Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 stycznia 2012 r.
14:49
Edytuj ten wpis

Kuba Bielak: Ja tylko walczę o życie

0 4 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

23-letni Jakub Bielak z Niedrzwicy Dużej wierzył, że niebawem wyjedzie na przeszczep płuc do Wiednia. Wszystko było już na najlepszej drodze. Miał pieniądze i ośrodek, w którym lekarze mieli wykonać operację. Teraz jego marzenia mogą lec w gruzach, bo Austriacy nie chcą już przyjmować pacjentów z Polski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jakub Bielak od dziecka zmaga się z nieuleczalną i śmiertelną chorobą: mukowiscydozą. By żył, potrzebny jest przeszczep płuc. Szczęście było już blisko. Jakub miał być operowany w klinice w Wiedniu. Pierwsza bariera została pokonana. Pomocną dłoń wyciągnęli obcy ludzie, studenci z Lublina, którzy rozpoczęli akcję "Ostatni oddech”. Zorganizowali wiele imprez i koncertów, rowerami pojechali nawet do Wiednia, aby po drodze zbierać pieniądze na operację. Udało się. W ciągu 276 dni zebrali blisko 580 000 zł.

– Wciąż trudno mi uwierzyć, że w tak krótkim czasie udało się zebrać całą kwotę, potrzebną na przeszczep płuc, który mnie czeka – cieszył się blisko 3 miesiące temu podczas spotkania z dziennikarzami Jakub Bielak. – Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tej akcji. Nie wierzyłem, że się uda.

Udało się. Problemy się jednak nie skończyły.

Był tak blisko

– Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba – żali się Jerzy Bielak, ojciec chorego studenta. – Byliśmy przekonani, że wszystko jest już na najlepszej drodze.

Kilka dni temu okazało się jednak, że wyjazd do Austrii nie będzie taki prosty. – Miałem jechać do kliniki do Rabki na ostatnie badania i umówić się na wyjazd do Wiednia. Wtedy lekarz powiedział mi, że od 1 stycznia nie chcą przeszczepiać płuc Polakom – opowiada Jakub.
Wszystko przez to, że nasz kraj nie należy do Eurotransplantu (patrz ramka). Przez 6 lat klinika w Wiedniu robiła jednak wyjątek i przyjmowała pacjentów z naszego kraju. Teraz powiedzieli dość. Niektórzy mają nadzieję, że tę drzwi nie są jeszcze zamknięte. – Liczę, że może jeszcze na rok uda się odciągnąć tę ich decyzję – mówi Dorota Hedwig, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Nawet konsultacji nie ma

Inni mają jednak wątpliwości. – Sytuacja jest bardzo trudna – przyznaje prof. Henryk Mazurek z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce, w której od lat leczy się 23-letni student z Niedrzwicy Dużej. – Ośrodek w Wiedniu odmówił nam nawet przyjęć naszych pacjentów na konsultacje. Co prawda, robią nam jeszcze jakieś nadzieje, że może latem sytuacja się zmieni, ale szanse są niewielkie. Teraz czekamy na odpowiedź z Hanoweru w sprawie naszej pacjentki, choć oni też należą do Eurotransplantu. Z kolei paryski ośrodek, który wykonuje takie przeszczepy, bierze pod uwagę zarówno kwalifikację medyczną jak też sytuację socjalno-ekonomiczną danego pacjenta. Chcą, aby pacjent mieszkał w Paryżu zarówno przez przeszczepem jak też, po nim, czyli ok. 1,5 roku – 2 lata.

Choroba postępuje

– Dlaczego przez to, że Polska nie jest w Eurotransplancie ja mam przegrać? – denerwuje się chory 23-latek. – Przecież to nie jest moja decyzja. Ja tylko walczę o życie.

– Czas działa na niekorzyść Jakuba – podkreśla prof. Mazurek. – Choroba postępuje. Mamy nadzieję, że ośrodek w Zabrzu (w ubiegłym roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep płuc 30-latkowi choremu na mukowiscydozę – red.) otworzy się szerzej na tych pacjentów. Do tego czasu może uda się umieścić naszych pacjentów w innych ośrodkach poza Wiedniem.

Czekanie

Mimo niepewności nikt nie składa broni. – Na razie czekamy – dodaje tato Jakuba. – Wierzymy, że wszystko się jakoś wyprostuje i że syn pojedzie na operację do Austrii. Jeśli nie trzeba będzie szukać innego ośrodka, może w Rosji albo w Stanach Zjednoczonych. Wtedy wyjazd będzie jednak droższy.

Pomoc obiecują już osoby, na które do tej pory mógł liczyć 23-latek.

– Rozmawiałem z Kubą na facebooku. Teraz czekamy na sygnał od niego. Jeśli tyko da nam znać, że są potrzebne dodatkowe pieniądze, zaczynamy działać – zapowiada Paweł Romański, jeden z organizatorów akcji "Ostatni oddech”. – Mamy kilka pomysłów na imprezy, możemy nawet pojechać rowerami do Rosji.

Szukać pomocy na miejscu

Dlaczego Polska nie zależy do Eurotransplantu? – W moim przekonaniu w tej chwili nam się to nie opłaca – tłumaczy prof. Piotr Kaleciński, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia. – Kilkakrotnie były już dyskusje na ten temat. W Polsce nie zwiększy się przez to liczba przeszczepów, zaś nasze organy będą przeszczepiane pacjentom z innych krajów. Poza tym, nie jesteśmy jedyni, większość europejskich państw do nich nie należy, np. Hiszpania czy Wielka Brytania.

Zdaniem profesora, rozwiązanie jest tylko jedno. – Trzeba zacząć wykonywać przeszczepy u pacjentów z mukowiscydozą w Polsce – akcentuje prof. Kaleciński.

Czy ośrodek w Zabrzu będzie operował dalej? Na te pytania nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi.
Jakub o swojej chorobie
Mukowiscydoza wyniszcza organizm od środka, powoduje, że mam ogromne problemy z oddychaniem, niewydolność trzustki, zaburzenia układu pokarmowego, ciężkie i przewlekłe zmiany w płucach, gdzie gromadzi się wydzielina, która każdego dnia zmniejsza ich objętość. Mój oddech staje się coraz słabszy, coraz płytszy, a organizm niedotleniony… ta choroba to dożywotnia, codzienna walka o oddech.

Mukowiscydoza
Szacuje się, że w Polsce na mukowiscydozę choruje 1,5 tys. osób. Na 2,5 tys. dzieci jedno rodzi się z mukowiscydozą. Każdego roku około 20 młodych ludzi między 10 a 25 rokiem życia umiera z powodu tej choroby. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odeszło dwóch 13-latków.
Zapotrzebowanie na przeszczep płuc osób z mikowiscydozą wynosi ok. 10-15 operacji rocznie.

Eurotransplant
Eurotransplant International Foundation to związek państw dzielący się wspólną listą narządów do transplantacji. Należą do niego Niemcy, Austria, Słowenia i Chorwacja, Belgia, Holandia i Luksemburg. Od ponad 40 lat fundacja zbiera dane na temat przeszczepień w całej Europie. W krajach należących do Eurotransplantu 20 proc. przeszczepianych narządów pochodzi z innych krajów członkowskich, a w pozostałych krajach UE – tylko 2 proc.

Pozostałe informacje

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium