Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 sierpnia 2011 r.
15:07
Edytuj ten wpis

Letnie warsztaty fotograficzne w Lublinie. Zoom na bohatera

0 1 A A
19 sierpnia, początek warsztatów na placu Litewskim: Wiktoria, dwie Klaudie, Piotr, Dominika, dwóch
19 sierpnia, początek warsztatów na placu Litewskim: Wiktoria, dwie Klaudie, Piotr, Dominika, dwóch

Trzeba drogą internetową znaleźć 16 uczniów z lubelskich i podlubelskich szkół, który interesują się fotografią. Lub chcą się nią zainteresować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzeba im zorganizować zajęcia, na których poznają techniki, style i sposoby patrzenia przez obiektyw. Dać im proste zadania fotoreporterskie na ulicy, omówić efekty. Młodzi mają się też zastanowić i zaproponować, kto mógłby być lokalnym bohaterem fotoreportażu i fotocastu (forma łączenia fotografii z filmem – przyp. red.). Efekty pokazujemy na wystawie. Wszystko trwa od czwartku do środy. I tak właśnie było.

Zoom na realizację

Jest wtorek, późny wieczór. W pomieszczeniach Stowarzyszenia Homo Faber przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie kilkanaście młodych osób z nosami w laptopach. Na jednym zdjęcie blondynki, która siedzi przy wejściu do Ogrodu Saskiego. Zasłania ją obraz, portret psa. – Ten szyld KFC pokazałaś specjalnie? Ma być przeciwieństwem tego, co ona robi? A tak nie będzie lepiej? – pyta Janusz Ratecki z Łodzi, jeden z organizatorów projektu.

Autorka kiwa głową i przygląda się jak z jej poziomego kadru znikają boki. Zostaje pionowe zbliżenie dziewczyny, centralnie skadrowanej na tle bramy parkowej.

Dookoła fruwają gazety, którymi wyklejane są ściany i zasłaniane okna. Wiszą już pierwsze zdjęcia. Praca nad kadrowaniem trwa w pomieszczeniu, które w kilka godzin ma się zamienić w galerię. – Robimy zbliżenie ale zostawiamy w tle druga osobę, co? – Mhm – mruczy autorka.

W tle słychach szczęk przycinarki do papieru. Trwa produkcja ulotek zapraszających na wernisaż.
– Sami wszystko robiliśmy, jedna osoba napisała tekst, ktoś inny dodał czarny pasek, kolejny rysunek i tytuł – mówi Krzysiek Janiak. – Tak jest najfajniej, jak się samemu coś zrobi.

Zoom na uczestnika

– Wybrałem już ze 20 zdjęć, z ilu? A ze 132 – uśmiecha się Adam Stępniak, i otwiera folder ze zdjęciami na których widać miejskiego klikona Stefana Grzyba. – To była moja propozycja na bohatera projektu i bardzo się cieszę, że ją realizowaliśmy. To niezwykły człowiek, historia miasta. Trzy dni się spotkaliśmy z panem Stefanem. Są zdjęcia z domu gdzie kiedyś mieszkał, pokazał nam swoją szkołę, byliśmy z nim w katedrze w czasie mszy z okazji 90. urodzin biskupa Pylaka.

Adam pytany czy można się nauczyć robienia zdjęć odpowiada bez zastanowienia. – Nie. Można się uczyć bardzo wiele lat robić zdjęcia – tłumaczy i zaznacza, że fotografia to nie jest jego główna pasja. Najważniejszy jest rower. – A dzięki warsztatom poznałem czterech panów z Piły, którzy przyjechali na rowerach do Lublina.

Adam w ramach pierwszych zajęć warsztatowych musiał sfotografować jakiegoś rowerzystę i z nim porozmawiać. Trafił na mieszkańców Piły. – Nie miałem oporów, żeby do nich podejść, lubię rozmawiać z ludźmi. Nie znoszę pozowanych zdjęć, architektury, przyrody. Lubię ludzi. Ale dopiero, kiedy im opowiedziałem o sobie, co robię, to się lepiej fotografowało. Specjalnie przejechali zacienioną Jezuicką. Mam na nich namiary, dostaną foty.
Zoom na bohatera

– Ja tu mam często i TVN i Polsat. Przyjeżdżają, to się zawsze jakiejś wypowiedzi udzieli. Ten zakład jest okazały, nie jakaś dziura. a pamięta dawne czasy. Co się miałem nie zgodzić na zdjęcia – mówi Kazimierz Pietrzyk.

Pan Kazimierz jest krawcem i od czterdziestu lat prowadzi Usługi Krawieckie Miarowe Damsko-Męskie przy ul. Kowalskiej 8. Jedna z grup była w jego pracowni. Ich bohaterem był bohater zbiorowy: rzemieślnicy i ich ginące zawody.

– Za socjalizmu się pracowało i za kapitalizmu się pracuje. A młodzi fotografowie? Ja mam do czynienia z klientami, to, co za kłopot fotografowie. No i nie byli długo. Na wystawę pewnie wyślę syna. Nie, nie jest krawcem, nie wszystkim może być tak dobrze, że są krawcami. Będzie się męczył jako prawnik – dodaje pan Kazimierz i poprawia wiszącą na szyi miarę krawiecką.

Zoom na uczestnika

– Pierwszy aparat dostałam na komunię. To był prezent od rodziców, nawet nie wiem dlaczego aparat. Ale pamiętam, że goście jeszcze siedzieli przy stole, a ja już w ogrodzie byłam z aparatem – opowiada Klaudia Giza. – Fotografuję znajomych, czasami robię zdjęcia "patrzcie tu byłam”. Ale i takie nad którymi pracuję. Już wiem, że dobre zdjęcie to nie znaczy to samo, że koleżanka ładnie na nim wygląda. O warsztatach powiedziałam mi mama, znalazła w Internecie informację. Pierwsze zadanie było trudne, bo miałam temat "taksówkarz” i kilku się nie chciało zgodzić. Ale znalazłam panią. Nawet nie wiedziałam, że są taksówkarki. Opowiedziała mi o swojej pracy i nawet bardziej jej słuchałam niż robiłam zdjęcia. Miała bardzo piękne oczy i mam nadzieję, że to uchwyciłam.
Zoom na projekt

Letnie Warsztaty Fotograficzne pod hasłem "Zoom na bohatera” odbywały się w ramach projektu Polska Doc. Zorganizowane zostały przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę” (Warszawa) i Stowarzyszenie Homo Faber (Lublin). Opiekunami 16 uczestników byli: Marta Sienkiewicz, Anna Dąbrowska, Anna Majewska i Janusz Ratecki. Wystawę można oglądać przy Krakowskim Przedmieściu 39 do końca sierpnia i na http://hf.org.pl

Zoom na uczestnika

– Zwykle ludzie myślą, że schronisko, to klatka, zwierzak w klatce, klatka, zwierzak. A tam w jednym boksie jest po kilkanaście psów, kilka kotów. Niesamowite, że tak wygląda schronisko – mówi Krzysiek Janiak, który pracował w tej samej grupie co Klaudia i fotografował bohatera zbiorowego: wolontariusze ze schroniska.

– Oni mają niesamowicie ciężką pracę. Sprzątają klatki, zajmują się zwierzętami. Widzieliśmy jak jedna dziewczyna próbowała wyprowadzić z boksu psa na smyczy, bo miał być adoptowany i pozostałe zwierzęta nie pozwalały.

Krzysiek pytany o zalety takich warsztatów twierdzi, ze największym atutem są zajęcia praktyczne. – Żadne wykłady, prezentacje, tylko bierzemy aparaty i idziemy na zdjęcia, to jest najlepsze. Tego doświadczenia nikt mi nie odbierze, a po za tym znamy się tydzień, a jest fajna więź między nami. Ja to na prawdę czuję.

Pozostałe informacje

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium