Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 kwietnia 2012 r.
10:51
Edytuj ten wpis

Lublin: Gorąco w partii Kaczyńskiego

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 29 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

W lubelskim Prawie i Sprawiedliwości trzeszczy. Działacze partii spierają się: współpracować z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem z PO czy twardo go krytykować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do niedawna symbolem przerostu ambicji i bezpardonowej walki, była lubelska Platforma Obywatelska. Wystarczy przypomnieć niesławne odejście Zyty Gilowskiej i wojenki toczone przez Janusza Palikota z dawnymi sojusznikami. Teraz konflikt rozpala się w PiS w lubelskim okręgu wyborczym.

Sojusz czy opozycja

Wybory parlamentarne w okręgu lubelskim od lat wygrywa partia Kaczyńskiego. Ma też większość radnych w samorządzie województwa i lubelskiej Radzie Miasta.

Jednak o pełnej satysfakcji nie ma mowy. W końcu województwem rządzi koalicja PO-PSL, a prezydentem Lublina od dwóch kadencji jest człowiek Platformy (obecnie Krzysztof Żuk). Żuk dogadał się z przewodniczącym rady miasta i szefem PiS w Lublinie Piotrem Kowalczykiem: zawiązali nieformalną koalicję (obie strony jak ognia unikają tego słowa). Dzięki niej prezydent ma większość w radzie, a PiS wpływ na losy miasta i posady, m. in. zastępcę prezydenta.

Jednak lokalna współpraca nie zawsze podoba się szefem bezpardonowo walczących ze sobą w kraju partii. Wśród lubelskich działaczy PiS niektórzy chętnie widzieliby ostrzejsze traktowanie prezydenta z PO. To jeden z głównych powodów sporu wewnątrz partii Jarosława Kaczyńskiego.

Kowalczyk i Michałkiewicz

Piotr Kowalczyk (rocznik 1978) ma opinię zręcznego politycznego gracza. Stworzył koalicję z Żukiem, potrafi zadbać o dobre kontakty z dziennikarzami, zbudował blok wiernych sobie działaczy i sprawnie unosi się na partyjnej fali nie dając się połknąć przez partyjne rekiny. Ma duże ambicje i własne pomysł na partyjną działalność.

– To nie może podobać się wszystkim – stwierdza jeden z naszych rozmówców z PiS. I wskazuje na posła Krzysztofa Michałkiewicza, prezesa PiS w okręgu.

Krzysztof Michałkiewicz to działacz opozycyjny z czasów PRL (siedział w więzieniu, władze zmusiły go w 1983 do wyjazdu z kraju) i minister pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jego oponenci w PiS uważają, że brak mu przebojowości; charyzmy. Wyliczają, że unikał starć z Januszem Palikotem, niegdyś szefem PO w regionie. Że nie potrafił też odnaleźć się w świecie nowoczesnej polityki zdominowanej przez media.

Między oboma politykami zgrzyta od dawna, przynajmniej od czasów wyborów na prezydenta Lublina sprzed dwóch lat. Kowalczyk typowany był wówczas na kandydata na prezydenta PiS (ostatecznie został nim Lech Sprawka). Wtedy nie brakowało komentarzy, że młody polityk nie ma szans na wygraną, a wystawiany jest, żeby się "spalił”.

Kaczyński w Lublinie

O rozpalającym działaczy i sympatyków PiS porozumieniu z prezydentem Żukiem, musiał wypowiedzieć się sam Jarosław Kaczyński. Podczas niedawnej, lutowej wizyty w Lublinie usłyszał pytanie z sali: czy PiS powinno promować i wspierać Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina z PO?

Kaczyński odparł, że współpraca z Platformą jest trudna, chyba, że dotyczy spraw najważniejszych dla mieszkańców. Dodał, że w kraju powstają w samorządach "szkodliwe spółdzielnie” na zasadach "żeby wszystkim był dobrze”. A władza potrzebuje opozycji, która patrzy na ręce.

– Nie odbieram tego jako sygnału do zerwania współpracy. Mamy porozumienie z prezydentem, a nie koalicję z PO. Najpierw jesteśmy lubelskimi samorządowcami, a dopiero później politykami – tłumaczył nam Kowalczyk.

Jego przeciwnicy w PiS odebrali jednak słowa prezesa jako zachętę do działania.

Trudne wybory

Próbą sił były partyjne wybory. Michałkiewicz został pod koniec marca wybrany ponownie prezesem PiS w lubelskim okręgu wyborczym. Powinien wygrać, bo wskazał go Kaczyński i nie miał konkurencji. W tajnym głosowaniu poparło go 124 delegatów, ale 55 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Kowalczyka ucieszył nie tylko taki sobie wynik Michałkiewicza. W zarządzie regionu znaleźli się jego poplecznicy, choć mieli zostać "wycięci”.

Druga tura partyjnych rozgrywek nastąpiła na początku kwietnia. Wtedy wybrano prezydium zarządu regionu PiS. Michałkiewicz wnioskował, żeby wiceprezesami zostali: posłanka Elżbieta Kruk, senator Grzegorz Czelej oraz radny wojewódzki i były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Jednak ten ostatni przepadł w głosowaniu.

Chociaż Kowalczyk stracił dotychczasową pozycję wiceprezesa, to jego zwolennicy odebrali przegraną Pruszkowskiego jako sygnał, że wciąż mają dużą siłę. Tym bardziej, że wiceprezes Elżbieta Kruk to dawna polityczna mistrzyni Kowalczyka.
– Pruszkowski nie może zrozumieć, że jak on był prezydentem to radni PO atakowali go, a teraz PiS współpracuje z prezydentem z Platformy. To on próbuje torpedować współpracę z Żukiem – przekonuje nas działacz PiS związany z Kowalczykiem.

Jak w porządnej rodzinie

Poseł Michałkiewicz dziwi się pytaniom o konflikt w lubelskim PiS i zauważa, że wybory odbyły się, nie zostały zerwane, nikt nie wyszedł z partii, ani nie został wyrzucony.

– U nas, jak w porządnej rodzinie, różnice zdań są. Jak nie ma wewnątrz partii debaty, a taka w lubelskim PiS jest potrzebna, to partie obumierają – mówi z kolei Piotr Kowalczyk.

– Dobrze, można krytykować współpracę z Żukiem, ale co w zamian? Trzeba by pójść w twardą opozycję, krytykować prezydenta i przedstawiać własne pomysły rozwiązań. Nie sądzę, żebyśmy dali radę to zrobić – komentuje jeden z lubelskich działaczy PiS, który lokuje się między spierającymi się politykami.

Część działaczy PiS twierdzi, że partia traci na współpracy z Żukiem. Jednak fakty tego nie potwierdzają – partia Kaczyńskiego wygrała jesienne wybory do Sejmu i Senatu.

Żuk i Kowalczyk krytykowani przez partyjnych kolegów mogą zdecydować się na grę va banque: oddadzą partyjne legitymacje, pociągną za sobą część radnych Platformy i PiS, utworzą samorządowe porozumienie. Im bliżej do samorządowych wyborów w 2014 roku tym częściej będą o tym myśleli.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium