Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2012 r.
13:47
Edytuj ten wpis

Komornicka: Śledztwo w sprawie zmiany płci

3 0 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Kiedy Maria skończyła 22 lata, wyszła za mąż za Jana Lemańskiego. Chorobliwe zazdrosny mąż wkrótce postrzelił żonę. Potem była separacja i romans z Gustawem Walewskim. Po napisaniu "Biesów” z Marią Komornicką stało się coś niezwykłego. Spaliła suknie, wyrwała sobie wszystkie zęby, żeby zmienić twarz, zaczęła ubierać się po męsku i zmieniła nazwisko na Piotr Włast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rodzina uznała córkę za obłąkaną i zamknęła ją w zakładzie leczniczym. Dziś w Warsztatach Kultury zobaczymy teatralne śledztwo w tej sprawie. Marię zagra Anita Sokołowska, niegdyś aktorka Teatru Osterwy, dziś popularna dr Lena Starska z serialu "Na dobre i na złe”.

Początek historii

Ta niezwykła historia zaczęła się 25 lipca 1876 roku w Grabowie nad Pilicą, kiedy Maria przyszła na świat. W wieku szesnastu lat Maria Komornicka zadebiutowała w "Gazecie Warszawskiej”. Już dwa lata później wydała tomik opowiadań "Szkice”, który zwrócił uwagę ówczesnych krytyków. Ich opinia była zgodna: oto narodził się niezwykły talent w polskiej literaturze. Komornicka wyjechała na studia do Cambridge. Czy to tam dostrzegła, że Bóg dał jej "inne ciało i inną duszę”? Wiadomo, że w słowach "oburzenia i wściekłości” pisała o obowiązującym tam zakazie opuszczania studenckiej kwatery wieczorem. W bibliotece klękała do modlitwy, awanturowała się o Mickiewicza. W końcu przerwała studia.

Teraz miłość

Jej pierwszą miłością jest kuzyn Bolesław Lutomski, jej literacki mentor. Ze wspólnej pasji do literatury rodzi się między nimi romans, przerwany gwałtownym rozstaniem.

Marynia nakłada chustkę służącej i biegnie nad Wisłę, żeby się utopić. Przypadkiem widzi to policyjny patrol, który pannę z dobrego domu bierze za prostytutkę. Maria ląduje w komisariacie, jest poddana badaniu. Nie wiemy, co tam się wydarzyło. Pierwsza nieudana miłość, nieudana próba samobójcza i przesłuchanie w komisariacie na trwałe zmienią psychikę Maryni. Odrzuca ją od mężczyzn.

Po gardziołku, po gardziołku

Mija czas. Maria poznaje Jana Lemańskiego. Idą na obiad do restauracji. Kiedy przypadkiem zagada się ze znajomym, narzeczony popatrzy złym okiem i rzuci do Maryni; "Po gardziołku, po gardziołku”. Przed ślubem Maria nie chce iść do spowiedzi, mąż podchodzi do konfesjonału dwa razy. Po ślubie jest chorobliwie zazdrosny. Już podczas podróży poślubnej dochodzi do ekscesu. Wyciąga pistolet i strzela.

Dwie kule trafiają w oba ramiona młodziutkiej żony. Lekarz wyjmuje kule. Jedną z nich Maria zostawia sobie na pamiątkę. Dwa lata i separacja. Maria, jeszcze jako Maria Komornicka, wydaje dwa ważne utwory: "Biesy” i cykl poetycki "Czarne płomienie”. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych badaczek polskiego romantyzmu, która wydała słynną serię "Transgresje”, zaliczy "Biesy” do jednej z najbardziej intrygujących powieści polskich. Takiej spowiedzi odmieńca jeszcze nie było. A jej autorkę zaliczy do najbardziej niezwykłych postaci polskiej literatury w ogóle.
Zmiana

Marynia zaczyna chorować. W jej sercu narasta bunt. Już wcześniej z tym buntem nie może pogodzić się ojciec – który po tym, jak Komornicka rzuci Cambridge – umrze na zawał serca. Wcześniej tak pisze o swojej miłości: "Kocham ohydnie i cudownie, kocham i nienawidzę, pragnę i pogardzam; zabijam się tą żądzą i wołam jego śmierci. Umrę, jeżeli on żyć będzie, a gdy umrze nie ma dla mnie życia. Kocham bezwstydnie, bezwzajemnie, i po to tylko, by kochał i zginął. Cicha umieram, z zachwyconą boleścią na twarzy i błogosławię ciebie”.

Eskalacja buntu następuje w 1907 roku. Maria staje się mężczyzną. Pali swoje suknie, kupuje męskie ubrania i zaczyna przedstawiać się jako Piotr Włast. Żeby jeszcze bardziej upodobnić się do mężczyzny, wyrywa sobie wszystkie zęby. Ta operacja zdecydowanie zmienia jej twarz. Ćwiczy przed lustrem, na nowo formuje swoją twarz. Ścina włosy na krótko. Chodzi w surducie. Pali papierosy. Pisze. Jest odmieńcem.

,b>Wariatka

Rodzina wpada w panikę. Uznaje córkę za obłąkaną, zamyka ją w ośrodkach leczniczych. Tu zaczyna pisać do matki rozpaczliwe listy: "Mój niedorozwój płciowy nie jest powodem dręczenia mego ducha, który jest zdrowy i potrzebuje pola działania. Niewiadomość nie jest obłędem”. Listy do matki podpisuje Piotr Włast. W listach z kolejnego szpitala psychiatrycznego oświadcza, że rodzina uknuła przeciwko niemu spisek, który ma na celu ukrycie prawdziwej płci swojego dziecka. Gehennę Marii Komornickiej, która stała się Piotrem Włastem, przerywa wojna: ośrodek, w którym przebywa, zostaje ewakuowany.
Piotr wraca do rodzinnego Grabowa, zamieszkuje w domu brata, gdzie chce spędzić resztę życia. W 1944 roku rodzina musi opuścić zrabowany i zniszczony dwór. Maria vel Piotr zostaje umieszczona w domu opieki w Izabelinie. 13 stycznia 1949 roku wysyła stamtąd ostatnią kartkę, sygnowaną własnoręcznym podpisem. Piotr Włast podpisuje kartkę "Maria”. Umiera 8 marca 1949 roku. W Dzień Kobiet.

Śledztwo

Na teatralne śledztwo zdecydował się Łukasz Witt-Michałowski, dyrektor lubelskiego teatru Scena Prapremier InVitro. – Nasza nowa realizacji nosi w sobie pazur kontrowersji – mówi o przedstawieniu "Komornicka. Biografia pozorna”, której premiera odbędzie się 24 lutego w Warsztatach Kultury w Lublinie.

W roli Marii Komornickiej/Piotra Własta zobaczymy Anitę Sokołowską, aktorkę z Lublina, znaną z roli doktor Leny Starskiej w serialu "Na dobre i na złe”. W Teatrze Osterwy zagrała Zosię w "Damach i huzarach” i seksowną Małgorzatę w "Diabelskim nasieniu”. – Historia Marii Komornickiej to temat, na którym bardzo łatwo popłynąć – mówi Bartek Frąckowiak, reżyser spektaklu. Frąckowiak wcześniej zrobił z Anitą Sokołowską kontrowersyjny spektakl "Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie” w gdańskim Teatrze Wybrzeże. – Interesuje nas coś więcej niż tylko skandaliczna postać polskiej kultury. Opowiadamy jej historię w sposób fragmentaryczny. Koncentrujemy się na wybranych tematach bądź osobliwościach z życia Komornickiej i wokół nich budujemy sytuacje sceniczne.

Rola

Przed Anitą Sokołowską trudna rola i wielkie wyzwanie. – W postaci Marii zafascynowała mnie niesłychana rozmaitość doświadczenia kobiety, która stała się mężczyzną, wariatką uwięzioną przez rodzinę, aż w końcu po śmierci "świętą” feministek, o której tak naprawdę Tadeusz Różewicz napisał swoją sztukę "Białe małżeństwo” – mówi aktorka. – Wielość żyć Marii Komornickiej staraliśmy się pokazać w potrzaskanych fragmentach jej życia.

Spektakle

Pierwsze spektakle z Anitą Sokołowską 25, 26 i 27 lutego o 19 w Warsztatach Kultury ul. Popiełuszki 5, bilety 20/30 zł - do kupienia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem. Rezerwacja biletów: tel. 81 53 603 21

Pozostałe informacje

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium