Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2010 r.
14:22
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna jednym z bezpieczniejszych regionów w Europie?

0 12 A A

Lubelszczyzna nie jest zagłębiem przestępczości. Zdaniem policjantów, jest jednym z bezpieczniejszych regionów w Europie. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że w ubiegłym roku doszło u nas do ponad 48 tysięcy przestępstw. Średnio co 11 minut ktoś łamał prawo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale większość sprawców przestępstw popełnionych w naszym województwie nie uszła sprawiedliwości. A to dlatego, że większość jednostek w największych miastach regionu może poszczycić się świetnymi wynikami w łapaniu przestępców. Tak przynajmniej wynika z zestawienia przygotowanego przez Komendę Główną Policji.

Wzięła ona pod lupę wszystkie komendy miejskie w kraju; dokładnie 60 jednostek. Co się okazało? Wśród regionów Lubelszczyzna znalazła się w pierwszej trójce. Zaś wśród komend, w podstawowym kryterium "przestępczość ogółem”, pierwsze miejsce w kraju zajęła jednostka w... Zamościu.

Grunt to motywacja

– To bardzo dobry wynik – nie ukrywa dumy szef jednostki, nadkomisarz Konrad Piziorski. – Ale, oczywiście, takie wyniki nie biorą się z niczego. Liczy się doświadczenie funkcjonariuszy i systematyczność pracy. Wszystkich pracowników, od najniższego do najwyższego szczebla. Nie bez znaczenia jest też atmosfera w pracy i dobra motywacja. W ubiegłym roku napisałem kilkaset wniosków o wyróżnienie moich funkcjonariuszy.

Tuż po zamojskiej komendzie, w tej samej kategorii, plasuje się komenda w Chełmie. – Nie zamierzamy spocząć na laurach – zastrzega młodszy inspektor Zbigniew Grochmal, komendant KMP w Chełmie. – W tym roku będziemy mobilizować nasze działania na zwiększeniu wykrywalności przestępstw narkotykowych i popełnianych przez nieletnich.

W chełmskiej komendzie pracują m.in. sierż. Agnieszka Pirogowicz i sierż. Grzegorz Michałowski. – To dość spokojne miasto, ale i tak jest co robić – mówią zgodnie. – A co można powiedzieć o "naszych przestępcach”? Z pewnością wiele z tych osób łamie prawo po alkoholu. Na trzeźwo być może nie zrobiliby tego, co robią po kilku głębszych.

Tropią zabójców i wandali

Chełm i Zamość przodują też w innych kryteriach. W wykrywaniu przestępczości kryminalnej Chełm ma pierwsze miejsce, Zamość drugie, a Biała Podlaska trzecie. Podobnie w przypadku kradzieży. Choć tu Biała spadła na trzecią pozycję. Trzeba jednak przyznać, ze choć w tym przypadku lokaty są wysokie, to sama wykrywalność nie jest szczególnie imponująca. Na przykład w Chełmie w ręce policjantów wpada zaledwie... co drugi złodziej. Podobnie jest w Zamościu.

Co ze sprawcami rozbojów? Tych najskuteczniej w kraju zatrzymują policjanci z bialskiej komendy.

Przypadki uszkodzeń mienia? Tu Chełm działa najskuteczniej. Zamość zajmuje trzecią pozycję.
Lublin poza czołówką, ale...

Komenda Główna Policji oceniając pracę w poszczególnych jednostkach opierała się na danych statystycznych. Dlatego też – jak mówią komendanci z Chełma i Zamościa – dobre wyniki cieszą, ale trzeba podejść do nich z dystansem, bo... to tylko statystyka.

– Oceniono pracę wszystkich komend miejskich w kraju. Ale my nie możemy porównywać się z większymi miastami – przyznaje Grochmal. – Tam jest większa anonimowość, przestępstw jest więcej, a ich specyfika inna.

Być może także dlatego Komenda Miejska Policji w Lublinie znalazła się dopiero w ostatniej dwudziestce zestawienia. Tam jednak, tylko w ubiegłym roku, popełniono prawie 16 tysięcy przestępstw. Dla porównania, w pozostałych dużych ośrodkach Lubelszczyzny: 3,5–4,3 tysiąca.

Bez względu na zajmowane miejsce, policjanci z Lublina i tak mają powody do zadowolenia, bo podsumowanie ich pracy pokazało, że w stosunku do poprzedniego,
2008 r., udało im się wykrywalność zwiększyć.
Mieszkańcy ufają policji

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że policja cieszy się dużym zaufaniem wśród ludzi. Ponad 70 procent Polaków dobrze ocenia jej pracę. Źle: jedna piąta. Lepiej od policji Polacy oceniają tylko media i wojsko.

Przestępstwa w skali kraju (dane KG Policji za 2009 r.)

zabójstwo – 729 (sprawców wykryto w ponad 92 procentach spraw)

bójka lub pobicie – 12 559 (79,6 procent)

przestępstwa rozbójnicze – 17 974 (66,3 procent)

zgwałcenia –1816 (82,6 procent)

kradzież cudzej rzeczy –207 087 (26,6 procent)

kradzież samochodu –16 915 (23,2 procent)

kradzież z włamaniem –118 945 (28,6 procent)

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium