Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lutego 2011 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Jak niemowlę w wodzie czyli małe dzieci na pływalni

0 16 A A
W niedzielne przedpołudnie basen w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie oddany jest do dyspozycji naj
W niedzielne przedpołudnie basen w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie oddany jest do dyspozycji naj

Kacper nurkuje jak ryba, jak wodne dziecko, dla którego basen jest środowiskiem naturalnym. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale Kacper pierwszy raz zanurzył się w basenie, gdy miał pół roku. Można powiedzieć, że był starszakiem w grupie, bo do Lubelskiej Szkoły Pływania rodzice przywożą już niemowlęta czteromiesięczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ojciec Kacpra pytany o obawy roześmiał się. – Najbardziej bałem się, że zrobi kupę albo siusiu. Na szczęście, nic takiego się nie stało.

Najmłodszy nurek

W niedzielne przedpołudnie basen w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie oddany jest do dyspozycji najmłodszych. Niewielkie grupki maluchów pod troskliwą opieką rodziców i czujnym okiem trenerów, nurkują w wodzie.

– Najmłodsze dzieci mają jeszcze zakodowane odruchy z pobytu w wodach płodowych – tłumaczy Bartosz Kędracki, trener Lubelskiej Szkoły Pływania. – Nie boją się wody, nie połykają jej. Im wcześniej rodzice je przyprowadzą na basen, tym lepiej. Nasi najmłodsi podopieczni to niemowlęta czteromiesięczne, ale uczymy pływania dorosłych. Najstarsza osoba miała ponad 70 lat.

Lepszy rozwój

– To nieprawda, że czteromiesięczne czy roczne dziecko pływa samodzielnie – dodaje Tomasz Pałysewicz, instruktor. – Wszystko zależy od predyspozycji dziecka, ale 2,5 -roczne samodzielnie utrzymuje się na wodzie, choć trudno mówić o stylowym pływaniu.

Pan Grzegorz Kowalik, ojciec Kacpra, jest przekonany, że synek lepiej się rozwija dzięki temu, że zawozi go na basen.

– Zaczął wcześniej raczkować i wcześniej chodzić – mówi. – Ten basen jest bardzo ważny dla nas obydwu. Ja nie mam zbyt dużo czasu na co dzień, żeby zajmować się dzieckiem, ale te dwie godziny mamy tylko dla siebie. Czujemy swoją bliskość i tu na pewno wzmacnia się jego zaufanie do mnie. Muszę przyznać, że nie mogę się doczekać tego dnia, kiedy zabieram go do szkółki.

Po co to robimy

– Basen na pewno wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka – wyjaśniają trenerzy. – Dziecko rzadziej choruje, szybko i pewnie zaczyna chodzić, następuje równomierny rozwój mięśni. Tutaj najpierw maluch przez ćwiczenia i zabawki oswajany jest z wodą, która jest ciepła, ma tutaj ponad 30 st. C. Mniej więcej na siódmych zajęciach już samodzielnie nurkuje. To jest odpowiedź na pytanie, po co to robimy.

Jak dodają, od września kiedy szkoła zaczęła prowadzić zajęcia z najmłodszymi, zrezygnowało zaledwie jedno dziecko.

– Płakało, nie było sensu pracować z nim na siłę, tego się nie robi – mówi Tomasz Pałysewicz. – Nie wolno zmuszać dzieci. Tutaj jest tak śmiesznie, że jak jedno zaczyna płakać, podchwytuje to cała reszta i już wszystkie maluchy buczą. Ale to trwa chwilę. Trzeba cierpliwie oswajać je z wodą. Obserwujemy, że najtrudniej jest nauczyć pływać osobę dorosłą czy starsze dziecko, którzy mają lęk przed wodą, albo mają związane z nią traumatyczne wspomnienia. Pokonanie bariery lęku jest ważną przeszkodą. Maleńkie dziecko, które jeszcze niedawno żyło w wodach płodowych, nie ma tego lęku.

Jakie obawy

Rodzice wiedzą, po co tu przychodzą i chętnie współpracują. Szkoły pływania dla niemowląt nie są też taką nowością, jak kilka lat temu. Teraz liczy się jakość, warunki, wyszkolenie prowadzących naukę. Tutaj są nawet tacy rodzice, którzy w kolejce zapisują dziecko mające się dopiero urodzić.

– My z żoną nie mieliśmy żadnych poważnych obaw – powtarza Grzegorz Kowalik. – Wiedzieliśmy, że to dobrze wpływa na rozwój dziecka. I będziemy go tutaj przywozić, dopóki nie nauczy się pływać samodzielnie.

Na basen w większości przychodzą tatusiowie. Może mają więcej czasu albo mniej obaw i wątpliwości? – Kobiety boją się, że dziecko się zachłyśnie – dodaje Tomasz Pałysewicz. – Nie zdarzyło się. Jeśli umiejętnie oswaja się je z wodą, nic takiego się nie zdarzy.

W tej niewielkiej grupce 8 dzieci zauważa się już takie, które poradzą sobie doskonale z nauką pływania. Robią szybkie postępy, zero lęku przed wodą. Pobyt w basenie trwa pół godziny.

Jak się ratować

– Wkrótce wprowadzimy naukę unoszenia na wodzie metodą amerykańską – mówi Bartosz Kędracki. – Film poglądowy wygląda tak: idzie małe dziecko w ubranku, w bucikach na brzeg basenu w ogrodzie i raptem wpada do wody. Widać, jak dziecko wypływa na powierzchnię, przewraca się na plecki i zaczyna głośno płakać. Utrzymuje się na wodzie cały czas. Po pięciu minutach matka słyszy płacz dziecka, przybiega na ratunek. Tego będziemy uczyć w naszej szkole. Bo to najważniejsze – zanim dziecko nauczy się pływać w komfortowych warunkach, jakie ma na basenie, powinno umieć utrzymać się na wodzie w ubranku. To może zapobiec nieszczęściu. Wkrótce wprowadzimy naukę unoszenia na wodzie, bo takie dramatyczne wydarzenia mogą zajść w przydomowym basenie, na wakacjach, nad jeziorem.

Tropem czołówki

Dla Tomasza Pałysewicza i Bartosza Kędrackiego nauczanie pływania nie jest zawodem podstawowym. Ten pierwszy jest prawnikiem, drugi nauczycielem akademickim. Obydwaj jednak mają kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć. To m.in. byli zawodnicy WKS Lublinianka, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Nie ukrywają, że interesują ich coraz nowe metody nauki i nie mają zamiaru zostać w tyle za wiodącymi szkołami na świecie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium