Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Mam powody, by nie wierzyć

0 2 A A

Nie chodzi do kościoła. Nie boi się piekła, nie spodziewa nieba. Jakub Osina, radny ze Świdnika, który wpisał się na pierwszą w Polsce listę ateistów i agnostyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ateista powiada, że Boga nie ma. Agnostyk, że nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nie istnienia Boga. Jakub zalicza się do tych pierwszych. Choć kiedyś było inaczej...

Bez nawracania

Jako mały chłopak chodził do kościoła. Przez rodziców został ochrzczony, później uczestniczył w pierwszej komunii świętej. Brał udział w mszach, uroczystościach religijnych. I tak do początków nauki w liceum. - Po prostu przestało mnie to interesować. Widocznie są osoby bardziej lub mniej podatne na dogmaty. Ja należałem do tych drugich - mówi Jakub. - Kiedy byłem dzieckiem inaczej do tego podchodziłem. Ale w tym wieku, w inny sposób myśli się o tego rodzaju kwestiach.
Dzięki lekcjom etyki w liceum, rozbudził swoje zainteresowania filozofią, w tym także ateizmem. Nigdy nie ukrywał, że nie wierzy w Boga. Mimo, że wie z jakim odbiorem społecznym są spotykane takie poglądy. - W naszym kraju, człowiek, który tak mówi uznawany jest za kogoś dziwnego. A przecież to normalna decyzja, typu: chce być katolikiem lub wyznawcą islamu. Czy brakuje mi Boga? To tak, jakby zapytała pani, czy brakuje mi "nic”.
Rodzice są tolerancyjni, więc nie nagabują i nie nawracają. Przyjaźnił się też z księdzem: dyskutował, polemizował. Jak mówi, gdy ludzie są na pewnym poziomie, to obywa się bez pyskówek. Jako radny nie bierze udziału w pielgrzymkach, opłatkach, odmawianiu modlitw w różnych intencjach. Jego żona też jest ateistką. Ślub wzięli tylko cywilny. - Moje dzieci będę wychowywał bez nacisku na żadną religię - zapewnia. - Chcę żeby same kiedyś podjęły decyzję, czy chcą wierzyć i w co.

O matko święta!

Czasami wyrwie mu się: "O Boże” czy "Jezus Maria”, ale to słowa, które na stałe wrosły w język polski. - To, że tak mówię, nie znaczy, że to coś znaczy. Gdy używam sformułowań hip-hopowych, nie znaczy że jestem hip-hopowcem - wyjaśnia radny.
Zastanawiał się, czy formalnie nie zakończyć swojego związku z Kościołem rzymskokatolickim. Myślał, by złożyć akt apostazji, czyli wypisać się ze wspólnoty. - Ale właściwie do niczego nie jest mi to potrzebne. To, że figuruję w kościelnych statystykach jako wierzący nie przeszkadza mi. Wie, że wśród tych wszystkich, którzy są wpisani jako katolicy, jest sporo takich jak on.

Wierzę na swój sposób

Ludzie z zagranicy są przekonani, że jak Polak, to katolik. Statystycznie przecież jesteśmy katolicką potęgą - mamy 95,8 proc. wierzących. Podczas ubiegłorocznego liczenia wiernych w kościołach na Lubelszczyźnie ma mszę przyszło 364 533 osób. Do sakramentu przystąpiło 108 tyś. pań i tylko 47 tys. mężczyzn. - Kobiety są zawsze bardziej religijne - mówią księża.
Tyle, że liczenie odbywa się raz w roku. A jak jest w inne dni i święta? Co piąty zadeklarowany katolik nie wierzy w życie po śmierci. Co trzeci nie bierze udziału w rekolekcjach wielkopostnych, jeszcze więcej ignoruje drogę krzyżową i gorzkie żale.
Gdy w ubiegłym roku CBOS sprawdzał, jak wierzą wierzący, okazało się, że Polaków można podzielić na trzy grupy: pierwsza wierzy i stosuje się do wskazań Kościoła. Druga - zapewnia, że wierzy, ale na swój własny sposób. Trzecia - nie wierzy albo nie jest pewna swojej wiary.
Dr Paweł Borecki, adiunkt w Katedrze Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego szacuje, że ponad 3 mln Polaków to bezwyznaniowcy. Wcześniej nikt nie liczył, ilu Polaków może nie wierzyć w żadnego Boga. Aż sami zaczęli się wpisywać na listę.

Lista ateistów

Miesiąc temu powstała Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków (www.lista.racjonalista.pl). Dotąd wpisało się blisko 4 tysiące osób.
- Ludzie niewierzący zaczynają wychodzić z cienia - mówi Mariusz Agnosiewicz z Warszawy. Jest po studiach prawniczych. Młody; przed trzydziestką. Choć kiedyś wierzył żarliwie, to lista zaczęła się od niego. potem długo myślał, że jest agnostykiem. Teraz jednak wpisał się na liście: Mariusz Agnosiewicz, ateista.
Za Agnosiewiczem szybko poszli studenci i uczniowie. Zaczęli się wpisywać profesorowie: z Polskiej Akademii Nauk, z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego. Za profesorami aktorzy, m.in. Anna Mucha, Michał Lesień. I Antoni Łazarkiewicz, kompozytor. I Anja Orthodox, wokalistka zespołu Closterkeller...
Najpierw były wpisy z dużych miast: stolica, Kraków czy Wrocław. Potem ktoś z Lublina i Świdnika: Paweł - pedagog, Piotr - programista, Przemysław - kolejarz...

Jak z takimi rozmawiać?

- To dziwne - mówią ateiści. - Wierzącym jakoś nikt nie zadaje pytania: dlaczego wierzysz? A my musimy się często tłumaczyć.
Jeżeli nie wierzy w Boga, to w co wierzy? Prof. Jan Woleński z UJ, znany filozof i agnostyk powiedział kiedyś, że nie ma w nim wiary religijnej, ale to nie znaczy, że nie ma wiary wcale: Wierzę, że dobro zwycięża zło, że miłość ważniejsza jest od pieniędzy, i że lepiej jest dawać niż brać.
- Ja wierze w siebie - mówi Agnieszka, nauczycielka w Lublina. - Wiem, że muszę liczyć na siebie. To bardziej dodaje mi powera, niż modlitwa do wyimaginowanego boga.
Nie wszyscy rezygnują z kościelnych rytuałów. W Polsce niewierzący mało różnią się od wierzących, uczestniczą w kościelnych obrzędach: chrzcinach, ślubach, pogrzebach. Z badań CBOS wynika, że co trzeci, choć przecież nie wierzy, pości w Wielki Piątek, czternastu na stu chodzi do spowiedzi, dziewięciu na stu sypie głowę popiołem... Niewierzący - jak zauważa Agnosiewicz - są osobami najczęściej ukrywającymi swój światopogląd. Robią to dla świętego spokoju.
Metamorfoza agnostyka
Andrzej był zapalonym agnostykiem. Wojował - na słowa - z wierzącymi. I zawsze miał satysfakcje, gdy przeciwnikowi brakowało argumentów. Cały światopogląd poszedł w łeb, gdy Andrzej miał wypadek samochodowy. Zapadł w śpiączkę na kilka dni. Miał uraz głowy, złamane nogi. Kiedy się obudził, stwierdził że jest innym człowiekiem. Uwierzył w Boga. - Wiem, że trudno w to uwierzyć. Dlatego o tym, co doznałem wiedzą tylko najbliżsi. Nie chce być narażony na głupie dowcipy. Bo zarówno agnostycy i ateiści, jak i zagorzali katolicy mają ciężkie życie, gdy mówią otwarcie o tym, co czują.
Teraz Andrzej też dyskutuje, ale ma inny argument. - Mój argument nazywa się: wiara.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dawids22 / 28 października 2007 o 16:42
dO pANA rADNEGO.....Skoro Pan już się nie utożsamia to powinien Pan wyłaczyć się z wspólnoty kościoła. Bo dzięki takim właśnie jak Pan, Kościół publicznie mówi, że w Polsce jest 95% katolików - osób wierzących w boga. Gdyby wszyscy zadeklarowani ateiści dokonali aktu apostoacji to kościól już nie tak głośno mógłby się chawlić tymi 95 procentami . Pozdrawiam
Avatar
ktoś z Łecznej / 21 września 2007 o 06:27
BRAWO Jakub. Brawo za odwagę. Z pewnością takich jak Ty są tysiace, również piszący z Łecznej ten tekst.Odważny młody człowiek zasługuje na Głos. Nie podskoczy mu rydzyk ani inna pyskopat. Brawo
Avatar
dawids22 / 28 października 2007 o 16:42
dO pANA rADNEGO.....Skoro Pan już się nie utożsamia to powinien Pan wyłaczyć się z wspólnoty kościoła. Bo dzięki takim właśnie jak Pan, Kościół publicznie mówi, że w Polsce jest 95% katolików - osób wierzących w boga. Gdyby wszyscy zadeklarowani ateiści dokonali aktu apostoacji to kościól już nie tak głośno mógłby się chawlić tymi 95 procentami . Pozdrawiam
Avatar
ktoś z Łecznej / 21 września 2007 o 06:27
BRAWO Jakub. Brawo za odwagę. Z pewnością takich jak Ty są tysiace, również piszący z Łecznej ten tekst.Odważny młody człowiek zasługuje na Głos. Nie podskoczy mu rydzyk ani inna pyskopat. Brawo
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku 0 0

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie 28 7

Od 4 czerwca będziemy mogli zostawić w domu dowód rejestracyjny i papierowe ubezpieczenie OC. Za brak tych dokumentów nie będzie nam grozić żadna kara, a to dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy 1 0

Mecz Powiślaka z Victorią Żmudź został przerwany w 70 minucie. Powód? Goście przyjechali do Końskowoli w 13-osobowym składzie. W pierwszej połowie dostali dwie czerwone kartki, a kiedy z powodu kolejnych kontuzji na murawie zostało ledwie sześciu graczy przyjezdnych sędzia musiał zakończyć zawody przy stanie 5:0

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali 57 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach ma być uruchomiona w czerwcu przy Al. Zygmuntowskich. Otworzy ją Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który już zamawia wrotki i ochraniacze, które będzie można tu wypożyczyć. Rolki trzeba będzie mieć własne

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona 10 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Górnik Łęczna na zakończenie sezonu pokonał 3:2 Medyka Konin. Ten wynik nie miał jednak najmniejszego znaczenia, ponieważ podopieczne Piotra Mazurkiewicz już dawno temu zapewniły sobie mistrzowski tytuł. W niedzielę jednak „górniczki” wreszcie mogły oficjalnie odebrać złote medale i świętować ze swoimi kibicami historyczny wynik

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana 0 0

Osłabiony i odmłodzony Hetman zostawił wszystkie trzy punkty w Biłgoraju. Łada pokonała w derbach faworyzowanych rywali 2:1, chociaż podopieczni Jacka Ziarkowskiego wcale nie musieli przegrać

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie pokonało POM Iskra Piotrowice po golu Marcina Wójcika w doliczonym czasie gry. Dzięki temu zawodnicy Zbigniewa Wójcika są już bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W pojedynku dwóch beniaminków Gryf Gmina Zamość przegrywał z Olimpiakosem Tarnogród 0:2, ale pokazał charakter. Zespół trenera Romana Blonki w końcowych fragmentach spotkania podkręcił tempo i wyszarpał zwycięstwo wygrywając 3:2

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju 0 0

Szalony mecz w Różance. Gospodarze do przerwy przegrywali z Kłosem Chełm 0:1, ale w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i ostatecznie wygrali 3:1.

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia]
galeria

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia] 0 1

Nie zdziwcie się jeśli dzisiaj zobaczycie zielono-czerwono-żółte twarze w centrum miasta. W niedzielę odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kolorów.

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce
galeria

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce 2 0

W weekend na nowym stadionie w Lublinie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski. Klasyfikację generalną wygrały: AWF Kraków wśród pań i Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn. W tej drugiej kategorii trzeci był UMCS

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia]
galeria

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia] 3 0

 W niedzielę na terenach zielonych przy Arenie Lublin zorganizowano wyścig kaczek. To już piąta edycja imprezy.

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olender Sól podzielił się punktami z Igrosem Krasnobród remisując 2:2. Ten wynik nie zadowala żadnej ze stron i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie oba zespoły grać będą o szczebel niżej

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac"
film

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac" 13 14

Co dalej z konfliktem w szpitalu przy al. Kraśnickiej? - Pole do kompromisu jest bardzo duże i jeśli nie w poniedziałek to we wtorek, zarówno dyrekcja jak i pielęgniarki dojdą do porozumienia - ocenia Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL i proponuje stworzenie "siatki płac".

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 1 0

Pokazy maszyn do pielęgnacji zieleni, pokazy strażackie, spotkania z ekspertami, konkursy z nagrodami i strefa gastronomiczna. W sobotę MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie oraz Husqvarna wspólnie zapraszali do akcji „W rytmie natury”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.