piątek, 19 stycznia 2018 r.

Magazyn

Krzysztof Kwapisz: Nie będzie przesytu galeriami handlowymi w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2012, 12:47

Krzysztof Kwapisz (Wojciech Nieśpiałowski)
Krzysztof Kwapisz (Wojciech Nieśpiałowski)

Dlaczego przygotowania do budowy Galerii Echo trwały kilkanaście lat? Jak ma wyglądać nowy kompleks i czy przyniesie dodatkowe korzyści mieszkańcom? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiada Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

• Czy tego wszystkiego nie można było zrobić inaczej, kupując ziemię pod galerię i po prostu ją zbudować? Wy kupiliście ziemię nieprzeznaczoną pod taki obiekt, a później zaczęła się PR-owska kampania, jakie to miasto jest złe, bo blokuje inwestycję, nie zgadzając się na zmianę planu zagospodarowania górek. To był dobry styl?

– Na początku sprostowanie: nie prowadziliśmy żadnej PR-owskiej kampanii przeciwko miastu. Kupiliśmy teren na górkach czechowskich, bo taka była oferta na rynku. Przypomnę, że gdy nabyliśmy nieruchomość, nie było ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, a sam handel był na tym terenie przewidziany. Logiczny porządek był zachowany. Dopiero, gdy weszła ustawa definiująca obiekt wielkopowierzchniowy jako ten o pow. 2 tys. mkw., wtedy pojawił się problem formalny. Przed wejściem ustawy nie zaczęliśmy budowy, bo trzeba było całego szeregu uzgodnień, które w Lublinie trudno było nam uzyskać.

• Dlaczego projekt planu różni się od prezentowanej wcześniej koncepcji? Co prawda, plan powstaje w Ratuszu, ale w ścisłej współpracy z wami, więc to i do was pytanie.

– Nie da się rozczłonkować tego kompleksu, a takie propozycje składają przeciwnicy inwestycji, bo to w oczywisty sposób kłóciłoby się z korzystnym wyrazem architektonicznym i wpisaniem obiektu w konfigurację terenu.

• Mówi pan, że pierwszeństwo w dostępie do zlecenia na prace budowlane będą miały lubelskie firmy. W jaki sposób do tego doprowadzicie?

– To będą normalne zasady rynkowe…

• Czyli wygrywa tańszy. A jeśli tańsza będzie np. firma z Warszawy?

– Jeśli warszawska i lubelska zaproponują tę samą cenę, to wygra lubelska.

• Liczycie na przychylność radnych, ale sytuacja polityczna jest napięta. W PiS w siłę rośnie frakcja opowiadająca się za silną krytyką prezydenta z PO, dla której wygodne może być "utrącenie” sprawy górek.

– Mam nadzieję, że czas wykorzystywania projektu Echo Investment do lokalnych rozgrywek politycznych już minął. To zgrana karta. Jestem pewien, że Radzie Miasta w tym składzie zależy na tym ważnym projekcie zagospodarowania górek.

• Jest jakiś plan B?

– Mamy taki plan, oczywiście.

• Są jeszcze możliwe jakieś zmiany projektu?

– Koncepcja została zatwierdzona, dokumentacja jest w fazie zaawansowanych prac projektowych. To efekt uzgodnień z miejskimi planistami i architektami, by wzajemne porozumienie umożliwiło stworzenie satysfakcjonującego obie strony projektu.

• A kiedy będzie gotowa kompletna dokumentacja przebudowy układu drogowego?

– Miasto wyłoniło firmę, która będzie go projektować według koncepcji zaakceptowanej jeszcze w ubiegłym roku. Z informacji, które mam od zastępcy prezydenta Stanisława Kalinowskiego, wynika, że projekt będzie gotowy jesienią.

• Wiadomo, ile będzie kosztować droga?

– Szacunki mówią o ponad 70 mln zł brutto.

• Czy inwestycja nie utrudni wyjazdu z os. Botanik? Nowy układ będzie obsługiwać wjazd do galerii od trasy W-Z, czy nie przyblokuje to drogi z osiedla?

– Ona nie będzie powiązana z tym układem.

• Ile takich centrów handlowych zmieści się jeszcze w Lublinie? Olimp szykuje się do rozbudowy, w przygotowaniu jest jeszcze parę innych projektów, nie będzie przesytu?

– Lublin jest w środku stawki, jeśli chodzi o nasycenie powierzchnią handlową przez tego typu kompleksy. Dlatego można z pełnym spokojem stwierdzić, że przesytu nie będzie.

• A jeśli ktoś zdąży wcześniej? Olimp ma takie plany.

– W obliczeniach uwzględniamy te konkurencyjne obiekty, które są teraz omawiane. Jeśli chodzi o Galerię Olimp, to jest od nas dosyć daleko. Prezentuje również nieco inną ofertę. Myślę, że oba centra znajdą dla siebie miejsce.

• Jak ma wyglądać część rozrywkowa w Echo Lublin?

– To będzie 9 sal kinowych sieci Helios, kręgielnia, klub fitness, będzie towarzyszyła temu część restauracyjna z ok. 20 lokalami.

• Przyglądamy się innym operatorom, każdy kusi kinem i nowymi markami, których jeszcze nie ma w Lublinie…

– Deklaracje to jedno, a konkretne inwestycje to inna sprawa. Samodzielnie zajmujemy się komercjalizacją naszych centrów. Mamy w tym duże doświadczenie. W tej chwili prowadzimy rozmowy z najemcami. Mogę zapewnić, że również w naszej galerii znajdzie się szereg marek, które do tej pory nie były obecne w Lublinie.

• Jakie hipermarkety znajdą się w galerii?

– Jeśli chodzi o sieć spożywczą, to rozmawiamy z siecią Auchan. W sąsiedztwie galerii stanie jeszcze hipermarket typu dom i ogród. Na razie nie mogę jednak zdradzić konkretnej marki. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
abc
iya
ling
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

abc
abc (24 czerwca 2012 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
będzie przesyt w takim mieście - nie utrzymają się najemcy, a popyt i stan dochodów społeczeństwa lokalnego nie rośnie liniowo do podaży a wówczas zaczną stratę też mieć takie echa investmenty bo utrzymanie galerii będzie tylko rosło - zaczną się redukcje, cięcia kosztów, wymiany dyrekcji itd. niech sobie to jeszcze przemyślą bo chcą mpzp, drogi i co jeszcze? a potem będą płakać jak nie sprzedadzą galerii i będzie trzeba zmienić mpzp na 4 hipermarkety o różnych funkcjach.
Rozwiń
iya
iya (24 maja 2012 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co te bzdety - nawet w przedszkolu wiedzą że takie sprawy reguluje sam rynek a nie jakiś Kwapisz. Nie dość że ludzie wykładają własną kasę, dają pracę i porządek w okolicy to urzędnik łaskę robi. Co za durnota w tym zapyziałym, pisiorkowym Lublinie.
Rozwiń
ling
ling (24 kwietnia 2012 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url=http://www.newair90.com/]nike air max 90 womens[/url] Ive been looking to advise you, you are right on. I stumbled your article from some other post and am totally fascinated by this topic and reading more. Do you mind if I reference to this info from my?
I was just itching to know do you trade featured posts. I am always trying to find someone to make trades with and merely thought I would ask.[url=http://www.newair90.com/]cheap air max 90[/url]

Why have you taken out my post? It was very beneficial information and i guarantee at least one person found it helpful unlike the rest of the comments on this site.[url=http://www.calvinkleinun.co.uk/]ck underwear sale[/url]
What a great site. Im very glad Im here. Many interesting topics, lots of reading.[url=http://www.calvinkleinun.co.uk/]calvin klein underwear[/url] Nice weblog, just looking close to some blogs, seems a fairly nice platform youre using.
Rozwiń
retor
retor (22 kwietnia 2012 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='żorż' timestamp='1335094805' post='623750']
prawda w naszym mieście jest taka, że stare dziady z pisu nie chcą dopuścić do zagospodarowania terenu galerią a sami tymczasem nie maja innej propozycji. Najłatwiej jest skrtytkować projekt peo. Tylko dleczego np. Pani Mach nie zaproponuje jakiejkolwiek alternatywy dla tego terenu ? Czyżby propozycja pis dla lublinian była taka: siedzcie dalej w tym zadupiu bo po co iśc do przodu i doganiać polske A - i tak jej nie dogonimy.
[/quote]


Te "stare dziady z pisu" to może Twój ojciec, może dziadek, a może pradziadek. No chyba, że Twoi krewni to byli funkcjonariusze minionego-nieminionego ustroju.
Rozwiń
alek
alek (22 kwietnia 2012 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im więcej galerii handlowych, tym większy wybór dla klientów, niższe ceny, etc. Najważniejsze jednak, by nie zabudować sklepami każdej wolnej przestrzeni w mieście, rozwijajmy się z umiarem!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!