sobota, 24 lutego 2018 r.

Magazyn

Lublinianie o Bronisławie Geremku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2008, 12:28

Profesor Bronisław Geremek, dawny przewodniczący Unii Wolności i były minister spraw zagranicznych, nie żyje.

Polityk zginął w niedzielę w wypadku koło Miedzichowa (woj. wielkopolskie). Jego mercedes zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z samochodem dostawczym.

Geremek miał 76 lat. Był posłem na Sejm kilku kadencji, a od 2004 r. eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego. (mfs)

• Abp Życiński o Bronisławie Geremku:

Straciliśmy osobę o wielkiej kulturze politycznej. Kiedy patrzymy dziś na skłóconych polityków, którzy oskarżają się o najgorsze i operują soczystym językiem pełnym inwektyw, chciałoby się wtedy powiedzieć: ,,obyś nam Boże dał w przyszłości nowych Geremków”.

Mimo że prof. Geremek potrafił być "w drugim szeregu” i nieraz skupiał na sobie niezasłużone oskarżenia i gromy, jego świadectwo kultury politycznej, jego cierpienia i zasługi wpisane w historię Polski pozostają czymś wielkim dla nas wszystkich.

Dziś przed południem abp Życiński będzie sprawował mszę św. dla młodzieży w Wolborzu koło Piotrkowa Trybunalskiego w intencji prof. Geremka. Młodzież tam zgromadzona przygotowywać się będzie do Światowych Dni Młodzieży, obchodzonych w Warszawie równolegle z ŚDM w Sydney w Australii.

• Paweł Bryłowski, były prezydent Lublina i szef Unii Wolności, radny miejski PO:

Miałem przyjemność nie tylko znać, ale i współpracować z profesorem Bronisławem Geremkiem, kiedy działałem w Unii Demokratycznej, a potem w Unii Wolności.

To był jeden z moich nauczycieli, człowiek, który uprawiał politykę w bardzo trudnych czasach, pomógł bezkrwawo usunąć komunizm z Polski, kładł podwaliny pod III RP. Geremek był człowiekiem pełnym dobrej woli i dobroci dla ludzi, mądrym, uczonym z prawdziwego zdarzenia. Myślę o nim jako o Polaku i Europejczyku.

• Prof. Zbigniew Zaleski, poseł do Parlamentu Europejskiego:

Parę dni temu spotkałem profesora Geremka na lotnisku w Strasburgu, rozmawialiśmy dłuższą chwilę, bo interesowała mnie historia jego rodziny. To była tak dobra rozmowa dwóch profesorów.

Człowiek z długą historią, zmieniał poglądy, ale przeszedł pewna transformację i był bardzo dobrze kojarzony w świecie, zwłaszcza we Francji. W kraju widywaliśmy się sporadycznie, częściej w europarlamencie.

W 2004 roku w czasie głosowania na przewodniczącego parlamentu głosowałem właśnie na niego.
Not. rp, agdy
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bennett
~Tomek~
robi
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bennett
bennett (16 lipca 2008 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
robi napisał:
Trudno pisać o wszystkich, którzy zginęli na drogach. A profesor Geremek, nie zależnie od pochodzenia był wspaniałym człowiekiem, polakiem i europejczykiem. To dzięki takim ludziom jak On Polska w Europie była postrzegana jako partner z którym można rozmawiać... Dużo złych słów bierze się z zawiści, zazdrości i marności...

Berele Lewartow vel Bronisław Geremek--www.polonica.net--poczytaj o tym wspaniałym Polaku.....
Rozwiń
~Tomek~
~Tomek~ (16 lipca 2008 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
robi napisał:
Dużo złych słów bierze się z zawiści, zazdrości i marności...


Mądrze to ująłeś. Dziękuję za te słowa. Ja do dzisiaj się nie mogę otrząsnąć po tym co się stało do tego stopnia, że Profesor Geremek śni mi się co noc.
Bardzo bym chciał aby pogrzeb Profesora Geremka był patriotyczną manifestacją podziękowania za to, że tyle dobrego on dla Polski zrobił.
Rozwiń
robi
robi (15 lipca 2008 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
shary napisał:
Zawodowi "prawdziwi polacy" spod znaku Bendera i Kwiatkowskiego nie potrafią uszanować zwłok...klasyczne ścierwojady,hieny cmentarne...ech...Trudno pisać o wszystkich, którzy zginęli na drogach. A profesor Geremek, nie zależnie od pochodzenia był wspaniałym człowiekiem, polakiem i europejczykiem. To dzięki takim ludziom jak On Polska w Europie była postrzegana jako partner z którym można rozmawiać... Dużo złych słów bierze się z zawiści, zazdrości i marności...
Rozwiń
shary
shary (15 lipca 2008 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawodowi "prawdziwi polacy" spod znaku Bendera i Kwiatkowskiego nie potrafią uszanować zwłok...klasyczne ścierwojady,hieny cmentarne...ech...
Rozwiń
pediatra
pediatra (14 lipca 2008 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
doktórka napisał:
Dlaczego pisze się tylko o Geremku a co z innymi którzy zginęli w wypadkach,czy są mniej ważni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!