Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2011 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna okiem ekspertów. Co nas czeka w 2020 roku?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 8 A A
Roztocze
Roztocze

Nasze województwo drugim Śląskiem? A może lepiej zrobić rolniczą rewolucję? Sprawdzamy, jakie scenariusze dla regionu rozpisują eksperci z Warszawy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instytut Badań Strukturalnych przygotował trzy warianty rozwoju naszego województwa. Pierwszy zakłada, że Lubelskie będzie się rozwijało tak samo jak przez ostatnie 10 lat. Produkcja i dochód będą rosły wolniej niż w innych częściach kraju, ale dobrobyt mieszkańców szybciej.

– Bo będzie ubywało mieszkańców – tłumaczył Karol Pogorzelski z IBS. Stopa bezrobocia zatrzyma się na poziomie 8 proc. Jednak zamiast osiąść na laurach lepiej przyspieszyć rozwój województwa. Jak? Inwestując w przemysł lub w rolnictwo.

Drugi Śląsk

Nasze województwo może stać się drugim Śląskiem, jeśli zostaną wykorzystane złoża gazu łupkowego i węgla brunatnego.

– Nawet jeśli teraz ich wydobycie jest bardzo kosztowne i nieopłacalne, to może się to zmienić, bo na światowych rynkach rosną ceny surowców. Warto przygotować się na taką zmianę – tłumaczy Pogorzelski.

Wylicza, że potrzebne są nakłady na drogi, ściągnięcie zagranicznych inwestycji oraz wzmocnienie sprzedaży towarów do innych części Polski i poza granice. Za tym powinna iść rozbudowa parków przemysłowych, poprawa działania administracji i promocja regionu jako dobrego miejsca do stawiania fabryk. Bazą mogą być działające już z sukcesami Zakłady Azotowe Puławy S.A., kopalnia w Bogdance czy PZL Świdnik.

Uprzemysłowienie regionu może przynieść wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy (przede wszystkim w usługach i handlu) oraz wzrost dochodów dla samorządów, które będą miały pieniądze na inwestycje potrzebne mieszkańcom.

Jest i czarna strona tego scenariusza – turyści omijają regiony pełne dymiących kominów i kopalnianych szybów.

Rolnicza rewolucja

Kolejny scenariusz to rolnicza rewolucja – postawienie na prężne gospodarstwa konwencjonalne lub ekologiczne. Żeby do tego doszło muszą powstać większe gospodarstwa (teraz mają przeciętnie 5,42 ha. W skali kraju ta średnia jest nieco większa: 6,27 ha). Należy promować regionalne marki, produkty żywnościowe oraz atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne. Autorzy "Lubelszczyzny 2020” zalecają wykorzystać mniej znane w kraju miejsca takie jak dolina Wieprza czy Bugu.

– Lubelszczyzna musi też mieć bardzo dobrze rozpoznawalne regionalne produkty, takie jak oscypki czy śliwowica łącka. To byłyby produkt znany, a jego jakość uzasadniałaby wysoką cenę – stwierdza Pogorzelski.

Co ciekawe, dzięki agrarnej rewolucji spadnie prawie dwukrotnie liczba osób pracujących w rolnictwie, wzrośnie za to w usługach i handlu.

Nie będzie raju

Niestety: postawienie na przemysł czy rolnictwo nie zmieni automatycznie Lubelskiego w krainę mlekiem i miodem płynącą. W obu scenariuszach tempo rozwoju gospodarczego jest tylko nieco wyższe niż w przypadku scenariusza bazowego, a i tak niższe niż w kraju.

– Nie należy spodziewać się skokowego rozwoju regionu, takie rzeczy się nie zdarzają – podkreślają autorzy "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku”. Dodają, że sukces zależy w dużej mierze od tego, jaki będzie w kraju, Europie i na świecie popyt na produkty rolne, surowce, usługi turystyczne czy dobra kultury.

Rządzący województwie powinny wesprzeć jeden z kierunków rozwoju województwa, ale wcześniej zbadać, w jakim regionie chcieliby żyć jego mieszkańcy.

Dobrze, że mało zarabiacie

Atutem Lubelskiego jest m. in. solidna baza akademicka, świetne warunki do rozwoju rolnictwa oraz niskie zarobki.

– To może być początkowo atut. Chiny ściągnęły wiele inwestycji. Teraz pensje rosną tam o 30 proc. rocznie i kraj jest coraz mniej konkurencyjny, choć zyskują chińscy robotnicy – wyjaśnia dr Maciej Bukowski z IBS.

Eksperci podkreślają, że wpływ na Polskę i nasz region będzie miała sytuacja gospodarcza na świecie. – Nie jesteśmy izolowaną wyspą. Młyny technologiczne i ekonomiczne nawet, jeśli mielą powoli, to po latach efekt ich pracy dotrze do Europy, Polski i waszego regionu – stwierdza Bukowski.

Ameryki nie odkryli

Na raporcie "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku” suchej nitki nie zostawia Krzysztof Hetman z PSL, marszałek województwa z PSL.

– Autorzy Ameryki nie odkryli. Takich raportów widziałem dziesiątki. To banały. Autorzy są teoretykami bez kontaktu z wiedzą praktyczną – krytykuje Hetman.

Raport podkreśla, że każda z dróg rozwoju Lubelskiego jest kusząca, ale nie można podążyć nimi wszystkimi na raz. Krytykuje Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego 2006–2010 za to, że rozprasza pieniądze na bardzo różne działania. Dowodem na to mają być drogi. Pieniądze idą na np. obwodnicę Puław, Piask czy Międzyrzeca Podlaskiego. Owszem, poprawia się dostępność pojedynczych obszarów i jakość życia, ale nie powstaje sieć dobrych dróg.

Hetman z wnioskami "Lubelszczyzna 2020” nie zgadza się. – To nie jest rozsądne. Takiej polityki nie prowadzi się w regionach od kilkudziesięciu lat. Trzeba stawiać zarówno na rolnictwo jak i na przemysł – mówi marszałek. Tłumaczy, że z rolnictwem problem polega nie na wielkości gospodarstw tylko na ich wydajności. Należy też tworzyć grupy producenckie, ściągać inwestorów, zachęcać uczelnie, przedsiębiorców i organizacje do zakładania klastrów (czyli grup), pozyskiwać środki unijne. – Tak przebijemy się w zglobalizowanym świecie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium