wtorek, 20 marca 2018 r.

Magazyn

Kijarze to widok powszechny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2008, 09:40
Autor: Fabian Plapis

Spoglądając z boku, można pomyśleć: Dziwaki! Już nie mają czego wymyślać tylko spacerują, podpierając się kijami.

Albo: Ludzie, narty wam wywiało! Nic bardziej mylnego. Podczas trenowania nordic walking pracuje 90 procent wszystkich mięśni. I można go uprawiać zawsze i wszędzie.

o to w ogóle jest? Maszerowanie ze specjalnymi kijami. Wymyślono to w latach 20. w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Zawsze i wszędzie

W porównaniu ze zwyczajnym marszem, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała i otrzymują stymulację inną niż przy normalnym chodzeniu dla mięśni piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. Szczególnie rozwija się siła i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu… no, ale dość tego żargonu.

- Prostota i łatwość takiej aktywności, a zarazem jej bezpieczeństwo, umożliwia uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej - wyjaśnia krótko sprawę Roman Siejewicz, prekursor chodzenia z kijami w Kraśniku. - Można go uprawiać w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i przez cały rok.

Rajdy

Wszystko zaczęło się rok temu. Za namową Romana Siejewicza, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 nordic walking zaczęła uprawiać grupa nauczycieli z tejże szkoły. Kijarze - jak sami o sobie mówią - na początku spacerowali po mieście, budząc zainteresowanie klasycznych przechodniów.

Teraz są już widokiem powszechnym.

Ale Sielewicz chciał, by w zajęciach z nordic walking uczestniczyły też dzieci. Udało się: szkoła napisała program i otrzymała ponad 10 tys. dotacji na organizowanie wolnego czasu swoim uczniom. I tak w każdą sobotę uczniowie z kilku klas chodzą na rajdy wokół Kraśnika.

- To wspaniała zabawa i możliwość nie tylko aktywnego spędzania czasu, ale i poznawania okolicy. Po pierwszym razie bardzo bolały mnie ręce, ale od razu zapisałem się na następny spacer - opowiada Patryk Dudek uczeń klasy VI e z SP nr 6.

Egzamin z chodzenia

Obowiązkowe zajęcia z nordic walking mają już studenci turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Na trzecim roku muszą nawet zdobyć zaliczenie z tego sportu. A o tym, że to ruch nie tylko dla młodych, może świadczyć fakt, że zajęcia z nordic walking mają w Kraśniku także słuchacze… Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Starsi, dzięki "dodatkowej parze nóg” mogą maszerować dużo i bezpiecznie. Jest to też dobry sposób marszu dla kobiet w ciąży.

Od czego zacząć

- Poza chęcią ruszenia się z domu potrzebne jest wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych, ubranie sportowe i para kijów do nordic walking - wyjaśnia Siejewicz.

Jednak dobór kijów to najważniejsza rzecz.

- Kije powinny być dostosowane, zarówno do wzrostu, jak i predyspozycji fizycznych danej osoby. Ich odpowiedni dobór gwarantuje, że nasze mięśnie będą odpowiednio pracować - podkreśla kraśnicki instruktor. - Dobrze jest przynajmniej kilka pierwszych zajęć odbyć pod okiem instruktora, który, pokaże technikę marszu nordic walking i jednocześnie dopasuje odpowiednie kije. Ja zalecam kupowanie sprzętu u specjalistów; łatwo bowiem kupić tanio sprzęt, który jest zły technicznie - przestrzega Siejewicz.

Jeszcze więcej kijarzy

W Kraśniku kijarze chcą propagować takie formy spacerów w całym mieście. Wokół jest sporo leśnych tras rowerowych, doskonałe są spacery wokół zalewu. Myślą o zorganizowaniu taniej wypożyczalni kijów w szkole. Nie po to, żeby zarabiać, ale żeby udostępniać ludziom i zachęcać ich do takiego spędzania czasu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!