Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2002 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Kiedy łupie w kręgosłupie

0 0 A A

Krzyś chodził do pierwszej klasy podstawówki. Na zajęciach wf. zaczął utykać na lewą nogę. Najpierw nauczyciel odesłał dziecko do higienistki, higienistka do przychodni, pediatra na ortopedię dziecięcą w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Tam zobaczył Krzysia dr X, znany ortopeda. Poruszał jego nogą, zrobił prześwietlenia, zbadał staw biodrowy i orzekł, że syna trzeba położyć na wyciągu, a leczenie będzie bardzo długie i skomplikowane. Powiedział, że mamy do czynienia z chorobą Perthesa, która polega na martwicy kości udowej. Zaczęłam pytać rodziców na korytarzu, dostałam namiar na dziecko z taką chorobą i zalałam się łzami - opowiada Anna Z., mama Krzysia. - Usłyszałam dramatyczną opowieść o Jasiu, który leżał na wyciągu od pół roku i o jego rodzicach przeżywających gehennę. Wtedy znajomy powiedział mi o dr. Adamie Gąsiorowskim, masażyście, kręgarzu, i - jak się później dowiedziałam - naukowcu. Nazajutrz miałam oddać syna do kliniki...

Pamiętam to dziecko

Opowiada Adam Gąsiorowski, który do Krzysia przyjechał po jedenastej w nocy:
- Wysłuchałem matki, zobaczyłem rtg stawu biodrowego, obejrzałem chłopca. Najpierw zrobiłem mu masaż rozgrzewający, potem zacząłem dotykać kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Nacisnąłem. Rozległo się chrupnięcie.
- Już po pierwszej wizycie było lepiej. Okazało się, że jeden z kręgów naciskał na rdzeń. Dr Adam Gąsiorowski przyjeżdżał do Krzysia jeszcze pięć razy. Dzień po dniu. Po tygodniu nie było śladu po utykaniu. Syn poszedł do szkoły. A według dr. X miał leżeć rok.
- Nie ma ludzi nieomylnych. Dr X jest ortopedą i patrzył na Krzysia z punktu widzenia swojej specjalizacji. Objawy mogły wskazywać na chorobę Perthesa - usprawiedliwia kolegę dr Gąsiorowski.
Krzyś kończy podstawówkę, ma piątkę z wf. i od tamtego czasu nie choruje.

Cudotwórca?

- Raczej doświadczony kręgarz - uważa ks. abp Bolesław Pylak, który korzystał z pomocy dr. Gąsiorowskiego. - Zaczął mnie boleć kręgosłup w odcinku szyjnym. Dużo wówczas pracowałem przy biurku. Doszło do tego, że budziłem się z zesztywniałym od bólu karkiem. Nie pomagały leki. Bolało coraz bardziej. Przyjechał pan Adam. Rozmasował mi kark, nacisnął. Chrupnęło porządnie. Ból ustąpił. Dostałem wskazówki, jak codziennie dbać o swój kręgosłup. Wykonuję proste ćwiczenia i chodzę prosto. A mam już osiemdziesiąt lat - opowiada ks. abp Pylak.

Ratunek tylko w operacji

Najczęściej do Adama Gąsiorowskiego trafiają pacjenci, którzy usłyszeli od specjalistów: tylko operacja może uratować sytuację.
- Nie jestem od zastępowania lekarzy, ale w swojej dokumentacji mam setki zdjęć rtg, na których widnieją kręgosłupy przeznaczone do operacji. Dzięki umiejętnym masażom, zabiegom na kręgosłupie i ćwiczeniom można uniknąć skomplikowanych operacji - mówi dr Adam Gąsiorowski, który, jak nikt w Lublinie, zna się na biomechanice.

Żyję i chodzę

Historia Barbary Krawczyk zdarzyła się piętnaście lat temu:
- Leżałam na łóżku w szpitalnym korytarzu, bo nie było miejsc na sali. Wyłam z bólu z powodu dwóch wypadniętych kręgów. Szybkie konsylium i wyrok: operacja kręgosłupa. Odmówiłam. Wypisałam się na własne żądanie. Córka sprowadziła do domu Gąsiorowskiego. Obejrzał zdjęcia i powiedział: wyjdzie pani z tego. Zaufałam mu. Nastawił mi kręgosłup, przez kilka dni przyjeżdżał na masaże. Stanęłam na nogi. Dziś jestem okazem zdrowia - mówi pani Barbara.
Mirosław Troć horror przeżył pięć lat temu. Pracował na działce. Schylił się, by podnieść worek cementu:
- I tak już zostałem. Ból nie do zniesienia. Nie mogłem się wyprostować. Uratował mnie dr Gąsiorowski. Nastawił dysk, zrobił masaż. Przyjeżdżał przez miesiąc. Po miesiącu chodziłem jak należy. Do dziś chodzę na siłownię, bo wiem, że sprawność fizyczna uratuje mój kręgosłup od najcięższej kontuzji.
Ryszard Przeklas jest pod opieką Gąsiorowskiego rok. W marcu ubiegłego roku kręgosłup bolał go tak, że krzyczał z bólu. Od czterech lat leczył się w przychodni. Miał za sobą zabiegi, fizykoterapię, parafinę i setki tabletek przeciwbólowych. Dziś wspomina:
- Wystarczyły trzy zabiegi i stał się cud. Nikt nie mógł mi pomóc, a ten człowiek o złotych rękach poradził sobie z moim bólem - mówi Ryszard.

Kiedy łupie w kręgosłupie

Ratunkiem dla kręgosłupa może być jego ręczne ustawienie. Dobry fachowiec może usunąć również inne dolegliwości, na pozór nie związane z kręgosłupem.
- Każdy z nas musi nauczyć się słuchać sygnałów swojego kręgosłupa - uważa dr Gąsiorowski.
• Na co zwracać uwagę?
- Schylamy się i nie możemy się od razu wyprostować. Drętwieją nam kończyny. Wciąż boli nas głowa. Odczuwamy tępy ból w jednej z nóg, który przeszkadza w chodzeniu. Gwałtownie zrywamy się do telefonu i dochodzimy do aparatu na kolanach. Rano budzimy się z bólem kręgosłupa. I najczęściej: wiercimy się na krześle, tapczanie, wersalce nie mogąc sobie nigdzie znaleźć miejsca. To wszystko są sygnały, że z naszym kręgosłupem jest coś nie w porządku. Powoli przyzwyczajamy się do bólu. Utrwalają się deformacje kręgosłupa, mięśnie, które go utrzymują, słabną. Aż dochodzi do katastrofy. Straszny ból jest ostatnim sygnałem, że dalej tak żyć nie można - mówi Gąsiorowski.

Nie garb się!

Dobry zabieg kręgarski jest tylko początkiem sukcesu. Co z tego, jeśli po zabiegu przestanie nas boleć kręgosłup, a my znów wrócimy do zgarbionej pozycji przy chodzeniu, jakbyśmy nieśli na sobie ciężar win całego świata? Jeśli trzy czwarte dnia spędzimy przy biurku i przed telewizorem z nienaturalnie przekrzywionym kręgosłupem, a w nocy położymy się spać na miękkim łóżku, na złej poduszce i nasz kręgosłup pójdzie spać w pozycji, jakby już był przetrącony?
– Wtedy nie pomoże ani kręgarz, ani doktor, ani nawet sławna Serwinka – śmieje się człowiek o złotych rękach. Jeśli nie masz czasu na indywidualną pracę w siłowni, zrezygnowałeś z jakiejkolwiek aktywności fizycznej i resztę życia chcesz spędzić przed telewizorem – to przynajmniej w minimalnym stopniu zadbaj o kręgosłup. W czasie dnia poświęć kręgosłupowi choć 10 minut. Które mogą nawet uratować cię od wózka...

Pozostałe informacje

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium