Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2011 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Jak Ukraina szykuje się na Euro 2012

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Stadion w Kijowie
Stadion w Kijowie

8 października Shakira otworzy nowy stadion w Kijowie. Trzy tygodnie później, 29 października, Anastasia zaśpiewa na nowym obiekcie we Lwowie. Ukraińcy twierdzą, że na Euro 2012 będą gotowe drogi, lotniska, transport i policja. Ale teraz przejechanie 300 metrów w Kijowie, podczas szczytu, zajmuje dobre pół godziny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
45 minut oczekiwania do okienka po wizę: to pierwsza sytuacja, z jaką dziś spotyka się turysta po przylocie na główne lotnisko Kijowa, Boryspol. – To stan przejściowy. Na Euro 2012 ten czas skrócimy do kilku minut – zapewnia nas Oksana Olhygowa, rzecznik stołecznego portu lotniczego. Ponad połowa z miliona turystów-kibiców swoją wizytę na Ukrainę podczas Euro 2012 zacznie i zakończy właśnie na tym lotnisku.

Dziś lądujesz na placu budowy

Na Ukrainie liczą się teraz tylko cztery miasta – Charków, Donieck, Lwów i Kijów. Te miasta wskazała UEFA, jako gospodarzy rozgrywek. Nie jest tajemnicą, że główny ruch kibiców będą obsługiwać lotniska. Francuzi, Portugalczycy czy Hiszpanie tylko w akcie desperacji wybiorą samochód, jako środek transportu na Euro 2012.

Jak zatem mają się sprawy na ukraińskich lotniskach? "Aeroporty” w Charkowie i Doniecku są już praktycznie gotowe na przyjęcie kibiców. Niestety, gorzej jest w Kijowie i we Lwowie. Ukraińcy największego ruchu spodziewają się na lotnisku w Kijowie. Boryspol będzie drzwiami wejściowymi na Ukrainę. Obecnie na tym lotnisku działają cztery terminale, w tym jeden nowy, oddany w minionym roku. Jednak żaden z nich nie jest docelowym na Euro 2012.

Dlatego od ponad roku trwa budowa najnowszego terminala "D” w europejskim standardzie (pozostałe nadają się raczej do obsługi lotów krajowych). Na razie stoi tylko stalowy szkielet falistej kopuły dachu, okrywający betonowe cielsko terminala. – Nie ma obawy, zdążymy – uspokaja rzeczniczka lotniska Boryspol.

Na Ukrainie jak w Abu Dhabi

Według zapewnienia Ukraińców terminal D będzie ultranowoczesny, wzorowany na Abu Dhabi. – Na godzinę nowy terminal będzie w stanie obsłużyć 6 tysięcy pasażerów, po trzy tysiące na przylotach i odlotach – wylicza Olhygowa. – Aby przyspieszyć odprawę wizową nasi urzędnicy graniczni będę pracować już na pokładach samolotów. Przejście przez terminal i odprawa wizowa nie zajmie więcej niż 15 minut – dodaje rzeczniczka.

Nie ma też obaw o bezpieczeństwo. Ukraińcy wzorem Amerykanów wprowadzają na swoje lotniska rentgeny prześwietlające człowieka. – Mamy też system kamer, które wykrywają choćby najmniejsze dawki materiałów wybuchowych na ubraniu czy skórze – dodaje Olhygowa.
Niestety we Lwowie sytuacja na lotnisku jest gorsza. Obecnie budowany jest pas startowy i terminal.

A jak jest w Polsce?

Na Lotnisku Chopina w Warszawie zakończył się remont jednej z dwóch dróg startowych. Prace trwały od lipca 2010 roku i zostały zakończone 27 sierpnia 2011. W ich wyniku zwiększyła się nośność i wytrzymałość drogi startowej. W ramach przygotowań do Euro na warszawskim lotnisku realizowana była też budowa nowych dróg dojazdowych oraz nowy terminal – tzw. pirsu południowego, który został oddany do użytku dwa miesiące temu. Teraz Lotnisko Chopina jest w stanie obsłużyć 5000 przylatujących i 3800 odlatujących pasażerów oraz 42 operacje lotnicze na godzinę.

– Z transportu lotniczego skorzysta ponad połowa z miliona zagranicznych kibiców i turystów, którzy odwiedzą w trakcie Euro Polskę – mówi Rafał Marczewski, koordynator krajowy ds. lotnisk w spółce PL.2012. – Modernizacja lotnisk we wszystkich 4 miastach-gospodarzach turnieju, czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, wpłynie na podniesienie jakości świadczonych na nich usług, zwiększenie ich przepustowości, co w efekcie przełoży się na wzmocnienie pozycji rynkowej tych portów lotniczych w Europie Środkowej i ich rozwój biznesowy.

Równoległa droga kołowania

Na lotnisku w Gdańsku 27 czerwca odbyła się ceremonia powieszenia tradycyjnej wiechy z okazji zakończenia budowy stanu surowego nowego terminala pasażerskiego. Całość ma być gotowa w kwietniu 2012 roku. Wtedy tez ma być gotowy nowy terminal w Poznaniu, gdzie pracują też przy budowie nowej płyty postojowej dla samolotów i równoległej drogi kołowania, co pozwoli na znaczne zwiększenie operacyjności poznańskiego lotniska.

We Wrocławiu zakończono modernizację istniejącego terminala. Obecnie trwają prace związane z budową nowego terminala wraz z infrastrukturą. Przewidywany termin zakończenia prac: marzec 2012 roku.

"Marszrutką” z lotniska

Wracamy na Ukrainę, gdzie zaraz po wyjściu ze starego terminala na Boryspolu kilku panów śpiewnym ukraińskim oferuje usługi transportowe. Nie jest to całkiem legalne, ale dość popularne i niestety niezbędne. Komunikacja zbiorowa opiera się na tzw. marszrutkach – prywatnej komunikacji w postaci autobusów różnej maści i o dość wątpliwym stanie technicznym. Boryspol od centrum Kijowa dzieli 29 kilometrów.

Ale Ukraińcy, jak zwykle, mają już chytry plan. – Na Euro 2012 będzie zorganizowany system komunikacji autobusowej, która dowiezie kibiców do najbliższej stacji metra, skąd pociągi komfortowo dowiozą ich pod stadion Na początku przyszłego roku ogłosimy rządowy przetarg na nowe autobusy, specjalnie na Euro – wyjaśnia Kostiantyn Yefymenko, zastępca ministra infrastruktury Ukrainy, odpowiedzialny za organizację Euro 2012.

Będziemy śledzić taksówki

Z lotnisk mają też zniknąć nielegalni taksówkarze. Ich miejsce zajmą kierowcy z licencjonowanej korporacji. Kibice będą mogli zamówić kurs już w terminalu w specjalnych help-deskach. Kursy taksówek będą śledzone za pomocą GPS, by ustrzec przed oszustwami.

Schody zaczynają się w mieście. Kijów jest dziś sparaliżowany przez korki. W szczycie przejazd 300, 400 metrów w centrum nierzadko zajmuje pół godziny. – Nie ma mowy o buspasach, jak w Polsce. Ulice są zbyt wąskie, nieprzystosowane do olbrzymiej liczby samochodów. Brak miejsc parkingowych zmusza kierowców do pozostawiania aut na skraju ulic. A to też paraliżuje ruch – dodaje Oleg Dubisz, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.


Akademiki czekają

Skoro kibic przybył już na piękną Ukrainę, to czasami będzie musiał się przespać. I tu problem. Na Ukrainie baza hotelowa jest dość skromna. A jak już jest, to droga. Do akcji ponownie wkracza rząd: – W miastach-gospodarzach turnieju baza hotelowa będzie się opierać na akademikach. Studenci w tym roku wcześniej zaczną zajęcia, by w 2012 już w maju zacząć wakacje – mówi Kostiantyn Yefymenko.

Na bogatszych kibiców czekają hotele. Średnia cena za dobę: 400 zł. Standard, jak choćby w słynnym kijowskim hotelu Ukraina, nieco odbiega od norm europejskich. W przeciwieństwie do hoteli rozrywka w postaci piwa czy czegoś mocniejszego to silna strona Ukrainy. Pół litra solidnej gorzałki kosztuje około 14–15 złotych, półtoralitrowe piwo: 3 złote, paczka papierosków ok. 5-6 złotych.
Drożej jest restauracjach. Dobra kolacja w niezłej knajpie, z wyszukanym menu, to 200 złotych mniej w portfelu. Miejscowe fastfoody są za to równie dobre i znacznie tańsze. Domowe burgery, solidne i smaczne to ledwie kilka złotych.

Drogi gotowe w 80 procentach

Dla polskiego kibica ważne wiadomości to stan dróg. Tu Ukraińcy deklarują, że już dziś drogi łączące miasta-gospodarzy turnieju Euro 2012 są gotowe w 80 procentach. Rok temu do użytku oddano prawie 1000 kilometrów wyremontowanych lub nowo wybudowanych szlaków komunikacyjnych.

– W tym roku na Ukrainie pojawią się kolejne 1133 kilometry dróg – mówi Wolodymyr Bondarenko, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej na Euro 2012. Wartość tych inwestycji to ponad 2,5 miliarda hrywien (312 milionów dolarów). Ukraińcy budują drogi, które według naszych standardów są pomiędzy drogą główną a ekspresową; czasami autostradą.

Najbardziej zaawansowane są prace na drogach łączących Lwów z Kijowem (560 km), Kijów z Charkowem (500 km) i Kijów z Donieckiem (750 km). – Są prawie gotowe – dodaje Bondarenko.

Call Center dla kierowców

Ukraińcy nie zapominają o infrastrukturze. – Co 50 kilometrów będzie stacja paliwowa. Nie zabraknie parkingów, przydrożnych barów i restauracji – wylicza Bondarenko. – Już zaczynamy wymianę oznakowania dróg. Będą to dwujęzyczne tablice z opisem po angielsku i ukraińsku.

Na Euro zostanie także uruchomione call center dla kierowców, gdzie pod jednym numerem będzie można uzyskać pomoc w kilku językach, w tym po polsku.

Teraz strona ukraińska priorytetowo traktuje sprawę modernizacji i remontów połączeń drogowych między lotniskami i miastami-gospodarzami rozgrywek. Również priorytetowe są drogi prowadzące do tych miast z zachodnich przejść granicznych Ukrainy, czyli z Rawy Ruskiej, Szeginii, Krakowca, Czopu.

– Większość dróg przygotowanych na Euro jest w bardzo dobrym stanie. Mam jednak zastrzeżenia do szlaku w okolicach przejścia granicznego w Krościenku. Wciąż nie rozpoczęły się prace przy budowie autostrady między przejściem w Krakowcu po stronie ukraińskiej a obwodnicą Lwowa – mówi Waldemar Pytel, przedstawiciel polskiego ministra infrastruktury w Kijowie.

A jak jest w Polsce? Tego na dzień dzisiejszy nie wie nikt. A1, A2 i A4 – czyli główne drogi na Euro – powinny być w większości przebiegów gotowe.
"DAI” już nie złupi

Do Euro 2012 szykuje się także Ukraińska milicja drogowa, czyli słynny "DAI”. – Już na granicy każdy zmotoryzowany turysta otrzyma ulotkę z podstawowymi wiadomościami o przepisach ruchu drogowego na Ukrainie oraz o służbach alarmowych – mówi Wołodymyr Reznikow, zastępca szefa Zarządu Milicji Drogowej Spraw Wewnętrznych Ukrainy. – Na tych ulotkach umieszczona będzie bardzo dokładna informacja o wyglądzie służb milicyjnych, które mają prawo zatrzymać do kontroli i ewentualnie karać kierowców za przekroczenie przepisów ruchu drogowego.

Chodzi o tzw. opłaty ekologiczne, czyli łapówki bezprawnie pobierane np. od polskich kierowców, przez różne służby ukraińskie. Ma to być sposób na minimalizowanie tego rodzaju czynów.

Ukraińska milicja drogowa ma przede wszystkim pomagać. Co 50 kilometrów pojawią się stacjonarne punkty kontroli, które w czasie Euro 2012 będą udzielać porad i w razie potrzeby nieść pomoc medyczną czy wzywać służby ratownicze. – Przywróciliśmy funkcjonowanie stacjonarnych punktów kontroli ruchu drogowego. Będzie ich 91, zaczną działać w grudniu.

Według Reznikova bezpieczeństwa ruchu na drogach Ukrainy będzie kontrolować 9 tys. funkcjonariuszy DAI, wyposażonych w amerykańskie fotoradary TruCam.

Gwiazdy na stadionach

W Polsce są gotowe stadiony w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Na niektórych trwają ostatnie prace i odbiory techniczne. Stadion narodowy w Warszawie ma być gotowy do 30 listopada tego roku. Na Ukrainie sytuacja jest podobna. Już są oddane do użytku obiekty w Doniecku i Charkowie.

8 października koncert Shakiry uświetni inaugurację stadionu narodowego w Kijowie, niespełna miesiąc później, 29 października Anastasia wystąpi na otwarciu stadionu we Lwowie.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Zobacz wszystkie komentarze

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Żadnych pouczeń, tylko mandaty". Policjanci ukarani za nadgorliwość

"Żadnych pouczeń, tylko mandaty". Policjanci ukarani za nadgorliwość 16 10

Zakończyły się postępowania dyscyplinarne wobec dwóch funkcjonariuszy z puławskiej komendy, którzy w kwietniu tego roku zabronili swoim podwładnym stosowania pouczeń. Kazali wlepiać kierowcom mandaty. Szef miejscowej drogówki oraz zastępca komendanta otrzymali „ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby”.

