sobota, 24 lutego 2018 r.

Magazyn

Każdy ojciec zachowuje się jak zwierzę. Ale jakie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2012, 13:10

Aneta Jurczuk, lekarz weterynarii. Pracuje w Lublinie w Lubelskim Centrum Małych Zwierząt. Właścicie
Aneta Jurczuk, lekarz weterynarii. Pracuje w Lublinie w Lubelskim Centrum Małych Zwierząt. Właścicie

Rozmowa z Anetą Jurczuk, lekarzem weterynarii z Lublina.

• Powiedzieć, że jakaś kobieta zajmuje się dzieckiem jak kwoka to komplement. Kwoka to synonim opiekuńczości, dbania i matkowania. A ojcowie? Jakiego zwierzęcego określenia użyć na pochwałę ojcostwa?

– Chyba najbardziej ojcowski z ojców jest konik morski. To jedyny przedstawiciel świata zwierzęcego, o którym można powiedzieć, że zachodzi w ciążę. Może nie dosłownie, ale to tatusiowie mają specjalną torbę, do której mamusie składają ziarna ikry. I oni się tą ikrą opiekują aż wyklują się młode.

• A panie konikowe co: znikają jak sen złoty?

– Znikają.

• No to ideał ojcostwa rzeczywiście.

– Ma ten ideał jedną skazę, bo ten opiekuńczy samiec niby zajmuje się potomstwem w torbie, ale jak zgłodnieje to potrafi jedno czy drugie młode zjeść.

• Ale może to z naszego punktu widzenia jest okropne, a konik morski w swej mądrości eliminuje słabe osobniki?

– To już tajemnica koników morskich. Ale osobiście najcieplej myślę o ojcowskich obowiązkach rybek sumokształtnych, które żyją w wodach Zatoki Meksykańskiej. Samce Ariopsis Felis przez 60 dni trzymają w pyszczkach ikrę. Oczywiście nic nie mogą jeść w tym czasie i będąc na tej rodzicielskiej diecie, żyją dzięki wcześniej zgromadzonym zapasom tłuszczu.

• I nie łykają od czasu do czasu dzieci?

– Nie spotkałam się z taką informacją. Opieka ojców nad potomstwem to również rzecz spotykana u niektórych żab. Samiec rzekotki torbowej nosi skrzek w specjalnej torbie na grzbiecie. A pan żaba Darwina, która żyje w Chile i Argentynie ma worki rezonacyjne do których pani żaba Darwina składa skrzek. I pan żaba nosi go tam, aż wyklują się kijanki. Gorzej ma samiec peruwiańskiej żaby jaskrawej, który pilnuje i broni liści, na których samica składa skrzek.

• Można powiedzieć, że jest uwiązany w domu. Ale bez względu na intensywność opieki nad potomstwem to oczywiście sama biologia i chodzi o przetrwanie gatunku. W tych troskliwych ojcach nie ma żadnych uczuć wyższych...

– Większość samców stworzonych jest by zapłodnić i zniknąć. Rzadko który jest monogamistą. Emocje się pojawiają na przykład gdy jest samiec i kilka samic, które są o siebie zazdrosne. Na przykład u małp między samicami w takim haremie dochodzi do rękoczynów. Ale zawsze chodzi o dwie podstawowe sprawy: bezpieczeństwo i przedłużenie gatunku.

• Ale model: matka wychowuje młode a samiec znika jest bardziej powszechny?

– Nawet w chwili, gdy pojawiają się młode, ojciec może być wręcz traktowany jak zagrożenie dla nich. Tak jest na przykład u tygrysów. W ogóle u dzikich kotów matka jest najważniejsza, wszystkiego uczy. I nawet gdyby samiec chciał się młodymi opiekować, to samica nie daje się do młodych zbliżyć. Ale są i rodziny modelowe, gdzie rodzice opiekują się potomstwem na zmianę. Tak jest u stepówek namibijskich, afrykańskich ptaków. Czy kondory, które łącza się w pary raz na całe życie. Raz na dwa lata kondorzyca składa jajka, a potem rodzice razem dbają o potomstwo. I to jak precyzyjnie dzielą się obowiązkami.

Para wymienia się w gnieździe dokładnie co 24 godziny. Znane nam świetnie bociany też tworzą stałą parę i razem karmią i wychowują młode. Samce wcześniej niż samice przylatują do Polski i przygotowują gniazdo.

• To znaczy, że wierność jest podstawą równouprawnienia i wspólnego wychowywania potomstwa?

– Pingwiny są w naszym pojęciu wierne, bo na długo tworzą pary, ale to panowie wysiadują jajka i dbają, żeby nie zmarzły – co na Antarktydzie jest bardzo łatwe. Na dodatek to wysiadywanie trwa 65 dni i w tym czasie samce głodują i głównie śpią oszczędzając energię.

.• A ich partnerki?

– Pewnie plotkują z innymi pingwinicami, których partnerzy wysiadują.

.• Prawdziwy feminizm. Są jeszcze przykłady takiego podziału obowiązków? .

– U surykatek, drapieżnych ssaków z Afryki, żyjących w stadach to samce wychowują potomstwo. Ojcowie tworzą coś na kształt przedszkola gdzie są ich młode oraz młode innych samców. A samice zajmują się rodzeniem kolejnego potomstwa.

• Człowiek coś zmienia w zwierzęcych zwyczajach?

– W ogrodach zoologicznych czy w hodowlach gdzie zwierzęta żyją w grupie, znają się i tolerują zachowanie się zmienia. Dla dorosłych samców potomstwo nie jest konkurencją. Na wolności by było inaczej. Ale na przykład u hodowlanych króli samiec może zagryźć młode i jest od nich odseparowany.

• Czyli każdy może znaleźć wśród zwierząt model swojego tatusia albo swojego ojcostwa. A pani tato jakim jest modelem?

– Najbliżej mu do Ariopsis Felis i bardzo go kocham. I przy okazji rozmowy o ojcach pozdrawiam.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ojciec
dobry wieczór
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ojciec
Ojciec (25 czerwca 2012 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co by było, gdyby ktoś napisał, że każda kobieta zachowuje się jak zwierzę? Jedna jak modliszka, inna jak suka, inna jak małpa, a jeszcze inna jak świnia?
Rozwiń
dobry wieczór
dobry wieczór (23 czerwca 2012 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
spam. zakop.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!