Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lutego 2018 r.
9:07

Ksiądz organizuje zbiórki makulatury, aby fundować stypendia uczniom i studentom

244 12 A A
Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mów ks. Andrzej Sternik<br />
Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mów ks. Andrzej Sternik
(fot. Jacek Barczyński)

W niedzielę wierni, którzy idą na mszę w Bazylice na Górze Chełmskiej niosą lub ciągną na sklepowych wózkach pakunki z makulaturą. Albo przywożą ją w bagażnikach samochodów. Pieniądze z jej sprzedaży parafia przeznacza na stypendia dla uczniów i studentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysłodawcą akcji jest ks. Andrzej Sternik, proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP.

- Jeszcze będąc proboszczem w Parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach usłyszałem, że ojcowie Biali Misjonarze w Afryce zbierają pieniądze na budowę studni - wspomina ks. Andrzej Sternik. - Razem z parafianami postanowiliśmy zorganizować zbiórkę makulatury i uzyskane dzięki temu pieniądze przeznaczyć na ten cel. Wyszło na to, że „naszą” studnię wykonano dzięki zaangażowaniu nie tylko moich parafian, ale całego miasta, skoro do akcji przyłączyły się także inne parafie oraz urzędy.

Studnia i stypendia

Makulaturę na studnie puławianie znosili od sierpnia 2013 roku do kwietnia 2014 roku. Otrzymali za nią 33 tys. zł, co przekładało się na 11 tys. dolarów, czyli dokładnie tyle, ile było potrzeba.

- Pieniądze przekazaliśmy ojcu Pawłowi Mazurkowi, który pochodził z Dąbrowicy, gdzie wcześniej posługiwałem jako proboszcz - dodaje ks. Sternik. - Z Afryki otrzymaliśmy list z podziękowaniem od tamtejszej społeczności oraz zdjęcia „naszej” studni. Wtedy chciałem już zakończyć naszą akcję, ale sami parafianie namawiali mnie, aby dalej zbierać makulaturę, a dochód z niej tym razem przeznaczać na stypendia. Dzięki temu przez dwa lata 11 uczniów szkół średnich i podstawowych otrzymywało co miesiąc po 100 zł.

Trzy kontenery

W 2016 roku ks. Andrzej Sternik został przeniesiony do chełmskiego sanktuarium maryjnego. Nie byłby sobą, gdyby i tutejszych parafian nie spróbował zachęcić do akcji, która tak znakomicie sprawdziła się w Puławach.

- Odnowiłem kontakt z lubelskim przedsiębiorcą, który odbierał makulaturę zbieraną w Puławach - mówi ks. Andrzej. - Dzięki temu już w październiku zaczęliśmy przyjmować papier od chełmian. Od tamtej pory miesiąc w miesiąc przekazujemy średnio po dwa wypełnione kontenery, w których mieści się od 3 do 6 ton papieru i tektury.

Ks. Sternik podkreśla, że do akcji przyłączył się także Zakład Oczyszczania Miasta, który udostępnił trzy kontenery. Jeden, największy stoi na tyłach budynku pobazyliańskiego obok rozarium, a pozostałe przy ul. Wołyńskiej; w sąsiedztwie sklepu ogrodniczego oraz Kolejowej obok sklepu z narzędziami i akcesoriami elektrycznymi. Partnerami są też dwa chełmskie markety, które na rzecz parafii odkładają całą makulaturę oraz wielu mieszkańców. Ich pomysł to umieszczanie w klatkach schodowych pudełek, do których mieszkańcy składają przeczytaną prasę, czy podrzucane im ulotki.

Wspólny wysiłek procentuje

- W czasie wizyty duszpasterskiej widziałem wiele takich pudeł i bardzo mnie to cieszy. Szczególnie, że ci, którzy je wystawili sami później przywożą te pudła do parafii - mówi ks. Andrzej Sternik.

Cały papierowy urobek do głównego kontenera zwożą wolontariusze specjalnie w tym celu zaopatrywani w paliwo co miesiąc fundowane przez stację BP przy ul. Kolejowej.

- Co drugi dzień zabieramy makulaturę z punktów rozmieszczonych w całym mieście - mówi Leszek Dybała, jeden z parafialnych wolontariuszy. - Na miejscu, czyli już obok kontenera przy rozarium, prasujemy ją w urządzeniu zakupionym przez parafię. Pracy jest tyle, że czasem nie wyrabiamy się na zakrętach. Nie narzekam, bo wiem czemu służy moja praca.

Wspólny wysiłek procentuje. Przez cały ubiegły rok ośmioro uczniów z parafii otrzymywało stypendia w wysokości 150 lub 200 zł. W tym roku takich beneficjentów jest już dziewięciu i wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości będzie ich jeszcze więcej.

Stypendyści

- Stypendystów wybiera działająca przy naszej Radzie Parafialnej Komisja Charytatywna i nasz Zespół Caritas - tłumaczy ks. Andrzej Sternik. - Bardzo pomocni są przy tym także katecheci, którzy mają rozeznanie w sytuacji materialnej i wynikach w nauce swoich uczniów.

Tegorocznym stypendystą jest między innymi Dominik Bitner z I klasy IV LO.

- Pieniądze ze stypendium oczywiście liczą się w naszym domowym budżecie - podkreśla Dominik. - Tym bardziej, że uczę się także w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie śpiewu, a z tym wiążą się dodatkowe wydatki.

Tak jak Dominik, również Kacper ze Szkoły Podstawowej nr 1 co miesiąc otrzymuje 150 zł. - Te pieniądze przeznaczamy na zakup materiałów plastycznych dla naszego synka - mówi Kamil Mazurek. - Dzięki temu możemy mu też zapewnić dodatkowe zajęcia oraz finansować udział w różnego rodzaju konkursach przedmiotowych. Poza plastyką Kacper najbardziej lubi matematykę.

Do każdego człowieka

Z miesiąca na miesiąc makulatury w kontenerach przybywa i co za tym idzie: pieniędzy uzyskiwanych z jej sprzedaży. Ks. Sternik rozważa już zwiększenie liczby stypendystów.
Nie ukrywa też, że dzięki tym dochodom parafię stać też na innego rodzaju formy wsparcia wiernych. Na przykład w szczególnych sytuacjach finansuje zakup leków. Parafianin odbiera je we współpracującej z parafią aptece, po czym parafia reguluje należność. Zdarzyło się też, że pewna parafianka poprosiła ks. Sternika o pożyczenie kilkuset złotych. Zaufał jej. Po kilku miesiącach zwróciła całą sumę co do złotówki.

- Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mówi ks. Sternik. - Każda pomoc to przejaw służby. Naszą parafialną wspólnotę przyrównuję do kochającej się rodziny, w której wszyscy powinni się wspierać. Choćby przynosząc zawiniątko z makulaturą. Ja się już tak nauczyłem, że nawet najmniejszą kartkę papieru odkładam do worka, by później, jak nazbiera się więcej, wynieść do kontenera.

Do tańca i do różańca

Ks. Andrzej Sternik kipi pomysłami. Poza akcją zbiórki makulatury dla pozyskania środków na stypendia wyciągnął także rękę do starszych parafian. Parafia z myślą o rencistach i emerytach w Domu Parafialnym organizuje cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, prelekcje o różnej tematyce, warsztaty kulinarne, wycieczki za miasto i nawet gimnastykę.

W minioną sobotę kierowana przez ks. Sternika parafia po raz pierwszy zaprosiła wiernych na bal karnawałowy w Sali Różańcowej. Miało być 50 osób, a przyszło o 20 więcej. Jak mówi ks. Andrzej, chrześcijanin to człowiek radości. Ma być i do różańca, i do tańca. Byleby we właściwych proporcjach i czasie. Zainspirowani przez niego parafianie sami przygotowali poczęstunek i zadbali o zespół muzyczny, który przygrywał im do tańca.

Poza tymi przedsięwzięciami i codzienną posługą ks. Sternik koncentruje się na szeroko zakrojonym i bardzo kosztownym remoncie zabytkowej świątyni. Z pomocą miasta czyni też przygotowania do otwarcia dla zwiedzających krypt pod kościołem. Zostaną udostępnione już we wrześniu, a wydarzenie to ma przypieczętować konferencja „Góra Chełmska między współczesnością a historią i archeologią”.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 09:36
Co to za bzdurne komentarze polityczne, nie wierzysz trudno, nie chcesz pomagać nie pomagaj ale nie przeszkadzaj w tym innym, co chcą coś zrobić dla tych zapewne bardziej tego potrzebujących niż ty, bo pewnie masz już wszystko oprócz tego najważniejszego......i tu się domyśl czego bo wyobraźnię masz bujną.....I nie bij piany tu tylko pokaż co potrafisz, jaki jesteś dobry, ludzki i jak wspomagasz innych w potrzebie. I nie krytykuj tylko działaj!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 23:56
Księże dam księdzu trop na makulaturę , może nie odmówią - dużo zwrotów z kiosków ma Gazeta Wyborcza, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni , Newsweek , Tygodnik Powszechny, Angora ..... może z bliźnim się podzielą ?
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 22:35
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka. A ty i inni, pomstujący tu na Kościół i katolików, ponoć macie być lepsi,  prawdziwie dobrzy i sprawiedliwi, naprawdę miłujący świat i ludzi. Skoro oni są według was tacy źli, to czym się od nich różnicie wylewając z uporem godnym lepszej sprawy te pomyje? W czym jesteście lepsi?
Avatar
Byly parafianin / 10 lutego 2018 o 19:51
Typowa katolicka hipokryzja. Pierwszy proboszcz na "górce" tak oddany partii rządzącej. Polityczne kazania,ciągłe komenatrze polityczne,niegdyś, nie do pomyslenia, teraz juz niestety norma...
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:04
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 16:06
Kim jesteście wy" wylewający pomyje" na katolików, kościół, księży??. Kim są wasi rodzice, że wychowali was w nienawiści do innych ludzi. Myślę, że cierpicie na jakąś depresję- brak poczucia szczęśliwości, zadowolenia. Jeśli zaś kieruje wami pycha to jesteście krok przed upadkiem. Szukajcie..... innych dróg!!!.
Avatar
AA / 10 lutego 2018 o 16:01
CZYZBY ABRAMOWICE JUZ NIE POMGAJA??? ZOSTAŁO TYLKO STRZELIĆ SOBIE W ŁEB- ABY TYLKO SZYBKO!!!
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2018 o 14:37
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:20
w tygodniu po rannej mszy aż do wieczornej może jeszcze złom zbierać, bo już tylko do tego się nadają!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:50
Ksiądz Sternik - jedyna pieczareczka, która urosła na kościelnym oborniku.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 09:36
Co to za bzdurne komentarze polityczne, nie wierzysz trudno, nie chcesz pomagać nie pomagaj ale nie przeszkadzaj w tym innym, co chcą coś zrobić dla tych zapewne bardziej tego potrzebujących niż ty, bo pewnie masz już wszystko oprócz tego najważniejszego......i tu się domyśl czego bo wyobraźnię masz bujną.....I nie bij piany tu tylko pokaż co potrafisz, jaki jesteś dobry, ludzki i jak wspomagasz innych w potrzebie. I nie krytykuj tylko działaj!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 23:56
Księże dam księdzu trop na makulaturę , może nie odmówią - dużo zwrotów z kiosków ma Gazeta Wyborcza, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni , Newsweek , Tygodnik Powszechny, Angora ..... może z bliźnim się podzielą ?
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 22:35
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka. A ty i inni, pomstujący tu na Kościół i katolików, ponoć macie być lepsi,  prawdziwie dobrzy i sprawiedliwi, naprawdę miłujący świat i ludzi. Skoro oni są według was tacy źli, to czym się od nich różnicie wylewając z uporem godnym lepszej sprawy te pomyje? W czym jesteście lepsi?
Avatar
Byly parafianin / 10 lutego 2018 o 19:51
Typowa katolicka hipokryzja. Pierwszy proboszcz na "górce" tak oddany partii rządzącej. Polityczne kazania,ciągłe komenatrze polityczne,niegdyś, nie do pomyslenia, teraz juz niestety norma...
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:04
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 16:06
Kim jesteście wy" wylewający pomyje" na katolików, kościół, księży??. Kim są wasi rodzice, że wychowali was w nienawiści do innych ludzi. Myślę, że cierpicie na jakąś depresję- brak poczucia szczęśliwości, zadowolenia. Jeśli zaś kieruje wami pycha to jesteście krok przed upadkiem. Szukajcie..... innych dróg!!!.
Avatar
AA / 10 lutego 2018 o 16:01
CZYZBY ABRAMOWICE JUZ NIE POMGAJA??? ZOSTAŁO TYLKO STRZELIĆ SOBIE W ŁEB- ABY TYLKO SZYBKO!!!
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2018 o 14:37
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:20
w tygodniu po rannej mszy aż do wieczornej może jeszcze złom zbierać, bo już tylko do tego się nadają!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:50
Ksiądz Sternik - jedyna pieczareczka, która urosła na kościelnym oborniku.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 33 13

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 210 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 127 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 15

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 15

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?