Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 maja 2008 r.
12:10
Edytuj ten wpis

Lech Kaczyński w Sali wstydu

0 12 A A

Rozmowa z Iwoną Zielińską, specjalistą ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej Human Rights Watch w Nowym Jorku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Organizacja Human Rights Watch, m.in. z powodu orędzia Lecha Kaczyńskiego, w którym odniósł się on negatywnie do kwestii homoseksualizmu, umieściła nazwisko polskiego prezydenta w symbolicznej sali wstydu.

Znaleźli się tam też prezydent Ugandy - za to, że policja w tym kraju prześladuje homoseksualistów oraz brytyjskie Home Office (ministerstwo spraw wewnętrznych). Za odmowę przyznawania azylu imigrantom, którzy twierdzą, że w swych krajach są prześladowani za homoseksualizm

• Cała Polska mówi o "wyróżnieniu” Lecha Kaczyńskiego. Jaka jest jego przyczyna?

- "Hall of Shame” mieści się w kategorii tzw. antynagród obliczonych na zwrócenie publicznej uwagi na negatywne zjawiska. Jest przyznawana przez Human Rights Watch każdego roku, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, który obchodzimy 17 maja.

Tego dnia w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych i od 2005 roku dzień ten obchodzi ponad 50 organizacji broniących praw mniejszości seksualnych z całego świata.

• Od kiedy "nagroda” jest przyznawana?

- Od 2005 roku z inicjatywy Human Rights Watch. Wybieramy kandydatów na podstawie informacji, które zebraliśmy z całego świata podczas naszej pracy w danym roku.

Nie chodzi o wybór "najgorszych z najgorszych”, ale o przykłady, które ilustrują w szczególności sposób, w jaki działa homofobia. Lista zawiera ponadto pozytywne przykłady obrony praw mniejszości seksualnej.

• Kto dotąd był laureatem "Hall of Same”?

- W przeszłości na liście znaleźli się przywódcy i politycy, którzy poprzez swoje słowa i czyny promowali nienawiść i dyskryminację. Należeli do niej między innymi: papież Benedykt XVI, prezydent Iranu Mahomoud Ahmadinejad, prezydent Nigerii Olusegun Obasabjo czy mer Moskwy Juri Łużkow.

W tym roku po raz drugi na liście znalazł się przedstawiciel Polski. W zeszłym roku trafił na nią Roman Giertych za zgłoszenie inicjatywy ustawy przeciwko "propagowaniu homoseksualizmu”.

• W tegorocznej edycji była duża konkurencja?

- Wybór każdego roku nie jest łatwy, co, niestety, świadczy o tym, że homofobia jest problemem w wielu krajach i przybiera różne postacie.

• Za co konkretnie wyróżniliście prezydenta Polski?

- Akcje Lecha Kaczyńskiego zagrażają rodzinom w Polsce. Dają przykład, jak przywódcy polityczni używają homofobicznej retoryki w celu szerzenia nietolerancji, bez zwracania uwagi na jej negatywny wpływ na związki ludzi, w jakich pozostają.

Mamy nadzieję, że poprzez znalezienie się na naszej liście, a także poprzez nagłośnienie sprawy Brendana Faya i Toma Moultona (małżeństwo gejów z orędzia prezydenta Kaczyńskiego - dop. red.), pokażemy, że osoby atakowane przez polskiego prezydenta mają ludzkie twarze, są takimi samymi ludźmi, jak inni, w tym Lech Kaczyński. Mamy nadzieję uświadomić polskim władzom, że homofobia ma poważne konsekwencje i jest drogą donikąd.

• A prezydent Ugandy, Yoweri Museveni?

- Prezydent Museveni pozbawia obywateli Ugandy prawa do prywatności i bezpieczeństwa na gigantyczną skalę. Osoby bi- i homoseksualne są dyskryminowane w Ugandzie od długiego czasu. Kolonialne prawo, wciąż ochoczo stosowane w Ugandzie, karze związki homoseksualne więzieniem.

Ataki na osoby homoseksualne są tam na porządku dziennym i cieszą się oficjalnym poparciem państwa kierowanego przez naszego "laureata”.



Towarzystwo prezydenta Ugandy szczególnie zirytowało kręgi zbliżone do Lecha Kaczyńskiego. Czy są jakieś podobieństwa między nimi i między naszym krajami?

- W obu krajach prawa mniejszości seksualnych są wciąż tematem tabu. W Ugandzie media cenzurują jakiekolwiek dyskusje na ten temat oraz akcje mające na celu zwalczanie homofobii. W Polsce mieliśmy do czynienia z podobnymi wydarzeniami.

Prezydent Kaczyński w przeszłości zakazał organizowania Parady Równości, czego bezprawność wykazał mu dobitnie Trybunał Europejski. Wielokrotnie wyrażał swoje negatywne opinie na temat gejów i lesbijek.

Na szczęście, widzimy zalążek publicznej debaty na ten temat. M.in. dzięki wizycie Brendana Faya i Toma Moultona w Polsce, która zwiększyła poziom dostrzegania osób homoseksualnych i ich problemów i dała początek poważnej dyskusji.

• A za co "wyróżniliście” brytyjski Home Office?

- Home Office pozbawia mieszkańców Wielkiej Brytanii ochrony prawnej. Prawo międzynarodowe zabrania deportacji osoby do kraju, w którym narażona jest ona na tortury oraz inne formy poważnych prześladowań w swoim kraju.

Osoby szukające schronienia przed prześladowaniem ze względu na orientację seksualną zmuszone są opuszczać Wielka Brytanię i często trafiają z powrotem do kraju, w którym związki homoseksualne są karane a homoseksualiści poddawani są torturom.

Media nagłośniły sprawę Irańczyka Mehdi Kazemi, 19-letniego geja, który po egzekucji swego partnera uciekł z kraju do wuja w Londynie. Po upływie ważności wizy Home Office chciał go deportować do Iranu, gdzie też by go powieszono.

Zapadły ostateczne decyzje, które po fali protestów światowych, uchyliła dopiero Izba Lordów. Pozowolono, aby opuścił Anglię do... Holandii.

• Jakie są reakcje w świecie na waszą "nagrodę”?

- Nigdy obojętne! O naszych "laureatach” informują media na całym świecie. Naturalnie największe dyskusje i emocje są w krajach ich działalności. Choć np. nie bardzo wiem, jak społeczność Ugandy, pozostająca pod totalną kontrolą, miałaby się dowiedzieć o "zaszczycie”, jaki spotkał ich prezydenta.

W Anglii mówi się o "nagrodzie” od tygodnia. W Polsce, jak wiemy, także. Urzędnicy bliscy Lechowi Kaczyńskiemu wypowiadali się już dość obficie. Świadczy to o tym, że trafiliśmy z kandydaturą adekwatnie.

• Środowiska prawicowe w Polsce ignorują fakt wejścia Lecha Kaczyńskiego do Sali Wstydu.

- Bardzo nas to cieszy, bo dopełnia standardowej gamy reakcji.

• Nie wstydzi się pani, jako Polka, że organizacja, w której pani pracuje tak "wyróżnia” polskiego prezydenta?

- Jako Amerykanka polskiego pochodzenia czuję istotnie wstyd. Jednak nie jest to wstyd za Human Rights Watch...

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 maja 2008 o 18:41
Po rozmowie z moimi znajomymi mogę stwierdzić że ok. 90% którzy oddali głos na Kaczyńskiego żałują swojej decyzji!!


TA PANI JEST NIENORMALNA. GEJE DOMAGAJA SIE TOLERANCJI, ALE SAMI NIE SA. SA AGRESYWNI, ZADAJA PARAD OBSCENICZNYCH NA ULICACH, PRZYPOMNE INTERNAUTOM ZACHOWANIE NIE TAK DAWNO GEJOW W CZASIE MANIFESACJI W PARYZU GRUPA GEJOW WESZLA DO KATEDRY NOTRE DAME , ZACHOWUJAC SIE OBSCENICZNIE PRZY OLTARZU, PROBOSZCZ KATEDRY, KTORY PROBOWAL ICH WYPROSIC ZOSTAL POBITY. pODOBNIE BYLO KILKA MIESIECY TEMU W PETERSBURGU, GDZIE GEJE WESZLI DO KOSCIOLA KATOLICKIEGO I PROBOWALI WEJSC NA OLTARZ BY SYMULOWAC AKT SEKSUALNY. ZOSTALI PRZEGONIENI PRZEZ NIEKTORYCH WIERNYCH.

A czy ludzie hetero seksualni nie są agresywni. Nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. Zobacz co dzieje się na meczach!! O poziomie agresji ma świadczyć nasza orientacja. Właśnie dzięki takiemu sposobowi myślenia przez tyle lat byli prześladowani np. murzyni w Ameryce. Tylko dlatego, że mieli czarną skórę!!
Nie jestem za tym żeby mogli zakładać rodzinę, tzn. np. adoptować dziecko. Ale nie interesuje mnie kogo on tam w nocy ... . PREZYDENT jako głowa państwa, wybraniec całego narodu (może i geyów) powinien być tolerancyjny. GEY TEŻ CZŁOWIEK

A czy ludzie hetero seksualni nie są agresywni. Nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. Zobacz co dzieje się na meczach!! O poziomie agresji ma świadczyć nasza orientacja. Właśnie dzięki takiemu sposobowi myślenia przez tyle lat byli prześladowani np. murzyni w Ameryce. Tylko dlatego, że mieli czarną skórę!!
Nie jestem za tym żeby mogli zakładać rodzinę, tzn. np. adoptować dziecko. Ale nie interesuje mnie kogo on tam w nocy ... . PREZYDENT jako głowa państwa, wybraniec całego narodu (może i geyów)... rozwiń
Avatar
Kuna / 24 maja 2008 o 16:53
Nie dość, że napadł gejów, to kazał podsłuchiwac Marcinkiewicza. Zgadnijcie kto?
Avatar
Terliński / 24 maja 2008 o 13:02
Human Rights Watch to wielka tradycja walki z reżimami i łamaniem prawa. To młot na kacyków. Brawo!
Avatar
Orlando boy / 24 maja 2008 o 00:28
Miliony Polaków wybrało prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Jakim prawem ta zboczona pani obraża polskiego prezydenta?????? Ilu ja wybrało, kilku gejów i 3 leby????????? Wstydź się gazeto kiblowa.
Avatar
polak / 24 maja 2008 o 00:24
Patrzcie, na stronie tytułowej pod artykułem DZIENNIK WSCHODNI umieścił tylko 2 komentarze, obydwa popierające gejów. Jak dobrze przystało na UBecką gazetę, im bardziej niemoralnie, im głupiej, im bardziej UBecko, tym lepiej ....... ale nie dal Polski, tylko dla DZIENNIKA UBECKO WSCHODNIEGO. Wstyd panowie dzeinnikarze, promować obrończynię agresywnych gejów i krytykować legalnie wybranego prezydenta przez dziesiątki milionów POlaków.
Avatar
blady nico / 24 maja 2008 o 00:17
TA PANI JEST NIENORMALNA. GEJE DOMAGAJA SIE TOLERANCJI, ALE SAMI NIE SA. SA AGRESYWNI, ZADAJA PARAD OBSCENICZNYCH NA ULICACH, PRZYPOMNE INTERNAUTOM ZACHOWANIE NIE TAK DAWNO GEJOW W CZASIE MANIFESACJI W PARYZU GRUPA GEJOW WESZLA DO KATEDRY NOTRE DAME , ZACHOWUJAC SIE OBSCENICZNIE PRZY OLTARZU, PROBOSZCZ KATEDRY, KTORY PROBOWAL ICH WYPROSIC ZOSTAL POBITY. pODOBNIE BYLO KILKA MIESIECY TEMU W PETERSBURGU, GDZIE GEJE WESZLI DO KOSCIOLA KATOLICKIEGO I PROBOWALI WEJSC NA OLTARZ BY SYMULOWAC AKT SEKSUALNY. ZOSTALI PRZEGONIENI PRZEZ NIEKTORYCH WIERNYCH.
Avatar
kj / 23 maja 2008 o 19:32
Homoseksualizm nie jest normalny!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 23 maja 2008 o 18:20
lady napisał:
Ta pani niech się niepotrzebnie nie wstydzi - raczej bądżmy dumni z prezydenta, który ma słuszne poglądy.Jestem tolerancyjna, ale nie życzę sobie homoseksualnych małżeństw, a o to obraziła się szacowna amerykańska organizacja.Nie róbcie nam wody z mózgu.


Nikt nie mówi o małżeństwach, ale o zwykłej tolerancji. Ja także się wstydzę prezydenta, gdybym w czasie kiedy go wybierano miał ukończone 18 lat na pewno nie oddałbym głosu na tego b.... !!
Avatar
mata hari / 23 maja 2008 o 17:14
Moj najlepszy przyjaciel jest gejem. Nie tym wojujacym, skandujacym na ulicach. Jest dla mnie jak brat. Madry, wrazliwy, zawsze gotowy mi pomoc. Znamy sie od kolyski. Czy mam poslac go w cholere bo jest niepoprawny politycznie ? A co mnie obchodzi z kim on sypia ? Dla mnie jest zywym czlowiekiem, madrym i gotowym niesc pomoc innym. Gdy mialam 5 lat, skad do cholery moglam wiedziec, ze wyrosnie z niego parszywy gay ? I teraz mam przestac go kochac ?! Ni cholery ! Walcie sie !
Avatar
KK / 23 maja 2008 o 16:48
WOLAłBYM ZA PłOTEM MAłOżEńSTWO GEJóW JAK ALKOHOLIKóW OSTENTACYJNYCH KATOLIKóW NA KTóRYCH JUZ PATRZEć SIę NIE DA A CO MóWIć SłUCHAć WYZWISK
Avatar
Gość / 24 maja 2008 o 18:41
Po rozmowie z moimi znajomymi mogę stwierdzić że ok. 90% którzy oddali głos na Kaczyńskiego żałują swojej decyzji!!


TA PANI JEST NIENORMALNA. GEJE DOMAGAJA SIE TOLERANCJI, ALE SAMI NIE SA. SA AGRESYWNI, ZADAJA PARAD OBSCENICZNYCH NA ULICACH, PRZYPOMNE INTERNAUTOM ZACHOWANIE NIE TAK DAWNO GEJOW W CZASIE MANIFESACJI W PARYZU GRUPA GEJOW WESZLA DO KATEDRY NOTRE DAME , ZACHOWUJAC SIE OBSCENICZNIE PRZY OLTARZU, PROBOSZCZ KATEDRY, KTORY PROBOWAL ICH WYPROSIC ZOSTAL POBITY. pODOBNIE BYLO KILKA MIESIECY TEMU W PETERSBURGU, GDZIE GEJE WESZLI DO KOSCIOLA KATOLICKIEGO I PROBOWALI WEJSC NA OLTARZ BY SYMULOWAC AKT SEKSUALNY. ZOSTALI PRZEGONIENI PRZEZ NIEKTORYCH WIERNYCH.

A czy ludzie hetero seksualni nie są agresywni. Nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. Zobacz co dzieje się na meczach!! O poziomie agresji ma świadczyć nasza orientacja. Właśnie dzięki takiemu sposobowi myślenia przez tyle lat byli prześladowani np. murzyni w Ameryce. Tylko dlatego, że mieli czarną skórę!!
Nie jestem za tym żeby mogli zakładać rodzinę, tzn. np. adoptować dziecko. Ale nie interesuje mnie kogo on tam w nocy ... . PREZYDENT jako głowa państwa, wybraniec całego narodu (może i geyów) powinien być tolerancyjny. GEY TEŻ CZŁOWIEK

A czy ludzie hetero seksualni nie są agresywni. Nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. Zobacz co dzieje się na meczach!! O poziomie agresji ma świadczyć nasza orientacja. Właśnie dzięki takiemu sposobowi myślenia przez tyle lat byli prześladowani np. murzyni w Ameryce. Tylko dlatego, że mieli czarną skórę!!
Nie jestem za tym żeby mogli zakładać rodzinę, tzn. np. adoptować dziecko. Ale nie interesuje mnie kogo on tam w nocy ... . PREZYDENT jako głowa państwa, wybraniec całego narodu (może i geyów)... rozwiń
Avatar
Kuna / 24 maja 2008 o 16:53
Nie dość, że napadł gejów, to kazał podsłuchiwac Marcinkiewicza. Zgadnijcie kto?
Avatar
Terliński / 24 maja 2008 o 13:02
Human Rights Watch to wielka tradycja walki z reżimami i łamaniem prawa. To młot na kacyków. Brawo!
Avatar
Orlando boy / 24 maja 2008 o 00:28
Miliony Polaków wybrało prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Jakim prawem ta zboczona pani obraża polskiego prezydenta?????? Ilu ja wybrało, kilku gejów i 3 leby????????? Wstydź się gazeto kiblowa.
Avatar
polak / 24 maja 2008 o 00:24
Patrzcie, na stronie tytułowej pod artykułem DZIENNIK WSCHODNI umieścił tylko 2 komentarze, obydwa popierające gejów. Jak dobrze przystało na UBecką gazetę, im bardziej niemoralnie, im głupiej, im bardziej UBecko, tym lepiej ....... ale nie dal Polski, tylko dla DZIENNIKA UBECKO WSCHODNIEGO. Wstyd panowie dzeinnikarze, promować obrończynię agresywnych gejów i krytykować legalnie wybranego prezydenta przez dziesiątki milionów POlaków.
Avatar
blady nico / 24 maja 2008 o 00:17
TA PANI JEST NIENORMALNA. GEJE DOMAGAJA SIE TOLERANCJI, ALE SAMI NIE SA. SA AGRESYWNI, ZADAJA PARAD OBSCENICZNYCH NA ULICACH, PRZYPOMNE INTERNAUTOM ZACHOWANIE NIE TAK DAWNO GEJOW W CZASIE MANIFESACJI W PARYZU GRUPA GEJOW WESZLA DO KATEDRY NOTRE DAME , ZACHOWUJAC SIE OBSCENICZNIE PRZY OLTARZU, PROBOSZCZ KATEDRY, KTORY PROBOWAL ICH WYPROSIC ZOSTAL POBITY. pODOBNIE BYLO KILKA MIESIECY TEMU W PETERSBURGU, GDZIE GEJE WESZLI DO KOSCIOLA KATOLICKIEGO I PROBOWALI WEJSC NA OLTARZ BY SYMULOWAC AKT SEKSUALNY. ZOSTALI PRZEGONIENI PRZEZ NIEKTORYCH WIERNYCH.
Avatar
kj / 23 maja 2008 o 19:32
Homoseksualizm nie jest normalny!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 23 maja 2008 o 18:20
lady napisał:
Ta pani niech się niepotrzebnie nie wstydzi - raczej bądżmy dumni z prezydenta, który ma słuszne poglądy.Jestem tolerancyjna, ale nie życzę sobie homoseksualnych małżeństw, a o to obraziła się szacowna amerykańska organizacja.Nie róbcie nam wody z mózgu.


Nikt nie mówi o małżeństwach, ale o zwykłej tolerancji. Ja także się wstydzę prezydenta, gdybym w czasie kiedy go wybierano miał ukończone 18 lat na pewno nie oddałbym głosu na tego b.... !!
Avatar
mata hari / 23 maja 2008 o 17:14
Moj najlepszy przyjaciel jest gejem. Nie tym wojujacym, skandujacym na ulicach. Jest dla mnie jak brat. Madry, wrazliwy, zawsze gotowy mi pomoc. Znamy sie od kolyski. Czy mam poslac go w cholere bo jest niepoprawny politycznie ? A co mnie obchodzi z kim on sypia ? Dla mnie jest zywym czlowiekiem, madrym i gotowym niesc pomoc innym. Gdy mialam 5 lat, skad do cholery moglam wiedziec, ze wyrosnie z niego parszywy gay ? I teraz mam przestac go kochac ?! Ni cholery ! Walcie sie !
Avatar
KK / 23 maja 2008 o 16:48
WOLAłBYM ZA PłOTEM MAłOżEńSTWO GEJóW JAK ALKOHOLIKóW OSTENTACYJNYCH KATOLIKóW NA KTóRYCH JUZ PATRZEć SIę NIE DA A CO MóWIć SłUCHAć WYZWISK
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 12 5

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 1

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół