Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2009 r.
12:13
Edytuj ten wpis

Kiedy powiemy sobie dość

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 11 A A

Procesy rozwodowe to najtrudniejsze i najbardziej przykre sprawy sądowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tu nie ma wygranych, bo nawet jeżeli komuś wydaje się, że zwyciężył, to zazwyczaj jest to pyrrusowe zwycięstwo - mówi mecenas Olaf Samberger, radca prawny od wielu lat zajmujący się rozwodami.

Jeszcze kilkanaście lat temu rozwód był zjawiskiem bardzo wstydliwym, które starano się ukrywać. Powszechne było to zazwyczaj na wsiach, gdzie plotki i pomówienia roznosiły się z prędkością światła. Dziś stał się normalną częścią naszego życia.

Nie ma o czym gadać

- Ludzi rozwodzących się można podzielić na kilka kategorii. Dużą grupę stanowią osoby młode, które wstąpiły w dorosłe życie zupełnie do tego nieprzygotowane.
Kiedy pojawiają się pierwsze kłopoty czy jeden z partnerów traci pracę, to oboje zaprzestają walki o związek i decydują się na rozstanie - wyjaśnia Anna Jedlińska-Goławska, adwokat jednej z kancelarii adwokackich przy ul. Okopowej w Lublinie.

Niemniej liczna grupa to kobiety w wieku około 40-50 lat, które kilkanaście lat żyją pod jednym dachem z mężem alkoholikiem lub narkomanem. - Często w takich wypadkach do tego dochodzi jeszcze przemoc fizyczna lub znęcanie się psychiczne. W ostatnim czasie zauważa się również dwa inne niepokojące trendy. Pierwszym z nich są rozwody spowodowane emigracją zarobkową. Najczęstszą ich przyczyną jest fakt, że jeden z małżonków, który wyjechał na kilka lat za granicę, utrzymuje kontakt z partnerem tylko za pomocą telefonów komórkowych lub Internetu. Po kilku latach, kiedy wraca do Polski, oboje stwierdzają, że tak naprawdę nie mają już o czym ze sobą rozmawiać - dodaje mecenas Jedlińska-Goławska.

Wolę nowszy model

- Ja dodałbym do tego jeszcze postępującą feminizację. Kobiety w ramach takiego stylu życia po prostu zaczęły zdradzać mężów. Nie wolno również zapominać o rozwodach z powodów dużej ingerencji teściów. Powszechne jest to zwłaszcza, kiedy młodzi mieszkają razem z rodzicami jednej ze stron - wylicza Samberger.

Co ciekawe, w ostatnich latach na rozstanie częściej decydują się kobiety, które stwierdzają, że ich mąż nie spełnia oczekiwań lub po prostu stać je na kogoś lepszego. Z pewnością duży wpływ na to ma moda lansowana przez media, które promują dużą niezależność kobiet, zapominając, że złotym środkiem na powodzenie małżeństwa jest wspólne dzielnie sukcesów i porażek oraz dążenie do konsensusu. Rzadko pojawiają się poradniki, jak uratować związek, o wiele częściej słyszy się rady na temat sposobów zdobycia nowego mężczyzny. - Swoim klientom, zanim zdecydują się na rozwód, zawsze doradzam terapię rodzinną lub pomoc psychologa - wyjaśnia Jedlińska-Goławska.

Prawie łatwizna

Jeżeli jednak podejmiemy już tę bolesną decyzję, to musimy pamiętać, że jedynie pomoc adwokata lub radcy prawnego może nam pozwolić doprowadzić sprawę do pomyślnego finału. - Rzeczywiście, dobrze przygotowany przez prawnika pozew rozwodowy oraz zgodność stron może sprawić, że to nieprzyjemne doświadczenie może zakończyć się dla nas nawet po jednej rozprawie - tłumaczy Olaf Samberger.
Jego złożenie kosztuje 600 zł, a w Lublinie można to zrobić w Sądzie Okręgowym przy Krakowskim Przedmieściu. - Do niego trzeba dołączyć jeszcze kilka załączników, m.in. odpisy skrócone aktu małżeństwa i aktów urodzenia małoletnich dzieci. Jeżeli potomstwo osiągnęło pełnoletniość, wystarczy kserokopia odpisu skróconego aktu urodzenia. Niestety, procedura cywilna została w ostatnim czasie tak sformalizowana, że ludziom bez pomocy prawnika bardzo trudno przejść przez proces rozwodowy, zwłaszcza jeśli chcieliby w tej sprawie przeprowadzić jeszcze zgodny podział majątku wspólnego. Sędziowie mają wprawdzie obowiązek pouczać stronę, która nie jest reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego, ale ich rola nie może zastępować pełnomocnika - dodaje Jedlińska-Goławska.

Nareszcie…

Skład orzekający sądu to jeden sędzia zawodowy i dwóch ławników, którzy są czynnikiem społecznym i nie muszą mieć wykształcenia prawniczego. Jeżeli małżonkowie rozstają się z powodu zdrady, to zazwyczaj na sali rozpraw nie brakuje nerwów i goryczy. - Wiadomo, że zależy to od psychiki, stopnia nienawiści, kultury osobistej i odpowiedzialności danych osób - precyzuje mecenas Samberger.
Kiedy uda się wszystko doprowadzić do końca, to rzadko mamy do czynienia z uśmiechem. - Cały proces trwa często bardzo długo. Mnie najdłużej zdarzyło się przeprowadzać go przez trzy lata - wspomina Jedlińska-Goławska. - Przez taki okres ludzie mają wystarczająco dużo czasu na oswojenie się z myślą o rozstaniu, więc na ich twarzach zazwyczaj widać ulgę.

\"Rozwód kościelny”

A co później? - Wtedy następuje długi proces przyzwyczajania się do nowej sytuacji - stwierdza mec. Samberger. Jeżeli małżonkowie zawarli ślub kościelny, to mogą wystąpić o stwierdzenie nieważności małżeństwa, które potocznie, choć błędnie, nazywane jest rozwodem kościelnym. - Należy pamiętać, że posiadanie dzieci lub brak rozwodu cywilnego nie wykluczają stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jednak, rzeczywiście, do mnie najczęściej trafiają osoby, które mają za sobą już rozwód cywilny - wyjaśnia mgr lic. Tomasz Nowakowski, jeden z niewielu na Lubelszczyźnie doradców prawno-kanonicznych.

Zaawansowana nimfomania

Koszt całego postępowania w archidiecezji lubelskiej wynosi 1200 zł. Jest ono przeprowadzane w dwóch instancjach. - W małżeństwie partnerzy nawzajem siebie oddają i przyjmują. Oddanie to pewien stopień posiadania siebie i panowania nad sobą. Jeżeli to nie nastąpiło, można wystąpić do sądu metropolitalnego właściwego dla strony pozwanej lub miejsca zawarcia ślubu - wyjaśnia Tomasz Nowakowski.

Tytułów, które mogą spowodować korzystne orzeczenie, jest wiele. Najczęstsze to: niewystarczające używanie rozumu, podstępne wprowadzenie w błąd oraz niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich z przyczyny natury psychicznej. Do tej ostatniej kategorii można zaliczyć nimfomanię, homoseksualizm, wielokrotne zdrady oraz niedojrzałości osobowościowe. - Które muszą być jednak zawsze w poważnym stopniu zaawansowania - podkreśla Nowakowski.

Nie musicie się oglądać

Innym powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa jest wzięcie ślubu pod wpływem bojaźni. - Miałem ostatnio taką sprawę, gdzie młoda dziewczyna wymusiła zawarcie ślubu na oficerze wojska przez nastraszenie go, że przekaże sztabowi informacje o nieślubnym dziecku. Ten, obawiając się usunięcia z wojska, zawarł z nią związek małżeński - opowiada Nowakowski. Sama procedura jest bardzo intymna i w żadnym wypadku nie jest poniżająca. - Strony informowane są o rozstrzygnięciu sporu poprzez korespondencję pocztową. Zdarza się, że podczas tych kilkunastu miesięcy, kiedy trwa postępowanie, nie widzą się na oczy.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KORUPCJ / 23 grudnia 2016 o 20:48
PANI MESENAS J ...... G....... ZROBI WSZYSTKO ABY .................ROZ MAŁUŻ
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 22:57
jak mozna byc takim czlowiekiem jak ta pani adwokat tak zlym przesiaknietym hipokryzja to jest okropne co ona wyprawia po trupach do celu przy tym niszczy rodziny przez nia placza niewinne dzieci obled.
Avatar
genius / 13 kwietnia 2015 o 21:22

nie idzcie do antonowicz i jedlinskiej -goławskiej to sa potwory a nie ludzie

Avatar
Kaja / 18 lutego 2015 o 07:43

Ale hipokryzja!

Avatar
Kaja / 18 lutego 2015 o 07:42

Ale hipokryzja!

Avatar
jo-wi / 15 lutego 2009 o 23:30
Gość napisał:
Przede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonującą obie strony i wówczas życie staje się prostsze i milsze a związek trwalszy.

PIĘKNIE to ująłeś. ŚWIĘTE SŁOWA. Trzeba wiele przeżyć, doświadczyć wszystkiego na własnej skorze i wykorzystując mądrość życiową być może udałoby się stworzyć szczęśliwy związek. Chociaż zazwyczaj popełniamy te same błędy.

PIĘKNIE to ująłeś. ŚWIĘTE SŁOWA. Trzeba wiele przeżyć, doświadczyć wszystkiego na własnej skorze i wykorzystując mądrość życiową być może udałoby się stworzyć szczęśliwy związek. Chociaż zazwyczaj popełniamy te same błędy. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2009 o 21:56
ella napisał:
To przykre, że rozwodów jest coraz więcej, ale takie życie ... Nie ma sensu być ze sobą na siłę, choć zawsze warto próbować coś uratowaćPrzede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonującą obie strony i wówczas życie staje się prostsze i milsze a związek trwalszy.Przede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonu... rozwiń
Avatar
ella / 14 lutego 2009 o 13:27
To przykre, że rozwodów jest coraz więcej, ale takie życie ... Nie ma sensu być ze sobą na siłę, choć zawsze warto próbować coś uratować
Avatar
btn / 14 lutego 2009 o 12:58
anna drabik napisał:
Jaka nimfomania? Po prostu k.....o !

W pełni się zgadzam
Avatar
kan. / 14 lutego 2009 o 09:44
A co powiecie na to ze, "nie moze byc waznie zawarte malzenstwo pomiedzy kobieta a mezczyzna uprowadzona lub chocby przetrzymywana z zamiarem zawarcia z nia malzenstwa(...)"- a w druga strone niestety to nie dziala, a moze i dobrze...
Avatar
KORUPCJ / 23 grudnia 2016 o 20:48
PANI MESENAS J ...... G....... ZROBI WSZYSTKO ABY .................ROZ MAŁUŻ
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 22:57
jak mozna byc takim czlowiekiem jak ta pani adwokat tak zlym przesiaknietym hipokryzja to jest okropne co ona wyprawia po trupach do celu przy tym niszczy rodziny przez nia placza niewinne dzieci obled.
Avatar
genius / 13 kwietnia 2015 o 21:22

nie idzcie do antonowicz i jedlinskiej -goławskiej to sa potwory a nie ludzie

Avatar
Kaja / 18 lutego 2015 o 07:43

Ale hipokryzja!

Avatar
Kaja / 18 lutego 2015 o 07:42

Ale hipokryzja!

Avatar
jo-wi / 15 lutego 2009 o 23:30
Gość napisał:
Przede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonującą obie strony i wówczas życie staje się prostsze i milsze a związek trwalszy.

PIĘKNIE to ująłeś. ŚWIĘTE SŁOWA. Trzeba wiele przeżyć, doświadczyć wszystkiego na własnej skorze i wykorzystując mądrość życiową być może udałoby się stworzyć szczęśliwy związek. Chociaż zazwyczaj popełniamy te same błędy.

PIĘKNIE to ująłeś. ŚWIĘTE SŁOWA. Trzeba wiele przeżyć, doświadczyć wszystkiego na własnej skorze i wykorzystując mądrość życiową być może udałoby się stworzyć szczęśliwy związek. Chociaż zazwyczaj popełniamy te same błędy. rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2009 o 21:56
ella napisał:
To przykre, że rozwodów jest coraz więcej, ale takie życie ... Nie ma sensu być ze sobą na siłę, choć zawsze warto próbować coś uratowaćPrzede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonującą obie strony i wówczas życie staje się prostsze i milsze a związek trwalszy.Przede wszystkim zamiast wyciągać wnioski po lepiej zastanowić się przed, małżeństwa z "przymusu" nie są ani trwałe ani szczęśliwe i kończą się rozwodami, małżeństwa gdzie partnerzy się nie szanują również nie należą do udanych, podobnie jak związki niedopasowane seksualnie.
Prędzej czy później partnerzy rozglądają się za kimś innym i związki się rozpadają.
Nikt nie wymyslił recepty na udany związek ale korzystając z mądrych wskazówek można wypracować sobie taką strategię satysfakcjonu... rozwiń
Avatar
ella / 14 lutego 2009 o 13:27
To przykre, że rozwodów jest coraz więcej, ale takie życie ... Nie ma sensu być ze sobą na siłę, choć zawsze warto próbować coś uratować
Avatar
btn / 14 lutego 2009 o 12:58
anna drabik napisał:
Jaka nimfomania? Po prostu k.....o !

W pełni się zgadzam
Avatar
kan. / 14 lutego 2009 o 09:44
A co powiecie na to ze, "nie moze byc waznie zawarte malzenstwo pomiedzy kobieta a mezczyzna uprowadzona lub chocby przetrzymywana z zamiarem zawarcia z nia malzenstwa(...)"- a w druga strone niestety to nie dziala, a moze i dobrze...
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku 0 0

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie 28 7

Od 4 czerwca będziemy mogli zostawić w domu dowód rejestracyjny i papierowe ubezpieczenie OC. Za brak tych dokumentów nie będzie nam grozić żadna kara, a to dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy 1 1

Mecz Powiślaka z Victorią Żmudź został przerwany w 70 minucie. Powód? Goście przyjechali do Końskowoli w 13-osobowym składzie. W pierwszej połowie dostali dwie czerwone kartki, a kiedy z powodu kolejnych kontuzji na murawie zostało ledwie sześciu graczy przyjezdnych sędzia musiał zakończyć zawody przy stanie 5:0

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali 57 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach ma być uruchomiona w czerwcu przy Al. Zygmuntowskich. Otworzy ją Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który już zamawia wrotki i ochraniacze, które będzie można tu wypożyczyć. Rolki trzeba będzie mieć własne

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona 10 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Górnik Łęczna na zakończenie sezonu pokonał 3:2 Medyka Konin. Ten wynik nie miał jednak najmniejszego znaczenia, ponieważ podopieczne Piotra Mazurkiewicz już dawno temu zapewniły sobie mistrzowski tytuł. W niedzielę jednak „górniczki” wreszcie mogły oficjalnie odebrać złote medale i świętować ze swoimi kibicami historyczny wynik

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana 0 0

Osłabiony i odmłodzony Hetman zostawił wszystkie trzy punkty w Biłgoraju. Łada pokonała w derbach faworyzowanych rywali 2:1, chociaż podopieczni Jacka Ziarkowskiego wcale nie musieli przegrać

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 1

Lubelska klasa okręgowa Polesie pokonało POM Iskra Piotrowice po golu Marcina Wójcika w doliczonym czasie gry. Dzięki temu zawodnicy Zbigniewa Wójcika są już bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W pojedynku dwóch beniaminków Gryf Gmina Zamość przegrywał z Olimpiakosem Tarnogród 0:2, ale pokazał charakter. Zespół trenera Romana Blonki w końcowych fragmentach spotkania podkręcił tempo i wyszarpał zwycięstwo wygrywając 3:2

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju 1 0

Szalony mecz w Różance. Gospodarze do przerwy przegrywali z Kłosem Chełm 0:1, ale w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i ostatecznie wygrali 3:1.

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia]
galeria

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia] 0 1

Nie zdziwcie się jeśli dzisiaj zobaczycie zielono-czerwono-żółte twarze w centrum miasta. W niedzielę odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kolorów.

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce
galeria

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce 2 0

W weekend na nowym stadionie w Lublinie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski. Klasyfikację generalną wygrały: AWF Kraków wśród pań i Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn. W tej drugiej kategorii trzeci był UMCS

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia]
galeria

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia] 3 0

 W niedzielę na terenach zielonych przy Arenie Lublin zorganizowano wyścig kaczek. To już piąta edycja imprezy.

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olender Sól podzielił się punktami z Igrosem Krasnobród remisując 2:2. Ten wynik nie zadowala żadnej ze stron i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie oba zespoły grać będą o szczebel niżej

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac"
film

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac" 13 14

Co dalej z konfliktem w szpitalu przy al. Kraśnickiej? - Pole do kompromisu jest bardzo duże i jeśli nie w poniedziałek to we wtorek, zarówno dyrekcja jak i pielęgniarki dojdą do porozumienia - ocenia Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL i proponuje stworzenie "siatki płac".

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 1 0

Pokazy maszyn do pielęgnacji zieleni, pokazy strażackie, spotkania z ekspertami, konkursy z nagrodami i strefa gastronomiczna. W sobotę MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie oraz Husqvarna wspólnie zapraszali do akcji „W rytmie natury”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.