00

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024

20 i 21 kwietnia w Targach Lublin odbędą się mocno oczekiwane targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji.

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

AMW w Lublinie na jeden dzień otwiera swoje drzwi i zaprasza na wiosenną wyprzedaż. Na nowych właścicieli czeka towar z wojskowych magazynów – łopaty, mundury, skrzynie i wiele innych. Zyski ze sprzedaży wesprą Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie wkrótce wyremontuje stary trakt operacyjny i zakupi specjalistyczny sprzęt. W pięciu nowych salach będą operować neurochirurdzy i kardiolodzy.

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed trzeba produktami zawierającymi niedozwolone substancje. Komunikaty dotyczą herbat i sprzętu kuchennego.

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Ogień pojawił się na ulicy Radzyńskiej oraz Kiepury. Na miejscu pracują służby

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej
galeria

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Ofiar Katynia, przy ulicy Głębokiej. Młodzież, rodziny ofiar, przedstawiciele władz: samorządowych, wojewódzkich i delegacje, uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu.

Kryminalny czwartek w Radio Lublin
18 kwietnia 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radio Lublin

18 kwietnia o godz. 18.00 w Studio im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie w ramach - Kryminalne czwartki w Lublinie. Tym razem gościem będzie Tomasz Duszyński.

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu
Wideo

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość podsumowało jakże udane dla siebie wybory samorządowe w Lubelskiem. PiS z poparciem ponad 47 proc. zdobyło w Sejmiku Województwa aż 21 mandatów z 33. – Po prostu jesteśmy wiarygodni – mówi o zwycięstwie poseł Przemysław Czarnek. Lider lubelskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie, podobnie jak do Sejmiku wystawi na Lubelszczyźnie najsilniejszą listę w historii. Zdradził też czy w gronie 10 nazwisk, które znajdą się na liście będzie także i jego.

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym
17 kwietnia 2024, 19:00

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym

Program koncertu wypełnią najstarsze i najbardziej znane utwory, jak i te z najnowszej płyty. Nie zabraknie takich hitów jak: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncert odbędzie się w środę (17 kwietnia).

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Była wybitnym socjologiem i analitykiem politycznym. Przez pewien czas sympatyzowała również z jedną z partii politycznych

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Ostatnie dni, niestety, należały do kierowców wsiadających za kółko na podwójnym gazie. Po piętach deptała im jednak policja i inni uczestnicy ruchu

Boccia  zintegruje środowisko akademickie

Boccia zintegruje środowisko akademickie

Przed nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”
21 kwietnia 2024, 20:00

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”

Po dwóch latach od premiery bestsellerowej płyty „Ballady i Protesty” nadszedł czas na koncertowe pożegnanie się z tym albumem. Pożegnalny koncert odbędzie się 21 kwietnia w Radio Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium