środa, 21 marca 2018 r.

Magazyn

Lubelszczyzna jednym z bezpieczniejszych regionów w Europie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2010, 14:22

Lubelszczyzna nie jest zagłębiem przestępczości. Zdaniem policjantów, jest jednym z bezpieczniejszych regionów w Europie. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że w ubiegłym roku doszło u nas do ponad 48 tysięcy przestępstw. Średnio co 11 minut ktoś łamał prawo

Ale większość sprawców przestępstw popełnionych w naszym województwie nie uszła sprawiedliwości. A to dlatego, że większość jednostek w największych miastach regionu może poszczycić się świetnymi wynikami w łapaniu przestępców. Tak przynajmniej wynika z zestawienia przygotowanego przez Komendę Główną Policji.

Wzięła ona pod lupę wszystkie komendy miejskie w kraju; dokładnie 60 jednostek. Co się okazało? Wśród regionów Lubelszczyzna znalazła się w pierwszej trójce. Zaś wśród komend, w podstawowym kryterium "przestępczość ogółem”, pierwsze miejsce w kraju zajęła jednostka w... Zamościu.

Grunt to motywacja

– To bardzo dobry wynik – nie ukrywa dumy szef jednostki, nadkomisarz Konrad Piziorski. – Ale, oczywiście, takie wyniki nie biorą się z niczego. Liczy się doświadczenie funkcjonariuszy i systematyczność pracy. Wszystkich pracowników, od najniższego do najwyższego szczebla. Nie bez znaczenia jest też atmosfera w pracy i dobra motywacja. W ubiegłym roku napisałem kilkaset wniosków o wyróżnienie moich funkcjonariuszy.

Tuż po zamojskiej komendzie, w tej samej kategorii, plasuje się komenda w Chełmie. – Nie zamierzamy spocząć na laurach – zastrzega młodszy inspektor Zbigniew Grochmal, komendant KMP w Chełmie. – W tym roku będziemy mobilizować nasze działania na zwiększeniu wykrywalności przestępstw narkotykowych i popełnianych przez nieletnich.

W chełmskiej komendzie pracują m.in. sierż. Agnieszka Pirogowicz i sierż. Grzegorz Michałowski. – To dość spokojne miasto, ale i tak jest co robić – mówią zgodnie. – A co można powiedzieć o "naszych przestępcach”? Z pewnością wiele z tych osób łamie prawo po alkoholu. Na trzeźwo być może nie zrobiliby tego, co robią po kilku głębszych.

Tropią zabójców i wandali

Chełm i Zamość przodują też w innych kryteriach. W wykrywaniu przestępczości kryminalnej Chełm ma pierwsze miejsce, Zamość drugie, a Biała Podlaska trzecie. Podobnie w przypadku kradzieży. Choć tu Biała spadła na trzecią pozycję. Trzeba jednak przyznać, ze choć w tym przypadku lokaty są wysokie, to sama wykrywalność nie jest szczególnie imponująca. Na przykład w Chełmie w ręce policjantów wpada zaledwie... co drugi złodziej. Podobnie jest w Zamościu.

Co ze sprawcami rozbojów? Tych najskuteczniej w kraju zatrzymują policjanci z bialskiej komendy.

Przypadki uszkodzeń mienia? Tu Chełm działa najskuteczniej. Zamość zajmuje trzecią pozycję.
Lublin poza czołówką, ale...

Komenda Główna Policji oceniając pracę w poszczególnych jednostkach opierała się na danych statystycznych. Dlatego też – jak mówią komendanci z Chełma i Zamościa – dobre wyniki cieszą, ale trzeba podejść do nich z dystansem, bo... to tylko statystyka.

– Oceniono pracę wszystkich komend miejskich w kraju. Ale my nie możemy porównywać się z większymi miastami – przyznaje Grochmal. – Tam jest większa anonimowość, przestępstw jest więcej, a ich specyfika inna.

Być może także dlatego Komenda Miejska Policji w Lublinie znalazła się dopiero w ostatniej dwudziestce zestawienia. Tam jednak, tylko w ubiegłym roku, popełniono prawie 16 tysięcy przestępstw. Dla porównania, w pozostałych dużych ośrodkach Lubelszczyzny: 3,5–4,3 tysiąca.

Bez względu na zajmowane miejsce, policjanci z Lublina i tak mają powody do zadowolenia, bo podsumowanie ich pracy pokazało, że w stosunku do poprzedniego,
2008 r., udało im się wykrywalność zwiększyć.

Mieszkańcy ufają policji

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że policja cieszy się dużym zaufaniem wśród ludzi. Ponad 70 procent Polaków dobrze ocenia jej pracę. Źle: jedna piąta. Lepiej od policji Polacy oceniają tylko media i wojsko.

Przestępstwa w skali kraju (dane KG Policji za 2009 r.)

zabójstwo – 729 (sprawców wykryto w ponad 92 procentach spraw)

bójka lub pobicie – 12 559 (79,6 procent)

przestępstwa rozbójnicze – 17 974 (66,3 procent)

zgwałcenia –1816 (82,6 procent)

kradzież cudzej rzeczy –207 087 (26,6 procent)

kradzież samochodu –16 915 (23,2 procent)

kradzież z włamaniem –118 945 (28,6 procent)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
echo
kulka
malone
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

echo
echo (24 stycznia 2010 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tutaj chodzi o słupki ( statystykę), tylko to się liczy, nie policjant, nie obywatel ale statystyka!!!
Rozwiń
kulka
kulka (24 stycznia 2010 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest ostatnio modne - atmosfera i dobra motywacja w pracy - jak bym kiedyś słyszał sokala w puławach - ha ha ha atmosfera była zarąbista a i motywacja dla NIE KTÓRYCH jest do chwili obecnej.
Ha HA HA HA HA HA HA
Rozwiń
malone
malone (24 stycznia 2010 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powedzmy sobie szczerze ze przestępswa e najpopularniejsze są domeną ludzi młodych a ci ile sił w ogach uciekają z ego bagna "Lublin" zostają emeryci i studenci przyezdni który raczaczej są spokojni. nie jest to zadna zasługa policji ani tym bardziej naszych władz. kóre jak pokazuje artykuł powyżej mają w du*** ludzi szarycha i dbają tylko o interes swój i swoich kolesi.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2010 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Typowo polskie, zamiast się cieszyć że u nas jest bezpiecznie, to płaczą....
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2010 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tu jest taka nędza ze nawet złodzieje i bandyci z tąd uciekają.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!