piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Kiedy łupie w kręgosłupie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 stycznia 2002, 17:14

Krzyś chodził do pierwszej klasy podstawówki. Na zajęciach wf. zaczął utykać na lewą nogę. Najpierw nauczyciel odesłał dziecko do higienistki, higienistka do przychodni, pediatra na ortopedię dziecięcą w Lublinie.

- Tam zobaczył Krzysia dr X, znany ortopeda. Poruszał jego nogą, zrobił prześwietlenia, zbadał staw biodrowy i orzekł, że syna trzeba położyć na wyciągu, a leczenie będzie bardzo długie i skomplikowane. Powiedział, że mamy do czynienia z chorobą Perthesa, która polega na martwicy kości udowej. Zaczęłam pytać rodziców na korytarzu, dostałam namiar na dziecko z taką chorobą i zalałam się łzami - opowiada Anna Z., mama Krzysia. - Usłyszałam dramatyczną opowieść o Jasiu, który leżał na wyciągu od pół roku i o jego rodzicach przeżywających gehennę. Wtedy znajomy powiedział mi o dr. Adamie Gąsiorowskim, masażyście, kręgarzu, i - jak się później dowiedziałam - naukowcu. Nazajutrz miałam oddać syna do kliniki...

Pamiętam to dziecko

Opowiada Adam Gąsiorowski, który do Krzysia przyjechał po jedenastej w nocy:
- Wysłuchałem matki, zobaczyłem rtg stawu biodrowego, obejrzałem chłopca. Najpierw zrobiłem mu masaż rozgrzewający, potem zacząłem dotykać kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Nacisnąłem. Rozległo się chrupnięcie.
- Już po pierwszej wizycie było lepiej. Okazało się, że jeden z kręgów naciskał na rdzeń. Dr Adam Gąsiorowski przyjeżdżał do Krzysia jeszcze pięć razy. Dzień po dniu. Po tygodniu nie było śladu po utykaniu. Syn poszedł do szkoły. A według dr. X miał leżeć rok.
- Nie ma ludzi nieomylnych. Dr X jest ortopedą i patrzył na Krzysia z punktu widzenia swojej specjalizacji. Objawy mogły wskazywać na chorobę Perthesa - usprawiedliwia kolegę dr Gąsiorowski.
Krzyś kończy podstawówkę, ma piątkę z wf. i od tamtego czasu nie choruje.

Cudotwórca?

- Raczej doświadczony kręgarz - uważa ks. abp Bolesław Pylak, który korzystał z pomocy dr. Gąsiorowskiego. - Zaczął mnie boleć kręgosłup w odcinku szyjnym. Dużo wówczas pracowałem przy biurku. Doszło do tego, że budziłem się z zesztywniałym od bólu karkiem. Nie pomagały leki. Bolało coraz bardziej. Przyjechał pan Adam. Rozmasował mi kark, nacisnął. Chrupnęło porządnie. Ból ustąpił. Dostałem wskazówki, jak codziennie dbać o swój kręgosłup. Wykonuję proste ćwiczenia i chodzę prosto. A mam już osiemdziesiąt lat - opowiada ks. abp Pylak.

Ratunek tylko w operacji

Najczęściej do Adama Gąsiorowskiego trafiają pacjenci, którzy usłyszeli od specjalistów: tylko operacja może uratować sytuację.
- Nie jestem od zastępowania lekarzy, ale w swojej dokumentacji mam setki zdjęć rtg, na których widnieją kręgosłupy przeznaczone do operacji. Dzięki umiejętnym masażom, zabiegom na kręgosłupie i ćwiczeniom można uniknąć skomplikowanych operacji - mówi dr Adam Gąsiorowski, który, jak nikt w Lublinie, zna się na biomechanice.

Żyję i chodzę

Historia Barbary Krawczyk zdarzyła się piętnaście lat temu:
- Leżałam na łóżku w szpitalnym korytarzu, bo nie było miejsc na sali. Wyłam z bólu z powodu dwóch wypadniętych kręgów. Szybkie konsylium i wyrok: operacja kręgosłupa. Odmówiłam. Wypisałam się na własne żądanie. Córka sprowadziła do domu Gąsiorowskiego. Obejrzał zdjęcia i powiedział: wyjdzie pani z tego. Zaufałam mu. Nastawił mi kręgosłup, przez kilka dni przyjeżdżał na masaże. Stanęłam na nogi. Dziś jestem okazem zdrowia - mówi pani Barbara.
Mirosław Troć horror przeżył pięć lat temu. Pracował na działce. Schylił się, by podnieść worek cementu:
- I tak już zostałem. Ból nie do zniesienia. Nie mogłem się wyprostować. Uratował mnie dr Gąsiorowski. Nastawił dysk, zrobił masaż. Przyjeżdżał przez miesiąc. Po miesiącu chodziłem jak należy. Do dziś chodzę na siłownię, bo wiem, że sprawność fizyczna uratuje mój kręgosłup od najcięższej kontuzji.
Ryszard Przeklas jest pod opieką Gąsiorowskiego rok. W marcu ubiegłego roku kręgosłup bolał go tak, że krzyczał z bólu. Od czterech lat leczył się w przychodni. Miał za sobą zabiegi, fizykoterapię, parafinę i setki tabletek przeciwbólowych. Dziś wspomina:
- Wystarczyły trzy zabiegi i stał się cud. Nikt nie mógł mi pomóc, a ten człowiek o złotych rękach poradził sobie z moim bólem - mówi Ryszard.

Kiedy łupie w kręgosłupie

Ratunkiem dla kręgosłupa może być jego ręczne ustawienie. Dobry fachowiec może usunąć również inne dolegliwości, na pozór nie związane z kręgosłupem.
- Każdy z nas musi nauczyć się słuchać sygnałów swojego kręgosłupa - uważa dr Gąsiorowski.
• Na co zwracać uwagę?
- Schylamy się i nie możemy się od razu wyprostować. Drętwieją nam kończyny. Wciąż boli nas głowa. Odczuwamy tępy ból w jednej z nóg, który przeszkadza w chodzeniu. Gwałtownie zrywamy się do telefonu i dochodzimy do aparatu na kolanach. Rano budzimy się z bólem kręgosłupa. I najczęściej: wiercimy się na krześle, tapczanie, wersalce nie mogąc sobie nigdzie znaleźć miejsca. To wszystko są sygnały, że z naszym kręgosłupem jest coś nie w porządku. Powoli przyzwyczajamy się do bólu. Utrwalają się deformacje kręgosłupa, mięśnie, które go utrzymują, słabną. Aż dochodzi do katastrofy. Straszny ból jest ostatnim sygnałem, że dalej tak żyć nie można - mówi Gąsiorowski.

Nie garb się!

Dobry zabieg kręgarski jest tylko początkiem sukcesu. Co z tego, jeśli po zabiegu przestanie nas boleć kręgosłup, a my znów wrócimy do zgarbionej pozycji przy chodzeniu, jakbyśmy nieśli na sobie ciężar win całego świata? Jeśli trzy czwarte dnia spędzimy przy biurku i przed telewizorem z nienaturalnie przekrzywionym kręgosłupem, a w nocy położymy się spać na miękkim łóżku, na złej poduszce i nasz kręgosłup pójdzie spać w pozycji, jakby już był przetrącony?
– Wtedy nie pomoże ani kręgarz, ani doktor, ani nawet sławna Serwinka – śmieje się człowiek o złotych rękach. Jeśli nie masz czasu na indywidualną pracę w siłowni, zrezygnowałeś z jakiejkolwiek aktywności fizycznej i resztę życia chcesz spędzić przed telewizorem – to przynajmniej w minimalnym stopniu zadbaj o kręgosłup. W czasie dnia poświęć kręgosłupowi choć 10 minut. Które mogą nawet uratować cię od wózka...
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!