Tłumy na spotkaniu z Lechem Wałęsą w Puławach. Przyszli też jego przeciwnicy
galeria
film

Tłumy na spotkaniu z Lechem Wałęsą w Puławach. Przyszli też jego przeciwnicy 91 37

Sala konferencyjna Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach w poniedziałek pękała w szwach. Na spotkanie Klubu Obywatelskiego z Lechem Wałęsą przyszli głównie sympatycy opozycji. Były prezydent zachęcał do organizowania się, żeby "demokratycznie" zmienić rząd

Azoty II Puławy – Gloria Katowice 39:35. Zostali mistrzem grupy

Azoty II Puławy – Gloria Katowice 39:35. Zostali mistrzem grupy 5 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Na zakończenie rozgrywek rezerwy Azotów Puławy pokonały Glorię Katowice i zakończyły sezon na pierwszym miejscu w swojej grupie

Paraliż szpitala przy al. Kraśnickiej. Pielęgniarki nie przyszły do pracy, do pomocy ściągano studentki

Paraliż szpitala przy al. Kraśnickiej. Pielęgniarki nie przyszły do pracy, do pomocy ściągano studentki 216 39

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. Ok. 150 pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Jedni mówią o epidemii, drudzy o sporze płacowym z dyrekcją

Ceny paliw ostro w górę.  Przez "premię strachu"?

Ceny paliw ostro w górę. Przez "premię strachu"? 42 6

Przez rok ceny ropy Brent wzrosły o 61 proc., a benzyna 95 z PKN Orlen podrożała o 11 proc. – poinformował członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen Zbigniew Leszczyński

Biała Podlaska: Główny budynek muzeum będzie zamknięty

Biała Podlaska: Główny budynek muzeum będzie zamknięty 0 1

Na początku wakacji Muzeum Południowego Podlasia zamknie swój budynek główny. Ma to związek z remontem

Miasto unieważniło ważny przetarg. Ta decyzja dotyczy 40 tys. mieszkańców Lublina

Miasto unieważniło ważny przetarg. Ta decyzja dotyczy 40 tys. mieszkańców Lublina 2 6

Prawie 40 tys. osób dotyczy poniedziałkowa decyzja Urzędu Miasta, który unieważnił przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców Czubów Północnych, Węglina Północnego i Węglina Południowego. Ratusz odrzucił ofertę jedynej firmy gotowej obsługiwać te dzielnice. Umowa z obecnym wykonawcą usługi wygasa 30 czerwca

Odebrał sobie życie na znak protestu. Uczcili 75. rocznicę śmierci Szmula Zygielbojma

Odebrał sobie życie na znak protestu. Uczcili 75. rocznicę śmierci Szmula Zygielbojma 14 5

Towarzystwo Jana Karskiego i Urząd Miasta Chełm uroczyście uczcili 75. rocznicę śmierci Szmula Mordechaja Zygielbojma.

Czarne płyty w dobrej formie. Zaoszczędzą 60 tys. zł

Czarne płyty w dobrej formie. Zaoszczędzą 60 tys. zł 1 0

Prawie 60 tys. zł oszczędzi na remoncie Sąd Apelacyjny dzięki użyciu rozbiórkowego materiału

Cofał śmieciarką, potrącił rowerzystkę
galeria

Cofał śmieciarką, potrącił rowerzystkę 0 2

22-letnia rowerzystka trafiła do szpitala po tym, jak potrąciła ją śmieciarka.

Ukradli z kapliczki figurkę Matki Boskiej. "To była dziwna kradzież"

Ukradli z kapliczki figurkę Matki Boskiej. "To była dziwna kradzież" 14 3

We wsi Mateuszowo (gm. Dubienka) z kapliczki wystawionej na prywatnej posesji zniknęła figurka Matki Boskiej. Zbulwersowani mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że złodziej się opamięta i zwróci to, co było ważne dla całej społeczności

Nowa droga połączy wschodnią część miasta z ekspresówką

Nowa droga połączy wschodnią część miasta z ekspresówką 4 3

Lada dzień rozpocznie się budowa ul. Kusocińskiego. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą -Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Lublina. Prace przy nowej drodze liczącej blisko 2 kilometry mają potrwać do października 2020 r.

Miliony z UE na nowe warsztaty szkolne. Będą tu uczyć siedmiu zawodów

Miliony z UE na nowe warsztaty szkolne. Będą tu uczyć siedmiu zawodów 0 4

Jeszcze w tym roku ma stanąć budynek nowych Warsztatów Szkolnych przy Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Na przyszły rok zostały zaplanowane zaś prace wykończeniowe i wyposażenie w sprzęt do nauki zawodów. W poniedziałek na miejscu, gdzie ma stanąć hala władze powiatu kraśnickiego podpisały umowę z wykonawcą

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 5 2

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka 0 3

Trwa budowa ścieżki rowerowej, dzięki której będzie można dojechać z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Inwestycja prowadzona przez sąsiadują z Lublinem gminę Niemce ma zakończyć się jeszcze w wakacje

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.