Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2003 r.
15:42
Edytuj ten wpis

Łęczna sama się wyleczy

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Łatwiej „Górnikowi” wejść do piłkarskiej extraklasy niż wybudować szpital w Łęcznej. W zabudowie miasta wyróżniają się dwa monumentalne obiekty – stadion i szpital. Stadion i grające na nim drużyny promować będą Łęczną na cały kraj. O możliwość leczenia się na własnym terenie powiat łęczyński wciąż toczy skomplikowaną grę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Na straganach w starej części Łęcznej handel idzie niemrawo. Obfitą, choć mało zróżnicowaną ofertę prezentują goście zza wschodniej granicy. W upalny dzień nawet nie bardzo chce im się zachęcać do kupowania bielizny i firanek. Zarobek na tym, jak mówią, niewielki. Podobnie na straganie z odzieżą dżinsową, przy której powieszono kilka wzorów koszulek ze znakami klubów piłki nożnej.
– Nie, koszulek „Górnika” jeszcze nie mamy
– wyjaśnia sprzedawca. – Nie robi się gadżetów klubów spoza I ligi. Ale jak tylko klub da nowe wzory swojego logo, to od razu koszulki się zrobi.
Sprzedawcy ze Wschodu z zainteresowaniem nasłuchują, jakiego towaru brakuje. I chyba tylko oni w całym mieście nie wiedzą, co to jest „Górnik” i dlaczego taki wspaniały. Miejscowi chętnie im objaśniają walory i przewagi swojej drużyny. Nikt nie rozważa ewentualności, że z przyjazdem gości na mecze piłkarskie mogłyby się wiązać jakiekolwiek kłopoty. Przeciwnie – to tylko splendor dla miasta i szansa na rozwój całej okolicy.
– Mamy doskonale zorganizowane wszystkie służby – zapewnia Stanisław Adamczyk, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
Policja wie, że jest w kraju grupa łobuzów, która jeździ na mecze tylko po to, aby wzniecać burdy. Zamiast kupować bilety w sektorze dla gości, rozsiadają się między gospodarzami – i łatwo o awanturę. Ale to tylko incydenty, które mogą zdarzyć się na każdej masowej imprezie. Tu nikt nie zamierza dopuścić do jakichkolwiek kłopotów. Władze oczekują, że sportowy awans piłkarzy przyniesie kolejne sukcesy gospodarcze. I już
czekają na inwestorów,
także unijnych. Łęczna bowiem zawsze była miastem z wielkimi aspiracjami. Wprawdzie trzeba naprawdę bystrego oka, aby dostrzec ów niezwykle interesujący układ urbanistyczny z trzema rynkami i zabytki świadczące o bogatej historii miasta. Nie bez kozery jednak Łęczna ma w herbie dzika, bo z siłą tego zwierza ruszyła kilka lat temu do boju o ustanowienie powiatu właśnie u siebie.
Stało się to dzięki zjednoczeniu wysiłków działaczy samorządowych, związkowych, politycznych i kierownictw zakładów pracy – wyjaśniają autorzy „Monografii krajoznawczej powiatu łęczyńskiego”. Stworzona została szeroka płaszczyzna stanowienia o własnej tożsamości i pomost do realizacji potrzeb społecznych.
Z wielką atencją przedstawiają też liczne atuty swojej małej ojczyzny, od walorów turystyczno-krajoznawczych, poprzez drobną przedsiębiorczość, aż po kopalnię „Bogdanka”, która jest jedną z najlepszych w Polsce pod względem nowoczesności, wydajności i kosztów produkcji węgla.
Sami mieszkańcy miasta narzekają na bezrobocie, zwłaszcza wśród kobiet i na to, że interesy idą marnie. Wystarczy jednak popatrzeć na nowe osiedla, na uliczny ruch, aby dostrzec
potencjał drzemiący w tym mieście.
A gdyby ktoś wątpił, władze chętnie przedstawiają raport „Diagnoza i projekcja sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu łęczyńskiego.”
Wynika zeń, że struktura demograficzna jest tu bardziej korzystna niż w całym województwie. Liczba ludności nie spada, tak jak w innych częściach Lubelszczyzny. Mniej tu też emerytów, więcej za to dzieci i młodzieży. I bez mała wszyscy kończą szkoły średnie, najczęściej licea. To również wskaźnik wyższy niż w całym regionie oraz w kraju.
Nikt wprawdzie nie przeprowadził badań społecznego optymizmu, ale potoczne obserwacje dowodzą, że i ten wskaźnik jest wyższy, a sukcesy sportowców w piłce nożnej i boksie jeszcze go podnoszą. Mieszkańcom miasta i łęczyńskiego powiatu do szczęścia z pewnością wielu rzeczy brakuje, ale chyba najbardziej – własnego szpitala. Bo ten, który wciąż funkcjonuje w Jaszczowie, co niektórych może wpędzić w depresję.
– Ja rozumiem, że z perspektywy wojewódzkiego miasta Lublina najłatwiej powiedzieć, że Łęcznej własny szpital niepotrzebny – mówi starosta Piotr Winiarski. Jednak ani on, ani nikt inny nie chce otwarcie wskazywać przeciwników inwestycji, twierdzących, że forsowana od co najmniej 20 lat łęczyńska inicjatywa, to tylko małomiasteczkowa megalomania.
Już kilka lat temu inspektorzy NIK zauważali, że, z punktu widzenia finansów publicznych, o wiele bardziej korzystne byłoby rozbudowanie drogi z Lublina do Łęcznej. W końcu to tylko nieco ponad 20 km i karetki mogłyby pacjentów dowieźć do szpitali lubelskich. I turystom wygodniej jeździłoby się nad jeziora. No, a dziś wygodniejsza droga przydałaby się również kibicom piłki nożnej.
A szpital jest potrzebny.
Stara placówka w Jaszczowie, oględnie mówiąc, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki, nawet przy największym poświęceniu swego personelu. Pomoc potrzebna jest nie tylko mieszkańcom miasta, ale i okolicznym rolnikom oraz górnikom. A w wakacje liczba ludności obsługiwanej przez szpital w Jaszczowie wzrasta o 100 tys. turystów.
– Nasz szpital nie będzie konkurował z placówkami w Lublinie – uspokaja lekarz i jednocześnie z-ca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Marek Bańbuła. Z dumą pokazuje, co już zrobiono i z pewnym niepokojem mówi o przyszłości. Na razie widać tylko solidny budynek i otoczony ogrodzeniem spory teren, na którym w przyszłości ma być park i parkingi.
– Jedną trzecią powierzchni zajmą przychodnie – mówi M. Bańbuła, oprowadzając po kolejnych pomieszczeniach. – Tu będzie rejestracja, szatnia, apteka... Dalej odziały szpitalne, z niewielką liczbą łóżek i rehabilitacja. Zrezygnowaliśmy z kuchni, na rzecz usług kateringowych.
Potrzebę szybkiego oddania do użytku szpitala dostrzega Sejmowa Komisja Finasów Publicznych. Jeden z jej członków, Józef Cepil, obiecuje znaczącą pomoc.
Deklaruje ją również poseł Zdzisław Podkański:
– Od początku popierałem inicjatywę budowy szpitala w Łęcznej. Nadal uważam, że jest to potrzebna inwestycja i musi być zakończona. – mówi. – Tym bardziej, że został zlikwidowany szpital w Łańcuchowie, a Sanepid sugeruje zamknięcie szpitala w Jaszczowie. Dodatkowym uzasadnieniem jest wzrost liczby osób hospitalizowanych na tym terenie. Zebrałem podpisy posłów z Lubelszczyzny – wszyscy popierają budowę.
Wójt gminy Cyców Jan Baczyński mówi, że mieszkańcy okolic Cycowa nie mają połączenia komunikacyjnego z Jaszczowem, a tam większość pacjentów jest kierowana. Jazda z przesiadką jest i uciążliwa, i kosztowna. Konieczność leczenia w Lublinie byłaby dolegliwością jeszcze większą.
Czy jednak z lubelskiej perspektywy można to dostrzec?


Pozostałe informacje

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium