Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 grudnia 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

Krzysztof Hetman: Cyfryzacja, zaciskanie pasa i pomnik bezradności Lublina

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 32 A A
Krzysztof Hetman (Archiwum)
Krzysztof Hetman (Archiwum)

- Stawiam na cyfryzację regionu. Województwa z Polski zachodniej już pytają nas, jak udało się zdobyć zgodę Komisji Europejskiej na realizację szerokopasmowego Internetu. Cyfryzacja to przyszłość - mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Krzysztofem Hetmanem, marszałkiem województwa

• Startował pan w wyborach do Sejmu, wygrał je, zdobywając niemal 11 tys. głosów, a potem postanowił zostać jednak na stanowisku marszałka województwa. Czy może pan spokojnie spojrzeć w oczy ludziom, którzy zagłosowali na pana?

– Spoglądam im w oczy każdego dnia. Każdego dnia spotykam kogoś, kto przyznaje się, że na mnie głosował. I 9 na 10 osób dziękuje mi, że zostałem. Zdarza się, że ktoś żałuje, ale ma do tego prawo i wcale się nie dziwię. Natomiast w konkluzji ta osoba zauważa, że w obecnej sytuacji więcej będzie można zrobić dla województwa, zostając w Lublinie. W opinii wielu osób zrezygnowałem ze swoistego raju, bo tak potocznie traktowana jest praca posłów, na rzecz ciężkiej i odpowiedzialnej roboty w urzędzie.

• Pan nie wiedział przed wyborami, że więcej można zdziałać, będąc marszałkiem? A może chodziło o pociągnięcie listy wyborczej PSL?

– Zawsze mówiłem o odpowiedzialności lidera i jako lider lubelskiego PSL musiałem stanąć na czele listy kandydatów mojej partii. Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

• Jako lider listy miał pan bardzo duże szanse na wybór.

– Nie miałem stuprocentowej pewności. Osobą publiczną jestem w tym województwie od grudnia 2010 roku, kiedy zostałem marszałkiem. Zwykli ludzie wcześniej mnie nie znali. Absolutnie nie mogłem mieć pewności, że zostanę wybrany. Szczególnie startując z listy z doświadczonymi posłami i samorządowcami. Startowałem też, żeby wzmocnić pozycję Lublina i regionu. Wygrywając wybory, łatwiej mi negocjować pewne rzeczy w Warszawie. Z punktu widzenia tylko własnego interesu start do Sejmu był mi kompletnie niepotrzebny.

• Jakie punkty z programu wyborczego zrealizuje pan jako marszałek?

– Przede wszystkim stawiam na cyfryzację regionu. Województwa z Polski zachodniej już pytają nas, jak udało się zdobyć zgodę Komisji Europejskiej na realizację szerokopasmowego Internetu, kupimy tablice interaktywne do szkół, w ramach projektu Wrota Lubelszczyzny powstanie 100 hot spotów, a mieszkańcy będą mogli załatwiać swoje sprawy w urzędach przy pomocy Internetu. Cyfryzacja to przyszłość takiego peryferyjnego województwa, jak nasze. Teraz nawet trudno przewidzieć, do czego przyda się w przyszłości światłowód, tak jak kilka lat temu nie podejrzewaliśmy, jakie funkcje może mieć telefon komórkowy. Przyjdzie moment, kiedy tam (Hetman pokazuje swoje biurko zasłane papierami – red.) nie będzie żadnych kartek. Z problemami, ale udało się wyposażyć radnych wojewódzkich w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na zwykłą sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

• Nie wszystkie innowacyjne pomysły udają się. Wprowadzenie telepracy w urzędzie idzie z oporami.

– A ja uważam, że odnieśliśmy sukces. Jesteśmy pionierami w kraju, jeśli chodzi o telepracę w urzędzie. Wiadomo że pionierom jest trudniej. Mikołajowi Kopernikowi też nikt nie wierzył. Musi minąć trochę czasu, zanim zmieni się mentalność ludzi. Nie mam aż tak dużej pretensji do kadry średniego szczebla, że mieli na początku duże opory. Niektórzy nie mogli zrozumieć, że nie będą mieli pracownika za ścianą. Mówili, że urzędnicy będą w domu spali do 10. Niech śpią! Mają wykonać postawione zadanie, a w jakich godzinach to zrobią, już mnie nie obchodzi. Dojdziemy do sytuacji, kiedy 10 proc. urzędników będzie pracowało w domu.

• Jakimi pomysłami chce pan na jeszcze zaskoczyć?

– Myślę o pracowniach multimedialnych do nauki języków obcych w szkołach. Kapitalna sprawa. To może być jeden z kluczowych projektów w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym w przyszłym budżecie Unii. Dziś absolutnie najważniejsza jest – obok kompetencji i kwalifikacji – znajomość więcej niż jednego języka. U nas obok języka angielskiego warto uczyć się rosyjskiego. Kolejna sprawa, to dostępność komunikacyjna województwa. Powstaje droga ekspresowa S17, dobrze, jeśli będzie wiadukt w Kołbieli, zbudujemy też most na Wiśle w Kamieniu i drogę dojazdową do niego. Bardzo ważne byłoby połączenie obwodnicy Puław z "siedemnastką”. To tylko kilkanaście kilometrów, a ułatwienie dla kierowców byłoby wielkie.

• Chce pan, żeby w przyszłości unijne pieniądze były wydawane na ściśle określone strategiczne cele.

– To będzie trudna decyzja. Dotychczas pieniądze unijne były rozproszone. To nie było złe. Musieliśmy przejść przez ten etap. Trzeba było budować wodociągi, baseny i remontować szkoły. Przecież to od poziomu życia zależy, czy młodzi ludzie zechcą zostać w naszym województwie, czy wyjadą. Już teraz jakość życia poza miastem jest bardzo wysoka. W małych miejscowościach są wyremontowane szkoły, przychodnie bez kolejek i boiska, a jeśli powstanie dobre połączenie komunikacyjne, to łatwiej zatrzymamy migrację. Dlatego też kupujemy szynobusy i wyremontowane elektryczne zespoły trakcyjne.
• Zapowiada pan, że lata 2012–2015 będą dla województwa bardzo trudne. Dlaczego?

– Trzeba będzie mocno zacisnąć pasa. Niektórzy zarzucają nam, że na przyszły rok planowane jest rekordowe zadłużenie – 49,4 proc. Jednak Kraków, Wrocław czy takie województwa jak wielkopolskie są już maksymalnie zadłużone i realizują inwestycje o cywilizacyjnym znaczeniu. Oni musieli zadłużyć się, żeby wejść na szczyt. Teraz schodzą, spłacając zobowiązania. My w latach 2012–15 będziemy wchodzić: zrobimy sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu, lotnisko, most na Wiśle i drogę dojazdową 747, Centrum Spotkania Kultur i remonty wielu tras w województwie. To będą dobre długi zaciągnięte na inwestycje. Nie przekroczymy ostrożnościowego progu 60 proc.

• Co pan będzie ciął?

– Nie rozpocznę teraz dyskusji. Trzeba będzie zamrozić płace w urzędzie oraz dotacje dla wielu instytucji. Musimy zrozumieć, że zaoszczędzone pieniądze pozwolą pojechać naszemu regionowi do przodu.

• Pana największy sukces przez ten rok urzędowania?

– Uważam, że wielkim sukcesem było obudzenie ludzi, jeśli chodzi o walkę o ekspresówkę S17. W tej sprawie nie przebierałem w słowach. Jest ogromna liczba ludzi, którzy nie chcą przenosić idącego przez pokolenia przekonania, że nic się nie uda i nic nie można zdziałać w naszym regionie. Pozytywną sprawą jest wyprowadzenie Centrum Spotkania Kultur na prostą. Rok temu nie mieliśmy żadnych projektów tylko konflikt z architektami, a teraz są już pozwolenia na budowę. Trzeba zabrać się za Teatr w Budowie, bo to jest pomnik bezradności tego miasta. W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi z całego województwa, którzy nie tylko chcą być widzami, ale i twórcami kultury. Do Warszawy ludzie przyjeżdżają, żeby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a u nas odwiedzą CSK.

• Największa klęska?

– Najbardziej zawiodłem się na terminach związanych ze zmianą planu zagospodarowania terenu w Niedźwiadzie, gdzie kiedyś miało powstać lotnisko. Nie wiedziałem, że trwa to przynajmniej 9 miesięcy. Wciąż szukamy też formuły na promocję gospodarczą regionu. Mamy na to 20 mln zł z RPO. Bardzo mi zależy na tym projekcie. Musimy mieć dobry pomysł, oglądać trzy razy każdą złotówkę przed jej wydaniem, żeby mieć pewność, że przyciągniemy inwestorów i poprawimy wizerunek województwa. Nie chodzi o zachęcanie: inwestujcie, bo u nas jest tania siła robocza. Przecież w Bułgarii czy Rumunii, nie mówiąc o Chinach, jest jeszcze taniej. Dziś trzeba mieć taką technologię, żeby produkt był tańszy i lepszej jakości. Musimy też pamiętać, że w naszym województwie rolnictwo szło w parze z przemysłem. Przecież to w Lublinie w zakładach Plagego i Laśkiewicza składano samoloty. Musimy o tym przypominać.

• Gdzie pan chciałby polecieć z lotniska w Świdniku?

– Ja bym chciał, żeby to do nas latano. Żeby nie było tak, jak we wschodnich landach w Niemczech, z których ludzie wyjechali nowo wybudowanymi autostradami. Osobiście marzę o rejsie po Bajkale. Po minach kolegów wiem, że taki pomysł łatwiej byłoby zrealizować, gdyby w tamtą stronę latały samoloty.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 o 21:22
[quote name='joko' timestamp='1324239371' post='572314']
Marszałek Hetman jest najlepszym marszałkiem jaki był, zatrudnia tylko fachowców bezpartyjnych, przetargi wygrywają tylko firmy nie związane z PSL. Marszałek Hetman jest inny niż jego partyjni koledzy, tylko jemu możemy zaufać, on nie robi żadnych przekrętów.
[/quote]

...SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ...KONKRETY...
Avatar
joko / 18 grudnia 2011 o 21:16
Marszałek Hetman jest najlepszym marszałkiem jaki był, zatrudnia tylko fachowców bezpartyjnych, przetargi wygrywają tylko firmy nie związane z PSL. Marszałek Hetman jest inny niż jego partyjni koledzy, tylko jemu możemy zaufać, on nie robi żadnych przekrętów.
Avatar
robert / 18 grudnia 2011 o 19:46
Marszałku jesteśmy z Tobą internauci w Kurierze Lubelskim też oplówają minister Sportu p.J> Muche sami prezentują swą osobę tylko zjadaczem chleba lubelskiego .Jezeli Grabczuk ,czy Sobczak był jest lepszy to chyba macie kryzys umysłowy .Pozdrawiam pozytywnych normalnych ludzi miasta oraz regionu
G
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 o 19:32
[quote name='aber' timestamp='1324226735' post='572203']
Hetman lubelski... tak podpisywał się przed wyborami a teraz po tylu "sukcesach" to chyba Kopernik lubelski.
[/quote]
To Zielonoludek Lubelski, a nie Kopernik lubelski- tak mi się wydaje.
Avatar
aber / 18 grudnia 2011 o 17:45
Hetman lubelski... tak podpisywał się przed wyborami a teraz po tylu "sukcesach" to chyba Kopernik lubelski.
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 o 16:35
TO CO WYPISUJĄ WAZELINIARZE TO DOSŁOWNA UTOPIA LUB JAK BĘDZIE CUDNIE GDY MARSZAŁEK ZBUDUJE FUNDAMENTY SOCJALIZMU. WSZYSTKO W CZASIE PRZYSZŁYM BĘDZIE, ZROBI SIĘ ZA 5-10-15 LAT. NIE ZAKOŃCZONO ŻADNEJ INWESTYCJI...MOŻE JEDNAK WARTO SKOŃCZYĆ SOLIDNE STUDIA?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 o 15:49
"Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

Przyjdzie moment, kiedy tam (pokazuje swoje biurko zasłane papierami) nie będzie żadnych kartek. Udało się wyposażyć radnych w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi z całego województwa, którzy nie tylko chcą być widzami, ale i twórcami kultury. Do Warszawy ludzie przyjeżdżają, żeby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a u nas odwiedzą CSK.

Ja bym chciał, żeby to do nas latano. Osobiście marzę o rejsie po Bajkale. Taki pomysł łatwiej byłoby zrealizować, gdyby w tamtą stronę latały samoloty"


Złote myśli Marszałka.

[size="2"]1. Pociągnięta przez niego lista to oczywista oczywistość (żeby kolejny PSl-owiec wprowadził się na Wiejską.
2. Zaoszczędzicie 13 ryz papieru ksero, a wydacie tysiące PLN na inne pierdoły.
3. CSK nigdy nie będzie drugim Centrum Nauki Kopernik.
4. Na rejs po Bajkale Marszałka stać nawet bez samolotowego połączenia Świdnik - Bajkał.
[/size]
"Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

Przyjdzie moment, kiedy tam (pokazuje swoje biurko zasłane papierami) nie będzie żadnych kartek. Udało się wyposażyć radnych w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi ... rozwiń
Avatar
henryk / 18 grudnia 2011 o 15:33
Panie Marszałku idż pan tą drogą ,którą pan sam i życie wytyczyło .Dla wielu normalnych mieszkanców jest pan człowiekiem na właściwym miejscu ,człowiekiem b. ambitnym i pracowitym i nie skarzonym w UKŁADZIKI .POWODZENIA Zdrowych Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia Życzy wielu mieszkanców Lubelskiego jak i emigranci [z przyczyn ekonomicznych.
Avatar
tm / 18 grudnia 2011 o 14:20
Drzewa nie pójdą na papier tylko do pieca żeby mieć czym zasilić te laptopy bo innego źródła nie mamy. Trzeba ograniczyć tą biurokracją
Avatar
Chełmianin N / 18 grudnia 2011 o 09:22
Ścięta jest czeremcha i pachnący bez, 
Na nie szczęście Lubelszczyzny na sumienia łez. 
Coś Ty zrobił chłopie i co z Tobą jest 
Czy nie widzisz płaczu i płynących łez. 
Dusza moja cicho śpiewa tę melodię też, 
A ty Polaku za nieuków bierz się bierz.
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 o 21:22
[quote name='joko' timestamp='1324239371' post='572314']
Marszałek Hetman jest najlepszym marszałkiem jaki był, zatrudnia tylko fachowców bezpartyjnych, przetargi wygrywają tylko firmy nie związane z PSL. Marszałek Hetman jest inny niż jego partyjni koledzy, tylko jemu możemy zaufać, on nie robi żadnych przekrętów.
[/quote]

...SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ...KONKRETY...
Avatar
joko / 18 grudnia 2011 o 21:16
Marszałek Hetman jest najlepszym marszałkiem jaki był, zatrudnia tylko fachowców bezpartyjnych, przetargi wygrywają tylko firmy nie związane z PSL. Marszałek Hetman jest inny niż jego partyjni koledzy, tylko jemu możemy zaufać, on nie robi żadnych przekrętów.
Avatar
robert / 18 grudnia 2011 o 19:46
Marszałku jesteśmy z Tobą internauci w Kurierze Lubelskim też oplówają minister Sportu p.J> Muche sami prezentują swą osobę tylko zjadaczem chleba lubelskiego .Jezeli Grabczuk ,czy Sobczak był jest lepszy to chyba macie kryzys umysłowy .Pozdrawiam pozytywnych normalnych ludzi miasta oraz regionu
G
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 o 19:32
[quote name='aber' timestamp='1324226735' post='572203']
Hetman lubelski... tak podpisywał się przed wyborami a teraz po tylu "sukcesach" to chyba Kopernik lubelski.
[/quote]
To Zielonoludek Lubelski, a nie Kopernik lubelski- tak mi się wydaje.
Avatar
aber / 18 grudnia 2011 o 17:45
Hetman lubelski... tak podpisywał się przed wyborami a teraz po tylu "sukcesach" to chyba Kopernik lubelski.
Avatar
KOLEGA1 / 18 grudnia 2011 o 16:35
TO CO WYPISUJĄ WAZELINIARZE TO DOSŁOWNA UTOPIA LUB JAK BĘDZIE CUDNIE GDY MARSZAŁEK ZBUDUJE FUNDAMENTY SOCJALIZMU. WSZYSTKO W CZASIE PRZYSZŁYM BĘDZIE, ZROBI SIĘ ZA 5-10-15 LAT. NIE ZAKOŃCZONO ŻADNEJ INWESTYCJI...MOŻE JEDNAK WARTO SKOŃCZYĆ SOLIDNE STUDIA?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2011 o 15:49
"Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

Przyjdzie moment, kiedy tam (pokazuje swoje biurko zasłane papierami) nie będzie żadnych kartek. Udało się wyposażyć radnych w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi z całego województwa, którzy nie tylko chcą być widzami, ale i twórcami kultury. Do Warszawy ludzie przyjeżdżają, żeby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a u nas odwiedzą CSK.

Ja bym chciał, żeby to do nas latano. Osobiście marzę o rejsie po Bajkale. Taki pomysł łatwiej byłoby zrealizować, gdyby w tamtą stronę latały samoloty"


Złote myśli Marszałka.

[size="2"]1. Pociągnięta przez niego lista to oczywista oczywistość (żeby kolejny PSl-owiec wprowadził się na Wiejską.
2. Zaoszczędzicie 13 ryz papieru ksero, a wydacie tysiące PLN na inne pierdoły.
3. CSK nigdy nie będzie drugim Centrum Nauki Kopernik.
4. Na rejs po Bajkale Marszałka stać nawet bez samolotowego połączenia Świdnik - Bajkał.
[/size]
"Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

Przyjdzie moment, kiedy tam (pokazuje swoje biurko zasłane papierami) nie będzie żadnych kartek. Udało się wyposażyć radnych w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi ... rozwiń
Avatar
henryk / 18 grudnia 2011 o 15:33
Panie Marszałku idż pan tą drogą ,którą pan sam i życie wytyczyło .Dla wielu normalnych mieszkanców jest pan człowiekiem na właściwym miejscu ,człowiekiem b. ambitnym i pracowitym i nie skarzonym w UKŁADZIKI .POWODZENIA Zdrowych Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia Życzy wielu mieszkanców Lubelskiego jak i emigranci [z przyczyn ekonomicznych.
Avatar
tm / 18 grudnia 2011 o 14:20
Drzewa nie pójdą na papier tylko do pieca żeby mieć czym zasilić te laptopy bo innego źródła nie mamy. Trzeba ograniczyć tą biurokracją
Avatar
Chełmianin N / 18 grudnia 2011 o 09:22
Ścięta jest czeremcha i pachnący bez, 
Na nie szczęście Lubelszczyzny na sumienia łez. 
Coś Ty zrobił chłopie i co z Tobą jest 
Czy nie widzisz płaczu i płynących łez. 
Dusza moja cicho śpiewa tę melodię też, 
A ty Polaku za nieuków bierz się bierz.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 8 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 3 28

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 10 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 9 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 5 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 27 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 51 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 15 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 7 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 1 5