Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2007 r.
15:05
Edytuj ten wpis

Jest się czego bać

0 6 A A

Rozmowa z Kamilą Anną Kasperską, politologiem, specjalistą od międzynarodowej przestępczości zorganizowanej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Za cztery dni mija kolejna rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon. Czy to, co zdarzyło się w 2001 roku w Ameryce, jest już wyłącznie amerykańską bolesną rocznicą, czy my też powinniśmy ciągle o tym pamiętać? Czy my w ogóle mamy coś z tym wspólnego?

- Oczywiście, że mamy. 11 września 2001 to bardzo ważna data, bo wiele osób uważa, że wówczas coś się zmieniło na całym świecie. Ale zmieniło się znacznie wcześniej. 11 września to skutek tych zmian, a nie przyczyna. To nie przypadek, że właśnie ta tragedia zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych, które uważają się za strażnika demokracji na świecie. Można powiedzieć, że po 11 września inaczej ludzie myślą o własnym bezpieczeństwie. I nawet tak prozaiczna sprawa, jak zawiadamianie policji o samotnym pakunku czy zostawionej walizce już teraz nikogo nie dziwi. Ale chodzi o znacznie poważniejsze sprawy, jak starcie się dwóch kultur, jak tolerancja. Rocznica zamachów terrorystycznych to dobra data, by zastanowić się nad tolerancją, bo Polacy są bardzo mało tolerancyjni. Współcześni Polacy. W przeszłości Polskę stawiano za wzór akceptacji odmiennych poglądów, słynne określenie "Polska krajem bez stosów” jest tego dowodem.

• Ale może w naszym kraju zagrożenie atakami muzułmańskich terrorystów jest trochę sztucznie nagłaśniane przez media i wykorzystywane przez polityków, gdy mówią o naszych wojskach w Iraku i Afganistanie czy tarczy antyrakietowej? Może bardziej powinniśmy się bać własnej mafii?
- Zaraz, zaraz. Jakiej mafii?

• No na przykład pruszkowskiej albo z Wołomina?
- Prywatnie uważam, że nasze wojska w Iraku ani w Afganistanie w ogóle nie są potrzebne. I mam nadzieję, że to się nie skończy tak, jak w Hiszpanii, gdzie dopiero po krwawym zamachu terrorystycznym władze doszły do wniosku, że to nie jest ich wojna i Hiszpanie spakowali swoje wojska, uznając, że nie będą narażać obywateli.

• Taki scenariusz może nas czekać?
- Niestety, tak. A wracając do mafii: u nas nie ma mafii. To, co media i prokuratorzy nazywają mafią, to są zorganizowane grupy przestępcze. Wspominane polskie grupy przestępczości zorganizowanej przybierają cechy mafijnych grup włoskich, ale się od nich różnią. Mafia powstała w najbiedniejszym rejonie Włoch, czyli na Sycylii, a wraz z emigrantami przeniosła się do USA. Prawdziwa mafia, to ta mająca wielopokoleniową historię, opartą na klanach rodzinnych. To, co mamy w Polsce, to bardziej lub mniej liczne grupy uzbrojonych ludzi, którzy kontrolują agencje towarzyskie, rynek handlu narkotykami itp. Powinniśmy być przygotowani na obecność w naszym kraju przedstawicieli mafijnych grup rosyjskich, neapolitańskiej kamorry i mafii sycylijskiej.

• U nas?
- No, w ogóle w Europie, ale w Polsce też. W USA agentami federalnymi są Murzyni, Latynosi, Azjaci. Próba przeniknięcia do struktur przestępczych jest prostsza. Wyobraża sobie pani, że polscy policjanci będą wprowadzać swojego człowieka w struktury wietnamskiej grupy przestępczej? Nawet jeśli znajdzie się tłumacz języka, to co z narzeczami, w jakich porozumiewają się przestępcy? Nie mówiąc o rzucających się natychmiast w oczy różnicach fizycznych członków grupy i agenta.

• Przeniknięcie do mafii czy zorganizowanej grupy przestępczej jest trudniejsze niż wejście do grupy terrorystów?
- W przypadku terrorystów dochodzi ideologia, cel, dla którego terroryści się poświęcają. Grupa przestępcza, zbrojna czy nie, działa dla zysku. Dla nich najważniejsze są pieniądze. Werbowani na terrorystów kandydaci przechodzą pranie mózgu, dla nich materialne sprawy nie są ważne, oni zabijają dla idei.

• Tak jak islamiści 11 września 2001roku?
- Mówienie o terrorystach muzułmańskich, że działali w imię islamu jest krzywdzące dla islamu. Islam jest religią potępiającą przemoc czy samobójstwo. Jest taki ładny przykład w historii Jerozolimy z czasów wypraw krzyżowych. Gdy chrześcijanie zdobyli miasto, zgładzili wszystkich innowierców. Kiedy innowiercy odbili Jerozolimę, to wszystkich jeńców puścili wolno. To, co dzieje się teraz w Afganistanie, to że talibowie zajęli miejsce opuszczone przez wojska radzieckie, ma mały związek z walką islamu z wyznawcami innej religii. Talibowie, aby prowadzić wojnę, czerpią zyski z narkotyków. W Afganistanie wytwarza się 93 proc. opium trafiającego na światowe rynki. Podobnie jak w wojnie w Iraku dużo się mówi o walce o demokrację, a myśli o kontrolowaniu złóż ropy i gazu.

• Mafia, terroryści, światowe organizacje przestępcze. Ma pani oryginalne zainteresowania...
- Polityką interesowałam się od zawsze, zwłaszcza polityką międzynarodową. Skończyłam politologię. Na Wydziale Stosunków Międzynarodowych politologii UMCS napisałam pracę doktorską o międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Przygotowuję sie do obrony. W tej chwili jestem pracownikiem samorządowym.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium