Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
18:34
Edytuj ten wpis

Krzysztof Czyżewski: Zadziw Europę i pomóż miastu wygrać ESK 2016

0 9 A A

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym projektu Lublin 2016 ESK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dwa tygodnie temu ogłosiliście "otwarty nabór pomysłów” na działania w ramach ESK. Do kogo kierujecie ten apel?

– Do wszystkich: osób prywatnych, artystów, społeczników, instytucji i organizacji pozarządowych. Do 20 stycznia pod adresem projekty2016@lublin.eu czekamy na projekty, które pomogą nam zbudować drugą aplikację. Co ważne, nie muszą to być profesjonalnie zaplanowane działania, ze szczegółowo rozpisanym budżetem. Bardziej chodzi nam o świeże i odważne pomysły i ludzi, którzy chcieliby się w ich realizację zaangażować. Chodzi o projekty długofalowe, które zaczną się teraz i będą miały swoją kulminację w 2016 roku, ale wcale się wtedy nie skończą. Inicjatywy nie tylko artystyczne, ale też edukacyjne, turystyczne czy sportowe.

•Jakieś przykłady?

– Rzeczy wielkie, ale nie w kategorii ogromnych budżetów czy festiwali. Projekty niepowtarzalne, oryginalne, wybiegające daleko do przodu. Pokazujące miasto, w którym dzieje się coś nowego w skali Polski czy Europy. A nie miejsce, które nadrabia zaległości. Mogą to być rzeczy małe, angażujące dzielnice czy grupy społeczne. Np. oryginalny sposób na dialog międzypokoleniowy czy pomysły na to, jak ciekawie ugościć przybyszów.

• Bo w Lublinie brakuje hoteli?

– Gościnność to wielka wartość wschodu. Potrafimy to robić inaczej, cieplej. Wierzę, że pojawią się takie pomysły, które zadziwią Europejczyków. Chciałbym na przykład, żeby zaangażowali się w to ludzie doświadczeni obcością, jak niepełnosprawni czy emigranci. Jako gospodarze dużo łatwiej odczytają problemy tych, którzy do nas przyjadą.

• Co pan myśli, gdy słyszy, że dyrektor jednego czy drugiego domu kultury "nie widzi interesu” w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez nasze miasto?

– Do tej pory różne instytucje kulturalne Lublina rzadko ze sobą współpracowały. Teraz tzw. kultura profesjonalna, jak muzea, powinna nawiązać dialog z kulturą alternatywną. To duże wyzwanie, nie tylko w obliczu starań o ESK. Bo dziś przyszłość jest we wspólnych działaniach. I galerie, i biblioteki, muszą to w końcu zrozumieć. Będę robił wszystko, by ich przekonać, że jednak warto. Że na tym skorzysta nie tylko Lublin, ale i cały region.

• W jaki sposób?

– Na bardzo wielu płaszczyznach. Tytuł ESK daje nam możliwość sprowadzenia wielkich zjawisk artystycznych, wybitnych osobowości, których działanie nie ograniczy się tylko do Lublina. Będziemy też kształcić nowych menedżerów i animatorów w całym regionie. A jeżeli będziemy szukać nowych szlaków turystyczno-kulturowych, to przecież nie możemy się ograniczyć tylko do Lublina.

• Czy pisząc aplikację, wzorujecie się na innych miastach, którym się udało już zdobyć ten tytuł?

– Mamy pewne punkty odniesienia. Ciekawym przykładem jest na przykład austriacki Linz czy Liverpool. Ale naszym zadaniem nie jest powielanie starych pomysłów, a wygenerowanie zupełnie nowej jakości.

• Jak pan myśli, ilu mieszkańców Lublina w ogóle wie o tych staraniach?

– Wszyscy mi wokół powtarzają, że projekt jest bardzo słabo rozpropagowany. Ale ostatnie badania DNA miasta pokazały coś zupełnie innego. Okazuje się, że Lublin jest najbardziej uspołeczniony ze wszystkich miast na tzw. krótkiej liście. W sensie wiedzy, zaangażowania i wiary w zwycięstwo jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale to wcale nie znaczy, że cel został osiągnięty. Nadal chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Stąd też pomysł z otwartym naborem wniosków. A w styczniu w mieście pojawią się punkty informacyjne ESK i tzw. półki ESK z książkami i materiałami na temat Europejskiej Stolicy Kultury.
• Jakie są nasze najsłabsze punkty?

– Duża bariera psychologiczna. Lublinianin musi przestać mówić, że ktoś jest zbyt ambitny. Musimy mieć odwagę przełamać ten próg. Musimy poczuć się w mocy prezentowania Polski w Europie. I zrozumieć, że kultura może pełnić rolę potencjału rozwojowego. Potrzebujemy ESK, by nasze słabości czy niedociągnięcia nadrobić.

• Nasi najwięksi konkurenci?

– Od samego początku konkurencja była bardzo wyśrubowana. A piątce, która znalazła się na krótkiej liście, nie ma już słabych miast. Ale wydaje mi się, że największy bój stoczymy z Wrocławiem i Gdańskiem. Są większe, bogatsze, z dużymi europejskimi imprezami na koncie. To z jednej strony siła, ale i słabość. Bo może się okazać, że już więcej osiągnąć nie mogą. A Lublin do tej pory nie miał niczego tak dużego w skali europejskiej. Projekt ESK ma szansę dokonać tu zmian na niebywałą skalę.

• Budżet miasta to wytrzyma?

– Nie budujemy aplikacji na zasadzie wydmuszki, czegoś kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Projekt będzie raczej pomagał w mądrym zarządzaniu, niż dodawał dodatkowych ciężarów i kłopotów. Dostarczy miastu świetnych fachowców i ekspertów czy większe możliwości pozyskania funduszy europejskich. Większość planowanych inwestycji to procesy, które toczą się niezależnie od ESK. I nie mamy takich obciążeń jak inwestycje na Euro 2012. Eksperci też o tym wiedzą.

• Nasze mocne strony?

– Aspekt wschodni. Bylibyśmy najdalej na wschód wysuniętą stolicą kultury. Dla Europy to bardzo ważne. No i nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, a może i całej Europie, gdzie jest tak wiele animatorów i środowisk zaangażowanych w kulturę, ale niezwiązanych z żadną instytucją. Nazywam ich artystami miasta. To ogromny potencjał, wielki skarb Lublina.

• Jest plan B na ewentualność gdyby nam się nie udało?

– Jest, ale nie mogę zdradzić szczegółów. Najważniejsze jednak jest to, że budujemy coś trwałego dla miasta, strategię działań do 2020. Ten tytuł to wielka szansa, ale nie jedyna alternatywa. Na ESK wszystko się nie kończy.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Teraźniejszy / 26 grudnia 2010 o 19:39
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[/quote]

Albo to ja nie zrozumiałem o co Tobie idzie, albo Ty tego, którego posta komentowałeś.
To, że z zapisanych w aplikacji inwestycji nic nie będzie nie umniejsza faktu, że stanowią jakby trzon ubiegania się o ESK 2016.
Zresztą nie tylko przy tych planach nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go...
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej a... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 19:08
MARZENIA,MARZENIA I JESZCZE RAZ MARZENIA,A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER.
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 18:14
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapi... rozwiń
Avatar
maze / 26 grudnia 2010 o 17:59
Lublin się nie nadaje nawet sylwestra pożądnego nie mogą zrobić choć nie ma to nic wspólnego ESK to Lublinianie są zawiedzeni ze mną włącznie. To miasto nie zasługuje na taki tytuł Ratusz powinien się bardziej postarać.
Avatar
koło / 26 grudnia 2010 o 16:58
akurat Sylwester w Warszawie to impreza z tandeta w tle... i nie ma nic wspólnego z ESK 2016
Avatar
Współczesny / 26 grudnia 2010 o 15:16
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestyc... rozwiń
Avatar
lenaa / 26 grudnia 2010 o 14:03
więcej imprez plenerowych a tu proszę nawet sylwestrowej imprezy nie ma a wawa ma i to jeszcze jaką
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 12:50
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
Avatar
CV / 26 grudnia 2010 o 12:06
Pomysł na wygranie jest prosty, jednak apel trzeba kierować nie do mieszkańców a do władz miasta. Oto recepta: 1. Obwodnica 2. Kilka ulic z równym asfaltem 3. zlikwidowanie syfu na Lubartowskiej 4. skończenie albo wyburzenie tzw. teatru w budowie. Banalnie proste ale dopóki nie zostanie zrobione, nie mamy szans na stolicę kultury...
Avatar
Teraźniejszy / 26 grudnia 2010 o 19:39
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[/quote]

Albo to ja nie zrozumiałem o co Tobie idzie, albo Ty tego, którego posta komentowałeś.
To, że z zapisanych w aplikacji inwestycji nic nie będzie nie umniejsza faktu, że stanowią jakby trzon ubiegania się o ESK 2016.
Zresztą nie tylko przy tych planach nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go...
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej a... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 19:08
MARZENIA,MARZENIA I JESZCZE RAZ MARZENIA,A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER.
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 18:14
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapi... rozwiń
Avatar
maze / 26 grudnia 2010 o 17:59
Lublin się nie nadaje nawet sylwestra pożądnego nie mogą zrobić choć nie ma to nic wspólnego ESK to Lublinianie są zawiedzeni ze mną włącznie. To miasto nie zasługuje na taki tytuł Ratusz powinien się bardziej postarać.
Avatar
koło / 26 grudnia 2010 o 16:58
akurat Sylwester w Warszawie to impreza z tandeta w tle... i nie ma nic wspólnego z ESK 2016
Avatar
Współczesny / 26 grudnia 2010 o 15:16
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestyc... rozwiń
Avatar
lenaa / 26 grudnia 2010 o 14:03
więcej imprez plenerowych a tu proszę nawet sylwestrowej imprezy nie ma a wawa ma i to jeszcze jaką
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 12:50
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
Avatar
CV / 26 grudnia 2010 o 12:06
Pomysł na wygranie jest prosty, jednak apel trzeba kierować nie do mieszkańców a do władz miasta. Oto recepta: 1. Obwodnica 2. Kilka ulic z równym asfaltem 3. zlikwidowanie syfu na Lubartowskiej 4. skończenie albo wyburzenie tzw. teatru w budowie. Banalnie proste ale dopóki nie zostanie zrobione, nie mamy szans na stolicę kultury...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 3

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 0

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 7

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 69 3

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 12 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria