Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2009 r.
16:47
Edytuj ten wpis

"Kapitalny pomysł" zmienił jego życie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 1 A A

Kiedy rok temu w telewizyjnym programie "Kapitalny pomysł” wygrał 300 tys. zł. liczył, że to wystarczy na stworzenie prototypu specjalnych gogli i przeprowadzenie badań. Pieniądze, choć ogromne, okazały się za małe na zrealizowanie tych planów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nic. W głowie 23-latka jest tak wiele pomysłów, że zdoła na nich zarobić na sfinalizowanie swoich zamierzeń

– Nie potrafię teraz powiedzieć, czy to będzie kilka miesięcy, czy może dłużej. Ale uda mi się na pewno – Karol Kowalczuk, pochodzący z Grabowca pod Zamościem student mechatroniki na Politechnice Warszawskiej nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Myślenie to jego specjalność

Grabowiec kilkanaście lat temu. Karol wspólnie z kolegami buduje samoloty z klocków. Te stworzone przez jego rówieśników składają się przeważnie z trzech elementów. Jest kadłub i komplet skrzydeł: dłuższych i krótszych. Konstrukcja Karola została "dozbrojona” w podwieszane bomby i kilkadziesiąt innych elementów. Ma około pół metra. I jest problem: zabrakło klocków.

– Po wygranej w programie mnóstwo ludzi pytało mnie czy pamiętam, kiedy to moje kombinowanie się zaczęło – wspomina Karol. – Właśnie wtedy. A później trwało już bez przerwy. Z tym że konstruowałem i wymyślałem coraz bardziej skomplikowane rzeczy.

Kiedy ponad rok temu telewizja TVN ogłosiła nabór do programu "Kapitalny pomysł” Karol Kowalczuk zastanawiał się tylko nad tym, czy wystartować ze sztucznymi mięśniami, czy goglami, które mogą pomagać oczom. Wybrał to drugie. Bo uznał, że najlepiej postawić na wynalazek, który będzie pomagał ludziom. Ale równie dobrze mógł zgłosić którykolwiek spośród swoich wynalazków. Ma ich na koncie mnóstwo. Np. reaktor jądrowy i rakietę kosmiczną P368028, za którą już jako 17-latek został nagrodzony podczas konkursu w Japonii.

Wynalazków jest u niego dostatek

W tworzeniu tych mniej skomplikowanych wynalazków zawsze pomagał mu tata, znany w Grabowcu mechanik "złota rączka”. On też miał swój udział w skonstruowaniu pierwszych gogli, które Karol pokazał w telewizyjnym konkursie. Wygrana w "Kapitalnym pomyśle” pozwoliła mu na to, by do pracy nad prototypem okularów zaangażować grupę specjalistów.

– Zatrudniłem elektronika i programistę, współpracowałem z firmą optyczną z Krakowa, także z inżynierem materiałowym, a nad ostatecznym wyglądem gogli pracował designer – wylicza wynalazca. – Bo ja jestem tylko konceptykiem. Mam wiedzę podstawową z kilku dziedzin, ale bez specjalistów nie dałbym rady.

Prototyp jest już gotowy. Stworzenie go pochłonęło 25 tys. zł, nie licząc robocizny. Żeby gogle skierować do badań klinicznych, potrzeba aż 20 sztuk. Do tego wygrana w programie gotówka okazała się niewystarczająca. Ale to nie powstrzymało Karola Kowalczuka. – Mógłbym, oczywiście, teraz sprzedać ten prototyp jakiejś firmie i pewnie "ustawić się” na całe życie, ale nie wiem, czy przypadkiem nie wylądowałby w szufladzie. Dlatego postanowiłem sam doprowadzić sprawę do finału.

Redukcja hałasu

Chce starać się o wsparcie z Unii, ale do tego potrzebny jest niemały wkład własny. Karol zdobędzie go, sprzedając inne swoje wynalazki. To nowy rodzaj zawieszenia rowerowego, który sprawia, że w ciągu kilku sekund zwykły miejski bicykl zamienia się w specjalistyczny rower do jazdy po górach. – Mam to zamontowane we własnym rowerze i sprawdza się znakomicie – zapewnia wynalazca. Poza tym, liczy też na "spieniężenie” pompy tlenowej (znakomicie przydaje się np. w silnikach spalinowych) i tłumiku, który hałas redukuje o 95–98 procent.

Plany zbyt ambitne? Absolutnie! Kiedy Karol wygrał "Kapitalny pomysł” przekonał się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Otworzyło się przed nim mnóstwo drzwi i mnóstwo możliwości. – Ja sprzed programu i ja dzisiaj to ta sama i taka sama osoba. Inaczej tylko zaczęło mnie postrzegać otoczenie.


Spotykam ważnych ludzi

Nie jest już dla innych wyłącznie zdolnym fantastą i pasjonatem. Jest człowiekiem, z którego pomysłów można czerpać i na nich korzystać. – Dla mnie to sukces, że założyłem własną firmę, że będąc jeszcze studentem, zacząłem prowadzić zajęcia na uczelni, że spotykam się z ważnymi ludźmi. Niedawno np. miałem spotkanie z panią prezes firmy Solaris, która chce w produkowanych u nich autobusach wykorzystywać moje pomysły innowacyjne – mówi jednym tchem Karol. – No i mogłem sobie pozwolić na to, żeby zafundować moim rodzicom prawdziwe wakacje w apartamencie nad morzem. To tak, jakbym teraz miał wreszcie wystarczająco dużo klocków do realizacji tego, co wymyślę.

Karolów mamy więcej

A jak młody mężczyzna widzi swoją przyszłość? Ta najbliższa to zima na snowboardzie (w prezencie gwiazdkowym kupił sobie komplet sprzętu z najwyższej półki), po niej pewnie wiosna na quadach i jeszcze powrót do gimnastyki wyczynowej. A dalsza? – Na pewno nie przestanę tworzyć wynalazków – zapewnia. – Bo ja to robię nawet we śnie.

Ma jednak również bardzo poważne marzenie. Chciałby stworzyć fundację, która wspierałaby rozwój i dawała możliwość realizacji takim pasjonatom, jak on. I wcale nie chodzi mu tylko o pomoc ścisłym umysłom. – Każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego, coś niezwykłego. Tylko trzeba dostać narzędzia, żeby tę pasję wydobyć i pielęgnować.

Pozostałe informacje

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium