Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lipca 2017 r.
16:18

Kim jest radny sejmiku Stanisław Misztal? "Nazywaliśmy go „mistrzem drugiego planu”

0 18 A A

Niedawni koledzy partyjni wyrażają ulgę z jego odejścia, opozycja nie kryje radości z tego faktu, ale nie chce go w swoich szeregach. Kim jest radny sejmiku województwa Stanisław Misztal?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z zawodu jest lekarzem okulistą, prowadzi własny gabinet w Zamościu. Przygodę z polityką zaczynał w latach 90. zasiadając w zamojskiej Radzie Miasta. Był związany z Porozumieniem Centrum, z rekomendacji którego w wyborach parlamentarnych w 1997 roku znalazł się na listach Akcji Wyborczej Solidarność. Otrzymał 6002 głosów i zdobył mandat poselski. W lipcu 2000 r. został usunięty z klubu parlamentarnego AWS za głosowanie przeciwko inicjatywom rządu Jerzego Buzka. W kolejnych wyborach bez powodzenia kandydował do Senatu z własnego komitetu. Następnie związał się z Samoobroną RP i jako jej kandydat w 2002 i 2006 roku dwukrotnie był wybierany do sejmiku województwa lubelskiego. Z ugrupowaniem rozstał się w 2008 r.

Powrót do polityki

Do polityki Stanisław Misztal powrócił po czteroletniej przerwie, w 2014 roku. Jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobył w swoim okręgu 5618 głosów i ponownie został radnym wojewódzkim. - Szukał miejsca na listach i postanowiliśmy go przygarnąć. Od początku widać było, że starał się podkreślać swoją niezależność. W swoich wystąpieniach często chwalił Prawo i Sprawiedliwość - mówi nam anonimowo jeden z ludowców.

Jego przygoda z PSL trwała niespełna trzy lata. W ubiegłym tygodniu zrezygnował z legitymacji partyjnej i członkostwa w klubie radnych stronnictwa w sejmiku.

Bo krytykowali ministra

Jaki był powód tej decyzji? Jak tłumaczy radny, chodziło o krytykowanie przez ludowców ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. - Wyborcy są bardzo niezadowoleni z powodu złożenia wobec niego wotum nieufności. Zarzuty nader liczne są niesłuszne i wysoce niesprawiedliwe. Jest to niepoważna gra polityczna, aby przedstawić wyjątkowo pracowitego i solidnego ministra w jak najgorszym świetle - mówi nam radny. I dodaje, że ma na myśli krytykę ze strony czołowych polityków partii. - Nie przypominam sobie, aby radni wojewódzcy PSL krytykowali ministra. Jeden nawet ciepło się o nim wyrażał - podkreśla Stanisław Misztal.

Ulga prezesa

W związku z rezygnacją radnego Misztala oświadczenie wydał prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie, europoseł Krzysztof Hetman.

- Jako organizacja wojewódzka wyrażamy głęboką ulgę z rezygnacji Stanisława Misztala z członkostwa w Polskim Stronnictwie Ludowym. Jednocześnie czujemy się zobowiązani do przeproszenia mieszkańców województwa lubelskiego za działalność naszego byłego członka, która pomimo wsparcia koleżanek i kolegów nie przyniosła żadnej wartości dodanej dla Sejmiku Województwa Lubelskiego. Domyślając się, jakie są prawdziwe powody rezygnacji Stanisława Misztala z członkostwa w PSL, mimo wszystko patrzymy na niego łaskawym okiem - napisał Krzysztof Hetman.

Radość opozycji

Radni opozycyjnego w sejmiku Prawa i Sprawiedliwości odejście Misztala wykorzystali do tego, aby uderzyć w ludowców. - Nie znam tych „prawdziwych powodów”, to wyłącznie insynuacje pana Hetmana - komentuje Marek Wojciechowski, sekretarz klubu PiS w sejmiku. - Po drugie: to dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i mam nadzieję, że to będzie pierwsza z serii takich dobrych informacji. Bo nic tak nie trzeba naszemu regionowi jak docelowo odsunięcie PSL od władzy. Efekty ich wieloletnich rządów są znane od tej negatywnej strony w każdym wymiarze i znajdują potwierdzenie w wielu statystykach, w tym tych dotyczących poziomu życia i rozwoju gospodarczego w naszym województwie.

Jak podkreśla polityk PiS, nie ma tematu przejścia radnego Misztala do jego ugrupowania. - Takich rozmów nie było i niema. Ja osobiście byłbym temu przeciwny - podsumowuje Wojciechowski.

Mistrz drugiego planu

Stanisław Misztal jako polityk często pojawia się na różnego rodzaju wydarzeniach. O jego uczestnictwie w wielu wydarzeniach w środowisku krąży sporo anegdot.

- Zawsze mu zależało, aby jeździć na uroczystości w imieniu marszałka. Czy było to przewidziane, czy nie, zawsze musiał znaleźć się przy mikrofonie, żeby zabrać głos. Zdarzało się, że szedł w procesji niosąc gadżety z logo województwa lubelskiego. Na otwarcie jednej z instytucji w regionie przyszedł z własnymi nożyczkami, żeby móc przeciąć wstęgę - opowiada nam jeden z do niedawna partyjnych kolegów radnego. - Nazywaliśmy go „mistrzem drugiego planu”.

Jako dowód można podać przypadek z jesieni 2015 roku. Tuż po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych pojawiły się plotki o tym, że współpraca PSL z PO w sejmikach województw zostanie zerwana. Te doniesienia postanowili zdementować szefowie lubelskich struktur obu ugrupowań, którzy zwołali konferencję prasową na schodach budynku przy ul. Spokojnej, w którym wówczas mieścił się Urząd Marszałkowski. Gdy Krzysztof Hetman i Włodzimierz Karpiński zapewniali dziennikarzy o trwałości koalicji, z drzwi nagle wyszedł Misztal i stanął za ich plecami. Oni sami dowiedzieli się o tym podobno dopiero następnego dnia, kiedy zobaczyli w gazetach zdjęcia z konferencji.

- W ostatnim czasie nie za często pojawiam się na różnych uroczystościach, skupiam się na pracy zawodowej - podsumowuje radny Misztal. - Ale jak już gdzieś jestem, to zabieram głos. Staram się jednak mówić krótko, żeby ci którzy mnie słuchają, się nie zanudzili.

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium