Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 listopada 2012 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Lubelska Perła podbija świat. Anglia, Ghana, Zambia

447 31 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy - mówi Andrzej Stawiszyński, dyrektor operacyjny Perły-Browarów Lubelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Andrzejem Stawiszyńskim, dyrektorem operacyjnym Perły-Browarów Lubelskich.

• W ubiegłym tygodniu podpisali państwo umowę na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu. Po co wam drugi browar?

– Jesteśmy firmą regionalną, która tu produkuje i sprzedaje swoje wyroby. Więc oczywiste jest, że szukamy możliwości rozwoju na "własnym” terenie. Poza tym znamy browar w Zwierzyńcu, jego możliwości. I skoro pojawiła się taka szansa, by go zagospodarować, to chcemy ją wykorzystać.

• Perła już raz miała szansę wykazać się w Zwierzyńcu. Ale w 2008 roku zdecydowała o przeniesieniu produkcji do Lublina, a dwa lata później umowa dzierżawy została rozwiązana.

– Dzierżawiliśmy ten browar i prowadziliśmy w nim produkcję przez długie lata. Rocznie ze Zwierzyńca wychodziło kilkadziesiąt tysięcy hektolitrów piwa. Później przyszły jednak cięższe czasy i dla Perły, i dla innych regionalnych browarów.

• Powód?

– Ekspansja koncernowych browarów, z którymi małe browary, takie jak my, nie miały szansy. Musieliśmy więc skoncentrować produkcję w Lublinie, żeby przetrwać ten kryzysowy moment. W latach 2006–2008 przyszedł bardzo trudny czas dla branży. Mieliśmy niebotyczną podwyżkę cen chmielu, która uderzyła szczególnie w takie browary jak nasz. Na szczęście, konsumenci zaczęli poszukiwać na sklepowych półkach oryginalnego, regionalnego piwa. I my idealnie odpowiedzieliśmy na to zapotrzebowanie. W latach 2009–2010 powrócił do nas klient poszukujący ciekawego piwa, w cenie adekwatnej do jakości. I teraz takie piwo chcemy też produkować w Zwierzyńcu.

• Niektóre osoby związane z branżą twierdzą, że wydzierżawiliście ten browar wyłącznie dlatego, by nie trafił w ręce konkurencji. I że bardziej niż rozpocząć produkcję opłaci się wam, by browar stał pusty…

– To absolutnie chybione opinie. Koszty, które poniesiemy w związku z dzierżawą, nijak mają się do tego, ile potencjalnie moglibyśmy stracić, gdyby browar przejął np. Ciechan. Rocznie to kilkaset tysięcy złotych. Nie jest wiec ekonomicznie uzasadnione, by browar był bezużyteczny. Jesteśmy zresztą przyzwyczajeni do walki konkurencyjnej, ale zupełnie innymi metodami. W Zwierzyńcu zamysł od początku był taki, by uruchomić produkcję piwa.

• Ile pieniędzy chcecie zainwestować w ten browar?

– Budżet jest wciąż otwarty. Za milion złotych można już kupić maszyny, ale to zdecydowanie za mało. Zbyt wcześnie jest jednak, by mówić o konkretnych kwotach. Na to przyjdzie pora, gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości.

• Ile piwa chcecie produkować w Zwierzyńcu?

– Minimum 10 tysięcy hektolitrów piwa rocznie – do tego jesteśmy zobligowani umową dzierżawy. Ale zastanawiamy się, czy taka ilość się opłaci. Musimy to dokładnie sprawdzić. Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że w tym obiekcie możemy wyprodukować nawet 30 tys. hektolitrów.

• Jakie to będzie piwo?

– Chcemy sięgnąć do marek historycznych i zobaczyć, jaki w tej chwili jest ich potencjał. Planujemy wrócić do znanego już "Zwierzyńca”, które kojarzy się z tym miejscem.

• A inne piwa, które były kiedyś produkowane w Zwierzyńcu?

– Najbardziej popularna była marka "Kryształ”. To jedno ze starszych, sztandarowych piw. Myślę, że też mogłoby wrócić na rynek. Ale chcielibyśmy także postawić na nowe, niszowe piwa. Mamy świetnych technologów, którzy są w stanie stworzyć nowe produkty na własnej, uniktowej recepturze. I w tym kierunku chcemy iść.

• Czy uda się w ciągu roku uruchomić produkcję?

– Zdecydowanie tak – o ile nic nieprzewidzianego się nie wydarzy.

• Ile osób znajdzie pracę w browarze?

– Docelowo kilkadziesiąt. Pierwsze osoby będziemy zatrudniać już teraz, po przejęciu obiektu. To będzie personel do bieżącej obsługi i administracji. A potem, wraz z rozwojem sytuacji, przyjdzie pora na pracowników produkcji. Chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości browaru i wpisać się z jego działalnością w lokalną społeczność.


• Z jakiego chmielu będziecie produkować?

– Oczywiście lubelskiego. Kupujemy chmiel wyłącznie od dostawców z województwa lubelskiego, które jest wciąż chmielowym zagłębiem. Żaden zamiennik tego chmielu nie zastąpi.

• Wielkie plantacje chmielu pokazaliście w ostatniej reklamie Perły. Reklamie, skądinąd, dość ryzykownej, gdyż bazującej na stereotypie Polski B, w której nie ma przemysłu, ale są inne dobra.

– Chcieliśmy pokazać bogactwo natury naszego regionu. I ludzi, którzy ten region budują. Nasz zamysł był taki: jesteśmy na dorobku, ale dajemy radę. Pomysł może był kontrowersyjny, ale reklama budzi emocje. Cel został więc osiągnięty.

• Jak pan sądzi, co myślą ludzie oglądając tę reklamę?

– Chciałbym, żeby mieli ochotę spróbować naszego piwa, które nie pochodzi z wielkiego koncernu, ale z małego, regionalnego browaru. Bazuje na tradycji i zaangażowaniu ludzi. Mam nadzieję, że potem będą powtarzać jeden drugiemu: spróbuj, to naprawdę dobre piwo.

• A jakie piwa z Lubelskich Browarów najbardziej smakują ludziom?

– Perła Chmielowa, nasza królowa – jak piszą internauci. To wciąż numer jeden na naszej liście.

• A które piwo było największym niewypałem?

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy. W tym roku wprowadzimy jeszcze dwa nowe piwa, oczywiście, nic więcej nie mogę zdradzić.

• A w przyszłym roku?

– Stawiamy na eksport, który już teraz wzrósł nam o kilkaset procent. Perła Chmielowa i Perła Mocna sprzedają się znakomicie do Wielkiej Brytanii, szczególnie do Londynu. Mamy też odbiorców w Szwecji i Holandii. Znaczący wzrost sprzedaży odnotowaliśmy w Stanach. Z bardziej egzotycznych miejsc wspomnę Ghanę, czy Zambię. Okazuje się, że Perła smakuje nie tylko w Lublinie, czy Londynie. I z tym wiążemy duże nadzieje.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zygi / 30 listopada 2012 o 16:51
[quote name='Gość' timestamp='1353951311' post='700143']
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na mapie.
Natomiast perła z wcześniejszych lat była lepsza szanowny Capie.
[/quote]
Wow czuję, że rymuję......
Wybitny rym to wybitny uczony:)
Avatar
Gość / 26 listopada 2012 o 18:35
[quote name='dżakarta' timestamp='1353412656' post='696557']
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
[/quote]
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na mapie.
Natomiast perła z wcześniejszych lat była lepsza szanowny Capie.
[quote name='dżakarta' timestamp='1353412656' post='696557']
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
[/quote]
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na... rozwiń
Avatar
zygi / 25 listopada 2012 o 23:06
A według mnie Perła właśnie teraz z nowym dyrektorem przezywa swój renesans:) popatrzcie na te wszystkie nowe produkty:) Brawo Panie dyrektorze oby tak dalej:) czekamy na kolejne nowości:)
Avatar
dżakarta / 20 listopada 2012 o 12:57
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
Avatar
Bartello / 13 listopada 2012 o 14:28
Pracuję w Perlę parę lat, z całym sumieniem mogę przysiąc, że PERŁA przez ostatnie parę lat zamawiała chmiel z Czech. Wiem z czym pracowałem i nadal pracuję.
Avatar
mich / 12 listopada 2012 o 12:50
świeta racja saracen, mówią ze dadzą 50-ciu ludziom prace, ze lubelskie piwo smakuje ludziom na swiecie a tu jakies "niezdrowe" jednostki tylko negatyw widzą, jak komus nie smakuje to przeciez pic nie musi, po co jadem zieje
Avatar
saracen / 12 listopada 2012 o 10:44
Czy was wszystkich pogięło, żeby tak dezawuować sukces Perły? O co wam chodzi? Czy to źle, że Perła dobrze się sprzedaje poza Polską?
Avatar
piter / 12 listopada 2012 o 10:30
[quote name='piwowar' timestamp='1352635530' post='692225']
Niekompetencja Pana dyrektora operacyjnego (chyba od misji nie możliwych) jest porażająca. Po pierwsze browar znają od zawsze więc powinni znać doskonale możliwości technologiczne a tym czasem wypowiedź "[font=arial][color=#4d4d4d]gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości". Kilka tygodni temu przedstawiciele Perły informowali że są po rozmowach z dostawcami sprzętu. To o czym rozmawiali jak nic nie wiedzą?.... Kwestia budżetu to już mega niekompetencja i brak jakiejkolwiek wiedzy. Za milion to mogą najwyżej kupić wytwornicę pary i ze 3 zbiorniki (i to w Chinach)i może na parę metrów kafelków zostanie... budżet jest otwarty??? jak została zaplanowana inwestycja jak nie jest uwzględniona w budżecie rocznym i nie ma dla niej finansowania! A produkcja powyżej 30.000 hektolitrów to żart, od lat wiadomo że opłacalna jest produkcja do 20.000 (ulga na akcyzie) a później to już ok 100.000 hekto. aby w miarę wychodzić. Mógłbym jeszcze wyciągnąć setki wniosków z tej krótkiej wypowiedzi bądź co bądź przedstawiciela browaru, ale może dyrektor się ogarnie .... czas pokaże[/color][/font]
[/quote]

aleś zabawny, perla 20 tys hektol ?, przeciez limit liczy sie na producenta, perla zapewne juz dawno ten limit przekroczyla, twoja kompetencja poraża ale jak sam zaczniesz produkowac to pewnie przez jakiś czas nie przekroczysz limitu, daj znać, chętnie twego piwka spóbuję
[quote name='piwowar' timestamp='1352635530' post='692225']
Niekompetencja Pana dyrektora operacyjnego (chyba od misji nie możliwych) jest porażająca. Po pierwsze browar znają od zawsze więc powinni znać doskonale możliwości technologiczne a tym czasem wypowiedź "[font=arial][color=#4d4d4d]gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości". Kilka tygodni temu przedstawiciele Perły informowali że są po rozmowach z dostawcami sprzętu. To o czym rozmawiali jak nic nie wiedzą?.... Kwestia budż... rozwiń
Avatar
piwowar / 12 listopada 2012 o 10:24
do gościa: no to żeś newsa sprzedał, słód w piwie, też coś, normalnie o jakąś nagrodę wystąp, słód jest w każdym piwie, i chmiel też, słód człowieku to podstawowy składnik piwa, od zawsze,schowaj się ze swoimi newsami za stodołą
Avatar
Gość / 12 listopada 2012 o 09:17
A gdzie jest chmiel w Perle Pils Chmielowej. Mam niezbite dowody, że ta marka schodzi na psy. Kiedyś był tu chmiel, teraz jest słód jęczmienny. Obrzydlistwo!!!!!!!!!!!!!
Avatar
zygi / 30 listopada 2012 o 16:51
[quote name='Gość' timestamp='1353951311' post='700143']
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na mapie.
Natomiast perła z wcześniejszych lat była lepsza szanowny Capie.
[/quote]
Wow czuję, że rymuję......
Wybitny rym to wybitny uczony:)
Avatar
Gość / 26 listopada 2012 o 18:35
[quote name='dżakarta' timestamp='1353412656' post='696557']
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
[/quote]
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na mapie.
Natomiast perła z wcześniejszych lat była lepsza szanowny Capie.
[quote name='dżakarta' timestamp='1353412656' post='696557']
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
[/quote]
Nieuku najpierw znajdź Lubelszczyznę i wskaż gdzie leży na... rozwiń
Avatar
zygi / 25 listopada 2012 o 23:06
A według mnie Perła właśnie teraz z nowym dyrektorem przezywa swój renesans:) popatrzcie na te wszystkie nowe produkty:) Brawo Panie dyrektorze oby tak dalej:) czekamy na kolejne nowości:)
Avatar
dżakarta / 20 listopada 2012 o 12:57
Ludziska wy jak zwykle:) zamiast się cieszyć, że mamy firmę którą możemy sie pochwalić nie tylko regionalnie i ogolnopolsko:) Browar, który z przyjemnością można wypić Firmę, która sponsoruje prawie wszystko co się dzieje na Lubelszczyznie:) Zatrudnia mase ludzi z regionu:) to wy krytykujecie:) żenada:) zajmijcie się czymś wartościowym, a nie wypisujecie bzdury na forach:(
Avatar
Bartello / 13 listopada 2012 o 14:28
Pracuję w Perlę parę lat, z całym sumieniem mogę przysiąc, że PERŁA przez ostatnie parę lat zamawiała chmiel z Czech. Wiem z czym pracowałem i nadal pracuję.
Avatar
mich / 12 listopada 2012 o 12:50
świeta racja saracen, mówią ze dadzą 50-ciu ludziom prace, ze lubelskie piwo smakuje ludziom na swiecie a tu jakies "niezdrowe" jednostki tylko negatyw widzą, jak komus nie smakuje to przeciez pic nie musi, po co jadem zieje
Avatar
saracen / 12 listopada 2012 o 10:44
Czy was wszystkich pogięło, żeby tak dezawuować sukces Perły? O co wam chodzi? Czy to źle, że Perła dobrze się sprzedaje poza Polską?
Avatar
piter / 12 listopada 2012 o 10:30
[quote name='piwowar' timestamp='1352635530' post='692225']
Niekompetencja Pana dyrektora operacyjnego (chyba od misji nie możliwych) jest porażająca. Po pierwsze browar znają od zawsze więc powinni znać doskonale możliwości technologiczne a tym czasem wypowiedź "[font=arial][color=#4d4d4d]gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości". Kilka tygodni temu przedstawiciele Perły informowali że są po rozmowach z dostawcami sprzętu. To o czym rozmawiali jak nic nie wiedzą?.... Kwestia budżetu to już mega niekompetencja i brak jakiejkolwiek wiedzy. Za milion to mogą najwyżej kupić wytwornicę pary i ze 3 zbiorniki (i to w Chinach)i może na parę metrów kafelków zostanie... budżet jest otwarty??? jak została zaplanowana inwestycja jak nie jest uwzględniona w budżecie rocznym i nie ma dla niej finansowania! A produkcja powyżej 30.000 hektolitrów to żart, od lat wiadomo że opłacalna jest produkcja do 20.000 (ulga na akcyzie) a później to już ok 100.000 hekto. aby w miarę wychodzić. Mógłbym jeszcze wyciągnąć setki wniosków z tej krótkiej wypowiedzi bądź co bądź przedstawiciela browaru, ale może dyrektor się ogarnie .... czas pokaże[/color][/font]
[/quote]

aleś zabawny, perla 20 tys hektol ?, przeciez limit liczy sie na producenta, perla zapewne juz dawno ten limit przekroczyla, twoja kompetencja poraża ale jak sam zaczniesz produkowac to pewnie przez jakiś czas nie przekroczysz limitu, daj znać, chętnie twego piwka spóbuję
[quote name='piwowar' timestamp='1352635530' post='692225']
Niekompetencja Pana dyrektora operacyjnego (chyba od misji nie możliwych) jest porażająca. Po pierwsze browar znają od zawsze więc powinni znać doskonale możliwości technologiczne a tym czasem wypowiedź "[font=arial][color=#4d4d4d]gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości". Kilka tygodni temu przedstawiciele Perły informowali że są po rozmowach z dostawcami sprzętu. To o czym rozmawiali jak nic nie wiedzą?.... Kwestia budż... rozwiń
Avatar
piwowar / 12 listopada 2012 o 10:24
do gościa: no to żeś newsa sprzedał, słód w piwie, też coś, normalnie o jakąś nagrodę wystąp, słód jest w każdym piwie, i chmiel też, słód człowieku to podstawowy składnik piwa, od zawsze,schowaj się ze swoimi newsami za stodołą
Avatar
Gość / 12 listopada 2012 o 09:17
A gdzie jest chmiel w Perle Pils Chmielowej. Mam niezbite dowody, że ta marka schodzi na psy. Kiedyś był tu chmiel, teraz jest słód jęczmienny. Obrzydlistwo!!!!!!!!!!!!!