czwartek, 23 listopada 2017 r.

Magazyn

Jak zostać ojcem z pomocą sądu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2003, 12:19

• Ustalenie ojcostwa to poważny i na pewno życiowy problem. Jak się do tego dochodzi na drodze prawnej?
- Najprostsze i najbardziej powszechne jest po prostu uznanie dziecka. To osobiste oświadczenie mężczyzny, że jest jego ojcem. Następuje, bez względu na wiek dziecka, przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub przed sądem. W sytuacji zagrażającej życiu, np. przed notariuszem, za granicą - przed konsulem. Mężczyzna, który uznał dziecko, może w ciągu roku od tej daty żądać unieważnienia z powodu wady swego oświadczenia woli.
• Kto występuje z pozwem o ustalenie ojcostwa?
- O ustalenie ojcostwa występuje się, jeśli mężczyzna nie uznał dziecka dobrowolnie. Musi się on liczyć z tym, że matka może dochodzić ustalenia ojcostwa przed sądem, a także świadczeń alimentacyjnych i kosztów związanych z porodem i wyprawką. Ale nie tylko ona - również o ustalenie może wystąpić dziecko jeśli jest pełnoletnie i prokurator, gdy uzna, że trzeba to zrobić w obronie interesów dziecka. Jednak matka występuje tylko w imieniu dziecka niepełnoletniego. Jeśli jest już pełnoletnie, może zrobić to samo i nie jest to ograniczone w czasie.
• Chyba najbardziej kontrowersyjne jest domniemanie?
- Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego rozwiązania lub unieważnienia, przyjmuje się, że jego ojcem jest mąż matki. A nawet - jeśli są już rozwiedzeni - były mąż.
• Czyli: jeśli urodziło się w związku, który de facto rozpadł się i nawet matka twierdzi, że ojcem biologicznym jest kto inny, za ojca uznany zostanie mężczyzna, z którym np. już się rozwiodła? Bo przecież ciąża trwa 280 dni, choć, oczywiście, może trwać trochę dłużej?
- Tak, chyba że kobieta przed upływem tych 300 dni wyszła powtórnie za mąż. Wtedy przyjmuje się, że drugi mąż jest ojcem dziecka. Mężczyzna może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa, ale nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka. I to on musi obalić domniemanie, że, jako mąż matki, jest ojcem dziecka. Zaprzeczenia może się też domagać matka dziecka - w ciągu 6 miesięcy od jego urodzenia, albo samo dziecko - nie później niż 3 lata po osiągnięciu pełnoletności, wreszcie prokurator, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności.
• Jak wygląda sprawa w przypadku ojców małoletnich?
- Ci, którzy nie ukończyli 18 lat, nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Jeśli jednak uznają dziecko, muszą osobiście wyrazić taką wolę, ale musi na to wyrazić zgodę przedstawiciel ustawowy - ojciec, matka bądź opiekun prawny.
• Dziś, dzięki osiągnięciom medycyny, ustalenie ojcostwa nie jest trudne.
- Dopuszczany jest dowód z jednostek badawczych takich jak zakłady medycyny sądowej, instytuty naukowe, badawcze. My opieramy się na ekspertyzach z Zakładu Medycyny Sądowej AM w Lublinie bądź innych akademii medycznych w kraju.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!